Jump to content

Μονομαχοενυδρείο 17Lt


dlamprou

Recommended Posts

Χαιρετώ ως νέος στο φόρουμ και ως αρχάριος.

 

Μόλις εγκαταστάθηκε ο Κύριος Ψάρης (τον βαφτισε ο γιόκας μου...) στο νέο του σπιτάκι και ήθελα να ακούσω προτάσεις σχετικά με το περιβάλλον του.

Του έχω μέσα μια ρίζα (μετά από βρασιμο) και δεμένη πάνω του μια μικροσκοπική anubia, κλάδεμα από μια φίλη. Όλα είναι οκ από συνθήκες και το ψάρι μπήκε μετά από στρώσιμο 3 εβδομάδων περίπου, με μπόλι. Ακόμα κρατάω και λίγο άνθρακα στο φίλτρο αλλά λέω να τον αφαιρέσω πια. Θα παραμείνει μόνο λίγος υαλοβάμβακας για κοσκίνισμα στερεων και το siporax mini για διατήρηση biofilm.

 

Το ερώτημα είναι τι να δω από φυτά και αν προτείνεται κάποιον συγκάτοικο. Σκέφτηκα κανένα σαλιγκάρι αλλά νομίζω ότι τα apple που βρίσκω είναι λίγο επίφοβα για τα φυτά. Να δω μήπως zebra? Η να δω  για καμμια γαρίδα?

 

Το βασικότερο βέβαια, είναι τα φυτά. Οι επιλογές εδώ στην Μυτιλήνη είναι μάλλον ανύπαρκτες, η anubia που μου έδωσαν είναι ακόμη σε μέγεθος γραμματόσημου, και δεν ξέρω από που να βρω κανα εύκολο φυτό.

 

Εχετε να προτείνετε κάποια δικτυακή πηγή αγορών για φυτά και ποια είδη?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μας πεις μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

Οι μετρησεις ποιες ειναι?

Τι φωτισμο εχει το ενυδρειο σου?

Για ευκολα φυτα δες εδω.

Εγω θα προτεινα σ αυτα τα λιτρα να αφησεις τον μονομαχο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

το ψάρι μπήκε μετά από στρώσιμο 3 εβδομάδων περίπου, με μπόλι.

οταν βαζουμε μπολι,συνηθως αμεσως βαζουμε και ψαρι....

εσυ τι ειδους στρωσιμο εκανες..?

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζουμε μπολι,συνηθως αμεσως βαζουμε και ψαρι....

εσυ τι ειδους στρωσιμο εκανες..?

Το μπόλι (νερο, χαλίκι και στίψιμο σφουγγαριού) μπήκε μετά απο μια εβδομάδα περίπου απο το αρχικό γέμισμα. Κάθε δεύτερη μέρα περίπου από την αρχή του κύκλου έριχνα λίγη τροφή μέσα για να ανεβάσει θρεπτικά και να ξεκινήσει αποδόμηση.

Ομολογώ ότι είχα μια ιδέα που θα την δοκιμάσω σε πειραματική λειτουργία, με ενεργό ιλύ απο compact SBR συστημα βιολογικου κατοικίας. Νομίζω πως δεν θα πάρει πάνω απο 48 ώρες για απονιτροποίηση. Τέτοιες βακτηριακές αποικίες χειρίζονται BOD της τάξης του 500-1000mg/lt με πολύ χαμηλή διάλυση οξυγόνου, ενώ ποσο να είναι ένα μέσο ενυδρείο σε φούλ κύκλο, 50-70mg/lt? Θα έχει πλάκα να το δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπολιασμα δεν ειναι αυτο που εκανες..οταν μπολιαζουμε παιρνουμε βιολογικο υλικο απο το στρωμενο φιλτρο και το βαζουμε στο δικο μας.Μετρησεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπολιασμα δεν ειναι αυτο που εκανες..οταν μπολιαζουμε παιρνουμε βιολογικο υλικο απο το στρωμενο φιλτρο και το βαζουμε στο δικο μας.Μετρησεις εχεις κανει?

Μα αυτό έκανα, πήρα χαλίκι απο τον δότη (με ότι είχε πάνω, μέσα στο νερό του) και έστυψα και το σφουγγάρι του φίλτρου - δότη πάνω στο siporax μου.

μετρήσεις 24 ώρες πριν τον μονομάχο

ph 6,8 (θα το παρακολουθήσω καθώς λέω να χρησιμοποιώ νερό από μια πηγή πόσιμου και όχι από τη βρύση, φοβάμαι τα μέταλλα από το ντεπόζιτο καθως είναι γαλβανιζέ)

NO2 κάτω από 0,1mg

ΝΟ3 κάτω απο 20mg

χρησιμοποιώ τα στριπάκια της sera και δεν μετράει αμμωνία

Γενικά φοβάμαι περισσότερο την ποιότητα του νερού σε επίπεδο SS και μετάλλων αλλά δεν πρόκειται να το στείλω και για ανάλυση, θα δοκιμάσω μια γνωστή ποιοτική πηγή για αλλαγέςκαι βλέπουμε...

Από φυτά είδα ποια είναι εύκολα για έναν αρχάριο, αλλά μήπως ο μονομάχος έχει κάποια ιδιαιτερη προτίμηση σε κανένα από τα εύκολα είδη?

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν με καταλαβες..μπολι παιρνουμε λιγο απο το βιολογικο υλικο του στρωμενου φιλτρου και το βαζουμε στο δικο μας φιλτρο,δηλαδη παιρνουμε λιγο σιποραξ απο καποιο στρωμενο φιλτρο και το βαζουμε στο δικο μας.Τα χαλικια,τα νερα και τα στιψιματα τις περισσοτερες φορες δεν πιανουν γι αυτο και μετρας και νο2 που κανονικα δεν θα επρεπε.Αμμωνια να παρεις γιατι μπορει να εχεις και απο αυτη..

Επεισης τα στικακια δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα,δηλαδη αυτα που σου δειχνουν δεν ειναι σωστα και ειδικα το ph..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως ο κύκλος έχει ξεκινήσει και βρίσκεται σε σωστό δρόμο θεωρώ. Siporax δεν είχε ο δότης, απλα έτριψα λίγο απο το δικό μου πανω στο σφουγγάρι - υπόστρωμα του δότη ωστε να μαζέψει όσο βιοφιλμ μπορεί μαζί με ένα στίψιμο.

Για τα στικάκια έχεις δίκιο αλλά ξάχνω πιο αξιοπιστη λύση είτε με κάποιο καλό υγρό σετ ή με εργαστηριακή λύση - χώσιμο σε φίλο χημικό.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν επιλογές εδώ και πρέπει να ψαχτώ απο δικτυακη αγορά.

Καμμια πρόταση για προτιμήσεις μονομάχου σε εύκολα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή είναι να βάλεις microsorum pteropus, κάποιο από τα είδη cryptocoryne, marsilea για το μπροστινό μέρος, και ίσως κάποια είδη από moss πάνω στο ξύλο . Οποσδήποτε μη ξεχάσεις να δημιουργήσεις και κάποιο σκιερό μέρος για να χαλαρώνει ο Κύριος ψάρις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή είναι να βάλεις microsorum pteropus, κάποιο από τα είδη cryptocoryne, marsilea για το μπροστινό μέρος, και ίσως κάποια είδη από moss πάνω στο ξύλο . Οποσδήποτε μη ξεχάσεις να δημιουργήσεις και κάποιο σκιερό μέρος για να χαλαρώνει ο Κύριος ψάρις. :)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Σκεφτόμουν και εγω για java fern.Το marsilea δεν είναι μέτριας δυσκολίας? Μήπως να μην μπλέξω ακόμη ως αρχάριος?

Από moss τι προτείνετε?

Έχω βρει ενα ενδιαφέρον ebay shop απο Ταιβαν που μάλλον είναι αρκετά δημοφιλές. Εχει πάρει κανείς απο Ταιβάν? Θα επιβιώσουν λέτε της μεταφοράς? Λέω για anubias (nana ή mini), java fern και καποια moss.

Σκιά του έχω ήδη με τη ρίζα και δείχνει να την εκτιμάει. Θα προσπαθήσω να του την ενισχύσω με το στήσιμο των φυτών.

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Σκεφτόμουν και εγω για java fern.Το marsilea δεν είναι μέτριας δυσκολίας? Μήπως να μην μπλέξω ακόμη ως αρχάριος? Η marsilea είναι ένα πολύ περίργο φυτό που υπάρχει πιθανότητα να σου πάει καλά χωρίς πολλά-πολλά, αλλά και μην τα καταφέρει.

Από moss τι προτείνετε? Το θεμα είναι τι μπορείς να βρεις. (flame moss, christmas moss,και η αγαπημένη μου pellia)

Έχω βρει ενα ενδιαφέρον ebay shop απο Ταιβαν που μάλλον είναι αρκετά δημοφιλές. Εχει πάρει κανείς απο Ταιβάν? Θα επιβιώσουν λέτε της μεταφοράς? Λέω για anubias (nana ή mini), java fern και καποια moss. Είναι καθαρά θέμα τύχης, αν θα ξεχαστεί σε κανένα ταχυδρομείο καμιά βδομάδα ............

Σκιά του έχω ήδη με τη ρίζα και δείχνει να την εκτιμάει. Θα προσπαθήσω να του την ενισχύσω με το στήσιμο των φυτών. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάντως και πολλες επιλογές για φυτά εδώ Μυτιλήνη... μάλλον θα το ρισκάρω με το ebay και οτι γίνει!

Αν καταφέρω και βρω τίποτα, θα επανέλθω με φώτο του ενυδρείου.

Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις και τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες

Ομολογώ ότι είχα μια ιδέα που θα την δοκιμάσω σε πειραματική λειτουργία, με ενεργό ιλύ απο compact SBR συστημα βιολογικου κατοικίας. Νομίζω πως δεν θα πάρει πάνω απο 48 ώρες για απονιτροποίηση. Τέτοιες βακτηριακές αποικίες χειρίζονται BOD της τάξης του 500-1000mg/lt με πολύ χαμηλή διάλυση οξυγόνου, ενώ ποσο να είναι ένα μέσο ενυδρείο σε φούλ κύκλο, 50-70mg/lt? Θα έχει πλάκα να το δοκιμάσω...

Δεν σε ενδιαφερει και τοσο η απονιτροποιηση.
Κανε συχνες* αλλαγες νερου για "αποντροποιηση", αλλα βασικα για να γινεται reset στο redox.

Τα λιτρα ειναι λιγα για πειραματα.

* πχ 2 εβδομαδιαιες 40% με ιδιας θερμοκρασιαας νερο και πολυ αργη εισαγωγη πχ 20-40 λεπτα διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες

Δεν σε ενδιαφερει και τοσο η απονιτροποιηση.

Κανε συχνες* αλλαγες νερου για "αποντροποιηση", αλλα βασικα για να γινεται reset στο redox.

Τα λιτρα ειναι λιγα για πειραματα.

* πχ 2 εβδομαδιαιες 40% με ιδιας θερμοκρασιαας νερο και πολυ αργη εισαγωγη πχ 20-40 λεπτα διαρκεια.

Ασχετο βέβαια με το μονομαχάκι μας, αλλά η έννοια της οξείδωσης δεν έχει τόσο μεγάλη χρήση όταν μελετάμε συστήματα βιοαποδόμησης οργανικών λυμάτων και γιαυτό χρησιμοποιούμε περισσότερο τους δείκτες του BOD και του COD. Προφανώς η μέθοδος είναι η αποδόμηση των βασικών θρεπτικών (άζωτο - φωσφόρος) απο κατάλληλους μικροοργανισμούς. Η απονιτροποίηση είναι βασική διεργασία και βασικά είναι η φάση διάσπασης των νιτρικών πλέον σε στοιχειακό άζωτο, σε αναερόβιες συνθήκες όπου σίγουρα έχουμε στο υποστρωμά μας.

Περισσότερο ανέφερα την λήψη υλικού από συστήματα επεξεργασίας γιατί περιέχουν τα βακτήρια για όλα τα στάδια, αερόβιας αλλά και αναερόβιας φάσης και μάλιστα από πολλαπλές πηγές (ανθρώπινης, ζωικής η μεταφερόμενης προέλευσης). Κυρίως σχολίασα την απονιτροποίηση για να τονίσω ότι θα μάλλον θα φτάναμε σε τριτοβάθμια επεξεργασία σε ελάχιστο χρόνο.

Προφανώς και δεν θα έκανα πειράματα με το μονομάχο!!! Αλλά θα είχε ενδιαφέρον να το δοκιμάσουμε ως εναλλακτική πηγή πρώτης ύλης βακτηρίων (αν και λίγο σιχαμερής για πολλούς).

Γιατί αναφέρεις το αργό γέμισμα? Για αναταράξεις ή έχεις κάτι άλλο κατα νου?

Θα δώσω το νερό για ανάλυση σε κάποιον φίλο. Θα ήθελα πολύ να μετρήσω ψευδάργυρο γιατί φοβάμαι ότι θα είμαστε τίγκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αργη εισαγωγη για αποφυγη θερμικων και οσμωτικων σοκ. Το ανακατεμα ειναι το λιγοτερο, αν και ειναι επικινδυνο το ανακατεμα του βυθου

Δεν μπλεκω τις εννοιες, απλα αναφερω οτι απο τη στιγμη που πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες για το Redox, δεν χρειαζεσαι απονιτροποιηση κλπ αφου θα γινεται παραλληλα.

Εκτος κι αν πας σε πληρη εξοπλισμο για μετρηση και ελεγχο ORP, παραλληλα απονιτροποιηση, αντιφωσφορο, ελεγχο και ρυθμιση ολων των υπολοιπων παραμετρων κλπ κλπ. κατι που θα μπορουσε να αντικατασταθει οικονομικα με ενα 1500 λιτρο για το μονομαχο και να μην κανεις ποτε ξανα αλλαγη :)

Κανε αλλαγουλες συχνες ;)

Παρ'του στην πορεια ενα 50λιτρο ομορφα στημενο με φυτακια, ξυλα, ξερα φυλλα κλπ, να εισαι κι εσυ λιγο πιο ανετος στη συντηρηση και διατηρηση σταθερων συνθηκων χωρις πολλα μπλιμπλικια και μετα το αφηνεις να το προσεχει ο μικρος και εσυ στηνεις ενα θαλλασινο και βρισκεις ανετα το μπελα που ψαχνεις :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θέλει προσοχή στο θέμα της θερμοκρασίας του νερού αλλαγής. Για οσμωτικό σόκ δεν είχα ανησυχήσει ως τώρα ομολογώ.

Αλλαγές κάνω μια την εβδομάδα περίπου στο 40%.

Πάντως δεν έχω ακόμη αντιληφθεί την σχέση οξειδοαναγωγής με τις αλλαγές νερου και πως αυτή μειώνεται. Θα μελετήσω σχετικά...

Όσο για το 50λιτρο για τον σπόρο, είμαστε μακριά ακόμη...

Το θαλασσινό είναι ωραίο αλλά λέω να το αποφύγω καθώς ο μικρός θα πέσει μέσα και θα ψαχνει το Νέμο σε καμια ανεμώνη..... Εδώ σαλιγκάρι σκεφτόμουν αλλά σίγουρα ο γιός μου θα το φώναζε Γκάρι και θα περίμενε να κάνει και "Μααου" στον Μπομπ Σφουγγαράκη και είπα να μην το δω το σόου. Ασε που είναι και στο γραφείο και θα είχα και κανα πελάτη να προσπαθεί να μας ηρεμήσει!

Πρώτο μέλημα είναι να φυτευτεί με εύκολα μικρά φυτάκια και βλέπουμε σε κανα εξάμηνο για τυχόν αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το είδα το άρθρο αν και είναι λίγο ασαφές, ίσως καλύτερα να μελετήσουμε και να θυμηθούμε από το σχολείο αυτό http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE

Παρόλα αυτά, η μελέτη των αντιδράσεων αυτών σε επίπεδο διατήρησης ενυδρείου (του είδους που διατηρώ εγώ) είναι μάλλον υπερβολική κατά την άποψή μου εκτός και αν αναγκαστικά πρέπει να μελετήσουμε την εισαγωγή χημικών στο νερό μας.

Ευχαριστώ πάντως για το link.

Πάντως πρέπει να ομολόγησω πως τσάμπα παιδευόμαστε, μετρήσεις, αρρώστιες, CO2, έξοδα, κόπος και χαζά...

Πάρε μια πλαστική δεξαμενή 2-3 κυβικά, καμια 30αρια κεφάλια, γέμισε νερό από το πλησιέστερο λιμάνι με πετρέλαιο στην επιφάνεια, ρίχνε και μέσα την αποχέτευση του σπιτιού σου. Μετά απο κανα χρόνο δεν θα χωράνε πια, σαν μοσχάρια θα έχουν γίνει!!!!!!!!! Το σωστό Μεσογειακό ενυδρειο!!!!

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...