Jump to content

Σκεψεις Για Αλλαγη Σκιμμερ


kuriakos-margarita

Recommended Posts

επειτα απο πολυ σκεψη και νευρα αποφασισαμε να αλλαξουμε το σκιμμερ μας για το λογο του οτι ειναι πολυ δυσχρηστο και καθε φορα που πεφτει ανεβαινει η σταθμη πρεπει να χωνουμε χερια στο ενυδρειο,δεν καθαριζεται καλα και ευκολα και γενικα δεν βολευει καθολου σαν προιον.. αυτη τη στιγμη εχουμε το v-skim 120 της tunze και επειτα απο αναζητηση σκεφτομασταν να παρουμε το nano reefpack 200 της ιδιας εταιριας,που σε μια συσκευη εχει και το φιλτρο επανω και εξοικονομεις και χωρο ταυτοχρονα. εσεις τι πιστευετε?το χρησιμοποιει κανεις?ειναι καλη ιδεα για το νανο μας? αν οχι εχετε κατι να προτεινετε αλλο να το κοιταξουμε? υπαρχει καποιο με το οποιο να εχετε μεινει ικανοποιημενοι?

Link to comment
Share on other sites

η tunze δεν το πολυεχει με τα σκιμερ ως γνωστον...

καλυτερα προτιμηστε deltec mc 300.

Link to comment
Share on other sites

η tunze δεν το πολυεχει με τα σκιμερ ως γνωστον...

καλυτερα προτιμηστε deltec mc 300.

:bigemo_harabe_net-54:

Link to comment
Share on other sites

νικ,σχωρα με φιλε αλλα αν δεν το εχει ολοκληρη tunze,θα το εχει η ferplast??

ουτε απο μακρια οι ιταλοι στα σκιμερ.

θα μπορουσαν να ειναι μια απο τις χειροτερες αγορες μαζι πχ με σερα σκιμμερ κλπ...

για τα λιτρα του φιλου που ρωταει,προτεινα δοκιμασμενη πορσε.

ολα τα αλλα ειναι κατωτερα και απο μοσκοβιτς δεκαετιας 70.

Link to comment
Share on other sites

νικ,σχωρα με φιλε αλλα αν δεν το εχει ολοκληρη tunze,θα το εχει η ferplast??

ουτε απο μακρια οι ιταλοι στα σκιμερ.

θα μπορουσαν να ειναι μια απο τις χειροτερες αγορες μαζι πχ με σερα σκιμμερ κλπ...

για τα λιτρα του φιλου που ρωταει,προτεινα δοκιμασμενη πορσε.

ολα τα αλλα ειναι κατωτερα και απο μοσκοβιτς δεκαετιας 70.

φιλε Κωστα μπορει να εχεις δικιο σε οτι λες αλλα το εχω και το δουλεψα στο 125λκαι 40 λ σαμπ και εμεινα πολυ ευχαριστημενος για αυτο το πρωτεινα,βεβαιος οπως λες και εσυ δεν ειναι deltec :)

Link to comment
Share on other sites

deltec λοιπον ε?και πως στηριζεται στο ενυδρειο? με το σωληνα που δειχνει και κανει γωνια??? για την φερπλαστ οκ ξερω οτι εχει σχετικα καλα πραγματα για σκυλο γατα αλλα για ενυδρειο δεν εχω ξανακουσει

Link to comment
Share on other sites

καλα μην τρελλαθουμε και εγω δεν ειμαι σπονσορας της ντελτεκ,αλλα....(εδω που τα λεμε πολυ θα το ηθελα..χεχε).

ισως αν τυχαινε να δοκιμαζες με το σπορο το ντελτεκ να εβγαζες με τη μια το φερπλαστ σε αγγελια.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που θελω ειναι ενα σκιμμερ ευχρηστο και καλο. αν η deltec το παρεχει αυτο θα το παρω,παντως αυτο που εχω θα το πεταξω απο το μπαλκονι και δε θελω ουτε να το βλεπω μου την εχει δωσει.συμπληρωσα νερο σημερα,το εβγαλα να το καθαρισω και μου ρθε να το σπασω,ξερουμε καποιο μαγαζι να εχει η θα τα παρω σβαρνα να ρωταω?

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια ναι,και το υπολοιπο βαρος λογω του κρεμαστου και απλως καθεται...

κανε αναζητηση εχει παμπολα βιντεακια στο ιντερνετ.

μονο στην αρχη χρειαζεται χειροκινητο γεμισμα με νερο μεχρι να ξεκινησει να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

ψαξε.και δεν ξερω ποσα ειχες δωσει γιααυτο που εχεις αλλα ισως σου φανει πιο ακριβο το ντελτεκ.

Link to comment
Share on other sites

ας μην ανοιξουμε το οικονομικο και ποοοοοσο μου εχει στοιχισει....πολλα,μπορω να πω πως τωρα που τα βλεπω και τα γνωριζω και ενημερωνομαι παραειναι πολλα....θα μπορουσα να το ειχα κανει ανετα και με τα μισα.....για ενα ενυδρειο 80 λιτρα εχω χαλασει πανω απο 800 ευρω βεβαια βαζω μεσα και οτι χρειαστηκαμε στη πορεια αλλα δεν παυει να ειναι υπερβολικο το ποσον.

Link to comment
Share on other sites

Ντέλτεκ μόνο παιδιά........έβαλα το 600 μετά από ευγενική χορηγία του ΚώσταΤ (αγορίνα ακόμα πίνω νερό και μπύρα στο όνομα σου) και το ενυδρείο μου πέρασε σε άλλο επίπεδο....

Για το αν θα το βρεις έτσι εύκολα απλά με μια βόλτα,δεν μπορώ να σου εγγυηθώ,αλλά κάνε μια αναζήτηση!Μπορεί να το έχει κάποιο μαγαζί ετοιμοπαράδοτο! ;)

GooglΑρέ το..όλο και κάπου παίζει λογικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...