Jump to content

Χρυσόψαρα Σε Γυάλα


Recommended Posts

Παραθέτω όσα έγραψα στην στήλη καλωσορίσματος:



Εδώ και ένα μήνα σκεφτόμουν να αγοράσω ένα χρυσόψαρο, χωρίς να έχω ιδέα για τις απαιτήσεις που έχει ένα χρυσόψαρο ώστε να ζει ευτυχισμένο. Νόμιζα ότι μια γυάλα, η τροφή και το άλλαγμα του νερού επαρκούν.



Θυμόμουν πως όταν ήμουν παιδάκι, είχα ένα χρυσόψαρο από ένα παζάρι, το οποίο έζησε για μερικά χρόνια μέσα σε μία γυάλα, με μόνη μου έγνοια να το ταϊζω και να του αλλάζω το νερό. Ευτυχώς, πάντα άφηνα για μία μέρα την λεκάνη με το καινούριο νερό ώστε να εξατμιστεί το χλώριο και να πάρει θερμοκρασία δωματίου.



Έτσι λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα, περνούσα τυχαία από ένα pet shop και εντελώς αυθόρμητα σταμάτησα για να πάρω το χρυσόψαρο που ...κολυμπούσε στη σκέψη μου. Αγόρασα μία μεγάλη γυάλα, μικρά χαλικάκια και ένα πλαστικό διακοσμητικό. Ενώ αρχικά είχα στο μυαλό μου να πάρω ένα χρυσόψαρο, σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλύτερα να είχε παρέα και πήρα 2. Επίσης πήρα και ένα μικρό ενυδρειάκι-βαλιτσάκι για να τα μεταφέρω σπίτι, μία μικρή απόχη και φυσικά την τροφή τους. Ρώτησα τον υπάλληλο που με εξυπηρέτησε αν μπορούσα να βάζω νερό από την κανάτα που έχω η οποία φιλτράρει το νερό που πίνω. Μου είπε ότι μπορώ, επομένως δεν χρειάζεται να βάλω αντιχλώριο. Ούτε που ήξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο.



Ήρθα σπίτι, έπλυνα τη γυάλα, τα χαλικάκια, τα έβαλα μέσα μαζί με το διακοσμητικό, την γέμισα με νερό από την κανάτα με το φίλτρο και έβαλα μέσα τα ψαράκια. Είχα σημειώσει τις οδηγίες του υπαλλήλου για την φροντίδα τους: τάισμα το πολύ 3 φυλλαράκια το καθένα κατά προτίμηση όσο νωρίτερα στην διάρκεια της μέρας, μία φορά την εβδομάδα νηστεία, αλλάγή το μισό νερό κάθε 2 μέρες και ολόκληρο κάθε εβδομάδα. Τους έδωσα ονόματα, τα έβγαλα φωτογραφία και άρχισα να κάνω αναζήτηση στο ίντερντ ψάχνοντας πληροφορίες για χρυσόψαρα.



Εκεί λοιπόν ανακάλυψα ότι κακώς τα έχω σε γυάλα, ότι χρειάζονται ενυδρείο και μάλιστα χρειάζονται χώρο, και διάβασα για φίλτρα, για μετρήσεις, για στησίματα και στρωσίματα και άλλα πολλά που μέχρι τώρα αγνοούσα. Μαζί όμως ανακάλυψα έναν νέο κόσμο που με κάνει να χαμογελάω και συνειδητοποίησα ότι πρέπει να φερθώ πιο υπεύθυνα σε αυτές τις δύο ζωούλες που με κάνουν και χαμογελάω.



Ως πρώτη κίνηση παρήγγειλα από το ίντερνετ ένα ενυδρείο 25 λίτρων με φίλτρο, άμμο, και διακοσμητικά, ένα προιόν που "στρώνει" το ενυδρείο σε 24 ώρες, ένα προϊόν για χρυσόψαρα που είναι αντιχλώριο και μετατρέπει το νερό της βρύσης σε βιότοπο και τέλος τροφή σε μπίλιες. Αναμένω να τα παραλάβω από βδομάδα. Προς το παρόν φροντίζω να αλλάζω ένα μέρος του νερού κάθε μέρα και προσπαθώ να ενημερωθώ όσο περισσότερο.



Διάβασα και άλλες ιστορίες ανθρώπων που ξεκινώντας με ένα χρυσόψαρο σε μία γυάλα κατέληξαν να έχουν ενυδρείο. Διάβασα επίσης πως το ενυδρείο των 25 λίτρων δεν είναι αρκετό για ένα χρυσόψαρο, πόσο μάλλον για 2, αλλά από το να τα έχω σε γυάλα σίγουρα είναι καλύτερο, μιας και το πορτοφόλι μου δεν μου επέτρεψε να αγοράσω κάτι μεγαλύτερο αυτή τη στιγμή. Αφού μπήκα στον χορό όμως οφείλω να μάθω να χορεύω εφόσον θέλω να συνεχίσω.



Και συνεχίζω:



Προς το παρόν έχω παραγγείλει ένα ενυδρείο 25 λίτρων μέχρι να καταφέρω να αγοράσω ένα μεγαλύτερο. Λέει ότι έκτός από άμμο και διακοσμητικά έχει και φίλτρο. Θα περιμένω να το παραλάβω, να διαβάσω τις οδηγίες του και θα αναζητήσω πληροφορίες και στο διαδίκτυο. Μαζί με αυτό παρήγγειλα και ένα προϊόν που στρώνει το ενυδρείο σε 24 ώρες, καθώς και ένα άλλο που είναι αντιχλώριο και κάνει το νερό κατάλληλο για χρυσόψαρα. Δεν γνωρίζω αν χρειάζομαι κάτι άλλο ή αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο, θα το εκτιμούσα αν είχα και μία γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

διαβασε αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771&hl=%2Bcarassius+%2Bauratus και οτι απορια εχεις ρωτας.επισης θα επρεπε να διαβασεις για το στρωσιμο του ενυδρειου στις οδηγιες για αρχαριους

Link to comment
Share on other sites

διαβασε αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771&hl=%2Bcarassius+%2Bauratus και οτι απορια εχεις ρωτας.επισης θα επρεπε να διαβασεις για το στρωσιμο του ενυδρειου στις οδηγιες για αρχαριους

Ευχαριστώ πολύ, θα το διαβάσω, και αν έχω απορίες θα σας ρωτήσω. ;)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι για αρχη...δεν ειναι και καιρος για εξοδα......προσεχε μονο το ταισμα τον πρωτο μηνα.

και αν δεις οτι το νερο θολωνει τις πρωτες μερες κανε μερικες αλλαγες 30-40%.....αν και λογικα αφου πηρες βακτηρηδια δεν θα εχεις τετειο προβλημα.

ενημερωσου για την αλλαγη νερου και το πλησιμο των φιλτρων..παντα με νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο άρθρο που μου πρότεινε ο sailor247 ότι ένα κοινό χρυσόψαρο χρειάζεται τουλάχιστον 60 λίτρα νερού. Από ότι είδα αναζητώντας φωτογραφίες τα χρυσοψαράκια μου είναι common, επομένως το ιδανικό θα ήταν ένα ενυδρείο τουλάχιστον 120 λίτρων, μιας κι έχω δύο. Δυστυχώς οι τιμές για μένα είναι απαγορευτικές, θα μπορούσα να αγοράσω ένα ενυδρείο 54 λίτρων ή -ξεπερνώντας τις οικονομικές μου δυνατότητες- ένα στα 90 λίτρα. Επιπλέον υποθέτω πως θα χρειαστώ και τεστ για την ποιότητα του νερού. Ας παραλάβω με το καλό όσα παρήγγειλα, θα διαβάσω τις οδηγίες και αν έχω απορίες θα αναζητήσω απαντήσεις εδώ. Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στις αγγελιες του φορουμ,μπορει να βρεις καλες ευκαιριες για ενυδρεια και αλλα καλουδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, ευχαριστώ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο άρθρο που μου πρότεινε ο sailor247 ότι ένα κοινό χρυσόψαρο χρειάζεται τουλάχιστον 60 λίτρα νερού. Από ότι είδα αναζητώντας φωτογραφίες τα χρυσοψαράκια μου είναι common, επομένως το ιδανικό θα ήταν ένα ενυδρείο τουλάχιστον 120 λίτρων, μιας κι έχω δύο. Δυστυχώς οι τιμές για μένα είναι απαγορευτικές, θα μπορούσα να αγοράσω ένα ενυδρείο 54 λίτρων ή -ξεπερνώντας τις οικονομικές μου δυνατότητες- ένα στα 90 λίτρα. Επιπλέον υποθέτω πως θα χρειαστώ και τεστ για την ποιότητα του νερού. Ας παραλάβω με το καλό όσα παρήγγειλα, θα διαβάσω τις οδηγίες και αν έχω απορίες θα αναζητήσω απαντήσεις εδώ. Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :bigemo_harabe_net-62:

Καλως ηρθες.

Συγχαρητηρια κατ'αρχην για την επιλογη ψαριου.

Τα χρυσοψαρα ειναι κανονικο κατοικιδιο ως προς τη συμπεριφορα του (συγκριτικα με αλλα ψαρια) και καλυπτει μονο του ολες σχεδον τις πτυχες του χομπι (ομορφια, θεαμα, συμπεριφορες, ενασχοληση με τη συντηρηση του ενυδρειου κλπ) που αναζητα καποιος που θα ασχοληθει με το ενυδρειο.

Μερικες διευκρινησεις απο το αρθο που διαβασες, και το οποιο ειχα την τιμη να δουλεψω με την τοτε ομαδα AZPT.

Τα λιτρα που αναφορονται για καθε ψαρι ειναι:

Λίτρα: Πρόκειται για πολύ κοινωνικά ψάρια. Αυτό σημαίνει πως θα ήταν προτιμότερο να διατηρούνται σε ομάδα 3-4 ατόμων και πάνω. Για κάθε Fancy χρυσόψαρο ορίζονται τα 30-40 λίτρα (δηλαδή ενυδρείο 120-150 λίτρων), ενώ για το κάθε Common χρυσόψαρο ορίζονται τα 60-70 λίτρα (δηλαδή ενυδρείο 200-250 λίτρων). Τα παραπάνω λίτρα είναι τα minimum θεμιτά, αλλά αν θέλουμε να ορίσουμε την απόλυτα minimum διάσταση ενυδρείου, τότε θα μπορούσαμε να πούμε τα 60 λίτρα για δύο Fancy χρυσόψαρα, με την ελάχιστη δυνατή διακόσμηση και πολύ καλή φίλτρανση.

Πιο πανω αναφερει:

Μέγεθος: Τα Fancy χρυσόψαρα φτάνουν περίπου τα 20 εκατοστά ενώ τα Common φτάνουν και ξεπερνάνε τα 30 εκατοστά (σπανίως φτάνουν και τα 60 εκατοστά)

Απο αυτα πρεπει καποιος να συμπερανει οτι ενα ψαρι που μπορει να φτασει 20-50 εκ δεν ειναι καταλληλο για οποιοδηποτε ενυδρειο.

Η ιδανικη διτηρηση των ψαριων αυτων, γινεται σε λιμνες.

Τα πιο μικρα ειδη (fancy) ειναι καταλληλα για ενυδρειο (και για αυτο "φτιαχτηκαν"), αλλα και τα common, comet και shubunkin ειδη σε ενα μεγαλο ενυδρειο θα μπορουσαν να διατηρηθουν ικανοποιητικα.

Η αναφορα στο αρθρο περι 60-70 λιτρα ανα ψαρι, οδηγει πολλους στο λαθος συμπερασμα, οτι μπορουν να διατηρησουν ενα common/comet/shubunkin ειδους χρυσοψαρο σε ενα ενυδρειο 60χ30χ35 εκατοστων (που ειναι περιπου 60 λιτρα).

Πως μπορει ενα ψαρι που μπορει να φτασει 30-50 εκ να ζησει σε 60χ30χ35 ενυδρειο ?????

Τα λιτρα λοιπον ανεφερονται για την ποσοτητα νερου που χρειαζονται να μπορει το νερο να αντεξει τους ρυπους των ψαριων, μεχρι να ερθει η στιγμη για αλλαγη του νερου.

Οσο πιο πολλα λιτρα νερου διατιθονται σε καθε ψαρι τοσο λιγοτερο ρυπαινεται το νερο και τοσο πιο αργα μπορουμε να κανουμε αλλαγη νερου.

Οι διαστασεις του ενυδρειου εξαρτωνται απο το μεγεθος του ψαριου που θα μπει, ασχετα αν ειναι ενα μονο του στο ενυδρειο.

Ενα ψαρι που φτανει τα 30+ εκ και που ειναι κινητικο, δεν θα θελει τουλαχιστον 4-5 φορες (αν οχι 10 φορες τουλαχιστον ιδανικα), για να μπορει να κανεις τις στοιχειωδεις κινησεις οταν κολυμπαει?

Ισως μπορει το ψαρι οταν το αγοραζουμε σε μικρη ηλικια και ειναι μικρο να μπορει να μπει σε μικροτερο ενυδρειο, αλλα τοτε ερθει και η πρωτη παραπληροφοριση, οτι εκτος οτι χωραει, δεν θα μεγαλωσει το ψαρι, αν ειναι το βαλοουμε σε μικρο ενυδρειο κι ετσι δεν θα χρειαστει να παρουμε μεγαλυτερο οσο μεγαλωνει.

Αυτη ειναι η μιση αληθεια.

Οντως δεν μεγαλωνει το συγκεκριμενο ψαρι οταν περιοριστει, αλλα αυτο φερει προβληματα υγειας, οπως και σε καθε οργανισμο που υποφερει απο νανισμο.

Αυτη η πληροφορια κρυβεται επιμελως απο τους εμπορους, για προφανεις λογους.

Δεν αναφερω καν τον μυθο που εχει επικρατησει περι της μικρης μνημης του χρυσοψαρου (καi που εχει καταρριφθεί με επιστημονικα πειραματα), και που χρησιμοποιείται ως άλλοθι για τους πιθανους αγοραστες που ισως αναρωτηθουν αν μπορει το ψαρι να ζησει αξιοπρεπη ζωη γυρνωντας γυρω γυρω σε ενα μπολ.

Συμπερασματικα μπορουμε να εχουμε χρυσοψαρα σε ενυδρειο, αλλα πρεπει να εχει ικανο μεγεθος για να μπορει το ψαρι να κινειται και να αναπτυσεται σωστα, (πχ 7-10 φορες το μηκος του ψαριου, οσο ειναι μικρο το ψαρι, και αυτη η σχεση μπορει να μειωθει σε 4-5 φορες το μηκος του ψαριου οσο το ψαρι μεγαλωνει.

Αυτο μας δινει τη δυνατοτητα να εχουμε αρκετα ψαρια μαζι στο ενυδρειο, οπου θα παρουσιαζουν και πιο ομορφες συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις διευκρινήσεις. Ούτε που φανταζόμουν ότι ένα χρυσόψαρο φτάνει τα 30 εκατοστά. Ακόμη και τώρα που έχω διαβάσει διάφορα άρθρα για τα χρυσόψαρα δεν το έχω χωνέψει ότι μεγαλώνουν τόσο, μου φαίνεται απίστευτο παρόλο που είδα φωτογραφίες στο ίντερνετ! Το μικρό ενυδρείο που έχω παραγγείλει το πήρα ως πρώτη βοήθεια για να τα βγάλω από την γυάλα επειδή δεν μου έφταναν τα χρήματα για κάτι μεγαλύτερο. Τα έχω αγαπήσει όμως, δεν θέλω να τα δώσω πίσω, προτιμώ να ζοριστώ και να τους προσφέρω ένα καλό περιβάλλον. Ένας λόγος που τα έχω αγαπήσει ακόμα περισσότερο είναι επειδή είναι "παρεξηγημένο" ψάρι. Επειδή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αυτή τη στιγμή να φτιάξω λίμνη ή να πάρω ένα ενυδρείο 200-250 λίτρων, σκέφτηκα για αρχή να πάρω ένα ενυδρείο για αυτά τα δύο και αργότερα να τους προσφέρω ένα μεγάλο ενυδρείο και μεγαλύτερη παρέα. Άλλωστε διάβασα πως σύμφωνα με το φενγκ σούι τα χρυσόψαρα φέρνουν ...ευημερία! :P Επίσης όσο περισσότερο διαβάζω άρθρα και συζητήσεις εδώ τόσο περισσότερο θέλω να μάθω και να ασχοληθώ! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το ενυδρείο αλλά μου ήρθε σπασμένο! Λογικά αύριο θα τακτοποιηθεί το θέμα, θα μου το αντικαταστήσουν φυσικά και αν γίνεται θα το παραλάβω η ίδια από το κατάστημα. Ανυπομονώ! Σήμερα πήρα ένα αντιχλώριο, γιατί αρχισαν οι ζέστες και θέλω να έχω στο ψυγείο την κανάτα με το φιλτραρισμένο νερό - μέχρι σήμερα από εκεί έβαζα νερό στα ψαράκια αφού το άφηνα όλο το βράδυ να πάρει θερμοκρασία δωματίου. Έχω όμως μία απορία, όταν βάζω στο νερό το αντιχλώριο μπορώ να το προσθέσω αμέσως ή κάνει κακό στα χρυσόψαρα; Στις οδηγίες λέει ότι πρέπει να περάσει τουλάχιστον μία ώρα σε περίπτωση που θέλω να βάλω βακτήρια στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

:poster_oops: Μόλις συνειδητοποίησα ότι έγραψα χαζομάρα, αφού πρέπει ούτως ή άλλως να το αφήσω να πάρει θερμοκρασία δωματίου. Αλλά και πάλι, υπάρχει ένα μίνινουμ χρονικό διάστημα για να πάρει θερμοκρασία δωματίου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το βάζεις στο ψυγείο ; Η βρύση σου σε ποια θερμοκρασία βγάζει νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μπέρδεψα έτσι όπως το έγραψα... :rolleyes: Μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα αντιχλώριο, αλλά αντί αυτού χρησιμοποιούσα το νερό μίας κανάτας που φιλτράρει το νερό που πίνω. Το καλοκαίρι την βάζω στο ψυγείο για να έχω δροσερό νερό, επομένως δεν θα μπορούσα να βάζω νερό στα ψάρια...από το ψυγείο! Οπότε από σήμερα τέρμα το νερό από την κανάτα στα ψάρια, βάζω νερό βρύσης με αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μπέρδεψα έτσι όπως το έγραψα... :rolleyes: Μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα αντιχλώριο, αλλά αντί αυτού χρησιμοποιούσα το νερό μίας κανάτας που φιλτράρει το νερό που πίνω. Το καλοκαίρι την βάζω στο ψυγείο για να έχω δροσερό νερό, επομένως δεν θα μπορούσα να βάζω νερό στα ψάρια...από το ψυγείο! Οπότε από σήμερα τέρμα το νερό από την κανάτα στα ψάρια, βάζω νερό βρύσης με αντιχλώριο.

:bigemo_harabe_net-64:

Όντως μπερδεύτηκα :)

Link to comment
Share on other sites

το αντιχλωριο δρα ακαριαία...αλλα εφόσον βάζεις βακτήρια στο νερο ειναι καλο να το αφήνεις 15-20 λεπτα πριν τα προσθέσεις.

μικρη ποσοτητα χλωριου ειναι ικανη να σκοτωσει τα βακτηρια.

εγω οταν εβαζα βακτηρια εριχνα αντιχλωριο, άφηνα 20 λεπτα το νερο να ηρεμήσει και μετα το έριχναν στο ενυδρειο και πρόσθετα εκει τα βακτηρία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μία ανούμπια σε ένα ξύλο και την έβαλα στην γυάλα! :sarcasm: Ελπίζω σήμερα να τακτοποιήσω το θέμα της αντικατάστασης του σπασμένου ενυδρείου που μου έστειλαν... Επίσης παρέλαβα ένα θερμόμετρο το οποίο επίσης έβαλα στη γυάλα στερεώνοντάς το πάνω στο ξύλο και ένα τεστ αμμωνίας. Βήμα βήμα προχωράω... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρο πανω στο ξύλο ; Δεν έχει βεντούζακι για να το βάλεις στο τζάμι ; Τεστ αμμωνίας, όταν μπορεσεις πάρε υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Το ακούμπηκα πάνω στο ξύλο για να στέκεται όρθιο. Έχει βεντουζάκι, αλλά επειδή αυτή τη στιγμή έχω γυάλα δεν μπορεί να κολλήσει στην καμπύλη επιφάνειά της. Μόλις έκανα το τεστ αμμωνίας, και το νερό δεν έχει χρώμα, είναι διάφανο. Σύμφωνα με τις οδηγίες αυτό σημαίνει ότι είναι κάτω από 0.25. Μου κάνει εντύπωση, δεν το περίμενα. Μήπως δεν το έκανα σωστά και πρέπει να το επαναλάβω;

Το τεστ που πήρα είναι υγρό της Salifert. Ακολούθησα τις οδηγίες, πήρα 2 ml νερό από τη γυάλα, το έβαλα στο δοχειάκι, πήρα 1 ml από το υγρό του τεστ, έβαλα το μισό μέσα, το κούνησα ελαφρά για 30 δευτερόλεπτα, πρόσθεσα το άλλο μισό, κούνησα για 10 δευτερόλεπτα και μετά το άφησα για 3 λεπτά. Το δείγμα είναι διάφανο, και σύμφωνα με το πινακάκι με τα χρώματα το διάφανο δείχνει ότι είναι κάτω από 0.25. Μακάρι να είναι όντως καλό το νεράκι τους και να μην έκανα κάποιο λάθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ακολουθησες τις οδηγίες , είσαι μια χαρά. Άντε και με το καινούριο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι! Φροντίζω να τους αλλάζω ένα μέρος του νερού κάθε μέρα και πλέον χρησιμοποιώ αντιχλώριο. Και φαντάζομαι πως η ανούμπια μόνο καλό μπορεί να κάνει. Επίσης το θερμόμετρο δείχνει 25 βαθμούς, απ'ό,τι διάβασα είναι φυσιολογική θερμοκρασία για καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα...

Για καλοκαιρι καλα ειναι 25, τωρα θεωρω οτι εχεις διαβαση το αθρο για τον κυκλο του αζωτου και σιγα σιγα θα ετοιμαζεσαι να παρεις υγρα τεστ για νιτρωδη και νιτρικα, επισης για το τη υλικα να βαλεις στο φιλτρο σου και καθε ποτε να τα καθαριζεις...

Τροφη για σκεψη και διαβασμα δινω :-)

Οτι χρειαστης και οτι σε προβλιματησει εννοειτε οτι μπορεις να ρωτησεις εδω και μην ανυσηχεις για το εαν "πριξεις" κανεναν...

Καλη συνεχεια :-)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μόλις πριν λίγο παρέλαβα το ενυδρειάκι μου! Θα το καθαρίσω, θα πλύνω τα χαλικάκια, θα τα βάλω μέσα, θα προσθέσω νερό στο οποίο θα βάλω αντιχλώριο και στην συνέχεια θα το αφήσω τουλάχιστον μία ώρα προτού προσθέσω τα βακτήρια. Στο πετ σοπ μου είπαν να βάλω τα ψάρια αμέσως. Επίσης πήρα και μία αεραντλία. Έχω πάρει τεστ αμμωνίας, και στα 2 καταστήματα μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι τεστ για νιτρικά και νιτρώδη. Αυτά...ελπίζω να είναι σωστά τα πρώτα μου βήματα, αν χρειαστώ κάτι φυσικά και θα σας πρήξ... εεε... ρωτήσω! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισα, ξέπλυνα τα χαλίκια και τα έβαλα μέσα στο νέο ενυδρειάκι. Πήρα επίσης σχεδόν όλα τα χαλίκια από τη γυάλα και τα έβαλα κι αυτά, καθώς επίσης και την ανούμπια μαζί με το ξύλο της. Τοποθέτησα το φίλτρο και την αεραντλία κι έπειτα γέμισα το μισό με νερό και αντιχλώριο, και θα το αφήσω για μία ώρα προτού προσθέσω και τα βακτήρια. Γέμισα το μισό ενυδρείο με νερό γιατί στο υπόλοιπο θα προσθέσω νερό από τη γυάλα των ψαριών, δεν θα τα βάλω μέσα σε εντελώς καινούριο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχουν στα ραφια του τεστ για νιτρωδη και νιτρηκα και οι χομπιστες δεν τα αγοραζουν, γιατι τα εχουν;; Ελπιζω οχι για φυγουρα, τα τεστ σου δειχνουν εαν ολα πανε καλα στο μικρο σου συστημα και ειδηκα οταν ειναι μικρο(οσο αναφορα τα λιτρα) διοτι θελει καποια εμπειρια να μπορεις να ξεχωρισεις εναν εχεις υψηλα νιτρικα ή αμμωνια με γυμνο ματι(η μυτη, χωρις να εννοω κατι απλα κανω πλακα μεχρι ενα σημειο, αλλα αστο αυτο μην σε μπερδεψω), ετοιμασου σιγα σιγα να παρεις τεστ γιατι ειναι λεφτα που θα πιασουν τοπο, δεν θελει κανεις μας εδω να σε βαλει σε περιτα εξοδα...

Ερωτησει: με ποιον τροπο επλυενς το ενυδρειο;; Εβαλες καποιο καθαριστηκο;;

Στο φιλτο τη υλικα υπαρχουν;;;(μαλλι, σφουγκαρι-ια, καποιο βιολογικο)

Το ψαρακι σου ειπε να το βαλεις αμεσως μεσα γιατι ετσι λειτουργουν καποια σκευασματα ενεργω βακτυριδιων, αλλιως τριβης λιγη τροφη για να υπαεχουν ρυποι, βεβαια να ξερεις οτι το νερο θα θολοσει και μπορει να μηνει ετσι για 24 ωρες περιπου, μην τρομαξεις, ειναι φυσιολογικο και τα ψαρακια δεν παθαινουν τπτ....

Αντε με το καλο καο σιγα σιγα για ενα μεγαλο...

Επισυμανση μεγαλη!

Μην παρεις νερο και το πας σε καποιο πετ να σου κανουν τεστ, δεν θα σου πουν οτι τρεχει κατι ή χειροτερα θα σου που οτι ηρθε η αποκαλυψη καο ξεκινησε απ το ενυδρειο σου(χιουμορ)....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα τεστ μου έκανε εντύπωση που μου είπαν ότι δεν μου χρειάζονται, γι'αυτό ρώτησα και ξαναρώτησα. Οπότε βάζω στην λίστα μου να αγοράσω τεστ για νιτρικά και νιτρώδη καθώς και βιολογικό υλικό μακαρόνι. Ούτως η άλλως θα μου χρειαστούν και για το κανονικό ενυδρείο, όταν με το καλό βρω ένα. Πότε θα πρέπει να κάνω μετρήσεις;

Το ενυδρείο ήταν καινούριο, το καθάρισα απλά με νεράκι και ένα πανάκι από αυτά με μικροίνες. Καθαριστικά δεν χρησιμοποιώ, διάβασα ότι δεν κάνει, με εξαίρεση το ξύδι, σωστά; Τα χαλικάκια τα ξέπλυνα με νεράκι και έβαλα ένα ξύλο με μία ανούμπια. Στο φίλτρο υπάρχει ένα μπλε σφουγγαράκι και μια άσπρη θήκη με κάτι μαύρα πραγματάκια, άνθρακας; Μου είπαν ότι πρέπει να βάλω βιολογικό υλικό μακαρόνι, μιλάμε για κάτι σαν το siporax;

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, έχω δοκιμάσει 2 φορές να κάνω υγρό τεστ αμμωνίας, την πρώτη την Πέμπτη, στην... γυάλα και την δεύτερη χθες το Σάββατο στο ...νεοσυσταθέν ενυδρείο! Και τις 2 φορές βγήκαν πεντακάθαρα, αλλά με ενημέρωσαν ότι σε αυτή τη φάση δεν βγάζουν σωστές μετρήσεις.

Επειδή την γυάλα την αντικατέστησε ένα μικρό ενυδρείο, δημιούργησα νέο θέμα με τις ενυδρειο-απορίες μου εδώ: Το πρώτο μου ενυδρείο - απορίες.

Υ.Γ. Μην ανησυχείς για το χιούμορ, δεν σε παρεξηγώ, διάβασα και προηγούμενα θέματα με κοπελίτσες και κοπέλια που αρπάζονταν γιατί νόμιζαν ότι τους την λένε, οπότε καταλαβαίνω την επιφυλακτικότητά σου.

Υ.Γ. 2 Όντως μυρίζω το νερό και παρατηρώ μία οσμή, η οποία δεν ξέρω πόσο καλή ή κακή είναι. Τουλάχιστον θα έχω ένα μέτρο σύγκρισης μελλοντικά.

Υ.Γ. 3 Επειδή είμαι αρχάρια και δεν έχω εμπειρία, προσπαθώ να είμαι επιφυλακτική τόσο με όσα μου λένε στα καταστήματα, όσο και στα όσα διαβάζω στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...