Jump to content

Και Ξαφνικά Θόλωσε Το Νερό.


Recommended Posts

Ολες οι ενδείξεις και οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές και εντός ορίων. Μήπως έχει σχέση με την αλλαγή βυθού που έκανα? Εκτός από αλλαγή νερού τι άλλο μπορώ να άνω?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη,εκτος αν εχεις κανα φιλτρακι να το βαλεις μεσα,μονο με βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη,εκτος αν εχεις κανα φιλτρακι να το βαλεις μεσα,μονο με βαμβακι

Δεν έχω. Να βάλω άνθρακα στο φίτρο μου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω. Να βάλω άνθρακα στο φίτρο μου?

Εριξες καθόλου βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Εριξες καθόλου βακτήρια?

Οχι γιατί χρησιμοποίησα πάνω από το 50% από το νερό που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που άλλαξε εκτός από τον βυθό έιναι ότι τώρα υπάρχει κανονική παροχή CO2 και ότι σταμάτησα την αεροντλία. Μήπως είναι επίθεση άλγης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με αλγη, οχι ομως οτι δεν μπορει να κανει την εμφανιση της. Αν θελεις κανεις καμια αλλαγη η μπορεις να κανεις χρηση και ανθρακα για να αποροφηθουν καμποσα θρεπτικα μια που το υποστρωμα ειναι φρεσκο και οσο νανε πολλα απο αυτα καταληγουν στην στηλη εχοντας μια εντονη βακτηριακη εξαρση. Για κανενα μηνα μην κανεις χρηση λιπασματων και υπομονη μια που σιγα σιγα θα επελθει η ισοροποια και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ανέβασε λίγη αμωνία. Υποθέτω ότι αποσταθεροποιήθηκε η βιολογία αλλάζοντας τον βυθό. Εκανα 30% αλλαγή και το παρακολουθώ.

Να συμπληρώσω βακτήρια? αν ναι πόσο? η εικόνα μου θυμίζει το αρχικό στρώσιμο. Στην αρχή θολό και μετά έστρωσε. Μόνο που τώρα έχει ψάρια μέσα :(

Αν είναι έτσι θα αργήσει να επανέλθει?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρήξης βακτηρίδια όσα λένε πάνω για (την κανονική την δόση που λέει για στρώσιμο οχι για συντήρηση) ποσί αμμωνία έχεις ?

αα και ελάττωσε το φαγητό προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Αμωνία αυξήθηκε

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκεται τώρα η τιμή ;

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκεται τώρα η τιμή ;

Στο 0,4

Link to comment
Share on other sites

Ν3. Στα 25 και Ν2 στο 0

Link to comment
Share on other sites

Ενίσχυσε με βακτήρια και μην ταΐζεις μια με δύο ημέρες. Μην αγχώνεσαι, με ήρεμες κινήσεις θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ενίσχυσε με βακτήρια και μην ταΐζεις μια με δύο ημέρες. Μην αγχώνεσαι, με ήρεμες κινήσεις θα στρώσει.

Βακτήρια σε δόσεις εκκίνησης ή συντήρησης? και για πόσες ημέρες ?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σήμερα μια κανονική δόση για τα λίτρα σου. Κάνε και μια μέτρηση αύριο το βράδυ και βλέπεις. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Βάλε σήμερα μια κανονική δόση για τα λίτρα σου. Κάνε και μια μέτρηση αύριο το βράδυ. :)

Οκ

Link to comment
Share on other sites

Στο αλλο θεμα σου περι βυθου σε ειδοποιησα οτι μπορει να ειχες καποια ανωμαλια.

Αλλαγη νερου με prime και σε 2,3 μερες το πολυ ολα θα στρωσουν και παλι, οποτε μην ταιζεις για λιγο μεχρι να ισοροποισουν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό σήμερα έχει καθαρίσει αλλά απο δύο φυλλα Anubias βγαίνουν........φυσσαλίδες !!!!! Τι είναι πάλι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα είχα ακριβώς το ίδιο φαινόμενο...θολό νερό με πολλές φυσαλίδες στην επιφάνεια λές και έφτιαξε μονομάχος φωλιά....

τελικώς εντοπίστηκαν ΝΟ3 (νιτρικά) και έγινε μια καλή αλλαγή νερού 40-45% και πέσανε.

Θέλει προσεκτικό τάισμα μετά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...