Jump to content

Συμβουλές Για Νανο .......


sunsity

Recommended Posts

Καλησπέρα , εδώ και αρκετό καιρό τριγυρνάει στο μυαλό μου η ιδέα για ένα nano reef και ήταν αναμενόμενο πιστεύω με ολα αυτά τα καταπληκτικά θέματα που διαβάζω εδω......

Η πρώτη σκέψη ήταν για για ένα κύβο 40*40*40 με sump 35*35*35 , 64 και 43 λίτρα αντίστοιχα αλλά πάνω που έκανα τα σχέδια σκέφτηκα να μην μπλέξω ακόμα με υπερχειλήσεις και τα σχετικά.....

Γνωρίζω ότι ένα εξωτερικό sump είναι οτι καλυτερο αλλά λέω να μην το δοκιμάσω ακόμα (αλλα ποτέ δεν λέω όχι) !!!!

Τελικά σκέφτομαι για ενα κύβο 100 λιτρα καθαρά με ενσωματωμένο sump στην πλάτη σας δείχνω τα σχέδια πιο κάτω.

Αν τελικά καταλήξω σε αυτό θα το ξεκινήσω αρχές Σεπτέμβρη (γιατι μετακομίζω )

Θα είναι όλο DIY και το καπάκι λογικά θα το κάνω ξύλινο (επενδεδυμένο με πολυεστέρα)

Θα ήθελα να το κάνω με μαλακά κοράλλια και μερικά ασπόνδυλα

Επιδη τα χρήματα είναι σχετικα περιορισμένα 300 με 400 ευρώ , θα ήθελα να μου προτείνετε εξοπλισμό σχετικά οικονομικό (ξέρω πως συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις άλλα η κρίση μας έχει γονατίσει ) να μαζέυω τα υλικά σιγα σιγά....

Συγνώμη αν σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις συμβουλές

http://ENYDREIO_zps12bd000e.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι...

Εγώ απλά επειδή είδα το σχέδιο, θα σου ρίξω την ιδέα και για ένα refugium μιας και έχεις χώρο, αν δεν το έχεις σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

refugium ???????

Link to comment
Share on other sites

refugium ???????

Refugium.

Ένα μέρος με βράχο,αραγωνίτη και μακροάλγη,όπου δεν υπάρχουν θηρευτές για τα κοπίποδα-αμφίποδα και ότι άλλο κάνει καλό στο να υπάρχει στο θαλασσινό ενυδρείο!Η μακροάλγες και γενικά το refugium,κρατά μακριά από το νερό τα νιτρικά και τα φωσφορικά,ενώ παράλληλα το εμπλουτίζει με ζωοπλανγκτόν και φυτοπλανγκτόν!Πολλοί το έχουν αντί για σκίμερ με πολυ

καλά αποτελέσματα(δες στα reef το θέμα "poly reef" είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα)!

Βασικά κι εγώ που το είχα πιο παλιά,ήταν η μόνη περίοδος που είδα σχεδόν μηδενικά νοτρικά και φωσφορικά!

Το συστήνω ανεπιφύλαχτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το θέμα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84628&hl=

Είναι η καλύτερη πρόταση για nano reef που μπορείς να βρεις. Απλά αντεγραψέ την.

Link to comment
Share on other sites

Μην σκέφτεσαι για refugium σε αυτό το ενυδρείο η τουλάχιστον όχι εσωτερικό. Εκεί που θα έχεις το skimmer δεν υπάρχει λόγος να βάλεις αραγωνίτη, μπορείς να βάλεις λίγο βράχο και λίγη άλγη.Μια λάμπα οικονομίας για την άλγη και θα είσαι κομπλε.Πάρε και ιδέες από το παραπάνω λινκ.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Refugium.

Ένα μέρος με βράχο,αραγωνίτη και μακροάλγη,όπου δεν υπάρχουν θηρευτές για τα κοπίποδα-αμφίποδα και ότι άλλο κάνει καλό στο να υπάρχει στο θαλασσινό ενυδρείο!Η μακροάλγες και γενικά το refugium,κρατά μακριά από το νερό τα νιτρικά και τα φωσφορικά,ενώ παράλληλα το εμπλουτίζει με ζωοπλανγκτόν και φυτοπλανγκτόν!Πολλοί το έχουν αντί για σκίμερ με πολυ

καλά αποτελέσματα(δες στα reef το θέμα "poly reef" είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα)!

Βασικά κι εγώ που το είχα πιο παλιά,ήταν η μόνη περίοδος που είδα σχεδόν μηδενικά νοτρικά και φωσφορικά!

Το συστήνω ανεπιφύλαχτα! ;)

Ευχαριστώ για την αναλυτική εξήγηση !!!!

Πολύ καλό ακούγετε.Αν κάνω refugium δεν θα πρέπει να βάλω και ενα μικρο skimmer ?και κάτι ακόμα ο χώρος που έχω δεν είναι λίγο μικρός ? μήπως θα πρέπει να μειώσω ή και καταργήσω το σχέδιο που εχω για την αυτόματη αναπλήρωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το θέμα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84628&hl=

Είναι η καλύτερη πρόταση για nano reef που μπορείς να βρεις. Απλά αντεγραψέ την.

Το έχω δει και εχει κάνει πάρα πολυ καλή δουλειά !!!!

Αλλά το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι να το βλέπω και από τις 3 μεριές (έτσι πιστεύω παρατηρείς και θαυμάζεις περισσότερα)

Α και κάτι ακόμα δεν είμαι υπέρ τις αυτούσιας αντιγραφής αλλά να βλέπεις και να παίρνεις έξυπνες ιδέες (όπως αυτό που μου πρότεινες) και να κάνεις κατι αλλο , αλλά μοναδικό ,αυτη ειναι και μια απο τις χαρές που σου προσφέρει το DIY.

Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Μην σκέφτεσαι για refugium σε αυτό το ενυδρείο η τουλάχιστον όχι εσωτερικό. Εκεί που θα έχεις το skimmer δεν υπάρχει λόγος να βάλεις αραγωνίτη, μπορείς να βάλεις λίγο βράχο και λίγη άλγη.Μια λάμπα οικονομίας για την άλγη και θα είσαι κομπλε.Πάρε και ιδέες από το παραπάνω λινκ.

έχεις να πρότεινες κάποιο σχετικά οικονομικό skimmer ? γιατί τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα .....

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί οχι refugium (αν δεν δε κουράζω )? γιατί εσυ το απορρίπτεις και ο kostaskappa μου το προτείνει και έχω μπερδευτεί λίγο .......

Link to comment
Share on other sites

έχεις να πρότεινες κάποιο σχετικά οικονομικό skimmer ? γιατί τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα .....

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί οχι refugium (αν δεν δε κουράζω )? γιατί εσυ το απορρίπτεις και ο kostaskappa μου το προτείνει και έχω μπερδευτεί λίγο .......

Δεν το απορρίπτει,απλά έχεις λίγα λίτρα και ένα καλό σκίμερ θα κάνει κι αυτό την δουλειά!Κοίτα,καλό είναι το refugium να είναι αυτόνομο μικρό ενυδρειάκι στο πλάι ή στο sump μέσα σαν μικρό διαμέρισμα!Το καλό με το refugium είναι πως παρέχει άφθονη παραγωγή φυτο-ζωοπλανγκτόν και μετρήσεις που πολλά σκίμερ μεσαίας κατηγορίας δεν θα σου δώσουν ποτέ!Απλά είναι λίγο μπελάς στο να το στήσεις!Όταν το στήσεις όμως είναι φοβερό "+" για το ενυδρείο!;)

ότι λέω ωστόσο το λέω καθαρά από προσωπική εμπειρία και δεν ξέρω κάτα πόσο είναι 100% σωστό γι'αυτό που θες να στήσεις!Ίσως κάποιος πιο έμπειρος μας λύσει την απορία!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το απορρίπτει,απλά έχεις λίγα λίτρα και ένα καλό σκίμερ θα κάνει κι αυτό την δουλειά!Κοίτα,καλό είναι το refugium να είναι αυτόνομο μικρό ενυδρειάκι στο πλάι ή στο sump μέσα σαν μικρό διαμέρισμα!Το καλό με το refugium είναι πως παρέχει άφθονη παραγωγή φυτο-ζωοπλανγκτόν και μετρήσεις που πολλά σκίμερ μεσαίας κατηγορίας δεν θα σου δώσουν ποτέ!Απλά είναι λίγο μπελάς στο να το στήσεις!Όταν το στήσεις όμως είναι φοβερό "+" για το ενυδρείο! ;)

ότι λέω ωστόσο το λέω καθαρά από προσωπική εμπειρία και δεν ξέρω κάτα πόσο είναι 100% σωστό γι'αυτό που θες να στήσεις!Ίσως κάποιος πιο έμπειρος μας λύσει την απορία! :)

+1

Επένδυσε σε ένα λίγο καλύτερο σκιμμερ εξοικονομώντας αρχικά λεφτά από το να μην κάνεις refugium.Θα μου πεις σιγά τα λεφτά αλλά και τα 10-20ε για τα υλικά που θα χρειαστείς δώστα σε ένα λίγο καλύτερο σκιμμερ.Μελλοντικά μπορείς να κάνεις και ένα refugium εξωτερικό(λίγο ψηλότερο ώστε να γυρνάει το νερό φυσικά)όπου εκεί και θα μπορείς να το δουλεύεις ευκολότερα,αλλά και θα παίρνεις σε αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό τα οφέλοι που παρέχει ένα refugium έστω και μικρό.

Τώρα στην ερώτηση σου για το τι skimmer εγώ θα έψαχνα κάτι σε μεταχειρισμένο που με σχετικά λίγα λεφτά μπορείς να βρεις αρκετά καλά skimmer.Σκέψου και τι λύση του εξωτερικού-κρεμαστού για να εκμεταλλευτής το χώρο που θα γλυτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!!! θα κοιτάξω στα μεταχειρισμένα , γιατί το deltec και το tunze είναι αρκετά ακριβά και το Achilles aqua lobby δεν μπορώ να το βρώ.....να μην ρωτήσω καν για κατι τέτοιο http://viewitem.eim.ebay.gr/150Lh-Aquarium-Marine-Fish-Tank-Internal-Electric-Protein-Skimmer-Filter/350708149708/item να φανταστώ απορρίπτεται κατευθείαν.......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!!! θα κοιτάξω στα μεταχειρισμένα , γιατί το deltec και το tunze είναι αρκετά ακριβά και το Achilles aqua lobby δεν μπορώ να το βρώ.....να μην ρωτήσω καν για κατι τέτοιο http://viewitem.eim.ebay.gr/150Lh-Aquarium-Marine-Fish-Tank-Internal-Electric-Protein-Skimmer-Filter/350708149708/item να φανταστώ απορρίπτεται κατευθείαν.......

Απάντησες μόνος σου στην ερώτηση σου...Αν θες κάτι τόσο οικονομικό φτιάξε ένα μικρό refugium,της τάξης των 20 λίτρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! αυτο το projekt το πιο πιθανό ειναι να μην ολοκληρωθεί γιατι αντάλλαξα κάτι άχρηστο πλέων για εμένα με αυτό http://www.petsupermarket.gr/4135/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/boyu-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CF%8C-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-56lt--%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%E2%80%9A-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%BF.html , απο Σεπτέμβρη που θα το στήσω θα ανοίξω καινούριο θέμα για να σας πρήξω λίγο με τις ερωτήσεις μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...