Jump to content

Σε 300Αρι Ποσα Corydoras


CRISSAM

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Σε 300αρι ποσα corydorsa μπορουν να μπουν;Σκεφτομαι 8-10 απο το ιδιο ειδος.Συγκεκριμενα τα peleatus.Eχω βαλει ιδη 3 απο την Δευτερα και λεω να βαλω και τα υπολοιπα το Σαββατο.Το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες και 10 μερες.Στο ενυδρειο εχω 15 ροδοστομους και 6 σκαλαρια.

Τελος μια απορια. Ο βυθος ειναι αμμος.Αν εχουν εγκλωβιστη εσωτερικα θυλακες με αερα μπορει να δημιουργηση στο μελλον προβλημα στα corydoras;Σε ενα σημειο που καρφωσα μεσα την αποχι ειχε αερα ο οποιος ομως δεν ειχε ξερετε μυρωδια παραξενη σαν κλουβιο αβγο.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το κοπαδάκι σου και μην ανησυχής,

τα cory θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα την άμμο, θα δεις συμπεριφορές...

Την άμμο θα την σκάβουν και θα την ανακατέβουν συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Για την περιπτωση αερα στην αμμο μην ανησυχω δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Τα corry θα κάνουν δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω και παλι.Το Σαββατο παω για τα υπολοιπα 5 ή 7.Εσυ ποσα προτυνεις;

Link to comment
Share on other sites

Tα κορυ ειναι κοπαδοψαρα. Οσα πιο πολλα τοσο πιο καλα! Βεβαια αυτο ισχυει για την φυση διοτι στο ενυδρειο λογω περιορισμενου χωρου δεν μπορεις να βαλεις 30-40 ας πουμε. Καμια 15αρια πιστευω ειναι καλα και απ το ιδιο ειδος. Σκεφτεσαι να βαλεις και καποιο αλλο ψαρι βυθου;

Με τους ροδοστομους και τα σκαλαρια παντως να ξερεις πως ρισκαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο περίπου 270λτ έχω ένα κοπάδι από 12 corydoras bronze. Οσον αφορά το θέμα με την άμμο, μπορείς και εσυ για κάποιο χρονικό διάστημα με ένα μυτερό καλάμακι να <<καρφώνεις>> το βυθό για να αποφεύγεις το προβλημα με τον παγιδευμένο αέρα, μέχρι να πιάσουν δουλειά τα cory. :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οχι.Μπορει να βαλω κανα πλεκοστομο μικρο δεν ξερω ακομα.Τα σκαλαρια ειναι μικρα και μπηκαν μετα τους ροδοστομους.Παντως εχω διαβασει οτι ναι ειναι μεζες για σκαλαρια οπως και οτι μικρο tetra οπως οι καρδιναλιοι αλλα αν μπουν μικροι και μετα απο αυτα τοτε μπορουν να συνηπαρξουν.Αργοτερα αν τα σκαλαρια μεγαλωσουν και μπει κατι καινουριο τοτε τα πραγματα θα ειναι διαφορετικα.Παντως δεν το εχω δοκιμασει οποτε θα μας πει το μελλον :sarcasm: .

Ελπιζω παντως να μη τα ψαχνω καποια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Sotiri λεω σε καθε αλλαγη να κανω και απο λιγο.Τωρα σκεφτομαι για 8 το πολυ 10 για να μην <<πηξει>> και το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οχι.Μπορει να βαλω κανα πλεκοστομο μικρο δεν ξερω ακομα.Τα σκαλαρια ειναι μικρα και μπηκαν μετα τους ροδοστομους.Παντως εχω διαβασει οτι ναι ειναι μεζες για σκαλαρια οπως και οτι μικρο tetra οπως οι καρδιναλιοι αλλα αν μπουν μικροι και μετα απο αυτα τοτε μπορουν να συνηπαρξουν.Αργοτερα αν τα σκαλαρια μεγαλωσουν και μπει κατι καινουριο τοτε τα πραγματα θα ειναι διαφορετικα.Παντως δεν το εχω δοκιμασει οποτε θα μας πει το μελλον :sarcasm: .

Ελπιζω παντως να μη τα ψαχνω καποια μερα.

Να έχουμε στο νου μας λίγο και το ένστικτο του ψαριού, όσον αφορά τη συμπεριφορά του απέναντι στους φυσικούς του μεζέδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις κι αλλο ψαρι βυθου φροντισε να μην ειναι καποιο που ειναι ειτε επιθετικο ειτε γενναει στον βυθο οπως ραμ η απιστο γιατι θα εχεις θεματα. Οσο για τους ροδοστομους και τα σκαλαρια επειδη το εχω ζησει μακαρι να εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Να έχουμε στο νου μας λίγο και το ένστικτο του ψαριού, όσον αφορά τη συμπεριφορά του απέναντι στους φυσικούς του μεζέδες. :)

Όπως πολύ όμορφα είπε ο Δημήρης, έτσι ισχύει και το αντίθετο. Σκέψου την συμπεριφορά των Rummy ζώντας με τους φυσικούς τους εχθρούς... Συνεχώς θα είναι τρομαγμένα, ανασφαλή και συνεχώς κρυμμένα (στην καλύτερη περίπτωση). Καλή επιτυχία και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια βυθου δεν θα βαλω αλλα παρα μονο τα corydoraκια.Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...