Jump to content

Πρόβλημα Με Θολό Μάτι Σε Frontosa


zafod

Recommended Posts

Γειά σας.

Παρατήρησα ότι μια από τις 2 frontosa που έχω, έχει καλυμένο το αριστερό μάτι με μια ημιδιαφανή μεμβράνη και στην μέση της(στην θέση της κόρης του ματιού) έχει ένα λευκό στίγμα. Το μάτι στο βάθος (κάτω από την μεμβράνη) φαίνεται να είναι οκ, ενώ φαίνεται ότι κινείται. Στο σημερινό ταϊσμα δεν ήταν ορεξάτη και δεν έφαγε, ενώ έχω την εντύπωση ότι εμφανίστηκε η θολούρα εντελώς ξαφνικά

Επισυνάπτω και 3 φωτογραφίες

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Ευχαριστώ

post-55359-0-79459300-1371147427_thumb.jpg

post-55359-0-53604200-1371147447_thumb.jpg

post-55359-0-56285400-1371147458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε αυτή την περίπτωση 2 επιλογές έχεις...η θεραπεία με ενυδρειακό αλάτι η ρίχνεις API Melafix το οποίο δεν επηρεάζει κ την βιολογία του φίλτρου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Συμπλήρωσε σε παρακαλώ τη φόρμα εδώ για να έχουμε πληρέστερη εικόνα. :)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Συμπλήρωσε σε παρακαλώ τη φόρμα εδώ για να έχουμε πληρέστερη εικόνα. :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : frontosa με καλυμένο το αριστερό μάτι με μια ημιδιαφανή μεμβράνη και στην μέση της(στην θέση της κόρης του ματιού) έχει ένα λευκό στίγμα. Το μάτι στο βάθος (κάτω από την μεμβράνη) φαίνεται να είναι οκ, ενώ φαίνεται ότι κινείται. Στο σημερινό ταϊσμα δεν ήταν ορεξάτη και δεν έφαγε, ενώ έχω την εντύπωση ότι εμφανίστηκε η θολούρα εντελώς ξαφνικά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:350, χαλαζιακή άμμος, διάφορες πέτρες ποταμίσιες, chiller Resun cl-280
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):1x Ferplast Bluextreme 1500 lt/h (3 sponges + 1 can sera siporax), 1x Fluval 306 1150lt/h(1 sponge, 2 cans Eiheim substrat pro, 1 can sera siporax)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 χρόνια
- Ψάρια (είδη και αριθμός):12 Αφρικάνικες κιχλίδες κυρίως malawi
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταϊσμα 1 φορά ημερησίως, μερική αλλαγή(80 lt) νερού κάθε 3 εβδομάδες αναλόγως μετρήσεων( η μέχρι τώρα στατιστική μετρήσεων έχει δείξει ότι αυτό είναι το διάστημα που χαλάνε λίγάκι οι μετρήσεις σε ΝΟ2-ΝΟ3), προετοιμασία (αποχλωρίωση-προθέρμανση νερού σε βαρέλι 80lt), στην διάρκεια της αλλαγής γίνεται και σχετικό σιφονάρισμα στην άμμο (όσο είναι δυνατόν λόγω των πετρών που υπάρχουν)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:δυστυχώς 6,8 στην τελευταία μέτρηση(εδώ κα 1,5 χρόνο το νερό του δικτύου είχε συστηματικά γύρω στο 8-8,1 και έτσι δεν είχα ασχοληθεί ξανά). Αγόρασα Api Buffer 8,2 για να ξεκινήσω διαδικασία ανεβάσματος pH.
- KH: Για τις μετ΄ρησεις αυτές δεν έχω ακριβή άποψη σε νούμερα (βλ. παρακατω στην παράγραφο Μετράω Με:)
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία: 26C
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ: Για την μείωση του κόστους λειτουργίας, με βοηθάει γνωστός που έχει τεστ σε χονδρική, οπότε κάθε 2η εβδομάδα του πηγαίνω λίγο νερό και με καθοδηγεί για αλλαγές
-Υγρά Τεστ:ΝΗ3/NH4, ΝΟ2, ΝΟ3
-Strips:PH, KH, GH
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Frontosa
- Ιστορικό Ψαριού: κανένεα πρόβλημα έως τώρα, συνήθως αράζει κοντά στον πάτο του ενυδρείου κοντά σε συγκεκριμένες πέτρες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): παρατηρήθηκε ανορεξία 1 μέρα και σχετική νευρικότητα πιθανώς γιατί δεν βλέπει σωστα από την αριστερή πλευρά οπότε εκτιμώ ότι είναι σε αυξημένη επιφυλακή
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν έχω διαγνώσει κάποια ως τώρα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
Έχουν επισυναφθεί στο πιο πάνω post

Έγινε επεξεργασία - zafod
Link to comment
Share on other sites

Μετά την παράθεση των σχετικών πληροφοριών που ζητήθηκαν, ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια προσπάθεια βοήθειας :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον οι μαλαβιανοι στην χτυπισαν.Αλλα και τα λιτρα σου, και η συνθεση σου ειναι λαθος,οσο περναει ο καιρος,θα σου αυξηθουν και τα προβληματα πλεον.Ετσι οπως το βλεπω το ψαρι,μαλον εχασε το ματακι του.

Πες μας αναλυτκα τι ψαρια εχεις μεσα,να κανεις συχνοτερες αλλαγες νερου ,και να περνεις μετρησης

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

μου ειχε εμφανιστει και εμενα σε μια φροντοζιτσα μου..το αφησα ομως και εφυγε σιγα σιγα..στη θεση σου θα εκανα μια πολυ καλη αλλαγη για αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον οι μαλαβιανοι στην χτυπισαν.Αλλα και τα λιτρα σου, και η συνθεση σου ειναι λαθος,οσο περναει ο καιρος,θα σου αυξηθουν και τα προβληματα πλεον.Ετσι οπως το βλεπω το ψαρι,μαλον εχασε το ματακι του.

Πες μας αναλυτκα τι ψαρια εχεις μεσα,να κανεις συχνοτερες αλλαγες νερου ,και να περνεις μετρησης

Να υποθέσω ότι το λάθος έγκειται στο μπέρδεμα των 2 frontosa από τανγκανίκα με τους μαλαβιανούς και ότι αν θυμάμαι καλά σε κάποιο άλλο post σου έιχες υποστηρίξει για frontosa τα 500lt και άνω; Πάντως μέχρι και σήμερα δεν είχα διαπιστώσει "πέσιμο" στα frontosa από τους υπόλοιπους, υπήρχε σεβασμός :-)

Θα ανεβασω φωτογραφία με τους υπόλοιπους κατοίκους γιατί με τα ονόματα δεν τα πάω καλά :whistling:

Είμαι τόσο "χάλιας" στο ενυδρίο μου ρε γμτ; γιατί είχα καλή εντύπωση για την προσπάθεια μετρήσεων και συντήρησης;

Link to comment
Share on other sites

Ψυχανεμίζομαι ότι σας μυρίζει περισσότερο κάποιο χτύπημα ή και τσαμπουκάς παρά μικρόβιο-βακτήριο σωστά;;;

Ευχαριστώ για την μέχρι στιγμής συμμετοχή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα φίλε μου.

Οι μετρήσεις όταν μιλάμε για ψάρια εκτροφής μπαίνουν σε 2η μοίρα(όσο αφορά το ΡΗ, ΚΗ, GH). Εμείς πρέπει να φροντίσουμε να δώσουμε τα κατάλληλα λίτρα, με την κατάλληλη διακόσμηση και ψαροσύνθεση.

Είτε έγινε από χτύπημα είτε είναι κάποιο μικρόβιο, προσωπικά πιστεύω οτι οι φροντόζες καλό θα ήταν να φύγουν από το ενυδρείο γιατί πάντα θα έχεις προβλήματα.

Αναμένουμε τις φωτογραφίες από τους υπόλοιπους κατοίκους. :)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε λοιπόν και οι υπόλοιποι κάτοικοι του ενυδρείου...Τα ψαράκια στις 3 πρώτες φωτογραφίες Χ1 (καθώς τα ταίρια τους δυστυχώς απεβίωσαν στο διάστημα που λειτουργεί το ενυδρείο...χωρίς κανένα ορατό σημάδι ασθένειας :rip_1: ) και τα υπόλοιπα Χ2 συν τα 2 Frontosa...Είχαν όλα αγοραστεί σε μέγεθος 3-4 cm :)

post-55359-0-01823500-1371220774_thumb.jpg

post-55359-0-96358100-1371220780_thumb.jpg

post-55359-0-56912900-1371220787_thumb.jpg

post-55359-0-70409500-1371220795_thumb.jpg

post-55359-0-64474300-1371220807_thumb.jpg

post-55359-0-62907400-1371220815_thumb.jpg

post-55359-0-23878200-1371220822_thumb.jpg

post-55359-0-69376700-1371220829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βρε παιδιά μπορείτε να με καθοδηγήσετε και για την αύξηση του pH από 6,8 σε αποδεκτά επίπεδα ξανά;; Αγόρασα Api Buffer 8,2 αλλά φοβήθηκα να το βάλω ακόμα γιατί στις οδηγίες λέει κάτι περιεργα του στύλ " το Api Buffer 8,2 δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιείται χωρίς πρίν να προστεθεί κάποιο αλάτι για αφρικάνικες κιχλίδες που θα σιγου΄ρεψει το σωστό pH" :help:

Πίσω Γιάννη τα καράβια λοιπόν και κράτει τις μηχανές καθώς μπερδεύτηκε το σύστημα....

Καμμιά καλή συμβουλή;;;είτε με χρήση του προϊόντος ή κάτι άλλο (κάτι έχω ακούσει για μαγειρική σόδα, σπασμένα κοχύλια, ασβεστολιθικές πέτρες αλλά δεν βρήκα κάπου τίποτα σαφείς οδηγίες και έχω μπλεχτεί :waaa:

Link to comment
Share on other sites

ομορφα ψαρια μπερδεμενο setup ομως ..εχεις μεσα κιχλιδες ταγκανικα μαλαουι που εχουνε διαφορετικα ph gh kh κλπ κλπ..για το καλο των ψαριων σου πρεπει να το αλλαξεις..

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις τα ψαράκια σου όσο μπορώ να διακρίνω είναι:

1η φωτο επάνω αριστερά Metriaclima lombardoi αρσενικό

2η επάνω Nimbochromis venustus

3η Labidochromis caeruleus (το βλέπω για υβρίδιο) αρσενικό(?)

4η Melanochromis auratus (θηλυκό)

5η Metriaclima estherae

6η κάποιο Pseudotropheus(?) albino

7η Aulonocara stuartgranti (μάλλον) αρσενικό

όλα απο Malawi και η φροντόζα φυσικά που είναι απο Τανγκανίκα.

Πρέπει να διορθώσεις την ψαροσύνθεση σου για να μην έχεις προβλήματα.

Όσο για τίς παραμέτρους, το νερό του δικτύου στην Αθήνα δεν θέλει και πολλές παρεμβάσεις

(οι απότομες αλλαγές μπορεί να προκαλέσουν άλλα ζητήματα).

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το λάθος έγκειται στο μπέρδεμα των 2 frontosa από τανγκανίκα με τους μαλαβιανούς και ότι αν θυμάμαι καλά σε κάποιο άλλο post σου έιχες υποστηρίξει για frontosa τα 500lt και άνω; Πάντως μέχρι και σήμερα δεν είχα διαπιστώσει "πέσιμο" στα frontosa από τους υπόλοιπους, υπήρχε σεβασμός :-)

Θα ανεβασω φωτογραφία με τους υπόλοιπους κατοίκους γιατί με τα ονόματα δεν τα πάω καλά :whistling:

Είμαι τόσο "χάλιας" στο ενυδρίο μου ρε γμτ; γιατί είχα καλή εντύπωση για την προσπάθεια μετρήσεων και συντήρησης;

Εγω να δεις ποσο χαλιας ειμαι :P ,γιατι και εγω ακομα κραταω φροντοζες με μαλαβιανους μαζι.Οποτε μην στεναχωριεσαι,δεν εισαι μονος,απλα εμενα μα σωζουν τα λιτρα ,αλλα δεν το βλεπω για πολυ ακομα.

Απλα σε σενα μα τα 350 λιτρα λιτρα,με λαθος συνθεση ψαριων(χορτοφαγα,πανφαγα,σαρκοφαγα)και οχι σε σωστους συνδιασμους( πχ φροντοζα σε κοπαδι,αλονοκαρα,σε χαρεμι) Θα εχεις συνεχεια προβληματα και θανατους.Αλλα και μια ενταση στο ενυδρειο σου,που δεν θα ειναι και καλο για το ματι.

Το ΡΗ μην σε αποσχολει τωρα,γιατι ητε το θελεις,ητε οχι,θα ανγκαστεις να αλλαξεις την συνθεση,και τοτε βαζεις αραγωνιτη,η αμμο θαλασσης και θα σου ανεβασει το ΡΗ.Μην βαζεις ζουμια μεσα.Η σοδα πραγματι το ανεβαζει,αλλα σε 2 με 3 μερες πεφτει,οποτε ειναι χειροτερο.

Αν θελεις,μπορουμε να σου προτεινουμε μια νεα συνθεση,που θα την απολαυσεις εσυ και τα ψαρακια σου.

ΥΓ,εγω παντος ,κατα 90% βλεπω να ειναι χτυπιμα,ας ελπισουμε να ηταν ελαφρυ,για να ξαναδει το ψαρι,αλλιως θα εχεις ενα μονιμο φοβικο ψαρι,δυστυχως

Για να ξέρεις τα ψαράκια σου όσο μπορώ να διακρίνω είναι:

1η φωτο επάνω αριστερά Metriaclima lombardoi αρσενικό

2η επάνω Nimbochromis venustus

3η Labidochromis caeruleus (το βλέπω για υβρίδιο) αρσενικό(?)

4η Melanochromis auratus (θηλυκό)

5η Metriaclima estherae

6η κάποιο Pseudotropheus(?) albino

7η Aulonocara stuartgranti (μάλλον) αρσενικό

όλα απο Malawi και η φροντόζα φυσικά που είναι απο Τανγκανίκα.

Πρέπει να διορθώσεις την ψαροσύνθεση σου για να μην έχεις προβλήματα.

Όσο για τίς παραμέτρους, το νερό του δικτύου στην Αθήνα δεν θέλει και πολλές παρεμβάσεις

(οι απότομες αλλαγές μπορεί να προκαλέσουν άλλα ζητήματα).

Δασκαλε μεχρι και τα τσουτσουνια τους βλεπεις, :D respect :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις ;-)

Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον τα frontosακια είναι τα πιο ξένα στο ενυδρείο...και ότι είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα αλλά να ρε παιδιά πείτε με συναισθηματικό τα έχω σχεδόν δυό χρόνια και είμαι και ψιλοδεμένος μαζί τους :sarcasm: .

Αν βέβαια είναι να σωθούν κα να μην πάθουν κάτι, να ακούσω φυσικά και την όπια συμβουλή σε σύνθεση...(κανένα ψαράκι σε λογική τιμή γιατί η Τρόϊκα μου έχει πιεί το αίμα με το μπουρί της σόμπας...)

Κάποια στιγμή είχα πάρει και ένα πλεκόστομο για καθαρισμό αλλά τον λυπήθηκε τόσο η ψυχή μου από το κυνήγι που έφαγε που τον χάρισα αλλόυ για να επιζήσει ο καημένος.

Συνοψίζω για να δώ αν έχω καταλάβει καλά : πρός το παρόν όχι επέμβαση με πρόσθετα, αφήνω το νερό του δικτύου και αυξάνω τις αλλαγές νερού κάθε 2 εβδομάδες (80 lt).

Ένα κερασματάκι(όχι φαρμακευτική δόση αλλά συντήρησης) Malawi Lake salt για την τόνωση του συστήματος θα χαλάσει την κατάσταση;;

Τέλος μέτρησα το νερό του δικτύου και το βρήκα pH7,5!! Μήπως μου οξινίζει το περιβάλλον το γεγονός ότι έχω 2-3 μήνες να καθαρίσω τα 2 φίλτρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις τα ψαράκια σου όσο μπορώ να διακρίνω είναι:

1η φωτο επάνω αριστερά Metriaclima lombardoi αρσενικό

2η επάνω Nimbochromis venustus

3η Labidochromis caeruleus (το βλέπω για υβρίδιο) αρσενικό(?)

4η Melanochromis auratus (θηλυκό)

5η Metriaclima estherae

6η κάποιο Pseudotropheus(?) albino

7η Aulonocara stuartgranti (μάλλον) αρσενικό

όλα απο Malawi και η φροντόζα φυσικά που είναι απο Τανγκανίκα.

Πρέπει να διορθώσεις την ψαροσύνθεση σου για να μην έχεις προβλήματα.

Όσο για τίς παραμέτρους, το νερό του δικτύου στην Αθήνα δεν θέλει και πολλές παρεμβάσεις

(οι απότομες αλλαγές μπορεί να προκαλέσουν άλλα ζητήματα).

:thaman: Τι μάτι τηλεσκοπικό είναι αυτό!!!!! Ιδίως τo albino φέρει το όνομα της γυναίκας καθώς είναι και εκείνη ασπριδερή με κόκκινα γυαλιά.... :lol:

Έγινε επεξεργασία - zafod
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα της επιθετικότητας πάντως μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει επιθετικότητα μόνο μεταξύ των ψαριών που ανήκουν στο ιδιο είδος-ζευγάρι...Συγκεκριμένα τα ψάρια στις παρακάτω φωτό έχουν φάει το πτερύγιο της ουράς του δέυτερου ομοίου τους

4η φωτό Melanochromis auratus (σύμφωνα με meister Kleovoulos)

5η φωτό Metriaclima estherae (σύμφωνα με meister Kleovoulos)

7η φωτό(εδώ ο μάστερ εμφανίζεται διχασμένος) αυτα τα 2 παίζουν μάχες στόμα με στόμα που και που

To μεγαλύτερο από τα 2 albino είναι μακράν το πιο τρελλαμένο ψάρι του ενυδρείου το οποίο πραγματικά μόνο του έχει μετακινήσει την άμμο από όλο το ενυδρείο :lol: Φοβήθηκα ότι θα βγεί στο απο κάτω όροφο το άτιμο σκέτο caterpillar....

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ,η φροντοζες και τα βενουστους πρεπει να φυγουν.Απο εκει και μετα,κρατας την μπαενζι,και περνεις 2 θηλυκα του,Και καθε εβδομαδα να κανεις αλλαγες ,θα σε ευχαριστησουν ιδιετερως :D Οσο γιατι πεφτει τοσο πολυ το ΡΗ,κατι στραβα παει,αλλα δεν ξερω να σου πω.Παντος δεν εξαρτατε απο τον καθαρισμο του φιλτρου.μην βαζεις ζουμια μεσα,αλλα κακο δεν κανουν.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον πηρε μερος ο Κλεοβουλος δεν με περνει να πω πολλα εκτος απτο να συμφωνησω και να τονισω επισης, (γιατι ειχα κι εγω παρομοιο προβληματακι με ματι saulosi)

πιο συχνες αλλαγες νερου, λιγο χοντρο αλατι οχι ιωδιουχο, και αλλαγη στην ψαροσυνθεση φυσικα!!!

ααα το δικο μου θεραπευτηκε σε 2-3 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!!Ειχα το ιδιο προβλημα με red zebra που τελικα απο οτι εμαθα(αν στεκει)παιζει μεγαλο ρολο η φιλτρανση(το βασικοτερο) και σε πιο μικρο βαθμο η ιχθιοφορτωση μπορει και το στρες!!!!!Εγω εκανα θεραπεια με fungistop 2-3 μερες!!Με το που τελειωσε η θεραπεια εβαλα ανθρακα σε συνδυασμο με μια γενναια αλλαγη νερου και ολα καλα!!!!Απο τοτε μεχρι που το εδωσα το ψαρακι δεν το ξαναπαρουσιασε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Update για την κατάσταση...

Το frontosακι μάλλον το έχασε το μάτι του :-( όπως φοβήθηκαν κάποιοι.

¨οσον αφορά τις μετρήσεις του νερού επειδή με ρωτήσατε σας ενημερώνω ότι έχουν ως εξής:

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 50-60mg/l

NH3 : 0

kh :10 dKH

GH: 16 dGH

pH: 8- 8,2

Εκτιμώ ότι καλούτσικος είμαι σωστά;;; :-)

Ακόμα δεν έκανα αλλαγές στην ψαροσύνθεση...

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το ματι...κοιτα να αλλαξεις ψαροσυνθεση..το ΝΟ3 πρεπει να κατεβει...κανε και αλλη αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...