Jump to content

Τριχοειδής Άλγη;


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Πάνω στη ρίζα μου, σήμερα παρατήρησα αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες (συγνώμη για την ποιότητα, είναι από κινητό). Είναι κάποιο είδος άλγης; Θα κάνει τον κύκλο της ή πρέπει να κάνω κάτι; Δεν έχει πιάσει φυτά, μόνο στο ξύλο.

Ενυδρείο 100 λίτρων που λειτουργεί 2,5 μήνες, φυτεμένο με εύκολα φυτά. Λίπασμα Flourish Seachem, 8 ώρες φωτισμός με 2x28 λευκές λάμπες για 9 ώρες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό το είδος, τότε πρέπει να ειναι σε πολυ αρχικό στάδιο ακόμα. Η ρίζα ειναι αρκετά μεγάλη και έχει εμφανιστεί μονο σε ένα δυο σημεία. Μάλιστα το σημείο που φαίνεται στη φωτογραφία καλύτερα, ειναι μια διακλάδοση της ρίζας όπου το ξύλο ειναι και λίγο σπασμένο. Θα πρέπει να την αφήσω να αναπτυχθεί για να δώ ποιο ακριβώς είδος ειναι αλλα δε νομίζω να το επιτρέψω κάτι τέτοιο. Τη μαζεύω και βλέπω πως παει στο μέλλον. Ευχαριστώ.

....σ' αυτή τη φωτογραφία φαίνεται λίγο καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

κοψε για λιγο λιπασματα(ειδικα σιδηρο αν ριχνεις),κανε συχνες και μικρες αλλαγες νερου και αφαιρεσε οσο πιο πολυ μπορεις με το χερι.ειναι στην αρχη και θα το προλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

κοψε για λιγο λιπασματα(ειδικα σιδηρο αν ριχνεις),κανε συχνες και μικρες αλλαγες νερου και αφαιρεσε οσο πιο πολυ μπορεις με το χερι.ειναι στην αρχη και θα το προλαβεις.

Ok φιλος. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάνο τι έγινε με αυτό γιατί μάλλον έχω και εγώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Staghorn ήταν τελικα. Έκανα ότι μου είπε ο Klaz και όλα καλα. Για αρχη, βγάλτη με το χέρι αλλιώς δε βγαίνει. Οταν την έβγαλα, έβγαλα και τα υπολλείμματα με μια οδοντοβουρτσα. Δε ξαναβγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...