Jump to content

Kαθαριζεται Τα Φλοτερακια Σας?


Recommended Posts

Τελευταια τα φλοτερακια της αυτοματης αναπληρωσης μου, εγιναν πολυ χουβαρνταδικα και εδιναν συνεχως νερο στο συστημα.Ειμουν ετοιμος να τα αλλαξω σημερα.Τυχαια ομως συναντησα εναν συνεργατη υδραυλικο και τον ρωτησα την γνωμη του.Το ελυσε,του εριξε και ενα καθαρισμα με ενα πανακι στα μαγνητακια και αυτο ηταν, το φλοτερακι πλεον σφυριζει.Αρα τελιωνοντας με το σεντονι μου λοιπον :whistling: για να μην πεταμε λεφτα για το τιποτα προτυνω να βαλουμε στις μηνιαιες ρουτινες σας ενα καθαρισμα και σε αυτα και θα εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο.Ουφ το τελιωσα... :bigemo_harabe_net-60:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Και μεις που έχουμε φωτοκυτταρο και τρέμει το φιλοκαρδι μας τι κάνουμε οεο;;;

Η αναπλήρωση είναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΗΓΗ στο ενυδρειο μας και θέλει πάντα προσοχή γιατι την ζημιά την κανει όταν λείπεις και όχι όταν είσαι εκει.

Στάθη μπράβο σου που μας το θύμησες ενόψει καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

Και μεις που έχουμε φωτοκυτταρο και τρέμει το φιλοκαρδι μας τι κάνουμε οεο;;;

Η αναπλήρωση είναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΗΓΗ στο ενυδρειο μας και θέλει πάντα προσοχή γιατι την ζημιά την κανει όταν λείπεις και όχι όταν είσαι εκει.

Στάθη μπράβο σου που μας το θύμησες ενόψει καλοκαιριού.

Εσεις ειστε της τεχνολογιας :P

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια τα φλοτερακια της αυτοματης αναπληρωσης μου, εγιναν πολυ χουβαρνταδικα και εδιναν συνεχως νερο στο συστημα.Ειμουν ετοιμος να τα αλλαξω σημερα.Τυχαια ομως συναντησα εναν συνεργατη υδραυλικο και τον ρωτησα την γνωμη του.Το ελυσε,του εριξε και ενα καθαρισμα με ενα πανακι στα μαγνητακια και αυτο ηταν, το φλοτερακι πλεον σφυριζει.Αρα τελιωνοντας με το σεντονι μου λοιπον :whistling: για να μην πεταμε λεφτα για το τιποτα προτυνω να βαλουμε στις μηνιαιες ρουτινες σας ενα καθαρισμα και σε αυτα και θα εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο.Ουφ το τελιωσα... :bigemo_harabe_net-60:

Πως λυνει ενα φλοτερακι φιλε Σταθη;

Link to comment
Share on other sites

Πως λυνει ενα φλοτερακι φιλε Σταθη;

Tιποτα Στρατο.Βγαζεις το δαχτυλιδι απο μπροστα και βγαινει ο φελλος.Καθαριζεις τον φελλο απο μεσα και τον λεμο.Και τα δυο εχουν μαγνητακια μεσα και οταν πιασουν γλυτσα δεν μαγνητιζουν σωστα

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

ουφ! :bigemo_harabe_net-69: ευτυχώς δεν έχω φλοτεράκια :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ουφ! :bigemo_harabe_net-69: ευτυχώς δεν έχω φλοτεράκια :bigemo_harabe_net-134:

Φωτοκυταρο κι εσυ; :D

Link to comment
Share on other sites

Και μεις που έχουμε φωτοκυτταρο και τρέμει το φιλοκαρδι μας τι κάνουμε οεο;;;

Η αναπλήρωση είναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΗΓΗ στο ενυδρειο μας και θέλει πάντα προσοχή γιατι την ζημιά την κανει όταν λείπεις και όχι όταν είσαι εκει.

Στάθη μπράβο σου που μας το θύμησες ενόψει καλοκαιριού.

Μονο οσοι την πατήσαμε ξέρουμε..... 50λιτρα με την μια στο σαμπ και η αλατοτητα στο 1015...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι βιδωτο το ξεβιδωνεις το καθαριζεις με μια οδοντοβουρτσα και ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι βιδωτο το ξεβιδωνεις το καθαριζεις με μια οδοντοβουρτσα και ειναι ετοιμο.

Τι σπειρωμα ειναι Νικο; :D

Link to comment
Share on other sites

Μονο οσοι την πατήσαμε ξέρουμε..... 50λιτρα με την μια στο σαμπ και η αλατοτητα στο 1015...

Εσένα είναι μικρο βρε γίαυτο. !!!!! Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μονο οσοι την πατήσαμε ξέρουμε..... 50λιτρα με την μια στο σαμπ και η αλατοτητα στο 1015...

Εσένα είναι μικρο βρε γίαυτο. !!!!! Χαχαχαχα

Μα ναι φυσικά παράληψη μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βουτάω όπως είναι σε aquaforte για 5-6 λεπτά και γίνονται τζάμι.Κάθε 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

8αρι παξιμαδι εχει

Νικο απο πανω ολα βιδωτα.Απο κατω ειναι το δαχτυλιδι και απο εκει βγαινει το φελουδακι.Το μαγνητακι ειναι στο κεντρο του φελου και η οδοντοβουρτσα δεν φτανει σε αυτο το σημειο.Της WaterWaves δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Νικο απο πανω ολα βιδωτα.Απο κατω ειναι το δαχτυλιδι και απο εκει βγαινει το φελουδακι.Το μαγνητακι ειναι στο κεντρο του φελου και η οδοντοβουρτσα δεν φτανει σε αυτο το σημειο.Της WaterWaves δεν εχεις?

tis grotek
Link to comment
Share on other sites

Φωτοκυταρο κι εσυ; :D

όχι! τίποτα! :bigemo_harabe_net-134: δεν έχω αυτόματη αναπλήρωση :usd:

Link to comment
Share on other sites

Aνα 3-4 μηνες βαζω το φλοτερακι σε ζεστο νερο με ξυδι και γινεται σαν καινουργιο.

gio και εγω πηγα να την παθω ετσι πριν κανενα 4μηνο αλλα ευτυχως το προλαβα στο 1.023

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω σε σημείο που δεν το πιάνει καθόλου (μα καθόλου) κυκλοφορία και φως,με αποτέλεσμα το καθάρισμα να γίνετε ανά μεγάλα χρονικά διαστήματα....

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτοκύτταρα τι συντήρηση θέλουν??

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτοκύτταρα τι συντήρηση θέλουν??

Οσο είχα το φωτο κύτταρο του osmolator πάνω στο main display έπιανε κοραλλίνη με αποτέλεσμα να μην βλέπει την πτώση της στάθμης. Το ετριβα επιτόπου με μια οδοντοβουρτσα και ήταν Οκ... Τωρα στο σαμπ δν ξέρω ακομα...αν και που το έπιασα ένιωσα μια μικρη γλιτσα πάνω του η οποία έφυγε με τη μια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...