Jump to content

Πετρες Απο Το Leroy Merlin


Recommended Posts

Να σε καλα!;-)

Για αυτο στο επισημανε ο φωτης gt!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.οταν ειχα το ενυδρειο γλυκου(πρην κανενα 5μηνο) εψαχνα μικρες πετρες για ακουασκειπ που να μην ειναι ασβεστολιθικες. πιρα απο λεροι μια σακουλα πετρες μαυρες ατλας και μου βγικαν κατω απο 3 ευρω. απλα εγω σαν γυναικα δεν μπορεσα να σικοσω της κοτρονες στο καλαθι για να παρω της μικρες-οποτε πηρα οτι βρικα και μετα της εσπασα. το μονο που θα σου πω ειναι οτι με μαυρο υποστρομα οι πετρες ατλας εδιχναν απιστευτες. δοκιμασε τες. δεν ανεβαζουν το πχ ειναι συγουρο! δες στην φοτο για να καταλαβεις ποιες λεω.

2ad7.jpg
mxu4.jpg

u9ox.jpg


Έγινε επεξεργασία - ina..
Link to comment
Share on other sites

το καλλητερο μερος για πετρες ειναι η φυση εχω μαζεψει απο ποταμι και εχω αρκετες !

Link to comment
Share on other sites

το καλλητερο μερος για πετρες ειναι η φυση εχω μαζεψει απο ποταμι και εχω αρκετες !

Το μονο σιγουρο αν εχεις καπου σχετικα κοντα στην περιοχη σου ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.οταν ειχα το ενυδρειο γλυκου(πρην κανενα 5μηνο) εψαχνα μικρες πετρες για ακουασκειπ που να μην ειναι ασβεστολιθικες. πιρα απο λεροι μια σακουλα πετρες μαυρες ατλας και μου βγικαν κατω απο 3 ευρω. απλα εγω σαν γυναικα δεν μπορεσα να σικοσω της κοτρονες στο καλαθι για να παρω της μικρες-οποτε πηρα οτι βρικα και μετα της εσπασα. το μονο που θα σου πω ειναι οτι με μαυρο υποστρομα οι πετρες ατλας εδιχναν απιστευτες. δοκιμασε τες. δεν ανεβαζουν το πχ ειναι συγουρο! δες στην φοτο για να καταλαβεις ποιες λεω.

2ad7.jpg

mxu4.jpg

u9ox.jpg

πραγματικα καταπληκτικο το ενυδρειο σου και οντως οι πετρες διχνουν πολυ ωραιε!Και πιστευω θα διχνουν εξισου ωραια και σε καφε υποστωμα που θα της βαλω(Manado).Τι προετοιμασια εκανες πριν τις βαλεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

θα διαφονισω. εξαρταται τι ψαρια θα εχεις μεσα,τι φυτα,τι παραμετρους. δλδ αν τα εχεις ολα λεμε τωρα απο αμαζονιο μερια το ιδιο ειναι οι παραμετροι νερου εκει με τα ποταμια τα δικα μας? το πετρομα για να διμιουργιθει με τα χρονια της ιδιες χιμικες ιδιοτιτες εχει μεσα της απο του αμαζονιου? δεν ξερω αν το λεω καλα(δεν με βοηθανε τα ελληνικα μου) αλλα οτι και να λεμε τωρα θα ηταν το απολιτο εαν ειχες ψαρια απο τα μερι μας. την φυση οποιου αλου τοπου δυσκολα την αντιγραφει κανεις! μηλαμε να βαζεις αγρια πιασμνενα ψαρια,γιατη εκτροφης δεν περνω ορκο,αλλα τα περισοτερα δυστιχος ειναι μεγαλομενα σε μια γιαλλα με θερμοστατη και τιποτα αλο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω μιλαω για πετρες που να μην επιρεαζουν τις συνθηκες που εχεις ιδη στο ενυδρειο(αν υπαρχουν κι ολας γιατι ε\δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites

φίλε rasta όταν κάποιος δεν έχει χρήματα απλά περιμένει μέχρι να μαζέψει κάτι από το χαρτζιλίκι του και να κάνει αυτό που θέλει να κάνει.

Φίλε argif ειδικά ξυλοπετρες εχω βρει σε 2 μαγαζιά που έχουν βήμα εδώ μέσα.

φίλε safarpn σε πληροφορώ πως κι εγώ στην ίδια χάλια οικονομική κατάσταση είμαι όπως οι περισσότεροι απλά όταν θέλω κάτι για το χόμπι μου ή το αμάξι μου, κάνω λίγη υπομονή και λίγη οικονομία και παω στα σωστά μαγαζιά και τα αγοράζω.

Εσενα δεν ξερω γιατι σε κοβει τοσο πολυ που ο φιλος θελει να παρει πετρες απο αλλου..ακομα και απο τη φυση.Δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα σου!

Δηλαδη τοσοι που πηραν πετρες απο αλλου ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Rasta ένα θα σου πω... Μια βραχώδης περιοχή στη Γλυφάδα έχει γίνει πλεον πλαζ! Στα πυροβολία στο σχιστό πλέον προσγειώνεται αεροπλάνο.Εγώ δεν ξέρω τίποτα!!!! Χαχαχαχαχααχαχαχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

στην βαρυμποπη εχει ενα μαγαζι και εχει απο ξυλοπετρες, λαβα ως και φεγγαροπετρες σε τιμες πολυ χαμηλες....0.50 ευρω το κιλο...

ακομα και χαλαζιακη αμμο μπεζ και μαυρη 10 ευρω τα 20 κιλα

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο αν εχεις καπου σχετικα κοντα στην περιοχη σου ειναι οτι καλυτερο.

οχι δεν ειναι κοντα στην περιοχη μου αλλα παω συνεχεια για πετρες και ξυλα !

Link to comment
Share on other sites

φίλε rasta όταν κάποιος δεν έχει χρήματα απλά περιμένει μέχρι να μαζέψει κάτι από το χαρτζιλίκι του και να κάνει αυτό που θέλει να κάνει.

Φίλε argif ειδικά ξυλοπετρες εχω βρει σε 2 μαγαζιά που έχουν βήμα εδώ μέσα.

φίλε safarpn σε πληροφορώ πως κι εγώ στην ίδια χάλια οικονομική κατάσταση είμαι όπως οι περισσότεροι απλά όταν θέλω κάτι για το χόμπι μου ή το αμάξι μου, κάνω λίγη υπομονή και λίγη οικονομία και παω στα σωστά μαγαζιά και τα αγοράζω.

Αν λοιπόν είσαι στην ίδια χάλια οικονομική κατάσταση όπως λες τότε θα έπρεπε να καταλάβεις τον φίλο που ήθελε να παει στα Leroy να πάρει πέτρες ή απο τη φύση ακόμα και να είσαι πιο προσεκτικός στο σχόλιό σου. Και για να 'χουμε καλό ρώτημα, γιατι τα pet shop ειναι τα "σωστά" μαγαζιά όπως λες; Εκεί οι πέτρες έχουν βγάλει πανεπιστήμιο; πολλοί πετσοπάδες δε ξέρουν τη τύφλα τους και μονο "σωστοί" επαγγελματίες δεν ειναι. Δηλαδή εγω που αλλάζω λάδια στο αμάξι μόνος μου και δε παω αντιπροσωπεία, τι είμαι; βλάκας; Εσυ πας για όλα στην αντιπροσωπεία; Πέτρες εδώ, πέτρες εκεί, πέτρες και παραπέρα. Ο κόσμος γεμάτος ειναι και ο κάθε ένας μπορεί άφοβα και άνετα να μαζέψει αν ξέρει ποιες πρέπει να πάρει, ούτε κλέβουμε ούτε υποβαθμιζουμε το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καθε ενας που συλλεγει υλικα απο τη φυση ειναι υπευθυνος μονο ο ιδιος για την καταλληλοτητα τους.

Για αυτο καλο ειναι να γνωριζει τι συλλεγει.

το καλλητερο μερος για πετρες ειναι η φυση εχω μαζεψει απο ποταμι και εχω αρκετες !

Παρολο που εχεις δικιο κατα περιπτωσεις, λυπαμαι, αλλα δεν θα επρεπε να κανεις γενικως προτασεις προς το παρον, με τοσα "ανεξηγητα" προβληματα να χτυπανε τα ενυδρεια σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καθε ενας που συλλεγει υλικα απο τη φυση ειναι υπευθυνος μονο ο ιδιος για την καταλληλοτητα τους.

Για αυτο καλο ειναι να γνωριζει τι συλλεγει.

Παρολο που εχεις δικιο κατα περιπτωσεις, λυπαμαι, αλλα δεν θα επρεπε να κανεις γενικως προτασεις προς το παρον, με τοσα "ανεξηγητα" προβληματα να χτυπανε τα ενυδρεια σου.

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το ξερω αλλα πιστεψε με εγω ελιωσα μολις το ειδα.Παντως αν ξερεις ποιες πετρες και ποια ξυλα πρεπει να παρεις απο τη φυση και ξερεις τη ενεργειες πρεπει να κανεις,ειναι οτι καλυτερο περα απο την πλακα.Αλλα εγω που δεν ξερω,δεν το διακυνδινευω :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...