Jump to content

Ψαροσύνθεση Στο Nano


Recommended Posts

Λοιπόν, ανοίγω το θέμα μιας και έχασα σήμερα το magnifica..δεν ξέρω τι έπαθε χθες μια χαρα έφαγε..κολύμπησε σήμερα νεκρό...

Στο νανο μου τώρα (καθαρα 60λτ) απο ψάρια έχω 2 percula cloon, 1 bicolor dottyback και 1 bicolor blenny...

O dotty φυσικά είναι λίγο τσαμπουκας, εχει κρατήσει τον βράχο και τον υπερασπίζεται...κυνηγάει λιγο τον blenny αλλα αυτός δεν μασαει..

Το magnifica είχε μία κρυψώνα απο την αλλη μερια, ο dotty δεν τον ενοχλούσε, μαλλον λόγω μεγάθους...βέβαια δεν εβγαινε και πολύ συχνα έξω, αλλα μέρα με τη μέρα τον εβλεπα περισσότερο...

Τέλος πάντων...τώρα σκέφτομαι..με παίρνει να βάλω άλλο ψαρί;

magnifica, decora και τετοια δεν ξαναβάζω...

wrasse ή damsel..δεν νομίζω μιας και ο βράχος εχει κρυψώνες μόνο για τον dotty..

Σκεφτόμουνα για καποιο goby, όπως sexguttata ή νεον..

Ή να κάτσω στα αυγά μουυυυ;.

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι να μην βαλεις ... τωρα σε νανο εχω δει να και 4 ψαρια.... δεν νομιζω να ειναι σωστο αυτο ομως ... καλο ειναι να μην το επιβαρυνεις .... fish only η θα βαλεις και κοραλλια ?? εαν ισχυει η δευτερη περιπτωση καλυτερα μην βαλεις ...

Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορα κοράλια:μαλακά,LPS, SPS..λίγο από όλα...

Link to comment
Share on other sites

σωστα εχει διαφορα ... στα soft μπορεις να ανεχθεις καποια παραπανω νιτρικα αλλα σε sps τα πραγματα ειναι δυσκολα απο οτι ξερω ,.... αν πας για λιγο απο ολα με το ζορισεις με ενα ακομα ψαρι ....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω είναι δύσκολο, όσο και να σου λέμε να μην βάλεις άλλο ψαράκι και ότι είσαι μια χαρα, θα μπεις στον πειρασμό!! Ολοι τα κάναμε.

Τουλάχιστον αν είναι να βάλεις κάτι , κοιτα αυτο να είναι κάποιο watchman goby που δεν σκαβουν πολλη δεν κάνουν βόλτες πολλές και απλα κάθονται κάτω απο την τρύπα τους και κάνουν.........

watching!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες για το Gobiodon okinawae

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα βλέπω να μεγαλώνουν και θα αρκεστώ σε αυτά...δεν νομίζω να βάλω κάτι άλλο...αν φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος και τα τέσσερα+την ανάπτυξη των κοραλιών θα είναι ζούγκλα...

Ευχαριστώ...το rainfordi μου αρέσει αλλά δεν νομίζω να το αφήσουν ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...