Jump to content

Καφέ Χρωμα Σε Lymnophila Sessiliflora


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ανάμεσα σε κάποια εύκολα φυτά που έχω στο ενυδρειο μου, έχω και ένα ματσάκι Lymnophila Sessiliflora. Οπως βλέπετε στη φωτογραφία ενώ οι κορυφές του ειναι πράσινες, το υπόλοιπο φυτό από κάτω έχει πάρει ένα χρωμα καφετί. Ξέρει κανείς γιατι;

Απο λιπάσματα ρίχνω κάθε εβδομάδα ένα γενικό της Seachem, σπάνια ταμπλέτες βυθού και Iron της seachem. Οταν το είχε βάλει πριν ενάμιση μήνα περίπου μου το ξαναέκανε και το κλάδεψα όλο. Αρχισε πάλι να αναπτύσσεται πολυ καλά μέχρι προχθές που είδα αυτό το χρωμα. Το Excel το έχω σταματήσει αρκετό καιρό τώρα μιας και μου ελιωνε κάποια φυτά. Φωτισμός : 2x28w 6800K για 8 ώρες. Co2 ειναι στα σκαριά, ακόμα δε μπήκε. Υπόστρωμα δεν έχω. Το χαλίκι ειναι ψιλόκοκο. Ειναι φυσιολογικό ή κάτι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φως,ριξεεεεε και αλλο φως.......και μπολικο καλιο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις βλέπω απο το κινητό, το φυτο που λες μήπως είναι cabomba ; Το γενικό λίπασμα που λες, μπορείς να το ρίχνεις μέρα παρα μέρα μοιράζοντας ανάλογα τη δόση.

Link to comment
Share on other sites

φως,ριξεεεεε και αλλο φως.......και μπολικο καλιο μαζι.

Περισσότερες ώρες φωτισμό ή λάμπες με περισσότερα watt; Πρότεινέ μου κάλιο σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις βλέπω απο το κινητό, το φυτο που λες μήπως είναι cabomba ; Το γενικό λίπασμα που λες, μπορείς να το ρίχνεις μέρα παρα μέρα μοιράζοντας ανάλογα τη δόση.

Για Lymnophila Sessiliflora μου το έδωσαν. Εμπιστεύομαι το κατάστημα. Θα δοκιμάσω να μοιραστώ τη δόση σε καθημερινή βάση.

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερες λαμπες σε βατ εννοει ο Κλαζ.Καλιο παρε seachem potassium αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερες λαμπες σε βατ εννοει ο Κλαζ.Καλιο παρε seachem potassium αν θες.

100άρι (καθαρό) ενυδρειο έχω. Ποσά βατ να βάλω; Παίρνει δυο λάμπες μονο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε πατεντα και βαλε και αλλη λαμπα,απ οτι βλεπω το φως δεν φτανει μεχρι κατω γιατι στα φυτα σου λειπουν τα κατω φυλλα τους..

Link to comment
Share on other sites

Κανε πατεντα και βαλε και αλλη λαμπα,απ οτι βλεπω το φως δεν φτανει μεχρι κατω γιατι στα φυτα σου λειπουν τα κατω φυλλα τους..

Στο συγκεκριμένο καπάκι είναι δύσκολο να κάνω πατέντα. Να βάλω φωτιστικό κρεμαστό δεν υπάρχει περίπτωση (εχω δυο πιτσιρίκια και είναι ολη μερα πάνω από τη γυάλα και ποιος ξέρει τι θα πετάξουν μέσα καιά μέρα) οπότε πάω σε περισσότερα watt. Λέω να βάλω μια λευκή και να αλλάξω την άλλη με μια ροζ. Πόσα βατ για τα λίτρα μου; η λάμπα από το βυθό απέχει 45 εκ. περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και μεγαλο υψος,ακομα χειροτερα..

Οι λαμπες ειναι φιξ με το μηκος,τι λαμπες εχεις?Τ8 η Τ5?

Link to comment
Share on other sites

τ5 είναι. Δε θα το έλεγα μεγάλο ύψος τα 45 εκατοστά. Σε μήκος οι λάμπες είναι 59mm

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα το ελεγα..Δυστοιχος δεν υπαρχουν πολλα περιθορια..δεν μπορεις να βαλεις αλλες λαμπες με πιο πολλα βατ γιατι οπως σου ειπα ειναι φιξ τα βατ με το μηκος,αν ειχες τ8 μπορουσες με πατεντα να βαλεις τ5 που εχουν πιο πολλα βατ στο ιδιο μηκος,τωρα μονο με πατεντα να βαλεις και αλλες λαμπες..

Link to comment
Share on other sites

ok. Την πατήσαμε. Θα κάνω πατέντα με led μαλλον. Θα είναι πιο εύκολο.

Στα λεντ ομως δεν εχουμε πολλες πληροφοριες και αν δεν βαλεις τα σωστα θα εχεις προβληματα με αλγες..

Link to comment
Share on other sites

Είναι το καπάκι ετσι που δε χωράει πατέντα. Αν γίνει παρ 'ολα αυτά μια πατέντα, θα μου δημιουργήσει πρόβλημα σε κάτι άλλο. Το καθάρισμα, τις αλλαγές νερού. το αυτόματο τάισμα, το φύτεμα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλε μου,εγω σου ειπα απλα τι πρεπει να κανεις,απο εκει και περα ειναι δικο σου θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου πιανει καφε διατομικη αλγη στα τζαμια;

Εχεις μικροσωματιδια αιωρουμενα στη στηλη του ενυδρειου;

Οπως και να εχει αυξησε και τις ωρες φωτισμου, και http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=979

Το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο και σιγουρα θα βοηθηση την ολη κατασταση.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου πιανει καφε διατομικη αλγη στα τζαμια;

Εχεις μικροσωματιδια αιωρουμενα στη στηλη του ενυδρειου;

Οπως και να εχει αυξησε και τις ωρες φωτισμου, και http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=979

Το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο και σιγουρα θα βοηθηση την ολη κατασταση.

Είμαι στη διαδικασία για κατασκευή DIY CO2. Αυτό που προτείνεις τι ακριβώς είναι;

Άκυρο...το βρήκα. Θέλει και μπουκάλα κτλ έτσι; κρατάει όμως κάποιες μέρες ή οικονομικά μακροχρόνια δε συμφέρει;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα σου πιστευω ειναι μια τιμια και οικονομικη λυση και μετα η μπουκαλιτσα ανταλακτικο δεν ξεπερνα τα 10 ευρω και θα σε βγαζει τουλαχιστων για κανενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα σου πιστευω ειναι μια τιμια και οικονομικη λυση και μετα η μπουκαλιτσα ανταλακτικο δεν ξεπερνα τα 10 ευρω και θα σε βγαζει τουλαχιστων για κανενα μηνα.

:bigemo_harabe_net-117: .......αν δε πιάσει το DIY θα πάω σ' αυτή τη λύση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ίδιο προβλημα είχα και εγώ με το συγκεκριμενο φυτό και από τη μέρα που διπλασιασα σε watt το φωτισμο μου δεν ξαναειχα ποτέ προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε το χρωμα ή το κλάδεψες και ξεκίνησε απο την αρχή;

Ειναι τέτοιο το καπάκι μου που πρέπει να κάνω τρελή πατέντα για να προσθέσω φωτισμό. Ψάχνω ακόμα να δώ τι θα κάνω για περισσότερο φως.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το κλαδεψα καθόλου..μόλις δουλεψανε όλες οι λάμπες μετά από 3 μέρες το καφέ χρώμα ειχε εξαφανιστεί! εγώ να καταλάβεις είχα δύο λάμπες 30watt η κάθε μια και πρόσθεσα άλλες δύο με τα ίδια watt.(σύνολο 120watt)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το κλαδεψα καθόλου..μόλις δουλεψανε όλες οι λάμπες μετά από 3 μέρες το καφέ χρώμα ειχε εξαφανιστεί! εγώ να καταλάβεις είχα δύο λάμπες 30watt η κάθε μια και πρόσθεσα άλλες δύο με τα ίδια watt.(σύνολο 120watt)

Ποσά λίτρα ειναι το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Ποσά λίτρα ειναι το ενυδρειο σου;

το ενυδρείο μου είναι 220 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...