Jump to content

Καθαρισμός Βυθού


Safarpn

Recommended Posts

Ενα απο τα θέματα που αντιμετωπίζω συχνά ειναι ο καθαρισμός του βυθού απο πεσμένα και κομματιασμένα φύλλα φυτών, υπολλείμματα τροφών και γενικά ρύπους όλων των ειδών. Έχω μια σκούπα βυθού αλλα η δουλειά μου δε γίνεται εύκολα. Ρούφα απο τη μια για να ξεκινήσει η ροή, άλλαξε κουβά, γέμισε νερά το σπίτι, κανε τη διαδικασία ξανά επειδή πρέπει να περάσεις πάνω από την κόντρα και αλλα που όλα μαζί μου σπάνε τα νεύρα. Είδα μια σκούπα σαν αυτή της φωτογραφίας που ανέβασα και λειτουργεί με μπαταρίες. Ούτε κουβάδες, νερά στο πάτωμα, ρούφα σωλήνα κτλ. Το νερό περνάει απο το σωλήνα, μέσα από την κάλτσα και μετά χωρίς σκουπίδια επιστρέφει και πάλι στο ενυδρειο. Εχει χρησιμοποιήσει κανείς τέτοια σκούπα; Είναι δυνατή, αξιόπιστη, κάνει δουλεια; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η εν λογω σκουπα για την δουλεια που την θελεις κανει. Τραβαει το νερο φιλτραρεται η ακαθαρσια κ τα φιλτρα στην καλτσα κ το ιδιο νερο χυνεται παλι μεσα στο ενυδρειο. Θα χρειαστει να αλλαζεις συχνα μπαταριες αλλα ειναι οκ για αυτο που το θες. Εχω ιδια αλλης εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλεις σκουπα βυθου?Αν ταιζεις προσεχτικα και δεν μενει τιποτα μεσα,τα φυλλα τα μαζευεις με μια τσιμπιδα και δεν χρειαζεσαι σκουπα.Για μενα σε φυτεμενο ενυδρειο η σκουπα ειναι αχρηστη..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλεις σκουπα βυθου?Αν ταιζεις προσεχτικα και δεν μενει τιποτα μεσα,τα φυλλα τα μαζευεις με μια τσιμπιδα και δεν χρειαζεσαι σκουπα.Για μενα σε φυτεμενο ενυδρειο η σκουπα ειναι αχρηστη..

Τσιμπίδα έχω αλλα δε γίνεται τίποτα. Τα φυλλαράκια ειναι μικρά και γεμίζουν το τόπο ρε φίλε. Δεν ειναι τόσο οι τροφές γιατι είμαι προσεκτικός στο τάισμα, όσο τα φύλλα. Κάτι τέτοιο θα με βοηθούσε πολυ. Σε φυτεμενο προσωπικά θα έλεγα ότι ειναι ότι πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Σε φυτεμενο η σκουπα δεν ειναι οτι καλυτερο..αυτα που μενουν στο βυθο,τα περιτοματα των ψαριων κ.α εκτος οτι φτιαχνουν ενα ωραιο υποστρωμα αλλα φτιαχνουν και βιολογικη αποικια στο βυθο,οσο κανεις σκουπα εσυ τα τραβας ολα..ελπιζω να καταλαβες οτι ειναι αχρηστη σε φυτεμενο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί. Βασικά την ήθελα μονο για επιφανειακή καθαριότητα βυθού και όχι μάζεμα το χαλίκι και ρούφηγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχουν τετοιες σκουπες,νομιζω οτι ολες οταν τις πας κοντα στον βυθο τα ρουφαει ολα..για μενα καλυτερα να βρεις εναν αλλο τροπο να πιανεις τα φυλλα,πχ με την αποχη,κλεινεις το φιλτρο,ανεβαινουν στην επιφανεια και τα πιανεις με την αποχη.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποτε αγοράσει την αντίστοιχη σκούπα της eheim, και πραγματικά έκανε πολύ καλή δουλειά. Ομως και εγώ είμαι κατά της χρήσης σκούπας στο φυτεμένο ενυδρείο, και μόνο αν υπάρξει ανάγκη χρησιμοποιώ το λάστιχο για να τραβήξω πιθανά υπολοίματα (σε αραιά διαστήματα). Τώρα βέβαια αν έχεις φυτά με πολύ ψηλό φύλλωμα όπως κερατόφυλλο, λιμνόφυλλο που μαδάνε τότε πραγματικά υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και η λυση οταν κανεις την αλλαγη νερου να τραβας το νερο με χειροκινητη σκουπα ταυτοχρονα δηλαδη με το αδειασμα να κανεις και σκουπισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...