Jump to content

Ψυξη Ενυδρειου Με Αεραντλια;


Recommended Posts

Μπορει να βοηθησει μια αεραντλια στην μειωσει της θερμοκρασιας .Το ενυδρειο που εχω ειναι 30 λιτρα .

Link to comment
Share on other sites

Με την ανατάραξη που θα κάνει η αεραντλία ίσως να υπάρξει μια μικρή διαφορά.

Δυστυχώς όμως η καλύτερη λύση, είναι ψύξη με ανεμιστηράκια και ελεγκτή. :)

Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία DIY του φόρουμ για ιδέες.

/edit Τώρα είδα ότι είναι για 30 λίτρα... Με ένα ανεμιστηράκι θα είσαι οκ, αλλά τι θα κάνεις με την απώλεια νερού από την εξάτμιση ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηρακι απο υπολογιστη εχω σκευτει και εγω αλλα δεν ξερω που να το σταθεροποισω και πως μιας και το καπακι ειναι πλαστικο και δεν μπορω κανω τριπες για να σταθεροποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και κατι ανεμιστηρακια που πιανουν στο τζαμι και ειναι για ενυδρεια,θα τα βρεις σε πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την αεραντλία στην κατάψυξη κάτι θα γίνει πιστεύω! :P

Πέρα από την πλάκα πάντως το παραπάνω link είναι ακριβώς ότι χρειάζεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

το κοντρολερ πως λειτουργει καλητερα πως συνδευτε και προγραματιζετε;

Link to comment
Share on other sites

Στον κοντρόλερ βάζεις κάποια Χ θερμοκρασία και σε πόση απόκλιση θες να επεμβαίνει....συνδέεις επάνω τον θερμοστάτη σου και το ανεμηστηράκι!Αν π.χ. Θες 27 βαθμούς,του δίνεια απόκλιση 0,2.Οπότε στο 27,2 μπαίνει ο ανεμηστήρας και πάει ξανά 27.Το ίδιο και για το αντίθετο με τον θερμοστάτη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσει πως γινετε;

Θα μπορουσαμε να κατσκευασουμε ενα στστημα που να αποτελητε απο ενα θερμοστατη και ανεμιστηρακι απο υπολογιστη ;

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσει πως γινετε;

Θα μπορουσαμε να κατσκευασουμε ενα στστημα που να αποτελητε απο ενα θερμοστατη και ανεμιστηρακι απο υπολογιστη ;

Εννοείτε και είναι και αρκετά απλό! ;)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πουθενα σχεδεια γιατι δεν εχω ιδεα πως θα ενωσω το ανεμιστιρακι με το θερμοστατη και με την παραροχη ρευματος;

Link to comment
Share on other sites

σε μια συζητησει που ειχα με ενα συνχομπιστα με ειπε οτι και με μια αεραντλια και αλλαγη της ωρας που αναβω το φως θα εχω θερικα αποτελεσμα αλλα δεν ξερω εχω μπερδευτει λιγο γιατι με την αεραντλια θα εχουμε απολιες περισσοτερρου νερου ενω με το ανεμιστιρακη οχι .Με την αεραντλια θα εχει και ευγεργεργετικη επιδραση και στα φυτα;

πειτε μου λιγο την γνωμισας γιατι ειμαι σε δηλημα

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

σε μια συζητησει που ειχα με ενα συνχομπιστα με ειπε οτι και με μια αεραντλια και αλλαγη της ωρας που αναβω το φως θα εχω θερικα αποτελεσμα αλλα δεν ξερω εχω μπερδευτει λιγο γιατι με την αεραντλια θα εχουμε απολιες περισσοτερρου νερου ενω με το ανεμιστιρακη οχι .Με την αεραντλια θα εχει και ευγεργεργετικη επιδραση και στα φυτα;

πειτε μου λιγο την γνωμισας γιατι ειμαι σε δηλημα

Οχι βεβαια..το αντιθετο..η αεραντλια διωχνει το co2 απο το νερο..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πουθενα σχεδεια γιατι δεν εχω ιδεα πως θα ενωσω το ανεμιστιρακι με το θερμοστατη και με την παραροχη ρευματος;

Controller Θερμοκρασίας Stc-1000

Controller θερμοκρασίας Eliwell Ic 915 (220v & 12v)

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επί του θέματος που το έχω απορία: εάν ένας ανεμιστήρας φυσάει το γυαλί εξωτερικά, οπότε λογικά δε θα υπάρχει εξάτμιση, θα υπάρξει πτώση θερμοκρασίας του νερού έστω και πολύ λιγότερη;

Link to comment
Share on other sites

Θα υπαρχει.

Να στο εξηγησω τωρα πως γινεται δεν μπορω, αλλα εμπειρικα ξερω οτι υπαρχει.

Εξατμιση υπαρχει ετσι κι αλλιως, ακομα και χωρις ανεμιστηρα. Η ποσοτητα αλλαζει.

Μιλαμε για μεγαλο ανεμιστηρα με ποδι ετσι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μεγάλο ανεμιστήρα εννοούσα, μικρός δε φαντάζομαι να κάνει τίποτα εξωτερικά.

Θα υπάρχει πτώση θερμοκρασίας εννοείς, ε; Άρα με κλειστό καπάκι μπορούμε να ρίχνουμε λίγο τη θερμοκρασία και με αυτό τον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Καποια ανοιγματα πρεπει να υπαρχουν στο καπακι ετσι κι αλλως για οξυγονωση.

Εχεις ψαρια που φημιζονται ως αλτες και φοβασαι να αφησεις ανοιχτο το φλαπ?

Αν οχι, αφησε το ανοιχτο να διευκολυνεις την εξατμιση.

Παντως μη περιμενεις σοβαρα αποτελεσματα ψυξης με αυτον το τροπο (αν τα ψαρια σου χρειαζονται γερη ψυξη), ουτε σταθεροτητα (που μονο με κοντρολερ πετυχαινεις).

Αυτα ειναι προσωρινες λυσεις αναγκης και πρεπει να παρατηρεις και να επεμβαινεις προσωπικα αναλογα τα αποτελεσματα.

Πχ μια αλλαγη με λιγο πιο δορσερο νερο σωζει προσωρινα μια κατασταση (δεν πρεπει να πεσει αποτομα και πολυ η θερμοκρασια - η αποτομη ανοδος πρεπει να αποφευγεται παντελως).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ήταν γενική η απορία, όχι δεν έχω τέτοια ψάρια. Σκεφτόμουν πως έτσι ίσως γινόταν κάποια ψύξη χωρίς εξάτμιση, άρα χωρίς συχνή αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ήταν γενική η απορία, όχι δεν έχω τέτοια ψάρια. Σκεφτόμουν πως έτσι ίσως γινόταν κάποια ψύξη χωρίς εξάτμιση, άρα χωρίς συχνή αναπλήρωση.

Aυτα τα τρια ειναι αλληλενδετα.

Η ψυξη ισοδυναμει με την ποσοτητα εξατμισης.

Οσο μεγαλυτερη ψυξη χρειαζεσαι τοσο μεγαλυτερη εξατμιση πρεπει να προκαλεις και τοτε τοσο μειωνεται η ποσοτητα του νερου.

Πώς προκαλείται η εξάτμιση;

Ορισμένα μόρια, όταν βρεθούν στην επιφάνεια του υγρού και κινούνται με μεγάλη ταχύτητα, καταφέρνουν να υπερνικήσουν την ελκτική δύναμη των υπόλοιπων και να διαφύγουν στο περιβάλλον (για παράδειγμα στον αέρα).

Η εξάτμιση γίνεται μόνο από την επιφάνεια του υγρού και σε οποιαδήποτε θερμοκρασία. Ακόμη και στη διάρκεια του χειμώνα και στις πολικές περιοχές το νερό των λιμνών και των ωκεανών εξατμίζεται και έτσι δημιουργούνται τα σύννεφα και συντηρείται ο κύκλος του νερού. Δεν αντιλαμβανόμαστε άμεσα αυτή τη διαδικασία γιατί οι υδρατμοί, δηλαδή το νερό σε αέρια κατάσταση, είναι αόρατοι.

Εξάτμιση, θερμότητα και μικρόκοσμος

Επειδή κατά την εξάτμιση διαφεύγουν μόρια τα οποία έχουν μεγαλύτερη κινητική ενέργεια από τα υπόλοιπα, η θερμοκρασία του υγρού ελαττώνεται. Η εξάτμιση είναι μια διαδικασία ψύξης. Προκειμένου να διατηρηθεί σταθερή η θερμοκρασία του υγρού που απομένει, θα πρέπει θερμότητα να μεταφερθεί από το περιβάλλον σ' αυτό, όπως συμβαίνει και στο βρασμό. Μάλιστα η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη θερμότητα βρασμού. Για την εξάτμιση του νερού από τα ρούχα, τις λίμνες ή τους ωκεανούς, η απαιτούμενη θερμότητα προέρχεται από τον ήλιο.

Όταν ρίξουμε λίγο οινόπνευμα στο χέρι μας, αισθανόμαστε ψύχος. Πώς ερμηνεύεται αυτό το φαινόμενο; Καθώς το οινόπνευμα εξατμίζεται, η θερμοκρασία του ελαττώνεται και από το χέρι μας μεταφέρεται θερμότητα στο ψυχρότερο οινόπνευμα.

Η εξατμιση απο τη μερια της εξαρταται απο

Α. Από την επιφάνεια του υγρού. Πράγματι, όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια ενός υγρού, τόσο πιο γρήγορα εξατμίζεται. Γι' αυτό απλώνουμε τα ρούχα για να στεγνώσουν.

Β. Από τη θερμοκρασία του υγρού. Όσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία ενός υγρού, τόσο εντονότερα κινούνται τα μόριά του και τόσο ευκολότερα διαφεύγουν από το υγρό. Η εξάτμιση λοιπόν γίνεται πιο γρήγορα. Γι' αυτό το καλοκαίρι, που η θερμοκρασία είναι υψηλότερη, η ταχύτητα εξάτμισης του νερού μιας λίμνης είναι μεγαλύτερη.

Γ. Από την ύπαρξη ρευμάτων και την υγρασία του αέρα. Τα μόρια που διαφεύγουν, δεν εγκαταλείπουν οριστικά το υγρό. Συχνά, συγκρούονται με άλλα ίδια μόρια και επιστρέφουν στο υγρό. Με αυτό τον τρόπο η εξάτμιση γίνεται πιο αργά. Όταν λοιπόν ρεύμα αέρα παρασύρει μακριά από την επιφάνεια τα μόρια του υγρού που διαφεύγουν, η εξάτμιση γίνεται πιο γρήγορα. Γι' αυτό, όταν φυσά άνεμος, τα ρούχα στεγνώνουν γρηγορότερα. Για τον ίδιο λόγο, η ταχύτητα εξάτμισης είναι μικρότερη, όταν στον αέρα υπάρχει μεγάλη ποσότητα υδρατμών (μεγάλη υγρασία), δηλαδή τότε η εξάτμιση γίνεται πιο αργά.

Δ. Από το είδος του υγρού. Σε κάποια υγρά, όπως το οινόπνευμα, η βενζίνη και ο αιθέρας, οι δυνάμεις μεταξύ των μορίων είναι ασθενείς. Έτσι, τα μόριά τους εύκολα διαφεύγουν από την επιφάνεια του υγρού. Τέτοια υγρά που εξατμίζονται γρήγορα ονομάζονται πτητικά.

Πηγη http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B200/530/3514,14420/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...