Jump to content

Σαλιαρα Σε Κατασταση Εκτακτου Αναγκης


kuriakos-margarita

Recommended Posts

γεια σας παιδια,την παρασκευη οπως θα ξερετε πηρα μια cleaner γαριδα και μια σαλιαριτσα, τα κλοουνακια μου της εχουν αλλαξει τα φωτα της σαλιαρας,την χτυπανε με την ουρα,την δαγκωνουν,δεν την αφηνουν να ξεμυτισει και εχω αγχωθει,μπορω ισως να κανω κατι η το αφηνω και βλεπω,ενα σου κου δεν εχει αλλαξει κατι,φοβαμαι μην στρεσσαριστει τοσο και πεθανει. τι κανω?εχει κανεις αντιστοιχο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ενυδρειο εχεις απο αποψη βραχια σπηλιες κλπ. Εγω αυτο που θα εκανα ειναι να αυξησω το ταισμα ετσι ωστε να ειναι συνεχεια φαγωμενα τα κλοουν και με τα βραχια θα εφτιαχνα σπηλιες και χαραμαδες-τρυπες ισα που να χωραει η blenny μεσα. Αν δεν πιασει ουτε αυτο τοτε ή την αφηνεις στην τυχη της ή βγαζεις τους ταραξιες ή το θυμα(blenny) και τα δινεις σε αλλο χομπηστα. Αν πιασει το κολπο με τις σχισμες-τρυπες και βρει φωλια η Blenny και δεν κυνδηνευει τοτε το επωμενο βημα ειναι να την καταφερεις να φαει.

Εγω αυτα θα εκανα.

Τελικα τα σκασμενα τα κλοουν τα θεωρουσα αγγελικα ψαρακια και δεν ειναι. Εγω εχω 3. Και το 1 κυνηγαει τα αλλα 2 και δεν τα αφηνει σε ησυχια! Δεν τα περιμενα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ενυδρειο εχεις απο αποψη βραχια σπηλιες κλπ. Εγω αυτο που θα εκανα ειναι να αυξησω το ταισμα ετσι ωστε να ειναι συνεχεια φαγωμενα τα κλοουν και με τα βραχια θα εφτιαχνα σπηλιες και χαραμαδες-τρυπες ισα που να χωραει η blenny μεσα. Αν δεν πιασει ουτε αυτο τοτε ή την αφηνεις στην τυχη της ή βγαζεις τους ταραξιες ή το θυμα(blenny) και τα δινεις σε αλλο χομπηστα. Αν πιασει το κολπο με τις σχισμες-τρυπες και βρει φωλια η Blenny και δεν κυνδηνευει τοτε το επωμενο βημα ειναι να την καταφερεις να φαει.

Εγω αυτα θα εκανα.

Τελικα τα σκασμενα τα κλοουν τα θεωρουσα αγγελικα ψαρακια και δεν ειναι. Εγω εχω 3. Και το 1 κυνηγαει τα αλλα 2 και δεν τα αφηνει σε ησυχια! Δεν τα περιμενα ετσι.

δεν ειναι τοσο αγγελικα οσο φαινονται

Link to comment
Share on other sites

για κλεισε τα φωτα για μια μερα αφου ταισεις.

Link to comment
Share on other sites

τα percula αυτα που πηρα εγω δλδ νομιζα οτι ειναι απο τα πιο ηρεμα του ειδους,τελικα τα πιο ηρεμα και ocellaris.δεν εκανα καλο ψαξιμο πρωτου τα βαλω το ομολογω,δεν ασχοληθηκα και ιδιαιτερα και τωρα το μετανοιωνω,η σαλιαρα δε ξεμυταει με τιποτα και καθε φορα που παει να βγει να φαει η να κανει κατι τρωει τρελο πεσιμο,δαγκωματα,χτυπηματα και μου ρχεται να τα τηγανησω,τπτ ,το βραχο μου δεν τον μετακινω γιατι στις μεριες που το εχω να βλεπουν το φως αναπτυσοντε καποια κοραλλακια,δεν να βαλω διαφορετικα το βραχο τωρα .αποφασισαμε να τη δωσουμε σε ενα φιλο γιατι θα πεθανει απο τη πεινα το ζωντανο,ενδεχομενως να ερθει και σημερα να την παρει. το τι τσαντιλα εχω δε λεγεται με τα μ********α. :P

Mod edit

Δεν είναι θέμα πουριτανισμού, αλλά προσέχουμε λίγο το λεξιλόγιο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ανταγωνιστικα ψαρια και πολυ περιεργα,βεβαια σκεφτομουν οτι δεν τους εχω και καποια ανεμωνη και ισως γι αυτο να ειναι ετσι αγριεμενα,δε ξερω ειμαι σε σκεψεις γενικα μηπως πρεπει να τους βαλω μια.......

Link to comment
Share on other sites

οι νεμο και ηρεμοι δεν γινετε υπαρχουν βεβαιως κατηγοριες,τωρα οσο για ανεμωνη εγω προσωπικα θα εβαζα[γνωστο αλλωστε]χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

εγω ελεγα να μην μπλεξω γ@*****ο αλλα τωρα σκεφτομαι να βαλω μια,βεβαια θελω να επιτυχω οσο το δυνατον πιο σταθερο περιβαλλον πρωτου,δε ξερω ειμαι σε σκεψεις.....τωρα ξεκινησα απιονισμενο νερο εκανα ηδη μια αλλαγη και θελω να δω πως θα ειμαι σε τιμες γιατι το kh μου ακομα ανεβοκατεβαινει και δε σταθεροποιειται και ασβεστια ιστοριες μου ναι λιγακι ανεβα κατεβα ακομη οταν φτιαξω αυτα μαλλον και θα βαλω.

Μοd edit

Μπορεί να είναι συνηθισμένη η λέξη στον προφορικό λόγο, αλλά στον γραπτό λόγο είναι κάπως !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω και που εχω ανεμωνη παει μονο το occelaris και τα αλλα (percula) τρωνε τρελλο ξυλο και δεν τα αφηνει σε ησυχια.

Και ειναι ωραια τα κλοουν ρε γμτ. Σε φανταζομαι παντος το τι νευρα θα εχεις. Εγω καποτε ειχα μια σαλιαρα και μου χτυπαγε το blue tang! Το blue tang ειναι το αγαπημενο μου....οπωτε....εστησα καραουλι με αποχη στο χερι και τροφη. Μολις πηγε να φαει η σαλιαρα με κινηση ΜΑΤ βρεθηκε μεσα στην αποχη και στην συνεχεια σε ενυδρειο φιλου οπου εκει της κοπηκαν οι τσαμπουκαδες.

Και εζησε αυτη καλα....και το Blue tang μου καλυτερα :P

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε για την ακομψη λεξη..... η αληθεια ειναι οτι τα εχω παρει ασχημα,ειναι τοσο ομορφα πραγματικα αλλα και πολυ ανταγωνιστικα ταυτοχρονα,τελικα ειναι να μην σου κατσει,εχω και φιλους που ποτε δεν ειχαν καποιο θεμα...την ανεμωνη μετα το καλοκαιρακι θα την βαλω,θα το επιχειρησω και αν πανε πηγανε,την σαλιαρα παντως δεν την βλεπω καθολου καλα,αν δεν ερθει σημερα ο φιλος μου να την παρει θα του την παω εγω γιατι το βλεπω το ζωο πολυ νωχελικο.

Link to comment
Share on other sites

Tην καλυτερη δουλεια θα κανεις

Η σαλιαρα θελει μεγαλο και ωριμο ενυδρειο με αρκετη αλγη για να επιβιωσει

Ειναι δυσκολη στην διατροφη καθως τρεφεται μονο με αλγη και στα μικρα ενυδρεια ειναι περιορισμενη

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ηρθε και την πηρε ο φιλος μου...ε στα 500 λιτρα μια χαρουλα θα ειναι... τον καημενο απο πορτο ραφτη τον κουβαλησα,αλλα γι αυτο ειναι οι φιλοι..στεναχωρηθηκα να πω την αληθεια,ταλαιπωρηθηκε ενα διημερο το καημενο το ζωντανουλι με τοσο ξυλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...