Jump to content

Sos!!!προβλημα Με Γκαπυ :(


Recommended Posts

γεια και από μένα στο αγαπητό φόρουμ!!

πρόσφατα αγόρασα μια έγκυο γκαμπινα από ένα pet-shop της περιοχής μου ! την έχω βολέψει σε ένα ενυδρειακι περίπου 30 λίτρα ( 2 φορές μεγαλύτερο από μια γενιστρα) το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το ψαράκι μου είναι υπερκινητικό πράγμα που νομίζω πως δεν ταιριάζει σε ένα έγκυο ψάρι ... ( η φώτο μου με το ψάρι είναι φώτο προφίλ μου <3 )

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει καποιο προβλημα!το ενυδρειο ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα σμρ ενα διακοσμητικό βαρέλι , έχω καπια φυτά και έχω μπλε χαλίκι πολύ λεπτό όμως ... σε πόσες μέρες περίπου θα έχω γεννητούρια γιατί την άλλη πέμπτη θα φύγω για Χαλκιδική ... τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περιπτώσει ?? τι θα γίνει άμα γεννήσει η γκαμπινα και την έχω με ένα απλό χαπάκι ??? τα μικρά θα μπορούν να τραφούν με το χαπάκι ??

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν με καταλαβες...το ενυδρειο ειναι στρωμενο?απο ποτε τρεχει??

δεν ξερω αν θα φανε απο το χαπακι..και δεν ξερω και ποτε θα γεννησει εσυ θα το καταλαβεις αν εχει πολυ φουσκομενη κοιλια και αν ειναι πολυ μαυρο πισω στην κοιλια της!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα.

Το ψάρι το πήρες μόνο του ; Θα το έχεις στα 30 λίτρα ή έχεις και άλλο ενυδρείο για να το φιλοξενήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι αστρωτο και δεν νομιζω να αντεξει για πολυ το ψαρι..:(

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι το πηρα μονος μου ... σκοπευω να δημιουργησω ενα χαρεμακι ( 3 προς 1 ) και να το αφησω στα 30 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως λεει και ο Γιώργος από πάνω, αν το ενυδρείο είναι άστρωτο, το ψάρι κινδυνεύει. Πάρε μπόλι από το άλλο ενυδρείο που αναφέρεις στο προφίλ σου. Εγώ δεν θα πρότεινα πάντως χαρέμι guppies σε 30 λίτρα. ;)

Ρίξε μια ματιά εδώ για το προφίλ του.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κανω αυτο με το μπολ που ειπες ... αν ομως δεν έκανα χαρεμακι και μεγάλωνα άπλα τα ψαρια που θα γεννήσει αν γεννήσει η γκαμπινα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγα τα λίτρα και πάλι. Σε τόσα λίτρα οι ισορροπίες δεν μπορούν να κρατηθούν εύκολα με τόσα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα χαρεμι σε 30 λιτρα
αν θες ενα χαρεμακι σε 30 λιτρα ειναι απλο
απλα θα αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της
δηλαδη ειμαι κατα της χρησης της γγεννηστρας και των φυτων που επιπλεουν για να σωθουν τα μωρα
στην φυση ειναι ολα μαζι με μεγαλα ψαρια
κανονας της φυσης ειναι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο
δηλαδη θα τα καταφερει το πιο ικανο

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα χαρεμι σε 30 λιτρα

αν θες ενα χαρεμακι σε 30 λιτρα ειναι απλο

απλα θα αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της

δηλαδη ειμαι κατα της χρησης της γγεννηστρας και των φυτων που επιπλεουν για να σωθουν τα μωρα

στην φυση ειναι ολα μαζι με μεγαλα ψαρια

κανονας της φυσης ειναι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο

δηλαδη θα τα καταφερει το πιο ικανο

Γιατι εισαι κατα το φυτων που επιπλεουν; Στην φυση δηλάδη δεν υπαρχουν φυτα που επιπλεουν για να κρυβονται τα μικρα; Στην φυση τα ψαρακια ζουν σε απειρα τετραγωνικα χιλιομετρα οπου υπαρχουν σε αφθονια κρυψωνες για τα μικρα! Ακομα κι αν τα κυνηγησει ενα μεγαλυτερο ψαρι εχουν την δυνατοτητα να τρεξουν και να κρυφτουν.

Το ενυδρειο που ειναι 30 λιτρα δεν νομιζω οτι προσομοιαζει ουτε στο ελαχιστο σε κρυψωνες και χωρο τον βιοτοπο τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...