Jump to content

Αρχαριος Για Θαλλασινο Ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα θελω να στησω ενα θαλλασινο ενυδρειο αυριο θα παραγγειλω το παρακατω http://www.petsupermarket.gr/6135/προϊόντα/fluval-nano-reef-ενυδρειο-80x35x40-126-lt.html οπως και 10 κιλα αραγωνιτη και 10 κιλα αλατι απο την εμπειρια σας ειναι καλο για ξεκινημα οποια παρατηρηση και συμβουλη δεκτη .....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας.Ειναι ενα καλο ξεκινημα.Λιγο στενο το ενυδρειο για reef,αλλα προσωπικα εχω δει αριστουργηματα και σε αυτες τις διαστασεις.Τι αραγωνιτη αποφασησες να βαλεις? και με ποιο αλατι σκεφτεσαι να ξεκινησεις?

Link to comment
Share on other sites

Δες κα αυτο το χρησιμο thread http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84628 .Κυριως για να δεις τι μπορεις να φτιαξεις. Βεβαια χρειαζεσαι και τη βοηθεια καποιου χομπιστα για κολληματα κλπ. Ειμαι σιγουρος οτι καποιο απο τα παιδια εδω θα χαρει να βοηθησει.

Κατα τα αλλα φαινεται τιμια προταση αυτο που εβαλες. Ομως το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο μαθαινεις θα θες να αλλαξεις εξοπλισμο στην πορεια, οποτε νεα εξοδα.. Οποτε γιατι να μην το κανεις απο την αρχη σωστα? Εδω θελει υπομονη και σωστη καθοδηγηση απο τα παιδια εδω στα βηματα σου και προτασεις για εξοπλισμο.. Ετσι θα εκμεταλλευτεις και τις αγγελιες και θα παρεις μαργαριταρια... Το αποτελεσμα σιγουρα θα σε δικαιωσει.. Αλλα θελει υπομονη και αργα και σωστα βηματα..

Link to comment
Share on other sites

ζωντανο αραγωνιτη θα βαλω και αμα μου ζητας μαρκες δεν τις ξερω αλλα ειπα στο παλικαρι που θα μ τα στηλει να μ βαλει καλες εταιριες οπως καταλαβενεις ειμαι πολυ ασχετος με το θαλασσινο και πηρα αυτο το σετ γιατι νομιζω πως εχει τον εξοπλησμο και οτι δεν θα χρειαστω αλλον γιατι δεν θα το κανω τιποτα σπουδεο κανα 2 κλοουν κανενα μανιταρακι και βλεπουμε ετσι το σκευτομαι βεβεα η μεγαλη μ αγαπη ειναι η σμερνα αλλα δεν νομιζω να μπορεσω ποτε να την παρω

Link to comment
Share on other sites

χεχε..δεν ηθελα να σε απογοητευσω μιας που εισαι ετοιμος να βουτηξεις στα αλμυρα.. Καλη αρχη σου ειπα? ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!

Οπως σου ειπα φαινεται τιμια προταση. Καποιος πιο εμπειρος ισως να χει καποια προταση γι αυτο τον εξοπλισμο αφου δεν εχω χρησιμοποιησει το σκιμμερ πχ. Οσο για αυτο με τα 2 κλοουνακια κανε μια βολτα στα thread στα nano reefs να δεις ποσοι ξεκινησαν με αυτη την προταση και τι εχουν κανει τωρα ή ποσα ενυδρεια και εξοπλισμο αλλαξαν στη πορεια.

Απλα σου λεω οτι θα θελα να ηξερα εγω στην αρχη. Πχ. βαζω στοιχημα οτι καποια στιγμη θα θες καλυτερο σκιμμερ, πχ ενα Deltec MCE 300.Σιγουρα αλλες λαμπες πχ της ΑΤΙ. Αλλα ολα αυτα γινονται και αργοτερα που θα σαι κ πιο ωριμος και εμπειρος να κρινεις μονος σου, και να ψαξεις και στις αγγελιες για προσφορες. (εδω να επισημανω ενυδρεια που σπανε αυτη τη στιγμη και ειναι ευκαιριες αλλα θελει γνωση να ξεχωρισεις τον εξοπλισμο). Παντως για γυαλα θα βρεις τρελα πραγματα.

Αφου εισαι στην εξεδρα ΒΟΥΤΑ και καλη επιτυχια..

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα σε αυτά που έγραψα γιατί εδώ Θεσσαλονίκη, μόνο η τουρμπίνα, η γυάλα και το αλάτι μου κόστιζαν 400 euro. Ενώ αυτό με 320, έχει μέσα ό,τι χρειάζομαι. Το ξέρω βέβαια ότι ποτέ δεν μένεις σε αυτό που ξεκινάς και πάντα κάνεις κάτι καλύτερο και ανεβαίνεις επίπεδο. ωστόσο εγώ θέλω ακόμη πολύ δουλειά για κάτι τέτοιο. Φυσικά όποιες προτάσεις, είναι δεκτές. Εξάλλου αύριο πρόκειται να κάνω την κατάθεση της παραγγελίας, αλλά ήταν ότι καλύτερο βρήκα οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου ... μια παρατηρηση μονο απο οτι ειδα οι κυκλοφορητες σου ειναι με βεντουζα και θα εχεις θεμα διοτι ειναι ευκολο να ξεκολλήσουν ... ! :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ .και ολους σας για τις συμβουλες ,δεν ξερω ακομα τι προβληματα θα συναντησω και με το ενυδρειο αλλα και με το νερο και την ποιοτητα του . τι πρεπει να παρω ακομα για να κανω τις μετρησεις μου ?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ .και ολους σας για τις συμβουλες ,δεν ξερω ακομα τι προβληματα θα συναντησω και με το ενυδρειο αλλα και με το νερο και την ποιοτητα του . τι πρεπει να παρω ακομα για να κανω τις μετρησεις μου ?

ρεφρακτομετρο θα χρειαστεις σιγουρα , απο τεστακια κοιτα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=96 και αναλογα με το τι θες παιρνεις και τα απαραιτητα τεστ .... τελος καλο θα ηταν να παρεις και μια αντιστροφη οσμωση θα βοηθησει πολυ ... παρολαυτα μπορεις να το τρεξεις και χωρις αυτην .....

Link to comment
Share on other sites

δεν θα παρω ακομα οσμωση δν με παιρνει και τα τεστακια θα δω να παρω τα απαραιτητα στην αρχη εξαλλου ζωντανοι οργανισμοι θα αργησουν να μπουν πολυ ακομα .......

Link to comment
Share on other sites

δεν θα παρω ακομα οσμωση δν με παιρνει και τα τεστακια θα δω να παρω τα απαραιτητα στην αρχη εξαλλου ζωντανοι οργανισμοι θα αργησουν να μπουν πολυ ακομα .......

σε καταλαβαινω φιλε μου οι περισσοτεροι ετσι ξεκινησαμε !

ξεκινα το στρωσιμο σου βαλε τον πρωτο καιρο κανα ερημιτη και κανενα σαλιγκαρακι και οταν ερθει η ωρα εδω ειναι ολοι να σου δωσουν πληροφοριες.... τεστακια για αρχη θα προτεινα αμμωνιας νιτρωδη και νιτρικα ....μολις τα πρωτα δυο ειναι 0 και τα νιτρικα ειναι κατω απο 10 μπορεις να βαλλεις τα πρωτα ζωντανα .... :D

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις υπομονη,διαβασεις,ψαχνεσαι,ενημερωνεσαι και προχωρας προσεκτικα τιποτα δεν ειναι δυσκολο.

καλη αρχη και απο εμας που ειμαστε αρχαριοι επισης..καθε μερα θα σε εκπλησσει αυτο το μικρο κομματι θαλασσας που αποφασισες να βαλεις σπιτι σου και ειναι φοβερο συναισθημα να ανακαλυπτεις τοσες ομορφιες καθε μερα.:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει το petsupermarket να είναι στο ίδιο στενό με το μαγαζί μου,μπορώ να σου πω πως το συγκεκριμένο setup είνι πολύ καλό και αξίζει 100% τα λεφτά του!Το μόνο που θα άλλαζα σε αυτό είναι οι λάμπες,αν και αφού πας για μανιταράκια και τίποτε εύκολα μαλακά κοράλλια και αυτές θα σε καλύψουν μια χαρά!Υπομονή μόνο και θέληση θα σου φέρουν το αποτέλεσμα που θες......όπου μπορώ να σε βοηθήσω λόγω φιλίας με το συγκεκριμένο pet shop θα το κάνω.Μην δυστάσεις να μου ζητήσεις οτιδήποτε! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω παρα πολυ ολους σας προς το παρον ευκολα θα βαλω μεσα οπως ειπες κανενα μανιταρακι κανενα σαλιγκαρι εισαι ακριβως μεσα στο μυαλο μ αλλα οπως ειπα προς το παρον ειμαι σιγουρος πως αργοτερα με την εμπειρια θα αλλαξουν πολλα πραγματα και οι απαιτησεις μ το σετ το παρηγγειλα και αυριο μεθαυριο το περιμενω πραγματικα ειναι πολυτιμες οι συμβουλες σας γιατι οσο και να διαβασει κανεις και παντα εχει τις προσωπικες του αποριες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φιλαράκι έκανες χαζομάρα που πήρες ζωντανό αραγονίτη....Πιστεύω (βασικά είμαι σίγουρος) πως μόνο ζωντανός δεν είναι....βρεγμένος ίσως....;)

Anyway,τώρα ότι έγινε έγινε.....καλή αρχή με το στολιδάκι σου και υπομονή!

ΥΓ.Πάρε αυτόματη αναπλήρωση γιατί το συγκεκριμένο πακέτο που πήρες δεν έχει καπάκι....θα έχεις πολύ εξάτμιση καλοκαιριάτικο....επίσης πάρε και έναν κοντρόλερ θερμοκρασίας και ανεμιστηράκια....;)

ΥΓ.Ότι χρειαστείς πάρ'το σιγά σιγά...μην βιαστείς σε κανένα σημείο,και πάνω απ'όλα μην βιαστείς να βάλεις ζωντανά μέχρι να κατασταλάξεις στο aquascape σου!

ΥΓ.Καλή αρχη και πάλι!:)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω σκοπο να βιαστω και οσο αφορα την αρχη θα ειμαι καθε μερα απο πανω του το ξερω για την εξατμιση τωρα αυτο που με προβληματιζει παρα πολυ ειναι τι νερο θα βαλω απο την βρυση απιονισμενο απο super market πραγματικα δεν ξερω .....

Link to comment
Share on other sites

Όχι απιονισμένο...βάλε από την βρύση με prime και εννοείτε ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο από την αρχή.

Βάλε το αλάτι πριν βάλεις τον αραγονίτη,και άσε το νερό σκέτο να τρέξει μερικές μέρες,να μαζέψει ότι μπορέσει να μαζέψει ο άνθρακας και το αντιφώς! ;)

Ένα μικρό ριακτοράκι για τον αντιφώσφορο θα σε βοηθήσει παααρα πολύ με το νερό της βρύσης....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη αλλαξε κυκλοφορητες και παρε με μαγνητη βαλε ανθρακα φτιαξε το βραχο σου οπως εσυ θες με γνωμονα να μην υπαρχει κρυφο σημειο στο ενυδρειο χωρις κυκλοφορια οταν βαλεις τον αραγωνιτη και το βραχο ξεκινας να ριχνεις και βακτηρια και το αφηνεις να τρεξει,τις αλλαγες σου και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum μολις στηθηκαν ολα και κανω το πρωτο γεμισμα με νερο οσμοσης ......

Link to comment
Share on other sites

αντε..καλό γέμισμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν!Πρ΄ωτα βάλε μέσα μόνο τους κυκλοφορητές και τίποτε άλλο.Ρίξε το αλάτι σου και άστο να σπάσει καλά για τουλάχιστον 24 ώρες.Μετά βάλε τον αραγονίτη και τον βράχο σου μαζί με το σκίμερ!Φώτα μην ανάψεις καθόλου......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...