Jump to content

Περίεργη Συμπεριφορά Labido


malaw

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα σπάνιο φαινόμενο που συμβαίνει μεταξύ των Labidochromis caeruleus μου....

έχω 5 ψάρια του είδους σε ένα ΡΙΟ 180 και παρατηρώ τελευταία το μεγαλύτερο σε μέγεθος ψάρι το οποίο όπως φαίνεται είναι ο κυριάρχος αρσενικός απ τους χρωματισμούς που πήρε

να κάνει έντονα τρεμουλιάσματα και show όταν πλησιάζει ένα λίγο μικρότερο του σε μέγεθος labido εξίσου έντονα χρωματισμένο με την μόνη διαφορά ότι εκείνο όταν πλησιάζει το μεγάλο του κάνει επίθεση (άμυντικής φύσεως) δηλαδή τον διώχνει....και εδώ υπάρχουν πολλά ερωτήματα?

1.Μήπως είναι και αυτό αρσενικό καταπιεσμένο?

2.Πώς συμβαίνει το μεγαλο αρσενικό να δείχνει ερωτική συμπεριφορά σε ένα ψάρι που του κάνει επίθεση?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο υποδηλωνει μια συμπεριφορα ζευγαροματος. Γενικα τα Labido οταν ειναι σε κατω απο 300 λιτρα τα πανε καλα με τις αψμαχιες

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι για την ωρα 2 σεναρια παιζουν

η κανουν γουτσου

η σημαδια κυριαρχιας

σε λιγο καιρο θα ξερεις ...

υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει ,το κυριαρχο αρσενικο,να ερωτοτροπει με αλλο αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....μάλλον ο καιρός θα μου δείξει τι συμβαίνει....αυτό που λές κιχλιδάτε με τρομάζει χαχαχαχα!!!!! ας ευχηθούμε να υπάρχει φυσιολογικό φλέρτ..

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε όμως να είναι και έλλειψη ενήλικων θυληκών? γιατί ουσιαστικά σε ηλικία ζευγαρώματος βρίσκονται απ τα 5 ψάρια μου τα 2 και το ένα είναι αυτό το αρσενικό...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να ηταν και ετσι.Μερικες φορες,τα αρσενικα διαισθανονται οτι η θηλυκια,πλησιαζει ο καιρος για να γεννησει,και αρχιζουν προκαταβολικα να χωρευουν.Ενω η θηλυκια τους απωθει.

Link to comment
Share on other sites

Αντε για να δούμε τι σημαίνουν λοιπόν όλα αυτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ο κυρίαρχος τρεμουλιάζει απέναντι και σε άλλο αρσενικό σαν ένδειξη κυριαρχίας ,κανένα πρόβλημα απλά περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ο κυρίαρχος τρεμουλιάζει απέναντι και σε άλλο αρσενικό σαν ένδειξη κυριαρχίας ,κανένα πρόβλημα απλά περιμένεις

και εγώ αυτό σκέφτηκα....τα θυληκά πιστεύω σε σκηνές τρεμουλιάσματος η εξαφανίζονται γρήγορα η λαμβάνουν μέρος στην τελετή...αλλά για επίθεση στον αρσενικό τον κατα πολύ μεγαλύτερο το βλέπω λόγο για casus beli...μάλλον αρσενικό είναι και το άλλο αλλά καταπιεσμένο...

Link to comment
Share on other sites

μακάρι τουλάχιστον να βγουν απ τα 3 μικρά τουλάχιστον 2 θυληκά...έστω δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό σκέφτηκα....τα θυληκά πιστεύω σε σκηνές τρεμουλιάσματος η εξαφανίζονται γρήγορα η λαμβάνουν μέρος στην τελετή...αλλά για επίθεση στον αρσενικό τον κατα πολύ μεγαλύτερο το βλέπω λόγο για casus beli...μάλλον αρσενικό είναι και το άλλο αλλά καταπιεσμένο...

Συμφωνώ απολύτως :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν ηταν αρσενικο θα φοβοταν να επιτεθει,εστω κ λιγο στον κυριαρχο αρσενικο.Μαλλον ειναι ανετοιμο θηλυκο για ζευγαρωμα.Αν ο κυριαρχος τον περνει κυνηγωντας για μεγαλη αποσταση ειναι αρσενικο.Αν τον κυνηγαει για λιγο,πιο πολυ για επιδειξη κ χωρις να το δαγκωνει ειναι θηλυκο.Κρατα μας ενημερους για να μαθαινουμε κ απο παραδειγματα αλλων.Θα δειξει μεγαλωνωντας...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν ηταν αρσενικο θα φοβοταν να επιτεθει,εστω κ λιγο στον κυριαρχο αρσενικο.Μαλλον ειναι ανετοιμο θηλυκο για ζευγαρωμα.Αν ο κυριαρχος τον περνει κυνηγωντας για μεγαλη αποσταση ειναι αρσενικο.Αν τον κυνηγαει για λιγο,πιο πολυ για επιδειξη κ χωρις να το δαγκωνει ειναι θηλυκο.Κρατα μας ενημερους για να μαθαινουμε κ απο παραδειγματα αλλων.Θα δειξει μεγαλωνωντας...

Σωστός αυτό πρέπει να το τσεκάρω σίγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι εγινε τελικα?Εβγαλες ακρη,δεν μας ειπες?

Link to comment
Share on other sites

τελικά το ψαράκι για το οποίο αμφέβαλα ήταν αρσενικό μικρότερο σε μέγεθος και καταπιεσμένο....οπότε κα το αφαίρεσα απ το ενυδρείο...δυστυχώς μου βγήκανε πολλά αρσενικά στην σύνθεση και αν και φτάνει σχεδόν 1 χρόνο το ενυδρείο απ την μέρα που πρωτο στήθηκε ακόμα δεν έχει χαρέμι σωστά δομημένο...το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω αρσενικό....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό είναι ίσως το πιο δύσκολο αλλά σημαντικό κομμάτι στα αφρικάνικα. Θέλει υπομονή, θέλει παρατήρηση και πολλές φορές και λίγη τύχη.

Όμως μόλις περάσεις αυτό το στάδιο........ :bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95:

Link to comment
Share on other sites

ωω ναί το έχω ζήσει παλιότερα με την πρώτη χαρέμι τώρα μου ήρθε ανάποδα!!!! και δεν το έχω απολαύσει ακόμα και είναι αυτό που με κρατάει ακόμα!!!!

ΑΦΡΙΚΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσιιι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...