Jump to content

Συμβιωση Cirrhoshus Και Dolichopterus


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

το ενυδρειο μου ειναι 120λιτρα φυτεμενο

και με μεγαλη ποσοτητα ξυλων

αυτη τη στιγμη λογικα εχω ενα ζευγαρι κιρχοσους ειναι ακομα μικρα γυρω στα 5-6 εκ

και σκεφτομαι αργοτερα να προσθεσω 4 dolichopterus (ωστε να υπαρχει πιθανοτητα για ζευγαρι)

τα λιτρα πιστευετε οτι επαρκουν ? για αυτα τα ειδη ?

θα υπαρχει θεμα συμβιωσης?

τα dolichopterus ποσο ανεκτα ειναι σε ελαφρα ποιο βασικα Ph γιατι αυτη τι στιγμη εχω γυρω στο 7

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

να ζησουν μαζι δεν εχουν κανενα προβλημα νομιζω!απλα θα πρεπει να υπαρχουν κρυψωνες για ολα τα ψαρια!τωρα για τα λιτρα δεν ξερω θα σου πει καποιος εμπειρος!για το ph ειναι μια χαρα 7!

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Στα πλεκόστομα, δεν παίζουν ρόλο τα λίτρα αλλά κυρίως η επιφάνεια του βυθού που θα έχουν διαθέσιμη, μιας κι εκεί περνούν τον περισσότερο χρόνο τους.

Παλιότερα, με διαστάσεις 120χ40 διατηρούσα 2 διαφορετικά ζευγάρια με επιτυχία. Το προβλήματα άρχισαν όταν το ένα ζευγάρι άρχισε να γεννάει, οπότε αναγκαστικά το ένα ζεύγος έφυγε. Η γυάλα ήταν φουλ φυτεμένη, με πολλά ξύλα και 5-6 ειδικός σπηλιές για πλέκο.

Προσωπική άποψη, να μην το επιχειρήσεις.

Βέβαια υπάρχει και η γυάλα του south, με καμιά 10αρια διαφορετικά πλεκόστομα, αλλά εκεί πάμε αλλού :D

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη εσυ ποια ειδη ειχες οταν το ζευγαρι αρχισε να γενναει εγινε επιθετικο προς το αλλο ?

να και μια φωτογραφια με μια γενικη εικονα του ενυδρειο

(ειναι καταγρατζουνισμενο το ξερω και εχω αλγη στα τζαμια)

και γω σκεφτομουν αν εχουν σπηλιες οτι θα ειναι ενταξει θα περιμενω και καποιες αλλες γνωμες και θα δω

post-1016-0-88247600-1370952590_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη έχεις απόλυτο δίκαιο,

στο δικό μου ενυδρείο 200χ64, με 120 κιλά ρίζες και αρκετές φωλιές και πάλι δεν έχω δημιουργήσει ζευγάρια, έχω κυρίως 1 από κάθε είδος...

Για το βυθό του 120αριου καλύτερα θα ήταν ένα ζευγάρι, παρά δυο από διαφορετικά είδη, διότι μόλις ζευγαρώσουν θα γίνει πόλεμος!

Παρότι είναι και τα δυο είδη φιλήσυχα, είναι πολύ κτητικά όταν ζευγαρώνουν με την περιοχή τους. Έχω χάσει παλαιότερα, αρσενικά από καυγάδες...

Link to comment
Share on other sites

οποτε παραμενω με το ζευγαρι

ισως και να μεγαλωσω την ομοδα κατα 1-2 ατομα κιρχοσους ???

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη εσυ ποια ειδη ειχες οταν το ζευγαρι αρχισε να γενναει εγινε επιθετικο προς το αλλο ?

να και μια φωτογραφια με μια γενικη εικονα του ενυδρειο

(ειναι καταγρατζουνισμενο το ξερω και εχω αλγη στα τζαμια)

και γω σκεφτομουν αν εχουν σπηλιες οτι θα ειναι ενταξει θα περιμενω και καποιες αλλες γνωμες και θα δω

Είχα ένα ζεύγος sp3 με έναν εκπληκτικό αρσενικό (south o μουστάκιας σου είναι στην Σύρο σε ένα 2τονο δισκάδικο) και ένα ζεύγος sp3 albino. Ολα τα ψάρια γύρω στα 12-15 εκατοστά.

οποτε παραμενω με το ζευγαρι

ισως και να μεγαλωσω την ομοδα κατα 1-2 ατομα κιρχοσους ???

Αν είναι όντως ζευγάρι, μείνε όπως είσαι. Θα σε ανταμείψουν αργότερα με την συμπεριφορά τους ως γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, ισως πρεπει να τσεκαρεις αν οντως τα δολιχοπτερους ειναι δολιχοπτερους και οχι απλα ονομασμενα ετσι, ενα θεμα που εχουμε συναντησει πολοι απο εμας... :bigemo_harabe_net-145:

Το ποιο πιθανο (για εμενα) ειναι να ειναι και αυτα απλα sp3....

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτα που εχω ειναι ancistrus cirrhosus και σαν τετοια τα πηρα

εγω απλα σκεφτομουν αν μπορουν να μπουν και dolichopterus μακαρι να ηθελα cirrhosus και να πεφτα σε dolichopterus

οπως και να εχει πηστευω οτι οταν σε αρεσει ενα ειδος μετα απο ενα σημειο σε ποιανει απληστια και τα θες ολα

και το cirrhosus πανεμορφα ειναι και σιγουρα εχουν να μου δωσουν πολλες ομορφες εικονες και εμπειριες αν γεννησουν και ολας θα ειναι κατι το φανταστικο

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γίνεται το αντίθετο δηλαδή περιμένεις ότι θα πάρεις dolichopterus και είναι cirrhosus έχουν αρκετή διαφορά βέβαια. Αν σου πουν ότι είναι dolichopterus αλλά η τιμή τους είναι κοντά σε αυτή των cirrhosus κάπου βρωμάει η δουλειά. Τα L183 ή dolichopterus είναι αρκετά πιο ακριβά

Link to comment
Share on other sites

αν και απο ψαξιμο εδω μεσα στο forum εχω δει πολυ καλες τιμες σε dolichopterus για νεαρα ατομα παντα

ουτε για ενηλικα ουτε προφανως για wild caught

Link to comment
Share on other sites

Τιμές καλές βρήκες.....Dolichopterus δεν είναι όμως... :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο δε το ξερω απο την στιγμη που τα μαγαζια μηλαγαν για προπαραγγελιες

Link to comment
Share on other sites

πηρα 3 φορες δολιχοπτερους φιλε μου απο προπαραγγελιες διαφορετικων καταστηματων και τις 3 δεν ειχαν απολυτως καμια σχεση με L183....

τιμές στα 10 ευρω εκαστο σχεδόν πάντα..

τα συμπερασματα δικα σου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διανύσει άπειρα χιλιόμετρα για να αγοράσω δήθεν Dolichopterus.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογω να μην το πιστευω απο την στιγμη που εσεις το εχετε ψαξει ποιο πολυ απο μενα εγω ειχα μια απορια

τωρα θα προσπαθησω να συλεξω περισσοτερες πληροφοριες για τα κιρχοσους και να τα απολαυσω οσο περισσοτερο μπορω

ερωτηση εισαγωγη ottociclus θα ειχα παλι το ιδιο προβλημα οπως και με τα dolichopterus

Link to comment
Share on other sites

Τιθεται θεμα υβριδιμου σε περιπτωση συγκατοικησης?

Γιατι εγω ειχα βγαλει προληπτικα τα Cirrhoshus, οταν βρηκα Dolihopterus.

Μαλλον ο husky θα μπορουσε να μας ενημερωσει..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showuser=137

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τιθεται θεμα υβριδιμου σε περιπτωση συγκατοικησης?

Γιατι εγω ειχα βγαλει προληπτικα τα Cirrhoshus, οταν βρηκα Dolihopterus.

Μαλλον ο husky θα μπορουσε να μας ενημερωσει..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showuser=137

Πιθανότητα ιβρυδισμού πάντοτε υπάρχει ανάμεσα σε ψάρια του ίδου γέννους...όμως τα αληθινά Dolichopterus 'απέχουν' αρκετά από τα sp. 'Cirrhosus' και ένας τέτοιος υβριδισμός είναι δύσκολος...Πάντοτε όμως μπορεί να συμβεί οπότε καλό θα είναι να μήν διατηρούνται μαζί ψάρια του ίδιου γέννους....

Εδώ και ένα παλιό άρθρο...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3630

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Jim.

Oντως "απεχουν" πολυ τα δυο ειδη αλλα και παλι καλα φαινεται πως εκανα και τα χωρισα.

(τωρα το πως τα μπλεκουν και τα πουλανε με το ιδιο ονομα ειναι αλλη υποθεση).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Jim.

(τωρα το πως τα μπλεκουν και τα πουλανε με το ιδιο ονομα ειναι αλλη υποθεση).

Άγνοια καταστηματαρχών, άγνοια εξαγωγέων σε συνδυασμό με κάποια απαρχαιωμένα βιβλία τύπου αναγνώρισης (βλέπε Aqualog)...

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...