Jump to content

Χρονοδιακόπτης Διπλής Λειτουργίας


PanaGreco

Recommended Posts

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει χροδιακόπτης διπλής λειτουργίας?

Δηλαδή να ανάβει μια συσκευή και την ίδια ώρα να σβήνει μια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο εάν γεφυρώσεις έναν χρονοδιακόπτη μπρίζας που έχει on -off αλλά δεν θα μπορεί να σβήνει και τις 2 συσκευές , 1 από τις 2 θα είναι πάντα αναμένες.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

έχει χρονοδιακόπτες κυρίως ράγας που έχουν 1 no και 1 nc επαφές, στον χρόνο που θα τον βάλεις θα κλείσει η ανοιχτή επαφή και θα ανοίξει η κλειστή αλλά πάντα θα δίνει ρεύμα σε μια επαφή, και έχει και χρονοδιακόπτες με δύο αυτόνομες εξόδους που λειτουργούν η καθεμία στο δικό της χρόνο Τι θες να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοιες συσκευςς και τις χρησιμοποιούν κυρίως σαν wave makers με 2-3 κυκλοφορητές σε reef.

Link to comment
Share on other sites

έχει χρονοδιακόπτες κυρίως ράγας που έχουν 1 no και 1 nc επαφές, στον χρόνο που θα τον βάλεις θα κλείσει η ανοιχτή επαφή και θα ανοίξει η κλειστή αλλά πάντα θα δίνει ρεύμα σε μια επαφή, και έχει και χρονοδιακόπτες με δύο αυτόνομες εξόδους που λειτουργούν η καθεμία στο δικό της χρόνο Τι θες να κάνεις?

Επειδή έχω γεμίσει χρονοδιακόπτες θα ήθελα για παράδειγμα ΕΝΑ χρονοδιακόπτη που να μου κλείνει το CO2 και να μου ανοίγει την αεραντλία ή να μου σβήνει τα φώτα και ταυτόχρονα να μου ανάβει το moonlight. Καλό θα ήταν να μην είναι ράγας αλλά αυτόνομος.

Link to comment
Share on other sites

Σε χρονοδιακόπτη πρίζας πρέπει να επέμβεις εσύ , όπως σου είπε πιο πάνω και ο Force

Link to comment
Share on other sites

Σε χρονοδιακόπτη πρίζας πρέπει να επέμβεις εσύ , όπως σου είπε πιο πάνω και ο Force

Μα δεν με βολεύει να έχω την μια συσκευή πάντα στο ΟΝ. Θέλω να ανοιγοκλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 2 ηλεκτρονικούς χρονοδιακόπτες να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 2 ηλεκτρονικούς χρονοδιακόπτες να κάνεις τη δουλειά σου.

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Εχω ήδη 4 χρονοδιακόπτες !!!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος χρονοδιακοπτης με 4 κανάλια που το κάνει αυτό αλλά το κόστος του υπερβαίνει λίγο τα 300€ εάν θέλεις να δώσεις τόσα χρήματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος χρονοδιακοπτης με 4 κανάλια που το κάνει αυτό αλλά το κόστος του υπερβαίνει λίγο τα 300€ εάν θέλεις να δώσεις τόσα χρήματα

Μπορείς να μου στείλεις ένα link?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό που σκεφτόμουν αλλά θα μπορούσε να βοηθήσει αρκετά. Σίγουρα καλύτερο απο αυτά που έχω. Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μπορεις να βαλεις χρονοδιακοπτη ραγας απως προαναθερθηκε ο φιλος,εκει μπορεις να συνδεσεις νομιζω μεχρι 4 αυτονομες συσκευες.συνηθως ενας τετοιος εχει την δυνατοτητα ρυθμισης οχι μονο,εβδομαδιαια αλλα και μηνιαια.εχει και δικια του μπαταρια για προστασια απο τις πτωσεις ρευματος.κοστος ανα δεν κανω λαθος, περιπου στα 60 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...