Jump to content

300 Malawi Απο Fisher13


fisher13

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

αφρικη λιμνη μαλαουι

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου 1,20x45x60

Συνολικά Λίτρα:300

Οργανισμοί
Φυτά: valisneries gigantea, vallisneries mini
Ψάρια:3 labidochromis caeralleus, 3 red zempra, 3 xystichromis phytofagus, 3 electric blue ahli, 1 nimbochromis venustus

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: ταπετσαρια μπλε
Πέτρες:60 κιλα πετρες απο την οικοδομικη μαντρα ερμης (17ευρω για οποιον ενδιαφερεται)
Υπόστρωμα:ενυδρειακο φελιζολ
Βυθός:αμμος μπεζ

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (2 λαμπεςπου εχει απο την μανα του)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: JBL 1500 εξωερικο φιλτρο πλουσιο σε βιολογικο υλικο)
Θέρμανση:JBL 300 για θερμανση
Λίπανση:υγρο λιπασμα sera
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: κατεψυγμενητροφη sera, tetra, novo jbl

Παράμετροι
pH:8,4
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):20
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):0
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-30

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:οι αλλαγες γινονται ανα 4 εβδομαδες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο , buffer ,
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: ξυσιμο αλγης και σκουπα βυθου ταισμα ψαριων και βιταμινες

Φωτογραφίες:

post-54891-0-02602800-1371412924_thumb.jpg

post-54891-0-43323400-1371412949_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε!

σαν πρωτη εικονα το ενυδρειο σου φαινεται καλο αλλα τα ψαρακια σου δεν ξερω με πιο κριτήριο τα διαλεξες αφου

το venustus ειναι καθαρος θηρευτης που σημαινει δεν θα σου αφησει γεννα με τιποτα απο labido και zebra

τα ahli ειναι επισης σαρκοφαγα

ενω labido kai zebra υβριδιζουν για πλακα !!!

τελος τα xystichromis phytofagus δεν ειναι καν μαλαουι!

ο καθενας βεβαια βαζει οτι θελει στο ενυδρειο του απλα στα επισημαίνω, για τον λογο που θα στα προτεινε ενας πετσοπας που ηθελε να πουλησει, λέγοντας σου οτι ταιριαζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι πρέπει να ψαχτείς λίγο με την ψαροσύνθεση σου .έχει κάποια θέματα .

και κάτι άλλο στο πίσω μέρος του ενυδρείου βλέπω κάτι σαν πέτρες διαφορετικές απο τις άλλες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε!

σαν πρωτη εικονα το ενυδρειο σου φαινεται καλο αλλα τα ψαρακια σου δεν ξερω με πιο κριτήριο τα διαλεξες αφου

το venustus ειναι καθαρος θηρευτης που σημαινει δεν θα σου αφησει γεννα με τιποτα απο labido και zebra

τα ahli ειναι επισης σαρκοφαγα

ενω labido kai zebra υβριδιζουν για πλακα !!!

τελος τα xystichromis phytofagus δεν ειναι καν μαλαουι!

ο καθενας βεβαια βαζει οτι θελει στο ενυδρειο του απλα στα επισημαίνω, για τον λογο που θα στα προτεινε ενας πετσοπας που ηθελε να πουλησει, λέγοντας σου οτι ταιριαζουν!!!

οχι ολα τα ψαρια ειναι δωρο φιλου που τα ειχε στο ενυδρειο του και κανει αλλαγη ψαροσυνθεσης και μου τα εδωσε

τα ψαρια που θελω να δωσω ειαι το θηλυκο venustus kai ta 3 xystichromis!

ο υβριδισμος ειναι κακος προκαλει κατι?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι πρέπει να ψαχτείς λίγο με την ψαροσύνθεση σου .έχει κάποια θέματα .

και κάτι άλλο στο πίσω μέρος του ενυδρείου βλέπω κάτι σαν πέτρες διαφορετικές απο τις άλλες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ?

ναι θα διξω καποια ψαρακια οσο για αυτα που ρωτας για το πισω μερος του ενυδρειου ειναι κοραλια απο αυτον τον φιλο μου που εχουν πιασι αλγη και δεν ξερω πως να τα καθαρισω οποιος μπορει με τις γνωσεις του για τον καθαρισμο των κοραλιων ας βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο και μεγαλο!

θα ελεγα αν βεβαια και εσυ θελεις να ψαχτεις λιγο με την ψαροσυνθεση σου νομιζω με 3 χαρεμια μαλαουι θα εισαι σουπερ!

νομιζω οτι τις πετρες τις εχεις βαλει πανω στην αμμο συνηθως κανουμε το αντιθετο , πρωτα βαζουμε πετρες και μετα αμμο για να απογυγουμε την κατολισθηση διοτι δεν σταματανε να σκαβουν , ααα και τα κοραλια για μενα να τα βγαλεις δεν ειναι βιοτοπικα και επισης μπορει να τραυματισουν τα ψαρια!

εισαι σιγουρος οτι εχεις νιτρικα 0? με τι μετρας?

η μεση θερμοκρασια θα πρεπει να ειναι 26-28!

αλλαγες νερου ανα εβδομαδα το 30%!

Link to comment
Share on other sites

οχι ολα τα ψαρια ειναι δωρο φιλου που τα ειχε στο ενυδρειο του και κανει αλλαγη ψαροσυνθεσης και μου τα εδωσε

τα ψαρια που θελω να δωσω ειαι το θηλυκο venustus kai ta 3 xystichromis!

ο υβριδισμος ειναι κακος προκαλει κατι?

θα ελεγα να διωξεις και τα electric blue ahli

και στην θεση του να βαλεις ενα ακομη χαρεμι μπουνα! οπως ειναι τα λαμπιντο και τα ζεμπρα!

τον υβριδισμο προσπαθουμε να τον αποφευγουμε αλλα αν μας προκυψει κοιταμε να μην δεινουμε τα ψαρακια αυτα σε αλλους χομπιστες!

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μαλλον ηθελε να ξεφορτωθει οτι δεν ταιριαζε για να φτιαξει κατι σωστο...οποτε κανε το ιδιο,βαλτα αγγελια αρχικα και ψαξου λιγο γιατι οι αφρικανες ειναι ωραια ψαρια , σχετικα ευκολα ,αλλα πρεπει να κρατησεις καποια στανταρ,

πετρες ,αμμο ,χαρεμια και ειδη που δεν υβριδιζουν ....

επισης επειδη ειναι φυτοφαγα μην βαλεις αυλονακαρα που ειναι σαρκοφαγες γιατι θα εχεις προβληματα με bloat...

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο και μεγαλο!

θα ελεγα αν βεβαια και εσυ θελεις να ψαχτεις λιγο με την ψαροσυνθεση σου νομιζω με 3 χαρεμια μαλαουι θα εισαι σουπερ!

νομιζω οτι τις πετρες τις εχεις βαλει πανω στην αμμο συνηθως κανουμε το αντιθετο , πρωτα βαζουμε πετρες και μετα αμμο για να απογυγουμε την κατολισθηση διοτι δεν σταματανε να σκαβουν , ααα και τα κοραλια για μενα να τα βγαλεις δεν ειναι βιοτοπικα και επισης μπορει να τραυματισουν τα ψαρια!

εισαι σιγουρος οτι εχεις νιτρικα 0? με τι μετρας?

η μεση θερμοκρασια θα πρεπει να ειναι 26-28!

αλλαγες νερου ανα εβδομαδα το 30%!

ευχαριστω για τα καλα σου λογια :w00t:

οσο για τα χαρεμια σκεφτομαι για 4 μαλαουι

οι πετρες δεν ειναι πανω στην αμμο απλως τα ψαρια εχουν σκα4ει και φαινεται ετσι!

τα κοραλια μου αρσεουν καιδεν τραυματιζουν τα ψαρια απο οτι βλεπω και επισης πανε και κρυβονται εκει τα μικρα

τα νιτρικα ειναι οντως 0 και μετραω με υγρα τεστ της sera

οσο για την θερμοκρασι καπου εκει κυμενεται και στο ενυδρειο μου

αλλαγες νερου το θεωρω υπερβολη να γινονται ανα εβδομαδα γιατι ετσι χανεται η βιολογια του νερου ανα 2 εβδομαδες θεωρω πως ειναι καλα ! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να διωξεις και τα electric blue ahli

και στην θεση του να βαλεις ενα ακομη χαρεμι μπουνα! οπως ειναι τα λαμπιντο και τα ζεμπρα!

τον υβριδισμο προσπαθουμε να τον αποφευγουμε αλλα αν μας προκυψει κοιταμε να μην δεινουμε τα ψαρακια αυτα σε αλλους χομπιστες!

τα blue ahli δεν μου παει η καρδια να τα διωξω γιατι μου αρεσουνε πολυ

αν υπαρξει υβριδισμος δεν θα δωσω τα ψαρακια μου σε αλλους συμφορουμιτες! :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μαλλον ηθελε να ξεφορτωθει οτι δεν ταιριαζε για να φτιαξει κατι σωστο...οποτε κανε το ιδιο,βαλτα αγγελια αρχικα και ψαξου λιγο γιατι οι αφρικανες ειναι ωραια ψαρια , σχετικα ευκολα ,αλλα πρεπει να κρατησεις καποια στανταρ,

πετρες ,αμμο ,χαρεμια και ειδη που δεν υβριδιζουν ....

επισης επειδη ειναι φυτοφαγα μην βαλεις αυλονακαρα που ειναι σαρκοφαγες γιατι θα εχεις προβληματα με bloat...

ναι οντως μαλλον κατι τετοιο ηθελε να κανει τελος παντων θα ψαχτω λιγο ακομη και θα φυγουν καποια ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην Αφρική! :)

Αν και στις φωτογραφίες, το ενυδρείο, μου μοιάζει πιο πολύ για 1 μέτρο, όμως μπορεί να μπερδεύομαι αφού δεν είναι και πολύ ξεκάθαρες. Για να σιγουρευτείς πάρε ένα μέτρο και μέτρα το. ;)

Όπως σου είπαν και τα παιδιά η ψαροσύνθεση σου είναι εντελώς λάθος. Στην Αφρική έχουμε κάποιους κανόνες που ΑΝ θέλουμε ακολουθούμε.

Σε 120εκ. ενυδρείο, βάζουμε 2 το πολύ 3 χαρέμια mbuna και αυτό με επιφύλαξη. Αν φυσικά ο στόχος σου είναι ένα λειτουργικό/όμορφο ενυδρείο και όχι μια ψαρόσουπα. :)

Εκτός οτι έχεις μπερδέψει haps με mbuna έχεις βάλει και ψάρια από άλλους βιότοπους, όπως είναι το gyrinocheilus aymonieri gold που βλέπω στην 2η φωτογραφία σου. Αν έχεις όρεξη και θες να φτιάξεις κάτι σωστό και συνάμα λειτουργικό για τα ψάρια σου, τότε θα πρέπει να μείνεις με 2 χαρέμια mbuna για αρχή και μετά βλέπεις αν σε παίρνει και για 3ο.

Επίσης ΝΟ3=0, απλά δεν γίνεται. Αν το στρώσιμο του ενυδρείου έχει ολοκληρωθεί τότε σίγουρα θα φταίει το τεστ σου. Δοκίμασε με κάποιο άλλο.

Αυτά από μένα και ελπίζω να πράξεις σωστά. Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην Αφρική! :)

Αν και στις φωτογραφίες, το ενυδρείο, μου μοιάζει πιο πολύ για 1 μέτρο, όμως μπορεί να μπερδεύομαι αφού δεν είναι και πολύ ξεκάθαρες. Για να σιγουρευτείς πάρε ένα μέτρο και μέτρα το. ;)

Όπως σου είπαν και τα παιδιά η ψαροσύνθεση σου είναι εντελώς λάθος. Στην Αφρική έχουμε κάποιους κανόνες που ΑΝ θέλουμε ακολουθούμε.

Σε 120εκ. ενυδρείο, βάζουμε 2 το πολύ 3 χαρέμια mbuna και αυτό με επιφύλαξη. Αν φυσικά ο στόχος σου είναι ένα λειτουργικό/όμορφο ενυδρείο και όχι μια ψαρόσουπα. :)

Εκτός οτι έχεις μπερδέψει haps με mbuna έχεις βάλει και ψάρια από άλλους βιότοπους, όπως είναι το gyrinocheilus aymonieri gold που βλέπω στην 2η φωτογραφία σου. Αν έχεις όρεξη και θες να φτιάξεις κάτι σωστό και συνάμα λειτουργικό για τα ψάρια σου, τότε θα πρέπει να μείνεις με 2 χαρέμια mbuna για αρχή και μετά βλέπεις αν σε παίρνει και για 3ο.

Επίσης ΝΟ3=0, απλά δεν γίνεται. Αν το στρώσιμο του ενυδρείου έχει ολοκληρωθεί τότε σίγουρα θα φταίει το τεστ σου. Δοκίμασε με κάποιο άλλο.

Αυτά από μένα και ελπίζω να πράξεις σωστά. Καλή συνέχεια! :)

οχι φιλε μου το ενυδρειο μου ειναι 1,20 σε μηκος οσο για την ψαροσυνθεση θελω να φυγουν ψαρια οντως αλλα δενν νομιζω να ειναι εντελως λαθος αφου στο φιλο μου ειχαν πολλες γεννες και ελαχιστους καυγαδες !

το γλυφτακι αυτο το εχω και αυτο απο τον φιλο μου και ειναι πραγματικα ακακο και ισα ισα το κυνηγανε και δεν κυνηγαει ουτε μικρα ουτε τιποτα!

και ομως τα νιτρικα εινια 0 εχω κανει πολλες αλλαγες νερου και τα υγρα και τα στικ τεστ μου ειναι καινουργια και καλα και επιεσης και τα 2 αυτο διχνουν !

:bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε εννοειται οτι θα ειχε γεννες το θεμα ειναι αν θελεις τα ψαρια σου να ειναι οπως πρεπει ή οσο το δυνατον καλυτερα, στις δικες τους γνωστες συνθηκες και με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα.......

δηλαδη labido και zebra βγαζουν πορτοκαλι labido με κοκκινα ματια και μαθρα πτερυγια,

μπορει σαν εικονα να σου αρεσει οκ !

τα haps τρωνε τα Mbuna και οταν με το καλο θα δεις την πρωτη σου γεννα που θα την περιμενεις πως και πως , πιστευω οτι θα ξενερωσεις οπως κι εγω οταν γεννησε το saulosi 5 μικρα μετα απο 1 χρονο περιπου που περιμενα , και δεν εζησε κανενα απο τα protomelas (haps)

επισης τα χρωματα τους δεν ειναι τοσο ζωηρα οσο θα μπορουσαν αν τα ταιζα πρωτεινη που χρειαζονται και την αποφευγω λογω των mbuna που ειναι φυτοφαγα και δεν θελω απωλειες λογω bloat ...

επισης το θεμα ειναι ποσο θελεις να κρατησεις τα ψαρια γιατι αν δεν σε απασχολει το τελικο μεγεθος βαλε και 5-6 χαρεμια τα ψαρια θα βγαλουν γεννες και θα μεγαλωνουν , μπορει λιγοτερο η πιο δυσκολα αλλα κατι θα γινεται...

its up to you! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε εννοειται οτι θα ειχε γεννες το θεμα ειναι αν θελεις τα ψαρια σου να ειναι οπως πρεπει ή οσο το δυνατον καλυτερα, στις δικες τους γνωστες συνθηκες και με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα.......

δηλαδη labido και zebra βγαζουν πορτοκαλι labido με κοκκινα ματια και μαθρα πτερυγια,

μπορει σαν εικονα να σου αρεσει οκ !

τα haps τρωνε τα Mbuna και οταν με το καλο θα δεις την πρωτη σου γεννα που θα την περιμενεις πως και πως , πιστευω οτι θα ξενερωσεις οπως κι εγω οταν γεννησε το saulosi 5 μικρα μετα απο 1 χρονο περιπου που περιμενα , και δεν εζησε κανενα απο τα protomelas (haps)

επισης τα χρωματα τους δεν ειναι τοσο ζωηρα οσο θα μπορουσαν αν τα ταιζα πρωτεινη που χρειαζονται και την αποφευγω λογω των mbuna που ειναι φυτοφαγα και δεν θελω απωλειες λογω bloat ...

επισης το θεμα ειναι ποσο θελεις να κρατησεις τα ψαρια γιατι αν δεν σε απασχολει το τελικο μεγεθος βαλε και 5-6 χαρεμια τα ψαρια θα βγαλουν γεννες και θα μεγαλωνουν , μπορει λιγοτερο η πιο δυσκολα αλλα κατι θα γινεται...

its up to you! :bigemo_harabe_net-64:

ναι δεν λεω δικιο εχεις και ναι εξαρταται απο εμενα αλλα μεχρι στιγμης καυγαδες και τσακωμους δεν εχω και ο φιλος μου ειχε πολλες γεννες με πολλα μικρα !

αυτο θα αποφασιστει την αλλη εβδομαδα για το ψαρια θα φυγουν !

τωρα πως σας φαινεται το ενυδρειο μου ?

Link to comment
Share on other sites

Νέες φωτογραφίες και νέα του ενθδρειου μου το βράδυ όλα κυλάνε υπέροχα ;) !

Link to comment
Share on other sites

οριστε και φρεσκες φωτογραφιες του ενυδρειου μου ολα κυλανε υπεροχα!

πως σας φαινεται το ενυδρειο μου παιδια ολες οι γνωμες και το βρυσιμο :P δεκτο !

post-54891-0-96414800-1372169847_thumb.jpg

post-54891-0-83768300-1372169871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα νεο up-date και μια αλλαγη του νερου !

ακουω τις γνωμες σας για το στησιμο !

post-54891-0-70307900-1372590059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και τωρα καποιες απο τα ψαρακια μου !

ο αρσενικος labidochromis μου!

post-54891-0-10578000-1372590793_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο αρσενικος electric blue ahli !

post-54891-0-02595800-1372590877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτα καθως και αλλα που δενν καθονται να τα βγαλω !

πως σας φαινονται τα ψαρια και το ενυδρειο ?

(ολες οι γνωμες δεκτες)!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου κάθονται καλά στο μάτι τα "κοράλλια". :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου κάθονται καλά στο μάτι τα "κοράλλια". :)

ναι εχουν αρχισει και εμενα να μην μου αρεσουν και σε συνδυασμο με την αλγη που ποιανουν θα βγουν και μαλλον πολυ συντομα καταταλλα πως σας φαινονται?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα αυτά : :)

καλημερα φιλε!

σαν πρωτη εικονα το ενυδρειο σου φαινεται καλο αλλα τα ψαρακια σου δεν ξερω με πιο κριτήριο τα διαλεξες αφου

το venustus ειναι καθαρος θηρευτης που σημαινει δεν θα σου αφησει γεννα με τιποτα απο labido και zebra

τα ahli ειναι επισης σαρκοφαγα

ενω labido kai zebra υβριδιζουν για πλακα !!!

τελος τα xystichromis phytofagus δεν ειναι καν μαλαουι!

ο καθενας βεβαια βαζει οτι θελει στο ενυδρειο του απλα στα επισημαίνω, για τον λογο που θα στα προτεινε ενας πετσοπας που ηθελε να πουλησει, λέγοντας σου οτι ταιριαζουν!!!

νομίζω ότι πρέπει να ψαχτείς λίγο με την ψαροσύνθεση σου .έχει κάποια θέματα .

και κάτι άλλο στο πίσω μέρος του ενυδρείου βλέπω κάτι σαν πέτρες διαφορετικές απο τις άλλες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ?

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην Αφρική! :)

Αν και στις φωτογραφίες, το ενυδρείο, μου μοιάζει πιο πολύ για 1 μέτρο, όμως μπορεί να μπερδεύομαι αφού δεν είναι και πολύ ξεκάθαρες. Για να σιγουρευτείς πάρε ένα μέτρο και μέτρα το. ;)

Όπως σου είπαν και τα παιδιά η ψαροσύνθεση σου είναι εντελώς λάθος. Στην Αφρική έχουμε κάποιους κανόνες που ΑΝ θέλουμε ακολουθούμε.

Σε 120εκ. ενυδρείο, βάζουμε 2 το πολύ 3 χαρέμια mbuna και αυτό με επιφύλαξη. Αν φυσικά ο στόχος σου είναι ένα λειτουργικό/όμορφο ενυδρείο και όχι μια ψαρόσουπα. :)

Εκτός οτι έχεις μπερδέψει haps με mbuna έχεις βάλει και ψάρια από άλλους βιότοπους, όπως είναι το gyrinocheilus aymonieri gold που βλέπω στην 2η φωτογραφία σου. Αν έχεις όρεξη και θες να φτιάξεις κάτι σωστό και συνάμα λειτουργικό για τα ψάρια σου, τότε θα πρέπει να μείνεις με 2 χαρέμια mbuna για αρχή και μετά βλέπεις αν σε παίρνει και για 3ο.

Επίσης ΝΟ3=0, απλά δεν γίνεται. Αν το στρώσιμο του ενυδρείου έχει ολοκληρωθεί τότε σίγουρα θα φταίει το τεστ σου. Δοκίμασε με κάποιο άλλο.

Αυτά από μένα και ελπίζω να πράξεις σωστά. Καλή συνέχεια! :)

κοιταξε εννοειται οτι θα ειχε γεννες το θεμα ειναι αν θελεις τα ψαρια σου να ειναι οπως πρεπει ή οσο το δυνατον καλυτερα, στις δικες τους γνωστες συνθηκες και με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα.......

δηλαδη labido και zebra βγαζουν πορτοκαλι labido με κοκκινα ματια και μαθρα πτερυγια,

μπορει σαν εικονα να σου αρεσει οκ !

τα haps τρωνε τα Mbuna και οταν με το καλο θα δεις την πρωτη σου γεννα που θα την περιμενεις πως και πως , πιστευω οτι θα ξενερωσεις οπως κι εγω οταν γεννησε το saulosi 5 μικρα μετα απο 1 χρονο περιπου που περιμενα , και δεν εζησε κανενα απο τα protomelas (haps)

επισης τα χρωματα τους δεν ειναι τοσο ζωηρα οσο θα μπορουσαν αν τα ταιζα πρωτεινη που χρειαζονται και την αποφευγω λογω των mbuna που ειναι φυτοφαγα και δεν θελω απωλειες λογω bloat ...

επισης το θεμα ειναι ποσο θελεις να κρατησεις τα ψαρια γιατι αν δεν σε απασχολει το τελικο μεγεθος βαλε και 5-6 χαρεμια τα ψαρια θα βγαλουν γεννες και θα μεγαλωνουν , μπορει λιγοτερο η πιο δυσκολα αλλα κατι θα γινεται...

its up to you! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...