Jump to content

Χελωνακι Νερου Χωρις Ορεξη


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. ειμαι ο δημητρης και αν και ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι , εχω περασει αρκετες ωρες να σας διαβαζω και να μαθαινω τοσο για τα ψαρια και τα ενυδρεια οσο και για τα χελωνακια.

λοιπον εχω δυο χελωνακια (αυτα με τα κοκκινα μαγουλα)

ειναι περιπου 2-3 μηνων και τα δυο

εξ'αρχης τα εχω σε μια χελωνιερα που παιρνει 6 λιτρα νερο

τους πηρα θερμοστατη 25W και τον εχω μονιμως στους 25 βαθμους

τους πηρα και ενα φιλτρακι το οποιο το χω σε πλαγια θεση

τους βαζω τη χελωνιτσα που εχει ασβεστιο

λαμπα δεν τους εχω ακομη (θα παρω για το χειμωνα) αλλα στο σημειο που βρισκονται χτυπαει αρκετες ωρες ο ηλιος

οσον αφορα το ταισμα καθε πρωι τους δινω απο ενα στικ πελετ και το μεσημερι τους δινω απο δυο γαριδουλες

η συμπεριφορα τους βασει ολων οσων εχω διαβασει ειναι φυσιολογικη. βγαινουν να λιαστουν, στεγνωνουν το ενα πανω στο αλλο και κολυμπουν κανονικα.

τις τελευταιες 3 μερες ομως ο μικρουλης ( ντονατελο) δειχνει να μην εχει ορεξη για φαι. του το πηγαινω ακριβως μπροστα του και το αγνοει

προχθες για παραδειγμα εφαγε σχεδον το μισο που τρωει κανονικα, εχθες εφαγε μονο το πρωινο και σημερα δεν τον ειδα να τρωει κατι τουλαχιστον οχι με μεγαλη ορεξη γιατι καποια στιγμη τον ειδα να κυνηγαει την τροφη αλλα χωρις μεγαλη επιμονη. σε ολες τις αλλες συνηθειες του δεν αλλαξε κατι. παει μονιμως μαζι με τον αλλον και βγαινουν και στεγνωνουν παρεα

καπου διαβασα για μυκητες. πηγα λοιπον του πηρα καινουργιο χαλικι το εβρασα καλα και το αλλαξα με το παλιο. πηρα και βιταμινες για το νερο και τις εριξα μεσα. καθαρισα και των δυο τα καβουκακια με μπεταντιν και τα αφησα να στεγνωσουν.εχω ανεβασει και την θερμοκρασια του θερμοστατη στους 27. μπορω να την ανεβασω κι'αλλο η θα χει προβλημα μετα το αλλο χελωνακι ?

ελεγξα το καβουκι του και δεν ειναι μαλακο. ουτε στα ματακια του εχει κατι. μονο κατι χνουδακια ειχε στο λαιμο και του τα εβγαλα με μια μπατονετα

να σημειωσω αν και ασχετο πως αυτα ξεκινησαν με το που χαλασε ο καιρος. τους εχω διπλα στο παραθυρο το οποιο το χω ανοικτο και τις τελευταιες μερες επεσε γενικα η θερμοκρασια. υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο ?

υπάρχει κατι αλλο που μπορω να κανω? κατι διαβασα για θεραπεια για τους μυκητες για το νερο αλλα στο πετ σοπ που πηγα δεν το ηξεραν.

post-53033-0-92146000-1371128718_thumb.jpgpost-53033-0-32078400-1371128745_thumb.jpgpost-53033-0-00199100-1371128752_thumb.jpgpost-53033-0-99388800-1371128651_thumb.jpg

στις φωτογραφιες τον εβαλα μονο του μαζι με την τροφη σε αλλο δοχειακι αλλα βλεπετε δεν ασχολειται καθολου. στην αλλη εχω την χελωνιερα μαζι με το αλλο χελωνακι απλα για να δειτε την χελωνιερα αν λειπει κατι .

υγ μαζι τα εχω.διαβασα οτι πρεπει να τα χεις χωριστα αλλα οταν ειναι μαζι ειναι ζωηροτατα . το μονο κακο που δεν τρωει ο μικρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλός ήρθες στην παρέα μας....

Κατ αρχάς, ή ύπαρξη μυκήτων θα ήταν εμφανής στο σώμα και τα πόδια, με μορφή είτε βαμβακιού είτε σαν στάμπες...

Επίσης ή άρνηση τροφής στα ερπετά κατά κύριο λόγο είναι όταν είναι λίγο πριν την διαδικασία έκδυσης...

Επίσης δεν έχουμε αναφέρει πουθενά πως η uv-b είναι απαραίτητη μόνο για τον χειμώνα.... Όσο ηλιακό φως και να έχει κοντά στο παράθυρο, συνήθως τα τζάμια των σπιτιών έχουν μια μεβράνη για μικρή αντιλιακή, uv ακτινοβολία, που ναι μεν δεν είναι επιθυμητή για εμάς, αλλά για τα ερπετά μας είναι...

Οπότε καταλαβαίνεις πως η uv ακτινοβολία που δέχονται είναι μειωμένη, και μπορεί να είναι ένας παράγων μείωσης τροφής

Link to comment
Share on other sites

mrzoo σε ευχαριστω για την απαντηση.
εχεις δικιο για την λαμπα αλλα οσες φορες εψαξα βρηκα την τιμη της σε πετ σοπ (τουλαχιστον σε αυτα που πηγα) τσιμπημενη και δεν πηγα. ηδη βεβαια προσπαθω να βρω κατι απο ιντερνετ.
σημερα και παλι το πρωι δεν θελησε να φαει. τωρα τα εχω παρει και τα δυο τα εχω βαλει σε μια λεκανιτσα μονο με βοτσαλακια χωρις νερο και τα εχω σε απευθειας εκθεση στον ηλιο.
δεν πειραζει που δεν εχει νερο η λεκανιτσα ε ?
ποση ωρα να τα αφησω ετσι ?
ποσο καιρο θεωρεις οτι μπορει να αντεξει το χελωνακι χωρις τροφη ? μηπως του εδινα πολλη τροφη και το επαθε αυτο ?
γενικα το βλεπεις ανησυχητικο ολο αυτο ?
σε ευχαριστω εκ των προτερωνpost-53033-0-81378700-1371196977_thumb.jpgpost-53033-0-38890900-1371196985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα δυο ωρες στον ηλιο και στο τελευταιο μισαωρο τους εβαλα και ενα χαρτακι σαν σκεπαστρο για να μπορουν να πηγαινουν αν θελουν στην σκια. οσο ηταν στον ηλιο το χελωνακι ηταν αρκετα δραστηριο. γυρνουσε γυρω γυρω στην λεκανιτσα (ισως εψαχνε για ισκιο) και μετα οταν εβαλα και το χαρτι εκατσε απο κατω στη σκια. αλλα γενικα ηταν δραστηριο γιατι και η συμπεριφορα του ηταν η ιδια ακριβως με το αλλο χελωνακι.

οταν τα ξαναεβαλα στο νερο αυτος τωρα ειναι και παλι νωχελικος. ειναι πανω στον θερμοστατη και αραζει σε μια γωνιτσα. εχει τα ματια κλειστα και μονο αν παω κοντα του και τον φυσηξω τα ανοιγει. γενικα ενω στη λεκανη ειχε κινηση στο νερο δεν δειχνει καμια δραστηριοτητα.

δεν μπορει να φταιει το νερο γιατι το αλλαξα εχθες

ο θερμοστατης ειναι στους 26 τις βιταμινες τις εχει, το φιλτρο δουλευει αλλα αυτος εκει. νωχελικος.

συγνωμη αν σας εχω κουρασει αλλα το λυπαμαι το καημενο και θελω πολυ να το βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

mrzoo σε ευχαριστω για την απαντηση.

εχεις δικιο για την λαμπα αλλα οσες φορες εψαξα βρηκα την τιμη της σε πετ σοπ (τουλαχιστον σε αυτα που πηγα) τσιμπημενη και δεν πηγα. ηδη βεβαια προσπαθω να βρω κατι απο ιντερνετ.

σημερα και παλι το πρωι δεν θελησε να φαει. τωρα τα εχω παρει και τα δυο τα εχω βαλει σε μια λεκανιτσα μονο με βοτσαλακια χωρις νερο και τα εχω σε απευθειας εκθεση στον ηλιο.

δεν πειραζει που δεν εχει νερο η λεκανιτσα ε ?

ποση ωρα να τα αφησω ετσι ?

ποσο καιρο θεωρεις οτι μπορει να αντεξει το χελωνακι χωρις τροφη ? μηπως του εδινα πολλη τροφη και το επαθε αυτο ?

γενικα το βλεπεις ανησυχητικο ολο αυτο ?

σε ευχαριστω εκ των προτερωνattachicon.gifP6140233.JPGattachicon.gifP6140234.JPG

Για το θέμα τιμής, μη περιμένεις ότι θα τις βρείς σε τιμή που είναι η λάμπες οικιακής χρήσης.... η τιμή τους είναι αρκετά παραπάνω, και διαφέρει ανάλογα με την εταιρεία που θα διαλέξεις (πάντα σε αυτές τις λάμπες η ποιό ακριβή έχει καλύτερη απόδοση και καλύτερα πλεονεκτίματα

Επίσης σίγουρα πειράζει που τις άφησες στο λεκανάκι χωρίς νερό απευθείας στον ήλιο... Στην φύση λιάζοντε στην ξηρά, αλλά μόλις δουν ότι δεν το αντέχουν άλλο, είτε πάνε στην σκιά, είτε μπαίνουν στο νερό, πράγμα που το διαπίστωσες και μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε! Γλύκύτατα τα χελωνάκια σου! Να τα χαίρεσαι.

Λοιπόν, το ίδιο μου έκανε και εμένα το μικρό μου χελωνάκι όταν το είχα πρωτοπάρει και μάλιστα είχε αρχίσει να μαλακώνει το καβούκι του πολύ (σοβαρό σύμπτωμα). Η λύση ήταν ηλιοθεραπεία αλλά πάντα με χώρο στον ίσκιο όπου πήγαινε όταν ήθελε το ίδιο. Μετά από 2 βδομάδες ήταν περδίκι και από τότε έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια κατά τα οποία τρώει κάθε μέρα τον αγλέορα και έχει γίνει 3πλάσιο σε μέγεθος. Γνώμη μου είναι να τοποθετήσεις λάμπα uv. Η λάμπα δεν χρειάζεται το χειμώνα μόνο. Έχει να κάνει με ακτινοβολία και όχι ζέστη (αυτή τη δουλειά αναλαμβάνει ο θερμαντήρας). Γενικά τα χελωνάκια θέλουν αρκετή φροντίδα περισσότερη από όσο φανταζόμασταν όλοι στην αρχή και ειδικότερα τα 2 πρώτα χρόνια είναι και τα πιο δύσκολα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να επανέλθει η όρεξη στον μικρούλη Ντονατέλο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου. και γω δεν θα το φανταζομουν οτι θελουν τετοια φροντιδα, αλλα ειναι και ωραιο να προσπαθεις να τους κανεις να ειναι καλα.

αυτο που με ανησυχει ειναι οτι στην αρχη οταν τον πρωτοπηρα ετρωγε κανονικα και το παρουσιασε τωρα τις τελευταιες 4 μερες(ισως εξαιτιας απουσιας της uvb τοσο καιρο?)

ποσο καιρο μπορει να αντεξει χωρις τροφη ?

οπως και να χει απο αυριο τους εχω sunbathing εντατικα και ελπιζω να ξαναβρει ορεξη για φαγητο και να ζωηρεψει καπως γιατι εκαναν πολυ παρεα με τον αλλον. και τωρα κανουν αλλα οχι τοσο ζωηρα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου. και γω δεν θα το φανταζομουν οτι θελουν τετοια φροντιδα, αλλα ειναι και ωραιο να προσπαθεις να τους κανεις να ειναι καλα.

αυτο που με ανησυχει ειναι οτι στην αρχη οταν τον πρωτοπηρα ετρωγε κανονικα και το παρουσιασε τωρα τις τελευταιες 4 μερες(ισως εξαιτιας απουσιας της uvb τοσο καιρο?)

ποσο καιρο μπορει να αντεξει χωρις τροφη ?

οπως και να χει απο αυριο τους εχω sunbathing εντατικα και ελπιζω να ξαναβρει ορεξη για φαγητο και να ζωηρεψει καπως γιατι εκαναν πολυ παρεα με τον αλλον. και τωρα κανουν αλλα οχι τοσο ζωηρα

Καλό είναι που θα τα βγάλεις στον ήλιο αλλά βεβαιώσου ότι θα υπάρχει ένα μέρος με σκιά να μπορούν να πάνε όταν θα θελήσουν. Πόσο καιρό τα έχεις χωρίς λάμπα; Και κάτι άλλο, αντιχλώριο βάζεις στο νερό τους;

Link to comment
Share on other sites

τα χελωνακια τα εχω συνολικα ολο κι'ολο 2 μηνες περιπου. απο την αρχη τους πηρα φιλτρακι,θερμοστατη, ασβεστιο σε σχημα χελωνας και παντα με καθε αλλαγη νερου (ολικη αλλαγη) τους εβαζα και αντιχλωριο κανονικα( 2 σταγονες ανα λιτρο). δυστυχως λαμπα δεν τους εχω απο την αρχη αλλα λογικα μεσα στο σ/κ θα την παραγγειλω. τα ταιζω απο την αρχη ενα στικ πελετ το πρωι και 2 γαριδουλες το μεσημερι.πλεον εκτος απο τα παραπανω βαζω και βιταμινες στο νερο. ολα πηγαιναν κανονικα, ειχαν και τα δυο κινητικοτητα ακολουθουσαν το δαχτυλο μου , ετρωγαν απο το χερι, λιαζοντουσαν στον ηλιο (βεβαια πισω απο το τζαμι οποτε δωρο αδωρο). ο μεγαλος (μικελαντζελο) εξακολουθει και τα κανει ολα αυτα. ο μικρος απλα πριν 4 μερες εφαγε το μισο απο το κανονικο, πριν 3 μερες εφαγε μονο το πρωινο και χθες και σημερα τιποτα. στον ηλιο ηταν κινητικος αλλα στο νερακι ατονει. καθεται την πιο πολλη ωρα ακινητος με τα ματια κλειστα και πρεπει να τον πειραξεις για να κουνηθει. καποιες βεβαια φορες ειναι ξυπνιος και ειναι με τον αλλον. δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα τον εβαλα σε ενα αλλο λεκανακι για να φαει και ενω δεν πειραξε τιποτα απο το φαγητο ειδα οτι εκανε κακα. επισης τον βλεπω καμια φορα παει το ποδι του στα ματια σαν να προσπαθει να διωξει κατι(ισως χνουδακι που ειχε και οταν τον πηρα απο το πετ σοπ) μπορω προληπτικα να του βαλω και σταγονουλες tobrex ?

τους εχω ετοιμασει μια λεκανη με νερο με εξτρα θερμοστατη για να πιασει θερμοκρασι, με αντιχλωριο και βιταμινες. εκει αυριο θα τα βαλω για ηλιοθεραπεια. και με ενα χαρτακι για ισκιο. λογικα θα παρει τα πανω του ε ? ποσο καιρο αν ξερεις αντεχει χωρις τροφουλα ?

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

τα χελωνακια τα εχω συνολικα ολο κι'ολο 2 μηνες περιπου. απο την αρχη τους πηρα φιλτρακι,θερμοστατη, ασβεστιο σε σχημα χελωνας και παντα με καθε αλλαγη νερου (ολικη αλλαγη) τους εβαζα και αντιχλωριο κανονικα( 2 σταγονες ανα λιτρο). δυστυχως λαμπα δεν τους εχω απο την αρχη αλλα λογικα μεσα στο σ/κ θα την παραγγειλω. τα ταιζω απο την αρχη ενα στικ πελετ το πρωι και 2 γαριδουλες το μεσημερι.πλεον εκτος απο τα παραπανω βαζω και βιταμινες στο νερο. ολα πηγαιναν κανονικα, ειχαν και τα δυο κινητικοτητα ακολουθουσαν το δαχτυλο μου , ετρωγαν απο το χερι, λιαζοντουσαν στον ηλιο (βεβαια πισω απο το τζαμι οποτε δωρο αδωρο). ο μεγαλος (μικελαντζελο) εξακολουθει και τα κανει ολα αυτα. ο μικρος απλα πριν 4 μερες εφαγε το μισο απο το κανονικο, πριν 3 μερες εφαγε μονο το πρωινο και χθες και σημερα τιποτα. στον ηλιο ηταν κινητικος αλλα στο νερακι ατονει. καθεται την πιο πολλη ωρα ακινητος με τα ματια κλειστα και πρεπει να τον πειραξεις για να κουνηθει. καποιες βεβαια φορες ειναι ξυπνιος και ειναι με τον αλλον. δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα τον εβαλα σε ενα αλλο λεκανακι για να φαει και ενω δεν πειραξε τιποτα απο το φαγητο ειδα οτι εκανε κακα. επισης τον βλεπω καμια φορα παει το ποδι του στα ματια σαν να προσπαθει να διωξει κατι(ισως χνουδακι που ειχε και οταν τον πηρα απο το πετ σοπ) μπορω προληπτικα να του βαλω και σταγονουλες tobrex ?

τους εχω ετοιμασει μια λεκανη με νερο με εξτρα θερμοστατη για να πιασει θερμοκρασι, με αντιχλωριο και βιταμινες. εκει αυριο θα τα βαλω για ηλιοθεραπεια. και με ενα χαρτακι για ισκιο. λογικα θα παρει τα πανω του ε ? ποσο καιρο αν ξερεις αντεχει χωρις τροφουλα ?

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον

Δε χρειάζεται να ευχαριστείς για τίποτε. Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

Νομίζω καλά έκανες και τον έβαλες χωριστά. Όταν ένα χελωνάκι είναι πιο αδύναμο καλό είναι να το απομονώνουμε μέχρι να δούμε τι έχει και να πάρει τα πάνω του για διάφορους λόγους. Πρώτο, υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει κάτι που να μπορεί να μεταδοθεί και στο άλλο χελωνάκι και μετά να έχεις να ανησυχείς για δύο χελωνάκια αντί για ένα. Δεύτερο και να θέλει το κακόμοιρο να φάει συνήθως δεν προλαβαίνει γιατί ορμάει το άλλο (το "ζωηρό") και εξαφανίζει την τροφή.

Σε ότι έχει να κάνει με τα μάτια, να ξέρεις ότι πολλές φορές οι χελώνες δυσκολεύονται να τα ανοίξουν λόγω κάποιας μόλυνσης, συνήθως λόγω του ακατάλληλου νερού. Από όσο λες όμως καταλαβαίνω ότι φρόντιζες να παραμένει καθαρό το νεράκι τους (για τα πετ-σοπς δε μιλάω, τα έχουν οι σιχαμένοι σε άθλιες συνθήκες τα καημένα) Μπορείς να δοκιμάσεις με σταγόνες ειδικές για τα ματάκια τους. Η μεγάλη η δικιά μου το χειμώνα είχε βγάλει ένα πράγμα στο μάτι, σαν τσίμπλα αλλά μεγάλο και με το που έβαλα σταγόνες σε μία ημέρα εξαφανίστηκε. Οπότε θα έλεγα να το δοκιμάσεις. Είναι εύκολο να ανεβάσεις μία κοντινή φωτογραφία από τα ματάκια του μικρού;

Οι χελώνες γενικά είναι ανθεκτικά ζώα σε ότι αφορά την έλλειψη τροφής. Από την άλλη μία χελώνα που έχει έλλειψη π.χ. σε βιταμίνες πρέπει να τρώει κανονικά. Το καβούκι από το χελωνάκι σε τι κατάσταση είναι; Μπορείς να δεις αν έχει μαλακώσει; Συνήθως ξεκινά να μαλακώνει από πίσω στο σημείο που είναι κοντά στην ουρά. Αν ναι, τότε το χελωνάκι σου σίγουρα έχει έλλειψη βιταμίνης D3, την οποία για να συνθέσει χρειάζεται λάμπα uvb ή ηλιοθεραπεία. Επίσης καλό είναι εκτός από γαριδούλες και πέλετ να δοκιμάσεις να τους δώσεις μαρουλάκι ή και κομματάκια καθαρισμένα από ψάρι που το λατρεύουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. σημερα τα εβαλα στην χελωνιερα που ειχα ετοιμασει απο εχθες και λιαζοντουσαν απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 4,5 το μεσημερι. ο μικρουληςνομιζω ειχε φυσιολογικη κινηση. ανεβαινε στην ξερα λιαζοταν ,επεφτε στο νερο, πηγαινε στον ισκιο και ξανα τα ιδια. του εβαλα και προληπτικα σταγονες tobrex στα ματια (δεν ξερω ομως περιμενεις μεχρι να στεγνωσουν ? γιατι νομιζω οτι μπορει να τον εβαλα γρηγορα ξανα στο νερο)

οταν ηρθε η ωρα του φαγητου βεβαια και παλι δεν καναμε τιποτα. του εβαλα στο νερο πελετ, μαρουλι κατι ψαρακια αποξηραμενα που πηρα και ουτε που τα ακουμπησε. δεν ειναι οτι δεν τα βλεπει γιατι τα παω ακριβως μπροστα του. απλα δεν τα τρωει. θα συνεχισω και αυριο παλι στο ιδιο τεμπο. απλα με ανησυχει γιατι ειναι η τριτη ολοκληρη μερα που δεν θα χει φαει τιποτα. που και που προσπαθω να τον ταισω αλλα μεχρι τωρα ακαρποι οι κοποι. σου βαζω και καποιες φωτογραφιες απο σημερα ( φωτορεπορτερ εγινα !!! )post-53033-0-45414200-1371310349_thumb.jpgpost-53033-0-97673200-1371310357_thumb.jpgpost-53033-0-23017000-1371310367_thumb.jpgpost-53033-0-93272100-1371310375_thumb.jpgpost-53033-0-05146600-1371310383_thumb.jpgpost-53033-0-55799100-1371310398_thumb.jpgpost-53033-0-49969800-1371310407_thumb.jpgpost-53033-0-06756800-1371310417_thumb.jpgpost-53033-0-31128100-1371310426_thumb.jpg

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κι απο εμενα....

πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι !

εγω σου προτεινω να ενδιαφερθεις περισσοτερο για τα ματια του γιατι και στο δικο μου πριν κλεισουν (εντελως) τα ετριβε και τα εχει καποιες φορες κλειστα.

γι' αυτο (τωρα οσο ειναι νωρις) θα σου προτεινα ή tobrex ή tortivet (της tafarm). απο οσο ξερω θα πρεπει τα ματια να στεγνωσουν καλα πριν μπει στο νερο (τουλαχιστον για το tobrex)

επισης για τροφη μην ανησυχεις και πολυ, η δικια μου μεχρι να δει δεν ετρωγε για καμια εβδομαδα (αλλα την καταφερα τελικα).

ευχομαι ομως να μην ειναι καποιο προβλημα στα ματια και να φταιει η ελληψη της λαμπας....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, δεν πρόλαβα να σου απαντήσω πριν γιατί έτρεχα. Λοιπόν φαίνεται ότι το πρόβλημα δεν είναι στα μάτια του, αλλά έχει "πέσει" ο οργανισμός και όπως σου είπα και σε προηγούμενο ποστ, το πιθανότερο είναι από την έλλειψη ακτινοβολίας uvb εξ' αιτίας της οποίας δεν μπορεί να συνθέσει βιταμίνη D3 και να "διαχειριστεί¨ ο οργανισμός του κατάλληλα το ασβέστιο. Φυσικά και μπορείς να δοκιμάσεις σταγόνες για τα μάτια αλλά, νομίζω, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Ερώτηση, το καβούκι του το έλεγξες μήπως έχει μαλακώσει σε κάποια σημεία; Επίσης σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες τον είδες να ζωηρεύει; Άσχετα αν έφαγε ή όχι.

Γεωργία, σε ότι έχει να κάνει με αυτό που αναφέρεις, το πρόβλημα στα μάτια δεν έχει να κάνει με το αν η χελώνα τρώει ή όχι. Πιθανόν να είχε κάτι άλλο και παράλληλα την ενοχλούσαν και τα ματάκια της. Έχω 3 χελώνες, τη μία την έχω σχεδόν 8 χρόνια και όσες φορές έτυχε να έχουν κάποια δυσκολία με τα ματάκια τους, ποτέ δεν σταμάτησαν να τρώνε και πάντα το πρόβλημα λυνόταν με σταγονίτσες. Σε σχέση με την τροφή, μία υγιής χελώνα μπορεί να αντέξει αρκετά μεγάλο διάστημα (ακόμα και αρκετές βδομάδες) χωρίς τροφή. Όταν όμως σταματάει ξαφνικά να τρώει θέλει ψάξιμο η δουλειά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά πάντα, Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο πιστεψε με και που απαντας ειναι μεγαλη βοηθεια για μενα.

το καβουκι του το επιασα και αν και δεν ξερω ποτε ακριβως θεωρειται μαλακο και ποτε οχι, εχω να σου πω οτι ειναι ακριβως ιδιο με αυτο της αλλης χελωνιτσας που ειναι πιο ζωηρη και τρωει κανονικα. δεν την πιεσα και με δυναμη γιατι φοβαμαι μην την πονεσω αλλα δεν νομιζω πως αυτο το λεμε μαλακο. επισης ειδα και τις φολιδες στην ουρα που μου ειπες και ειναι και αυτες της ιδιας σκληροτητας με τις κεντρικες.

οσον αφορα την ζωηραδα, νομιζω οτι σημερα αφου λιαστηκε για κανενα 5ωρο και την εβαλα ξανα στη χελωνιερα , οτι ηταν πιο ζωηρη. ενω εχθες ως επι το πλειστον κοιμοταν και καθοταν μεσα στην ατονια, σημερα που την παρατηρουσα κοιμηθηκε πολυ λιγοτερο(παντα σε σχεση με χθες) και ειχε μια σχετικη διαθεση (κολυμπουσε συχνα σημερα). μαλιστα οταν καποια στιγμη το απογευμα πηγα να τους δω, ο ζηρουλης ελιωνε στον υπνο διπλα στον θερμοστατη ενω αυτος ακομα ηταν ξυπνιος και ανεβαινε στη ξερα.

σημερα επισης εδειξε και αντιδραση στην παρουσια μου. ενω τις προηγουμενες μερες τον πλησιαζα και επρεπε να τον "ενοχλησω για να ξυπνησει" σημερα τον εβλεπα πως καθε βημα που εκανα προς την χελωνιερα το παρατηρουσε. θελω να πιστευω πως πηγαμε καπως καλυτερα σημερα.απο φαι βεβαια τιποτα

για να απαντησω και σε σενα και στη γεωργια τωρα, του εβαλα προληπτικα σταγονες αν και δεν βλεπω καμια διαφορα στα ματια του σε σχεση παντα με τον αλλον.

το μονο που βλεπω ειναι κατι διαφανα χνουδακια που εχει στο λαιμο του,που τα ειχε και απο οταν τον αγορασα αλλα στο πετ σοπ μας ειπαν οτι εχει να κανει επειδη ειναι μωρο. αληθεια αυτα τα χνουδακια τι ειναι ?αν τον βγαλεις απο το νερο παντως δεν φαινονται.

εχω ηδη ετοιμασει την λεκανη για την αυριανη μας ηλιοθεραπεια.θα σας ενημερωσω και αυριο ελπιζοντας να μην ενοχλω. καλη συνεχεια και ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γιωργο πιστεψε με και που απαντας ειναι μεγαλη βοηθεια για μενα.

το καβουκι του το επιασα και αν και δεν ξερω ποτε ακριβως θεωρειται μαλακο και ποτε οχι, εχω να σου πω οτι ειναι ακριβως ιδιο με αυτο της αλλης χελωνιτσας που ειναι πιο ζωηρη και τρωει κανονικα. δεν την πιεσα και με δυναμη γιατι φοβαμαι μην την πονεσω αλλα δεν νομιζω πως αυτο το λεμε μαλακο. επισης ειδα και τις φολιδες στην ουρα που μου ειπες και ειναι και αυτες της ιδιας σκληροτητας με τις κεντρικες.

οσον αφορα την ζωηραδα, νομιζω οτι σημερα αφου λιαστηκε για κανενα 5ωρο και την εβαλα ξανα στη χελωνιερα , οτι ηταν πιο ζωηρη. ενω εχθες ως επι το πλειστον κοιμοταν και καθοταν μεσα στην ατονια, σημερα που την παρατηρουσα κοιμηθηκε πολυ λιγοτερο(παντα σε σχεση με χθες) και ειχε μια σχετικη διαθεση (κολυμπουσε συχνα σημερα). μαλιστα οταν καποια στιγμη το απογευμα πηγα να τους δω, ο ζηρουλης ελιωνε στον υπνο διπλα στον θερμοστατη ενω αυτος ακομα ηταν ξυπνιος και ανεβαινε στη ξερα.

σημερα επισης εδειξε και αντιδραση στην παρουσια μου. ενω τις προηγουμενες μερες τον πλησιαζα και επρεπε να τον "ενοχλησω για να ξυπνησει" σημερα τον εβλεπα πως καθε βημα που εκανα προς την χελωνιερα το παρατηρουσε. θελω να πιστευω πως πηγαμε καπως καλυτερα σημερα.απο φαι βεβαια τιποτα

για να απαντησω και σε σενα και στη γεωργια τωρα, του εβαλα προληπτικα σταγονες αν και δεν βλεπω καμια διαφορα στα ματια του σε σχεση παντα με τον αλλον.

το μονο που βλεπω ειναι κατι διαφανα χνουδακια που εχει στο λαιμο του,που τα ειχε και απο οταν τον αγορασα αλλα στο πετ σοπ μας ειπαν οτι εχει να κανει επειδη ειναι μωρο. αληθεια αυτα τα χνουδακια τι ειναι ?αν τον βγαλεις απο το νερο παντως δεν φαινονται.

εχω ηδη ετοιμασει την λεκανη για την αυριανη μας ηλιοθεραπεια.θα σας ενημερωσω και αυριο ελπιζοντας να μην ενοχλω. καλη συνεχεια και ευχαριστω

Εννοείται ότι δεν ενοχλείς και είναι χαρά μου αν μπορώ, έστω και λίγο, να βοηθήσω. Λοιπόν, το ότι το καβούκι είναι σκληρό είναι πολύ πολύ καλό σημάδι. Και το ότι τον βλέπεις να ζωηρεύει σιγά-σιγά είναι επίσης ενθαρρυντικό. Μην ανησυχείς που δεν έχει φάει ακόμα. Αν συνεχίσει να βελτιώνεται, σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει να τρώει. Το ίδιο πράγμα είχα τραβήξει και εγώ με το ένα από τα μικρά και είχα φοβηθεί πολύ στην αρχή. Αλλά μετά από λίγες μέρες ηλιοθεραπείας επανήλθε και με το παραπάνω! Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα..!εχω και εγω δυο μικρα χελωνακια τα οποια βεβαια ειναι υγιεστατα...το μονο προβλημα μου ειναι η ελειψη λαμπας.Ειμαι και εγω απο Θεσσαλονικη και σε μια μικρη ερευνα αγορας που εκανα για τις λαμπες μου φανηκαν αρκετα ακριβες...μηπως θα μπορουσες να με βοηθησεις με καποιο site ή καποιο καταστημα στην πολη μας??

ευχομαι να πανε ολα καλα με το μικρουλη σου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

απευθύνσου στα καταστήματα που έχουν βήμα εδώ στο φόρουμ μας, είτε είναι Αθήνα είτε Σαλόνικα, και θα εξυπηρετηθείς σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και λάμπα με 100 ευρώ να ξέρεις. Επίσης αν ρώτησες σε όλα μας τα μαγαζιά αποκλείετε να μην βρήκες κάποια που έχει κοντά 20-25 ευρώ στα 50 watt. Αλλά ας μην χαλαμε το θέμα του φίλου Δημήτρη που ψάχνει να βρει μια απάντηση στο πρόβλημα.του. Αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα είτε εδώ είτε στην «αναζήτηση προϊόντων» που απευθύνετε στα καταστήματα μας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

λοιπον το ιατρικο ανακοινωθεν της ημερας εχει ως εξης

το πρωι δεν θελησε να φαει το πελετ του

περασε 5 ωρες στον ηλιο. μαλιστα οταν τα εβαλα στη λεκανη ηλιοθεραπειας ηταν ο πρωτος που ανεβηκε στην ξερα να λιαστει. καθοταν αρκετα στον ηλιο, επεφτε για μια βουτια και μετα ξανα πανω.

το μεσημερι βεβαια και παλι δεν εφαγε.

τους αλλαξα το νερο (ολικη αλλαγη), εβαλα το απαραιτητο αντιχλωριο, καθαρισα θερμοστατη απο γλιτσα, καθαρισα το φιλτρακι και εσωτερικα, εβαλα και βιταμινες στο νερο συμφωνα με την δοσολογια.

του εβαλα και παλι σταγονες tobrex ενω καθαρισα και το καβουκακι του με μπεταντιν και τον αφησα να στεγνωσει πριν μπει.

τωρα ειναι στη χελωνιερα και το χει ριξει στην ξεκουραση. αντιδραση στην κινηση εχει και σημερα. τον βλεπω που με κοιταει οταν πλησιαζω. πηγαινω αρκετα συχνα να τα βλεπω και ενω τον πετυχαινω συνηθως σε κατασταση ξεκουρασης, εχει αλλαξει η θεση του, πραγμα που σημαινει οτι κανει και καμια βολτιτσα.

το ανεφερα και σε προηγουμενα ποστ. τον βλεπω συχνα να προσπαθει να βγαλει αυτο το χνουδακι που εχει στο κεφαλακι. αυτο τι ακριβως ειναι ?

σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον.

καλη σας συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

αυτο το χνουδι το ειχε και η δικια μου στο λαιμο οταν την ειχα παρει απο το πετ σοπ αλλα εφυγε αρκετα γρηγορα....μηπως ειναι αλλαγη δερματος ?

Link to comment
Share on other sites

mr zoo

δυστυχως αυτο το χνουδακι ειναι αρκετα διαφανες και φαινεται μονο στο φως του ηλιου και αν το παρατηρησεις απο πολυ κοντα. σου βαζω δυο φωτογραφιες που με γυμνο ματι φαινοταν (βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν φανει μεσα απο τις φωτο)post-53033-0-83939500-1371490950_thumb.jpg

γεωργια

και μας ειχε οταν τον πηραμε και μας ειπαν απο το πετ σοπ πως ειναι επειδη ειναι μικρουλης και θα φυγουν. δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την ατονια του απλα το αναφερω γιατι τον βλεπω που και που να προσπαθει να το βγαλει

στα της υγειας μας τωρα

και σημερα ειχε ηλιοθεραπεια. γατζωθηκε πανω στο ξυλο και λιαστηκε κανα 5ωρο.γενικα ηταν δραστηριος οσο ειχε ηλιο. αλλαζε συνεχεια θεσεις.

εννοειται βεβαια οτι αρνειται πεισμωτικα να φαει.post-53033-0-54252500-1371491284_thumb.jpg

τον καθαρισα με μπεταντιν και απο την κατω μερια του καβουκιου, του εβαλα σταγονες tobrex και μετα τον εβαλα μεσα στην χελωνιερα του.γενικα ομως μεσα στην χελωνιερα τον βλεπω καπως ατονο σημερα. καθεται σε γωνιτσες με κλειστα τα ματια του.(μηπως τον κουραζει και η τοσο εκθεση στον ηλιο ? αλλα στη φυση υποτιθεται οτι λιαζεται ενα 8ωρο ε ?)

post-53033-0-32265200-1371491485_thumb.jpgpost-53033-0-18134400-1371491493_thumb.jpgpost-53033-0-79949700-1371491498_thumb.jpg

κατι καινουργιο που παρατηρησα σημερα ειναι οτι ανοιγει το στομα του(πως κανουμε εμεις οταν χαζμουριομαστε) και πολλες φορες οταν τον πλησιαζω ανοιγει μονο το ενα ματι. οχι και τα δυο (οχι απαραιτητα το ιδιο ματι καθε φορα)

αυτα και ελπιζω να βοηθησα μηπως και καταλαβουμε τι ακριβως εχει. ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα Δημήτρη. Πώς τον βλέπεις τον μικρούλη; Ζωηρεύει σε σχέση με πριν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...