Jump to content

Συζήτηση Για Το Jbl Manado


dpap

Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να παραθέσετε τις εμπειρίες, απόψεις για το Jbl manado, σε συνέχεια αυτού του θέματος.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω χρησιμοποιεισει 2 υποστρωματα της dennerle και το jbl manado.To jbl manado εκανε καλυτερη δουλεια απο ολα εκτως απο οτι δεν χριαζεται να βαλεις κατι αλλο απο πανω(χαλικι,αμμος κ.α)."Δηλαδη ειναι και υποστρωμα και χαλικι" αποφευγοντας το μπλεξιμο με "χωματα" που ειναι αναποφευκτο σε ολα τα κοινα υποστρωματα που τοποθεντουνται στον πατο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοεβαλα καποια σχεδον χαλασμενα φυτα στο ενυδρειο με το εν λογο υποστρωμα,εριξα και 1 δοσουλα απο 2 υγρα λιπαμσατα της dennerle και αυτο ηταν,θαυμα τα φυτα ξαναζωντανεψαν στην κυριολεξια.Δεν εχω χρησημοποιησει το flourite της seachem που λενε οτι ειναι κορυφη παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι στην τιμη της Manado στα ελληνικα καταστηματα δεν θα βριτε τιποτα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις.

Αλλαξα πρόσφατα τον βυθό μου από χαλίκια σε Jbl AquaBasis και από πάνω Jbl Manado. Εδώ και μια εβδομάδα τώρα δεν έχω δει κάτι εντυπωσιακό στα φυτά.

Σαν υπόστρωμα το manado το βρίσκω πάρα πολύ ελαφρύ υλικό. Οταν φυτεύσεις δεν σου δίνει την αίσθηση ότι το φυτό έχει μπεί κάπου στέρεο. Παρόλα αυτά όμως φυτεύεις πολύ έυκολα χωρίς να τραυματίζεις τις ρίζες. Για τον ίδιο λόγο τα φυτά μπορούν πολύ εύκολα να ξεριζωθούν αν δεν έχουν πιάσει γερά οι ρίζες τους. Αυτό ίσως είναι θετικό αν θέλεις να τους αλλάξεις θέση.

Στα θετικά του δίνω το χρώμα , την υφή και ότι μπορείς εύκολα να το κουμαντάρεις. Επίσης μου αρέσει ότι αν και το σηκώνουν ελαφρά τα ψάρια αυτό ξανακάθεται. Γενικά ο βυθός δεν είναι ποτέ ο ιδιος την επόμενη ημέρα. Υπάρχουν πάντα μικροδιαφορές. Ομως δεν ξέρω αν πρόκειται για τους δικούς μόνο πλέκο αλλά ένα ζευγάρι ancistrus μου το ανακατεύει σχεδόν κάθε βράδυ με αποτέλεσμα να βρίσκω φυτά να επιπλέουν το πρωί.

Μάλλον θέλει προσοχή στο είδος των ψαριών βυθού που θα επιλέξετε.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα πως συμπεριφέρεται με σκόυπα βυθού.

Τελικά δεν έχω αποκρυσταλώσει τελική άποψη ακόμα. Θα επανέλθω ξανά μετά από κάποιο δίαστημα αφού έχει ΄τρέξεί΄΄ λίγο το ενυδρείο με το manado.

Link to comment
Share on other sites

θα επανελθω και εγω σε μερικες μαλλον εβδομαδες (δεν εχω βαλει ΑΚΟΜΑ το μαναντο σου Παναγιωτη :whistling:) με φωτογραφιες και την δικη μου γνωμη σχετικα με το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω γύρω στους 2 μήνες το manado.τα φυτά εχουν κανονική ανάπτυξη,μου αρέσει παρά πολύ το χρώμα του με βάση την αντίθεση που κανει με τα πράσινα φυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Aquabasis + Manado:Πολύ ωραίο χρώμα, κανονική ανάπτυξη φυτών, δεν είχα πρόβλημα στο φύτεμα, οχι ξεριζώματα, όντως είναι ελαφρύ με αποτέλεσμα αν ακουμπήσεις τη σκούπα στο βυθό να το ρουφήξει ( δεν το ρουφάει τελείως, απλά το κρατάει μέσα στον κύλινδρο της σκούπας και πρέπει να ελαττώσεις τη ροή για να πέσει πάλι στο βυθό).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εβαλα το manado πριν εναν μηνα σεχδον αλλα δεν ειδα καμια εντυπωσιακη αλλαγη στα φυτα και εγω αλλα πιστευω πως ο χρονος θα μου δωσει τα αποτελεσματα που ψαχνω... μαρεσει παρα πολυ η αντιθεση που κανει το καφε του μαναντο με το πρασινο των φυτων, πολυ ευκολο στο φυτεμα, ελαφρυ, δεν το χω δοκιμασει με σκουπα βυθου... ξεριζωματα εγω ειχα (αλλα πιστευω πως αυτο παει με την ποσοτητα, οσο πιο πολυ τοσο πιο βαθια θα παει το φυτο και πιο δυσκολο θα ναι να βγει) και φοβαμαι πολυ να βαλω ψαρια βυθου για να μην τα βρω ολα πανω... οπως και να χει λατρεψα την αλλαγη αυτη απο χαλικια σε μαναντο γιατι ειναι σαν να ξαναπηρα ενυδρειο :bigemo_harabe_net-66:

και εδω ενα βιντεακι για το πως ειναι τωρα... https://www.youtube.com/watch?v=VCiXFvq-mX0&list=HL1373070227&feature=mh_lolz

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το manado πριν εναν μηνα σεχδον αλλα δεν ειδα καμια εντυπωσιακη αλλαγη στα φυτα και εγω αλλα πιστευω πως ο χρονος θα μου δωσει τα αποτελεσματα που ψαχνω... μαρεσει παρα πολυ η αντιθεση που κανει το καφε του μαναντο με το πρασινο των φυτων, πολυ ευκολο στο φυτεμα, ελαφρυ, δεν το χω δοκιμασει με σκουπα βυθου... ξεριζωματα εγω ειχα (αλλα πιστευω πως αυτο παει με την ποσοτητα, οσο πιο πολυ τοσο πιο βαθια θα παει το φυτο και πιο δυσκολο θα ναι να βγει) και φοβαμαι πολυ να βαλω ψαρια βυθου για να μην τα βρω ολα πανω... οπως και να χει λατρεψα την αλλαγη αυτη απο χαλικια σε μαναντο γιατι ειναι σαν να ξαναπηρα ενυδρειο :bigemo_harabe_net-66:

και εδω ενα βιντεακι για το πως ειναι τωρα... https://www.youtube.com/watch?v=VCiXFvq-mX0&list=HL1373070227&feature=mh_lolz

Οσο και να περιμενεις με το κερατοφυλλο που εχεις φυτεψει δεν θα δεις τρελη διαφορα φιλε μου..το κερατοφυλλο δεν φυτευεται και δεν προκειτε να σου ριζωσει ποτε γιατι απλα δεν βγαζει ριζες,το αφηνουμε ελευθερο στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να περιμενεις με το κερατοφυλλο που εχεις φυτεψει δεν θα δεις τρελη διαφορα φιλε μου..το κερατοφυλλο δεν φυτευεται και δεν προκειτε να σου ριζωσει ποτε γιατι απλα δεν βγαζει ριζες,το αφηνουμε ελευθερο στην επιφανεια του νερου.

αυτος που το πρωτοπηρα μου ειπε πως γινεται και με τους δυο τροπους... απο φυτα δεν εχω ιδεα και ουτε εχω ψαχτει :P ευχαριστω για την παρατηρηση φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλοι μου καλοι!

Το μαναντο θελει λιγο το χρονο του για να αποροφηση τα θρεπτικα στοιχεια για να τα εχει σαν αποθηκη.

Εγω το εχω τωρα 2 χρονια και δεν εχω βαλει ποτε σκουπα, λογο οτι εναι αρκετα φυτεμενο.

Τωρα για να απαντησω στην ενωτητα αυτη ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από πόσο χρονικό διάστημα σου απέδωσε το manado ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμπειρια φίλου μου που χρησιμοποιησε manado:

Τοβαγορασε απο γνωστη αλυσιδα πετ σοπ . Του ειπανε απο εκει οτι λειτουργει και λιγο σαν λιπασμα για τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες. Επισης του ειπανε οτι δεν χρειαζεται ξεπλυμα γιατι χανονται τα συστατικα του. Ετσι λοιπον το εβαλε σκετο μεσα στο ενυδρειο. Στην αρχη οντως επεπλεε πολυ πραγμα. Υστερα απο 2 εβδομαδες περιπου εκατσε ολο κατω. Το εχει περιπου εδω και 1 χρονο αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια αν λειτουργησε σαν λιπασμα. Η αληθεια ομως ειναι οτι με το ταρακουνημα σηκωνεται λασπη.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν ξεπλενετε ειναι το aquabasis της ιδιας εταιριας και αυτπ γοατι ειναι υποστρωμα!!

Το μαναντο τραβαει τα θρεπτικα εαν και εφοσον ριχνουμε, χωρια λιπασμα δεν εχει τιποτα απο μονο...για αυτο η JBL προτηνει και το aquabasis και αλλο ενα απο κατω απ το μαναντο...

Το μαναντο θελει τρελο και απιστευτω ξεπλυμα!!!

Προς αποφυγει λαθων απο νεους αγοραστες ππυ ελαβαν λαθος καθοδηγισει....αυτα παντα φιλικα :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμπειρια 4 μηνων χρησης μαναντο:
ολα τα φυτα που εχω βαλει εχουν βγαλει ριζα,
εχουν αναπτυχθει και σιγα σιγα αρχιζουν να ριζωνουν για τα καλα οποτε τελος τα ξεριζωματα...
αυτα :P

Link to comment
Share on other sites

Exω ξαναπει τη γνωμη μου αλλα θα το ξαναγραψω λογω εξελιξεων και λογω πραγματικης εκπληξης απο αυτα που διαβαζω..Χειροτερη αγορα απο το manado δεν εχω κανει..Τελικα μετα απο 6 μηνες περιπου αναγκαστηκα αυτες τις μερες να ξεστησω ενα 140αρι φουλ φυτεμενο.Δεν αντεχα αλλο τα ιπταμενα φυτα ,τη λασπουρια καθε τρεις και λιγο και με το παραμικρο και τα μπουκωμενα φιλτρα.Απο αναπτυξη,δεν ειδα καμια διαφορα σε σχεση με το μικρο φυτεμενο που εχει απλο χαλικι .Σε συγκριση με αλλο φυτεμενο παλιοτερα που ειχα υποστρωμα και χαλικια απο πανω μερα με τη νυχτα.Αν ειναι να περιμενω 4 μηνες να κανει ριζα ενα φυτο καηκα,σε κουβα να το βαλω πιο γρηγορα θα βγαλει.Για να γινω πιο κατανοητος να πω οτι αφησα τη sagittaria να κατακλεισει τα παντα μπας και δεσει το βυθο και γλυτωσω το φυτεμα ξεφυτεμα καθε μερα.Προφανως ολα αυτα ειναι η προσωπικη μου εμπειρια,ισως ειχα απλως μεγαλες προσδοκιες..Παντως απο αυριο θα παρει τη θεση που του αξιζει,αποστραγκιστικο υποστρωμα στις γλαστρες με τα γερανια και αλλη φορα θα ξερω..οτι πληρωνεις περνεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρουσες οι διαφορετικές απόψεις ! :)

Χτες έβαλα σε λειτουργία co2 στο μικρό μου ενυδρείο. Θα ακολουθήσω και κάποια ρουτίνα λίπανσης.

Περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθούν τα φυτά με το manado.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρουσες οι διαφορετικές απόψεις ! :)

Χτες έβαλα σε λειτουργία co2 στο μικρό μου ενυδρείο. Θα ακολουθήσω και κάποια ρουτίνα λίπανσης.

Περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθούν τα φυτά με το manado.

Θα εχεις καποιο μετρο συγκρισης με τα ιδια φυτα ,co2 και λιπανση αλλα χωρις το manado?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλώς θα δω πως θα συμπεριφερθούν.

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να μην το πληρωσες..αν το ξερα θα στο εστελνα δωρο γεννεθλιων και στη Γερμανια..για να το ξεφορτωθω :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο ενυδρείο πάνω από χρόνο! :) Βάλε μια αγγελία, όλο και κάποιος θα τα χρειάζεται :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα βαλει, ειχα και auabasis απο κατω και στο συνολο ηταν 8 ποντους!!

Δεν εφευγαν τα φυτα, αλλα ειχα φαει 8 ποντους σε υψος που στο συνολο το ενυδρειο μμ ειναι 30 και κατι...

Εγω τα δινω μαζι ξευτηλα λεφτα και δεν το περνουν...σε γλαστρα θα καταληξει μενα στο τελος :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο ενυδρείο πάνω από χρόνο! :) Βάλε μια αγγελία, όλο και κάποιος θα τα χρειάζεται :P

Να παρω κανεναν στο λαιμο μου και να με βλαστημαει? :ranting2:

Εγω οταν ειχα βαλει, ειχα και auabasis απο κατω και στο συνολο ηταν 8 ποντους!!

Δεν εφευγαν τα φυτα, αλλα ειχα φαει 8 ποντους σε υψος που στο συνολο το ενυδρειο μμ ειναι 30 και κατι...

Εγω τα δινω μαζι ξευτηλα λεφτα και δεν το περνουν...σε γλαστρα θα καταληξει μενα στο τελος :-Ρ

Θυμισου να γραψουμε τις εντυπωσεις μας για την αναπτυξη πανσεδων σε manado στο FloraGreece

Link to comment
Share on other sites

Λες εε...

Βασικα το βαζω ηδη στα αβοκαντο που φυτρωνω που κ που :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...