Jump to content

Καβούρια Λαθρεπιβάτες


Recommended Posts

Έχω δυο καβούρια στο ενυδρείο μου που ήρθαν με τον ζωντανό βράχο. Έχω ψάξει πάρα πολύ στο internet αλλά δεν βρίσκω τι είδος είναι. Μήπως μπορείτε να τα αναγνωρίσετε; Δεν θα ήθελα να τα βγάλω αλλά πηγαίνουν και τρώνε την κοραλίνη από το ενυδρείο και τρώνε και τροφή ψαριών αν βρούνε οπότε για reef είναι επίφοβα. Επίσης μάλλον αναπαράγονται γιατί έχω βρεί πέντε έξι νεκρούς τα τελευταία δύο χρόνια ενώ πάντα υπάρχουν δύο τουλάχιστον μέσα σε συγκεκριμένες τρύπες. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάνουν τακ - τακ - τακ αυτά τα καβούρια σκάβοντας το βράχο, διότι μου έχουν πεί όλοι ότι έχω mantis αλλά δυο χρόνια δεν την είδα ποτέ... Ευχαριστώ :)

post-17667-0-98499100-1371151497_thumb.jpg

post-17667-0-30288100-1371151510_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξεχάσει αλλά είχα κάνει ποστ και παλιότερα για αυτό το θέμα στο site...

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω τετια που ιρθαν με τον βραχο και τακ τακ ακουω και γενικα την εχω ακουσει αφου το ενα εχει μεγαλοσει αρκετα και αν βαλω κανενα μικρο φραγκακι δυπλα απο την σπιλια-την αλη μερα δεν το βρισκω πουθενα-μου εχει τσακισει φραγ που τα χρυσοπληρωσα. παλευω να τα βγαλω αλλα τιποτα αυτα-δεν πιανονται,εχουν τρελη ταχιτιτα.

Link to comment
Share on other sites

βραδυ καρτερι με κοκκινο φως Ινα.και καμακωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Α δηλάδή έχεις καταλάβει ότι αυτά κάνουν τακ τακ τακ. Να μην ανησυχώ για mantis... Εμένα το ένα φόφησε χθες... Αλλά δεν μου λέει και τίποτα αυτό γιατί συνέχεια βγαίνουν καινούργια...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι mantis-εγω δεν εχω,απλα απο τοτε που ηρθε ο επιπλεον βραχος ειδα καβουρια και ακουω τον ηχο αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος που ακούς είναι το σκάψιμο που κάνει στο εσωτερικό του βράχου σου. Οσο μεγαλώνει τόσο σκάβει για να κάνει το λαγούμι του πιο άνετο.

Έχω κι εγώ έναν τέτοιο, που τον κυνηγάω κανα δυο χρόνια :)

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πως αυτά τα καβούρια κάνουν τόσο θόρυβο σκάβοντας...

Link to comment
Share on other sites

Το δυνατο τακ τακ δεν ειναι απο καβουρι.Δεν εχει ουτε τον τροπο ουτε τη δυναμη ουτε την τεχνικη να το κανει.

Ο θορυβος αυτος μπορει να ειναι απο γαριδα mantis,γαριδα pistol η απο καποιο σαλιγκαρι που ειναι πανω στο τζαμι και γυριζει το κελυφος του!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω και εγώ έναν.

Το τακ-τακ το ακούω μόνο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα καβούκια που βλέπεται κατα διαστήματα....δεν ειναι ψόφια καβούρια! Ειναι σκέτο το κελυφος τους! Αλλάζουν κέλυφος γιατι μεγαλώνουν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο καβούρια στο ενυδρείο μου που ήρθαν με τον ζωντανό βράχο. Έχω ψάξει πάρα πολύ στο internet αλλά δεν βρίσκω τι είδος είναι. Μήπως μπορείτε να τα αναγνωρίσετε; Δεν θα ήθελα να τα βγάλω αλλά πηγαίνουν και τρώνε την κοραλίνη από το ενυδρείο και τρώνε και τροφή ψαριών αν βρούνε οπότε για reef είναι επίφοβα. Επίσης μάλλον αναπαράγονται γιατί έχω βρεί πέντε έξι νεκρούς τα τελευταία δύο χρόνια ενώ πάντα υπάρχουν δύο τουλάχιστον μέσα σε συγκεκριμένες τρύπες. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάνουν τακ - τακ - τακ αυτά τα καβούρια σκάβοντας το βράχο, διότι μου έχουν πεί όλοι ότι έχω mantis αλλά δυο χρόνια δεν την είδα ποτέ... Ευχαριστώ :)

..μην είσαι τόσο σίγουρος ότι έχεις μόνο δύο...

πάρε καμάκι και ξεκίνα γερμανικό νούμερο 12-4 ( νυχτερινό ) με φακό και όποιον βρείς στην πιάτσα τον εκτελείς επι τόπου. :bigemo_harabe_net-173:

να ξέρεις ότι ο ποιό reef safe κάβουρας είναι αυτός στά κάρβουνα ( Ask. Ron Shimek )

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα αποστολε!

Εχω δει ακομα και mithrax να τρωει poccilopora...μπροστα στα ματια μου,οχι να καταληξω σε αυτο το συμπερασμα!

Σε αλλα παιδια δεν εχει πειραξει κατι βεβαια.

Απο την αλλη εχω σε απιστευτη εκτιμηση τα acro crabs(ειδικα τα bandit)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα το βράδυ όπως πήγα να ταΐσω είδα τα δυο καβούρια, αγκαλιασμένα στην κυριολεξία, να κάθονται σε μια σχισμή του βράχου. Τα σκούντηξα λίγο άλλα ενώ κουνηθήκανε και φαίνονται ζωντανά δεν άφησαν το ένα το άλλο... Λέτε να γεμίσει το ενυδρείο μου καβούρια μετά από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ όπως πήγα να ταΐσω είδα τα δυο καβούρια, αγκαλιασμένα στην κυριολεξία, να κάθονται σε μια σχισμή του βράχου. Τα σκούντηξα λίγο άλλα ενώ κουνηθήκανε και φαίνονται ζωντανά δεν άφησαν το ένα το άλλο... Λέτε να γεμίσει το ενυδρείο μου καβούρια μετά από αυτό;

μου δίνεις την εντύπωση ότι δέν διαβάζεις τις απαντήσεις στα πόστ σου .... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...