Jump to content

500 Λιτρα Μαλαουι


ellenikus

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=0obcypKPE4Y

ενυδρειο 1.50 μηκος

φωτισμος 4 χ 54 βαττ

φιλτρο σαν σαν 1400 λιτρα ωρα εξωτερικο

φιλτρο ακουαελ 2000 λιτρα ωρα εσωτερικο

ψαρια αυλονακαρες και 3 συνοντοντις

αλλαγες νερου 25 % μηνιαιως

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ψάρια σου, αλλά το ενυδρείο σου χρειάζεται πολλές πέτρες ακόμα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πραμα!:-)

Πετρες, κιαλο χαλικακι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα λιτρα,για πολλα πραγματα,αλλα ειναι απο τις λιγες φορες που θα πω οτι εχεις πολυ λιγα ψαρια.Και να εχεις υποψιν οτι οι αλονοκαρες υβριδιζουν μεταξυ τους.Οποτε αν εχεις γεννες,μην τα διαδωσεις σε αλλους χομπιστες τα μωρα,ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα με τις Aulonocara: εφόσον έχεις διάφορα είδη και θηλυκά, αργά ή γρήγορα θα έχεις υβρίδια.

Απ' αυτά τα ψάρια η γνώμη μου είναι να έχουμε μόνο ένα είδος (αποφεύγοντας τα υβρίδια,τα επιλεκτικής αναπαραγωγής και τα ποτισμένα με ορμόνες, που κυκλοφορούν πολύ στην αγορά).

Το μήκος του ενυδρείου σου είναι πολύ καλό.

Το άσπρο χαλίκι σε συνδυασμό με τον έντονο φωτισμό δημιουργεί νευρικότητα (στη φύση ζουν σε βαθειά και σκοτεινά νερά).

Θέλουν άμμο στο βυθό και πέτρες που δημιουργούν κρυψώνες.

Αλλαγές νερού θα πρότεινα εβδομαδιαίες (μετρήσεις κάνεις?)

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=7doypIvNups

αλλαγες μετα απο τις συμβουλες σας

30 κιλα αμμος και μπολικες πετρες για κρυψωνες

προσθεσα και αλλη μια αυλονακαρα κιτρινη μικρη. Ειναι πανω κατω 7 χρονια που εχω ενυδρεια και επειδη γενικως μου αρεσουν οι αλλαγες ξεκινησα στην Ιταλια που σπουδαζα απο ζωοτοκα μετα σκαλαρια μετα δισκους,επειτα θαλασσινο και οταν γυρισα στην Ελλαδα ξαναρχισα με σκαλαρια και μετα με μαλαουι mbuna μεχρι που ανακαλυψα τις υπεροχες αυλονακαρες...

Μετρησεις πρεπει να παραδεχτω οτι εκανα μονο οταν ειχα δισκους πριν πολλα χρονια γιατι γενικως ηταν ευαισθητο ψαρι...

Ασθενειες η απωλεις με ψαρια μαλαουι δεν ειχα ποτε(πριν τα ειχα σε 250 λιτρα 1.20 μηκος) και αποφασισα να περασω σε μεγαλυτερο ενυδρειο επειδη ορισμενα απο τα ψαρια εφθασαν ηδη στο μεγιστο μηκος...και επειδη τα λατρευω.Γενικως το λατρευουν το μεγαλυτερο ενυδρειο και η επιθετικοτητα του κυριαχου αρσενικου μειωθηκε πολυ.

Θηλυκα δεν εχω και να ειχα δεν θα επιζουσαν τα νεογεννητα με τους συνοδοντις να κοβουν βολτα...πριν με τα λαμπιντο βαρεθηκα να ψαρευω νεογεννητα και τα mbuna να μουν τρωνε τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...