Jump to content

Για Τους Diy Κατασκευαστες Ενυδρειων...


nicpapa

Recommended Posts

Αν είναι να το κολλήσει τζαμάς δεν σε σώζει ούτε οι γωνιές ούτε οι κόντρες .

Σαφώς και αυτά τα ενυδρεία θέλουν εμπειρία και γνώσεις για να κολληθούν .

Εγω σαν συμβουλή έχω να πω οτι θέλουμε πολύ καλό καθάρισμα στις ενώσεις , σιλικόνη υψηλών προδιαγραφών 100% και το ένα χιλιοστό κενό στις κολλήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου τζαμας το κολλησε. Δεν λεω ο ανθρωπος δυσκολευτικε αρκετα και εννοειτε πως τον βοηθησαν πολυ οι γωνιες μια που περαν της ολης κολλησης τον οδηγησαν ποιο ευκολα στο να τα ταιριαξει σωστα τα τζαμια.:-)

Link to comment
Share on other sites

H υπερχείληση όταν σταματήσει η αντλία, κρατάει νερό μέσα της, ωστέ με το που ξαναξεκινήσει η αντλία να κατεβάσει αμέσως. Όμως θα πρέπει να επενδύσεις σε μια καλή υπερχείληση για να μην έχεις θέμα να ξενερίσει. Το καλό με τις τρύπες είναι οτι σου δίνουν περισσότερη ασφάλεια σε αυτό το κομμάτι.

Οι γωνίες που είπε ο Ρικ είναι καλή λύση για να αποφύγεις τις κόντρες.

Το σκεφτηκα , θα παω για εξωτερικο φιλτρο για σιγουρα πραγματα!

Σκεφτομαι για eheim prof 3 2080 .

Αυτο εχει 1 εισοδο και 2 εξοδους?

Εχει κανεις τετοιο? Εχει καλη αποδοση ?

Απο φωτισμό Ati 8χ 54 watt dimable.

Συναδελφος λοιπον!:-)

Για αυτο εισαι τοσο καλος στα scapes εεε;

Οντως απο δουλεια ψιχουλα, για αυτο και εχω πεσει με τα μουτρα στην σαλιγκαροτροφια και ο θεος βοηθος!

Αυτο τον καιρο ειμαι συνεχεια στο χωραφι και οτι ρευστο υπαρχει πεφτει στην ολη εγκατασταση οποτε καταλαβαινεις δεν εχω μυαλο για κατι αλλο αυτη την στιγμη.

Οσο για το ενυδρειο σου σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα το τη θελεις και το τη εχεις στο μυαλο σου, απλα οταν ειδα το βαθος μου ηρθε το τη ειχα στο μυαλο μου και το μοιραστικα σαν πηγη εμπνευσης που ισως να σε ενδιεφερε μια που το κατεχεις το μποστανι και εχεις την ορεξη και το μερακι να κανεις θαυματα!

Οσο για τις γωνιες οπως λεει και ο Σαμμη καλο ειναι να ειναι λιγο μεγαλυτερες για να μπορεσεις σαφως να κανεις την δουλεια σου. Οσο για το υψος θα πρεπει να το σκεφτεις καλα γιατι οπως καταλαβαινεις ειναι βασικος παραγοντας σε πολλες παραμετρους οπως, τα συνολικα λιτρα, ο φωτισμος και βατ, το παχος του τζαμιου, κλπ.

Ναι, τοποθετω τα φυτα με το γεωδαιτικο σταθμο για να πετύχω ακριβεια στην προοπτκή του aquascape :bigemo_harabe_net-74:

Και πολύ καλα εκανες με τα σαλιγκάρια , θελεις εκταση για να αποφέρει κέρδος , το ειχα ψάξει και εγώ , αλλα δεν ασχολουνται πολλοι εδώ λογω του κλίματος ...Νομιζω αν υμαμαι καλά δεν εχουν καλη αποδοση στις υψηλες θερμοκρασίες..

Δεν θα με χαλουσαν οι γωνιες καθολου μπορώ να πω!

Το θέμα του υψους , το ενυδρειο θα ειναι 55 cm, το νερό στα 50cm.

Συμφωνώ! αν και με τις γωνίες είμαι λίγο αντίθετος στο να περαστούν παρόλο που δίνουν μια εντύπωση ασφάλειας σε μια Diy κατασκευή, Αν προσέξεις λίγο στην κατασκευή νομίζω πως δεν θα υπάρχει προβλήμα αν και εφόσον τηρήσει όλα τα παραπάνω

Εχω δει πολλά ενυδρεια τετοιας κατασκευής, σκεφτομαι απλα ισως και να βάλω διπλό πάτο αντι για κόντρες.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση σε ενα ενυδρείο που έχει κατασκευαστεί έτσι όπως πρέπει και με σιλικόνη υψηλών προδιαγραφών να συμβεί αυτό που λές .

Και όμως εμένα δεν μου λένε τίποτα τα 500 λίτρα χωρίς τη κατανομή τους .

Κοίτα να δείς και 120Χ120 να είναι με το ίδιο ύψος οι πιέσεις είναι ίδιες , το βάρος αλλάζει , αλλα μεταφέρετε όλο στο πάτο του ενυδρείου και εάν πατάει σωστά στη βάση του δεν έχει κανένα πρόβλημα ακόμα και "ποιό λεπτό" να είναι .

Στα εισαγωγικά το " ποιό λεπτό " το έβαλα σε εισαγωγικά για να δώσω έμφαση , μια και καταλαβαίνεις απο δυνάμεις και όχι με την έννοια ότι το συνιστώ .

Για πειτε σιλικόνες καλες ...

Καταλαβαινω τη εννοεις και το ασπαζομε. Αν μου το κολλουσε ο Νινταλ θα το εμπιστευομουν με κλειστα ματια αλλα εαν ειναι να στο κολληση ο τζαμας η εγω που δεν εχω την αναλογη εμπειρια τοτε θα εβαζα γωνιες, οπως και εκανα δηλαδη στο δικο μου, ειδικα απο την στιγμη που δεν παιζουν και κοντρες για να υποβοηθησουν την ολη κατασταση. Απο εκει και περα ο Νικολας εννοειτε πως ειναι ελευθερος να πραξει οπως νομιζει καλυτερα μια που και το ψυχολογικο παιζει σημαντικο ρολο στην ολη κατασκευη.

Χαχα λετε να το παραγγέιλω στο Νινταλ , το θέμα ειναι η μεταφορά , αν ηξερε ρε παιδια καποιος να κολάει σωστά τα ενυδρεια θα του το επαιρνα με κλειστα τα μάτια , αλλα δυστηχως ειναι τσαπατσουληδες , θα σου απλωσουν την σιλικόνη παντου!

Μπορει και να το πάρω τηλ μιας και λετε οτι ειναι καλός , να μου πει την γνωμη του.

Αν είναι να το κολλήσει τζαμάς δεν σε σώζει ούτε οι γωνιές ούτε οι κόντρες .

Σαφώς και αυτά τα ενυδρεία θέλουν εμπειρία και γνώσεις για να κολληθούν .

Εγω σαν συμβουλή έχω να πω οτι θέλουμε πολύ καλό καθάρισμα στις ενώσεις , σιλικόνη υψηλών προδιαγραφών 100% και το ένα χιλιοστό κενό στις κολλήσεις .

Σημερα πηρα ενα τηλέφωνο σε ενα τζαμα και μου έλεγε για 10αρι :bigemo_harabe_net-74: .

Το μονο που μου λειπει ειναι το πιστολι αερα, θα ψάξω και αλλου να δώ τι γινεται..

Ποια ειναι η αποψη σας για το ροντε ?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικο! ειπαμε δεν μπορει τοπογραφος πραμα και να μην κατεχη το aquascape!!! :bigemo_harabe_net-134:

Περα απο την πλακα θα σου ελεγα να κοιταξεις και το fluval FX5. εχει πολυ καλες δυνατοτητες και σχεδον στα μισα λεφτα. eheim εχω τον μικρο αδερφο 2071 αλλα αν και ειναι αραπης και καλης ποιοτητας φιλτρο εχω μια φοβια για την εσωτερικη φλατζα της κεφαλης μια που μου δημιουργησε προβλημα και παλι καλα ηταν μεσα στην εγγυηση και ετσι μου αλλαξαν ολωκληρη την κεφαλη και απο τοτε για την ωρα δουλευει μια χαρα αλλα και δεν το πολυ σκαλιζω γιατι ειδα πως πολυ ειχαν το αναλογο προβλημα σε αυτη την σειρα φιλτρων.

Οσο για τον πατο δεν υπαρχει λογος να ειναι διπλος γιατι και θα σου κοστισει και μπορει να σου δημιουργηση καποιο προβλημα ισως.

Πιστευω πως ο Νινταλ μπορει να στο αναλαβει και τοτε δεν χρειαζεται να χολοσκας για το πως και το γιατι. Σεβομε την δουλεια του και εχει κανει δουλειες και εκτος Αθηνας, αλλιως για τους τζαμαδες τη να πουμε, αλλωστε το κολλημα ενος ενυδρειο δεν ειναι η δουλεια τους οποτε εκει θελει καποιον μερακλι και την αποψη μου την διαβασες αλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

κόλλησα ένα ενυδρείο στην μάνα μου το 1999 και το άδειασα πριν κανά δυο μήνες επειδή δεν το ήθελε άλλο. το ενυδρείο το είχα κολλήσει με την S100 και ήταν 6γωνο χωνευτό σε μια γωνία που δημιουργούσε το τζάκι όποτε την θεωρώ πολύ καλής ποιότητας.Τελευταία χρησιμοποιώ την Den Braven Aqua Silicone και μια χαρά φαίνεται ως τώρα

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου τζαμας το κολλησε. Δεν λεω ο ανθρωπος δυσκολευτικε αρκετα και εννοειτε πως τον βοηθησαν πολυ οι γωνιες μια που περαν της ολης κολλησης τον οδηγησαν ποιο ευκολα στο να τα ταιριαξει σωστα τα τζαμια.:-)

Βλέπεις που απο μια και μόνη εμπειρία δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ;

Όταν καθίσεις και θα κολλήσεις ενυδρεία , τότε θα καταλάβεις και θα μπορέσεις να συμβουλέψεις ποιο σωστά .

Φίλε nicpapa αν δεν έχεις κολλήσει ενυδρείο μη το επιχειρήσεις για πρώτη φορά με ενα τέτοιο ενυδρείο .

Δεν ξέρω σε ποιό μέρος είσαι αλλά καλύτερα να πας σε ενα κατάστημα της περιοχής σου και να το παραγγείλεις , πίστεψέ με ποιό φθηνά θα σου έρθει .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη αν αναφερεσε στην κολληση ενος ενυδρειου ειναι ενα θεμα, αν μιλας για καποιο αλλο θεμα εκει τα ειπαμε και πιστευω οι αποψεις μου ηταν ξεκαθαρες ειτε σου αρεσουν ειτε οχι.

Απο την αλλη ουτε το κρυβω ουτε εδωσα καποια λανθασμενη συμβουλη οσο αφορα την κατασκευη ενος ενυδρειου και δοξα το θεο υπαρχει και το νετ και διαβαζω και βλεπω και το τη γινεται. Στην μικρη μου εμπειρια εμπρακτος πανω σε αυτο το θεμα συνεχιζω να πιστευω πως οι γωνιες μπορουν να βοηθησουν πολυ καποιον τον οποιο εχει σκοπο να φτιαξει ενα ενυδρειο και δεν εχει την καταλληλη εμπειρια και ειναι λιγο δυσκολο να βρεις καποιες διαστασεις στο εμποριο οπως τις θελει ο Νικος. Οποτε ειτε απευθυνεται σε καποιον που ξερει αλλιως απο την δικη μου εμπειρια δοξα το θεο το ενυδρειο μου αποδειχθηκε βραχος!

Link to comment
Share on other sites

Rik απο πού βγάζεις το συμπέρασμα οτι μιλάω για άλλο θέμα ........ !!!

Τα μπερδεύεις τα πράγματα .

Τέλος πάντων στο θέμα .

Η σωστή κατασκευή για σένα περιλαμβάνει γωνίες αυτό θέλεις να πείς ;

Και για κάποιον άλλο σιδερένιο πλαίσιο .

Και είναι αυτή η εικόνα που έχουμε όλοι μας για το ενυδρείο !!!

Οκ !!

Καλώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αντίθετος με τις μεταλλικές ή πλαστικές ή όποιουδήποτε άλλου υλικού γωνίες στο ενυδρείο και θεωρώ πως μόνο ένα μη καλαίσθητο αποτέλεσμα μπορούν να προσδώσουν παρά να βοηθήσουν στην στιβαρότητα της κατασκευής. Δεν χρησιμοποίησα γωνίες ούτε στο πρώτο ενυδρείο που κατασκεύασα και ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ. Τώρα αν δεν γνωρίζεις το πως κολλάς ένα ενυδρείο καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον που γνωρίζει και μπορεί να σε βοηθήσει χωρίς να πρέπει να κάνεις "κακογουστιές" μόνο και μόνο για να μην τρως κολλήματα και δεν κοιμάσαι τα βράδια φοβούμενος να μην ανοίξει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην το κουραζουμε το θεμα.

Και εγω ειμαι υπερ στο να γινει η δουλεια απο καποιον γνωστη καλυτερα και σιγουρα το οπτικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο χωρις γωνιες αλλα απο την στιγμη που ο Νικος αποφασιση οτι θελει να το φτιξει μονος του και δεν εχει την καταλληλη βοηθεια και επειδη οι κολλησεις του ενος χιλιοστου ειναι ψιλα γραμματα για εναν που δεν εχει ξανακολληση καλοειναι και αν και εφοσον θελει να κανει χρηση γωνιων για να παει στο σιγουρο οσο αφορα τις κολλησεις και να ξεμπερδευει. Και εγω αλλωστε επειδη ηθελα να φτιαξω το ενυδρειο μονος μου και δεν ειχα την δυνατοτητα να απευθυνθω σε καποιο γνωστη κατεφυγα σε αυτη τη μεθοδο και δεν το εχω μετανιωση ουτε κανει μπαμ οπτικα και ουτε με ενοχλει. Εδω το θεμα δεν ειναι αν ειναι σωστο η λαθος αλλα το πως μπορει να διευκολυνθει καποιος στην κατασκευη. Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα και να μην συνεχισουμε την κολοκυθια.

Link to comment
Share on other sites

λέω την άποψη μου.... λες την άποψή σου! δεν βλέπω να παίζεται καμιά κολοκυθιά εδώ γύρω!Άλλωστε αν δεν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις δεν θα υπήρχε και λόγος για συζήτηση και ούτε θα χρειαζόταν να ρωτήσει για να πάρει γνώμες :bigemo_harabe_net-111: για να πράξει αναλόγως :bigemo_harabe_net-88::bigemo_harabe_net-69::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην το κουραζουμε το θεμα.

Και εγω ειμαι υπερ στο να γινει η δουλεια απο καποιον γνωστη καλυτερα και σιγουρα το οπτικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο χωρις γωνιες αλλα απο την στιγμη που ο Νικος αποφασιση οτι θελει να το φτιξει μονος του και δεν εχει την καταλληλη βοηθεια και επειδη οι κολλησεις του ενος χιλιοστου ειναι ψιλα γραμματα για εναν που δεν εχει ξανακολληση καλοειναι και αν και εφοσον θελει να κανει χρηση γωνιων για να παει στο σιγουρο οσο αφορα τις κολλησεις και να ξεμπερδευει. Και εγω αλλωστε επειδη ηθελα να φτιαξω το ενυδρειο μονος μου και δεν ειχα την δυνατοτητα να απευθυνθω σε καποιο γνωστη κατεφυγα σε αυτη τη μεθοδο και δεν το εχω μετανιωση ουτε κανει μπαμ οπτικα και ουτε με ενοχλει. Εδω το θεμα δεν ειναι αν ειναι σωστο η λαθος αλλα το πως μπορει να διευκολυνθει καποιος στην κατασκευη. Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα και να μην συνεχισουμε την κολοκυθια.

To παρα κούρασες το θέμα , το επιχείρημά σου δεν στέκει .

Οι αλουμινένιες γωνίες δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια διότι η σιλικόνη δεν κολλάει στο αλουμίνιο , γι αυτό είναι λάθος να στηρίζεις την ασφάλεια του ενυδρείου σε αυτές .

Και εάν είναι ψιλά γράμματα το ένα χιλιοστό , καλύτερα να το αφήσεις το θέμα , δεν το έχεις καθόλου .

Και καλό είναι να σταματήσεις εσύ επιτέλους τη κολοκυθιά .........

Link to comment
Share on other sites

.................. και δοξα το θεο υπαρχει και το νετ και διαβαζω και βλεπω και το τη γινεται. ............

Αυτό είναι το κακό με το Νέτ ........... όλοι ξαφνικά τα ξέρουν όλα και αμφισβητούν τα πάντα ........ παπαγαλίζοντας ότι τους έκατσε καλά στ αυτιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για εντάσεις μεταξύ μας.

Το σωστότερο είναι όταν αναφερόμαστε σε κατασκευή ενυδρείου να το αναλαμβάνει κάποιος επαγγελματίας αλλά αν αυτό δεν είναι δυνατό για κάποιους λόγους τότε θέλει την μεγίστη προσοχή απο εμάς στο πως θα γίνει αυτό και καλό είναι να ακολουθούμε την πεπατημένη από κατασκευές που μας έχουν δείξει ότι δουλεύουν και αντέχουν....

Link to comment
Share on other sites

Και η πεπατημένη ποια είναι Θανάση ;

Οι αλουμινογωνιές ;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις που απο μια και μόνη εμπειρία δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ;

Όταν καθίσεις και θα κολλήσεις ενυδρεία , τότε θα καταλάβεις και θα μπορέσεις να συμβουλέψεις ποιο σωστά .

Φίλε nicpapa αν δεν έχεις κολλήσει ενυδρείο μη το επιχειρήσεις για πρώτη φορά με ενα τέτοιο ενυδρείο .

Δεν ξέρω σε ποιό μέρος είσαι αλλά καλύτερα να πας σε ενα κατάστημα της περιοχής σου και να το παραγγείλεις , πίστεψέ με ποιό φθηνά θα σου έρθει .

Εχω κολησει μερικα , 3 χ 40 λιτρα με 5 αρι τζαμι και 2 χ 90 λιτρα το ενα με 6 αρι και το αλλο με 8αρι, ολα χωρις κοντρες ουτε κάτω ουτε πάνω.

Αλλα θα μου πεις ειναι μικρα τα ενυδρεια αυτα , και θα συμφωνησω μαζι σου!

Οπως ειπα αν δεν δω δουλειά καποιου εδω στην ρόδο με ομορφες στρωμένες σιλικόνες και να μου πει οτι ξερεις χωρις κοντρες το ενυδρειο θέλει 12 η 15 αρι τζαμι, αλλιως δεν αντεχει, τοτε ναι θα δωσω και 300 ευρω γιατον κοπο του .

Αλλα οχι να το παρω σε ενα τζαμα και να μου το πασαλειψει , να το κάνει χαλια,να εχει φυσαλιδες στις κολησεις , αν ειναι το κάνω και εγώ πιο προσεχτικά θα το κάνω!

Παιδια μην το κουραζουμε το θεμα.

Και εγω ειμαι υπερ στο να γινει η δουλεια απο καποιον γνωστη καλυτερα και σιγουρα το οπτικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο χωρις γωνιες αλλα απο την στιγμη που ο Νικος αποφασιση οτι θελει να το φτιξει μονος του και δεν εχει την καταλληλη βοηθεια και επειδη οι κολλησεις του ενος χιλιοστου ειναι ψιλα γραμματα για εναν που δεν εχει ξανακολληση καλοειναι και αν και εφοσον θελει να κανει χρηση γωνιων για να παει στο σιγουρο οσο αφορα τις κολλησεις και να ξεμπερδευει. Και εγω αλλωστε επειδη ηθελα να φτιαξω το ενυδρειο μονος μου και δεν ειχα την δυνατοτητα να απευθυνθω σε καποιο γνωστη κατεφυγα σε αυτη τη μεθοδο και δεν το εχω μετανιωση ουτε κανει μπαμ οπτικα και ουτε με ενοχλει. Εδω το θεμα δεν ειναι αν ειναι σωστο η λαθος αλλα το πως μπορει να διευκολυνθει καποιος στην κατασκευη. Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα και να μην συνεχισουμε την κολοκυθια.

To παρα κούρασες το θέμα , το επιχείρημά σου δεν στέκει .

Οι αλουμινένιες γωνίες δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια διότι η σιλικόνη δεν κολλάει στο αλουμίνιο , γι αυτό είναι λάθος να στηρίζεις την ασφάλεια του ενυδρείου σε αυτές .

Και εάν είναι ψιλά γράμματα το ένα χιλιοστό , καλύτερα να το αφήσεις το θέμα , δεν το έχεις καθόλου .

Και καλό είναι να σταματήσεις εσύ επιτέλους τη κολοκυθιά .........

Ρε παιδια οπως και να εχει , με τις γωνιες ειναι ασφαλέτερο , εχουμε περισοτερη επιφάνεια κολησης!

Εισαι σιγουρο οτι δεν πιάνει η σιλικόνη με το αλουμινιο?

Ειχα βαλει σε ενα ενυδρειο που ειχα κολλησει, δεν βγαινουν πια,,,

Οχι οτι ειμαι υπερ της εμφανισης τους,, αλλα καπως ποιο ασφαλέστερα ειναι!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για εντάσεις μεταξύ μας.

Το σωστότερο είναι όταν αναφερόμαστε σε κατασκευή ενυδρείου να το αναλαμβάνει κάποιος επαγγελματίας αλλά αν αυτό δεν είναι δυνατό για κάποιους λόγους τότε θέλει την μεγίστη προσοχή απο εμάς στο πως θα γίνει αυτό και καλό είναι να ακολουθούμε την πεπατημένη από κατασκευές που μας έχουν δείξει ότι δουλεύουν και αντέχουν....

Παιδια φορουμ ειναι , ανταλλάζουμε αποψεις και εμπειρίες!!!

Εγω το μονο που ζητησα ειναι οσοι εχουν μια εμπειρια στα diy ενυδρεια , αν το πάχος , με καλυπτει χωρίς κόντρες και μια καλη δοκιμασμένη σιλικονη αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οπως και να εχει , με τις γωνιες ειναι ασφαλέτερο , εχουμε περισοτερη επιφάνεια κολησης!

Εισαι σιγουρο οτι δεν πιάνει η σιλικόνη με το αλουμινιο?

Ειχα βαλει σε ενα ενυδρειο που ειχα κολλησει, δεν βγαινουν πια,,,

Οχι οτι ειμαι υπερ της εμφανισης τους,, αλλα καπως ποιο ασφαλέστερα ειναι!

Βάλε λίγη σιλικόνη σε ενα αλουμίνιο και βάλε λίγη σιλικόνη σε τζάμι .

Μετα απο 2 μέρες ξεκόλλησε το ένα και ξεκόλλησε και το άλλο .

Πές μου τι συμπέρασμα έβγαλες .

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει ενα φορουμ οπου εχει μερικά τερατακια rimless , θαλασσινα.

Αλλη μια ιδεα που ειδα στο φορουμε ειναι αυτό

180 gallon , 122χ 91χ 61 υψος με 1,2 mm γυαλί!

Ο τυπος εχει βάλει σαν ενισχυση στις ενωσεις ενα κομμάτι τετράγωνο τζάμι ..

It was built with .5 inch glass and braced with .5 inch square glass strips in each corner..

http://i13.photobucket.com/albums/a271/banksj/IMG_0724.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχουμε πρόβλημα στις ραφές .

Το έγραψα και ποιό πάνω τα ενυδρεία δεν ανοίγουν .

Αν δεν έχουν το κατάλληλο πάχος τζαμιού απλα σπάνε και στη περίπτωσή σου με 55 ύψος δεν έχεις κανένα πρόβλημα με 12άρι .

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχουμε πρόβλημα στις ραφές .

Το έγραψα και ποιό πάνω τα ενυδρεία δεν ανοίγουν .

Αν δεν έχουν το κατάλληλο πάχος τζαμιού απλα σπάνε και στη περίπτωσή σου με 55 ύψος δεν έχεις κανένα πρόβλημα με 12άρι .

Οκ αυτη ειναι μια απαντηση!

Απο θέμα σιλικονης καμία καλη?

Η πατέντα του φιλου παραπανω που εστειλα δεν ειναι και ασχημη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή για τη περίπτωση τη δική σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σταματη ως συνηθως η δεν καταλαβαινεις η κανεις πως δεν καταλαβαινεις!!!

Ελα εσυ να μου ξεκολλησεις τις σιλικονες απο τις αλουμινογωνιες και μετα μου λες!!!

Και εκτος αυτου μπορει να γινει χρηση οτι κολλας θες μια που εξωτερικα δεν εχουμε καποιο θεμα με τα ζωντανα. Αλλα ως συνηθως η γινεται με τον τροπο σου η γινεται και παλι με τον τροπο σου! Δεν μπορεις να παραδεχτεις οτι ζουμε ενα χομπυ το οποιο μας δινεται η ελευθερια επιλογων σε πολλους τομεις, και εν τελη ο καθενας πραττει οπως νομιζει καλυτερα.

Απο οτι φαινετε δεν λαμβανεις υποψιν τα λεγομενα μου οποτε δεν υπαρχει και λογος να ξοδευω αλλο σαλιο γ ια την παρτη σου!

Και μην μου πει κανεις οτι γινομε εγω ο αποτομος γιατι καποιος αλλος προκαλει την συζητηση να παρεκτραπει!

Δεν σου εδωσα αδικο, κατανοω και σιμεριζομε την αποψη σου αν καταλαβαινεις ελληνικα αλλα απο εκει και περα και την καλυτερη σιλικονη του κοσμου να βαλεις ποτε δεν θα μπορει να κολληση καλυτερα απο την μεθοδο με τις γωνιες επιπλεον. Θα μου πεις δεν χρειαζεται επιπλεον γωνιες και εγω σου ειπα αν το κολλουσε ο Νινταλ θα ημουν 100% σιγουρος οτι δεν χρειαζονται αλλα εαν καποιος δεν εχει την αναλογη εμπειρια τοτε καλο ειναι να παρουμε τα μετρα μας για να ειμαστε σιγουροι για το αποτελεσμα.

Τη δεν καταλλλλλλαβαινεις;;;

Η ολη προταση μου ηταν και ειναι για καλο σκοπο για λογους ασφαλειας, απο εκει και περα μπορει ο Νικος στο τελος να κολλαει καλυτερα και απο επαγγελματια, δεν το ξερω ομως και απλα εδωσα μια επιπλεον λυση σαν ιδεα για να εχει στα υποψιν, τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο, Ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να χαμηλώσουν οι τόνοι τις κουβέντας και να επικεντρώθουμε στα ζητήματα του nicpapa!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...