Jump to content

Χελωνακι Νερου Χωρις Ορεξη


Recommended Posts

δυσκολη ερωτηση.

οσο ειναι στη λεκανη ηλιοθεραπειας και κατω απο τον ηλιο εχει μια σχετικη ζωηραδα. οταν ξαναπαει στην χελωνιερα του ειναι σαν τις φωτο που εχω πιο πανω. ακινητος, αν πας κοντα του και σε δει ανοιγει πολλες φορες μονο το ενα ματι και ακομα δεν τρωει.

παντως οταν τον βαζω στο κουπακι χωρις νερο (επειδη του εχω βαλει μπεταντιν ή σταγονες για να στεγνωσουν) εχει πολυ ενεργεια. ειναι συνεχως σε μια κινηση στο κουπακι μεσα

Link to comment
Share on other sites

δυσκολη ερωτηση.

οσο ειναι στη λεκανη ηλιοθεραπειας και κατω απο τον ηλιο εχει μια σχετικη ζωηραδα. οταν ξαναπαει στην χελωνιερα του ειναι σαν τις φωτο που εχω πιο πανω. ακινητος, αν πας κοντα του και σε δει ανοιγει πολλες φορες μονο το ενα ματι και ακομα δεν τρωει.

παντως οταν τον βαζω στο κουπακι χωρις νερο (επειδη του εχω βαλει μπεταντιν ή σταγονες για να στεγνωσουν) εχει πολυ ενεργεια. ειναι συνεχως σε μια κινηση στο κουπακι μεσα

Αυτό είναι καλό σημάδι. Συνέχισε την ηλιοθεραπεία και λογικά στις επόμενες μέρες θα ξεκινήσει να τρώει.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω δηλαδει οταν εχουν μυκιτες παρατειρητε αλλαγη στην συμπεριφορα τους ???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα φίλε! Γλύκύτατα τα χελωνάκια σου! Να τα χαίρεσαι.

Λοιπόν, το ίδιο μου έκανε και εμένα το μικρό μου χελωνάκι όταν το είχα πρωτοπάρει και μάλιστα είχε αρχίσει να μαλακώνει το καβούκι του πολύ (σοβαρό σύμπτωμα). Η λύση ήταν ηλιοθεραπεία αλλά πάντα με χώρο στον ίσκιο όπου πήγαινε όταν ήθελε το ίδιο. Μετά από 2 βδομάδες ήταν περδίκι και από τότε έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια κατά τα οποία τρώει κάθε μέρα τον αγλέορα και έχει γίνει 3πλάσιο σε μέγεθος. Γνώμη μου είναι να τοποθετήσεις λάμπα uv. Η λάμπα δεν χρειάζεται το χειμώνα μόνο. Έχει να κάνει με ακτινοβολία και όχι ζέστη (αυτή τη δουλειά αναλαμβάνει ο θερμαντήρας). Γενικά τα χελωνάκια θέλουν αρκετή φροντίδα περισσότερη από όσο φανταζόμασταν όλοι στην αρχή και ειδικότερα τα 2 πρώτα χρόνια είναι και τα πιο δύσκολα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να επανέλθει η όρεξη στον μικρούλη Ντονατέλο!

τα χελωνακια τα εχω συνολικα ολο κι'ολο 2 μηνες περιπου. απο την αρχη τους πηρα φιλτρακι,θερμοστατη, ασβεστιο σε σχημα χελωνας και παντα με καθε αλλαγη νερου (ολικη αλλαγη) τους εβαζα και αντιχλωριο κανονικα( 2 σταγονες ανα λιτρο). δυστυχως λαμπα δεν τους εχω απο την αρχη αλλα λογικα μεσα στο σ/κ θα την παραγγειλω. τα ταιζω απο την αρχη ενα στικ πελετ το πρωι και 2 γαριδουλες το μεσημερι.πλεον εκτος απο τα παραπανω βαζω και βιταμινες στο νερο. ολα πηγαιναν κανονικα, ειχαν και τα δυο κινητικοτητα ακολουθουσαν το δαχτυλο μου , ετρωγαν απο το χερι, λιαζοντουσαν στον ηλιο (βεβαια πισω απο το τζαμι οποτε δωρο αδωρο). ο μεγαλος (μικελαντζελο) εξακολουθει και τα κανει ολα αυτα. ο μικρος απλα πριν 4 μερες εφαγε το μισο απο το κανονικο, πριν 3 μερες εφαγε μονο το πρωινο και χθες και σημερα τιποτα. στον ηλιο ηταν κινητικος αλλα στο νερακι ατονει. καθεται την πιο πολλη ωρα ακινητος με τα ματια κλειστα και πρεπει να τον πειραξεις για να κουνηθει. καποιες βεβαια φορες ειναι ξυπνιος και ειναι με τον αλλον. δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα τον εβαλα σε ενα αλλο λεκανακι για να φαει και ενω δεν πειραξε τιποτα απο το φαγητο ειδα οτι εκανε κακα. επισης τον βλεπω καμια φορα παει το ποδι του στα ματια σαν να προσπαθει να διωξει κατι(ισως χνουδακι που ειχε και οταν τον πηρα απο το πετ σοπ) μπορω προληπτικα να του βαλω και σταγονουλες tobrex ?

τους εχω ετοιμασει μια λεκανη με νερο με εξτρα θερμοστατη για να πιασει θερμοκρασι, με αντιχλωριο και βιταμινες. εκει αυριο θα τα βαλω για ηλιοθεραπεια. και με ενα χαρτακι για ισκιο. λογικα θα παρει τα πανω του ε ? ποσο καιρο αν ξερεις αντεχει χωρις τροφουλα ?

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον

ggtaxo το οτι τρωει πολυ δεν ειναι απαραιτητα καλο.ουτε οτι εχει τριπλασιαστει σε μεγεθος.

haraldim επειδη ειναι αρχη ακομα θα σου πω το εξης.οσο διατεθειμενος και να σαι για να τις βλεπεις καλα πρεπει να ξερεις οτι θα δαπανησεις αρκετα λεφτα.δυστηχως αυτη την στιγμη πρεπει να κοιταξεις πως θα βελτιωσεις τις συνθηκες διαβιωσης τους αλλα και να ριξεις διαβασμα για να τους φτιαξεις ενα αξιοπρεπεστατο σπιτακι που θα τους παρεχεις αρκετα λιτρα και τις καταλληλες συνθηκες. :) Τον θερμοστατη δε τον χρειαζεσαι ιουλη μηνα!βγαλτον απο το ενυδρειο καθαρισε τον και φυλαξε τον μεχρι τα κρυα! καλο ειναι να εχεις ενα θερμομετρο για να μπορεις να δεις την θερμοκρασια νερου.καλα κανεις και τις βγαζεις προσωρινα στον ηλιο εφοσον εχουν και μερος με σκια να κατσουν.αν μπορεις βγαλε φωτο τα καβουκια τους(πιο κοντινες).επισης πρεπει να ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι με τα φαρμακα που χρησιμοποιουμε.ναι μεν δεν ειμαστε κτηνιατροι για να κανουμε μια σωστη διαγνωση αλλα ουτε μπορουμε να παστωνουμε με μπεταντιν ή tobrex με την πρωτη υποθεση που κανουμε.οι καλες φωτος ειναι το παν! αναμενουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...