Jump to content

Απο Που Πηγαζει Η Επιλογη Σας Για Τα Ψαρια Σας;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους!με ολο το θαρρος που έχω (είμαι και καινούργιος) άνοιξαν αυτό το θέμα για να δουμε για την επιλογή που κάνατε στα ψάρια σας και γιατί!

Π.χ. εμένα μου αρέσουν πολύ οι Κιχλίδες της Αφρικής γιατί και οι γονεις μου γεννήθηκαν στην Αφρική και εγώ και ακούω απο τους γονείς μου για τα 2 ενυδρεία που είχαν όταν ήμουν μικρός με Κιχλίδες!ακούω τις επιλογές σας!:D

Link to comment
Share on other sites

Αφρικανος ονομα και πραμα δηλαδη ε;

Που ακριβως φιλε μου;

:)

Link to comment
Share on other sites

Ελληνας είμαι απλα γεννήθηκα στο κευπταουν της νότιας Αφρικής!;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν πολύ τα ψάρια του Αμαζονίου λόγω της ομορφιάς και των χρωματισμών που έχουν (ειδικά τα τέτρα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως τα τετρα είναι πολύ όμορφα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν πολλα και διαφορα ψαρια απο ολες τις ηπειρους που μου αρεσουν και μακαρι να ειχα την δυνατοτητα και τον χρονο να συντηρω ενα ενυδρειο και απο καθε ηπειρο. Εγω αρχικος αρχισα τα χρονια του ενενηντα με ενα αχταρμα απο ψαρια μια που τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ ουτε ημουν ψαγμενος με το χομπυ, οταν ομως μετα απο χρονια αποφασισα να ξαναβαλω μπροστα το ενυδρειο μου ερωτευτικα τα Οσκαρ και σε δευτερη φαση κολλησα και με τα φυτεμενα.

Οπως και να εχει περαν του τη μας αρεσει καλο ειναι να δυνουμε βαση και σε αλλες παραμετρους για την τελικη επιλογη των ψαριων που θα φιλοξενισουμε, οπως λιτρα ενυδρειου, ΡΗ νερου δυκτιου, τους διαφορους βιοτοπους και τους συμβατους συνδιασμους ψαριων, κλπ.:-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζουν ρολο και οι παράμετροι στην επιλογή!το καταλαβαίνω αυτό!ας το συμπεριλάβουμε και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ερωτευμένος με τα γκαπυ εδώ και αρκετό καιρό!σε κάθε γέννα βλέπω τόσες διαφορετικές ουρές και έτσι δεν τα βαριεμαι ποτε!:D

Link to comment
Share on other sites

Αφρικα διότι εκεί έχει πάντα ζέστη :-)

Οργάνωσε κάνα ταξίδι να πάμε Μαλάουι μεριά που έχεις τα κονέ !!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο μουντιάλ και ηταν απλα υπέροχα;) μακάρι να έχω(ουμε) την ευκαιρία να παμε malawi!

Link to comment
Share on other sites

Αφρικα διότι εκεί έχει πάντα ζέστη :-)

Οργάνωσε κάνα ταξίδι να πάμε Μαλάουι μεριά που έχεις τα κονέ !!!

Θες να πας να δεις το Μαλάουι ή να πας για να βουτήξεις και να γυρίσεις με κανά φορτίο "αυθεντικά" και μετά να μας πουλάς μούρη για τα νέα σου αποκτήματα χαχαχαχαχα;

Εμένα πάλι μου αρέσουν Tetra λόγω χρωμάτων και φυσικά για τον ίδιο λόγο, Apistogramma.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τίποτα δεν θα κάνω απλά θα κάνω βουτιές με μεγάλες τσέπες όλο και κάτι δεν θα μπει μέσα :-)

Και μετά θα βάλω ροδακια στο ενυδρείο μου και θα το φέρνω στος καφέδες του AZ

Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εντάξει ο καθένας για τους λογους του!βεβαια και εμένα δεν θα με χαλαγε μια τέτοια βουτιά:Ρ

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω αφρικη. φοβερα χρωματα, τρομερες συμπεριφορες. νταμαρι ορεεεεεεεεε!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο τα τέλη της δεκαετίας του εβδομήντα ξεκίνησα με το ενυδρείο .

Η επιλογή μου ανέκαθεν ήταν να έχω ψάρια που να μπορώ να τα συντηρήσω χωρίς επεμβάσεις στο νερό που είχα διαθέσιμο και να μπορούν να αναπαραχθούν με ευκολία .

Ξέφυγα βέβαια αρκετές φορές στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι απο τη πρώτη μου επιλογή ................

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν πολλά ψάρια από τα ενυδρεία μου αλλά ποτέ δεν έλειψαν εδώ και 30 χρόνια τα σκαλάρια… γιατί τα συμπαθώ και τα αγαπώ δεν ξέρω είναι ένα μυστήριο όπως και με την γυναίκα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα φυτεμένα ενυδρεία ήταν πάντα η αδυναμία μου, τα ψάρια της επιλογής μου ήταν αυτά που συμορφωνόντουσαν με τον κανόνα :bigemo_harabe_net-55: δεν πειράζω τα φυτά. Corydoras και διαφορα μικρά κοπαδόψαρα όπως cardinal ,ροδόστομοι και cpd είναι τα αγαπημένα μου. Στο μέλλον θα δοκιμάσω και με ένα μεγάλο κοπάδι trigonistigma espei

Link to comment
Share on other sites

για χρυσοψαρα ξεκινησα και μονο αυτα δεν εχω βαλει ποτε μου, ελπιζω μεχρι τα τελη του μηνα να βρω το κουραγιο για να "ξεφορτωθω" τους δισκους μου και απο σεπτεμβριο να κανω το αρχικο μου ονειρο πραγματικοτητα, τα χρυσοψαρα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

για χρυσοψαρα ξεκινησα και μονο αυτα δεν εχω βαλει ποτε μου, ελπιζω μεχρι τα τελη του μηνα να βρω το κουραγιο για να "ξεφορτωθω" τους δισκους μου και απο σεπτεμβριο να κανω το αρχικο μου ονειρο πραγματικοτητα, τα χρυσοψαρα δηλαδη.

Πολυ ωραία επιλογή και αρκετά παρεξηγημένη απο πολλούς .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες επιλογές θα έλεγα!

:D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οι επιλογες μου γινονται αναλογα με τα λιτρα που διαθετω και οχι τοσο με τις συνθικες που χρειαζονται γιατι μ αυτες τα καταφερνω,αν θελουν μαλακο νερο επεξεργαζομαι με τυρφη και ειναι ολα καλα.Κατα βαση ομως παντα εχω φυτεμενα ενυδρεια με μικροψαρα,ειτε Αμαζονιου,ειτε Ασιας,ειτε Αυστραλιας,βεβαια ποτε δεν λειπουν οι γαριδες απο το μενου!:)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν πολλά ψάρια από τα ενυδρεία μου αλλά ποτέ δεν έλειψαν εδώ και 30 χρόνια τα σκαλάρια… γιατί τα συμπαθώ και τα αγαπώ δεν ξέρω είναι ένα μυστήριο όπως και με την γυναίκα μου :)

Έχεις παντρευτεί σκαλαρι ???
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...