Jump to content

Bare Bottom Eνυδρεια....τι,γιατι,πως,κ.α


mad23

Recommended Posts

Εσυ δεν εχεις δει λοιπον ενυδρεια με μαυρο αραγωνιτη και μαυρη πλατη;Εγω εχω δει αρκετα βιντεο στο νετ,κι εχουμε ανεβασει κι εδω καποια.Για ριξε μια ματια.

:)

Με μαύρη πλάτη ναι έχω δει, θα ρίξω και μια ματιά στο forum, πάντως σ΄ευχαριστώ για την ιδεα :-)

Link to comment
Share on other sites

Mαυρο πατο και μαυρη πλατη εχω αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο.Μεχρι στιγμης η επιλογη με δικαιωνει.

Και λεω μεχρι στιγμης,γιατι δεν καθομαι σε ησυχια :D

Link to comment
Share on other sites

Mαυρο πατο και μαυρη πλατη εχω αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο.Μεχρι στιγμης η επιλογη με δικαιωνει.

Και λεω μεχρι στιγμης,γιατι δεν καθομαι σε ησυχια :D

Θα είχες την ευγενή καλοσύνη να μου στείλεις μια γωτο με πμ? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Φωτο δεν εχω βγαλει,αλλα αν θελεις καποια στιγμη μπορεις να περασεις να το δεις απο κοντα.Κοντα ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν θες να το κυνηγησεις λιγο παραπανω με τα Tips and tricks μπορεις να κανεις κατι απο τα παρακατω....

.....αν και στο τελος οι περισσοτεροι καταλληγουν στο απλα να αφησουν τον πατο να πιασει κοραλλινη. :thumbup:

1.Μπορεις να βαψεις οτι χρησιμοποιησεις σαν "πατημα" κατω απο το ενυδρειο.

Δηλαδη να βαψεις μαυρο για παραδειγμα το φελιζολ η' το ξυλο που θα βαλεις κατω απο το ενυδρειο.

Επισης μπορεις να βαλεις μαυρο plexiglass.Αυτο εχει ενα βαθμο δυσκολιας βεβαια αφου θα πρεπει να το καθαριζειςσυχνα απο την αλγη που θα πιανει αλλα και την κοραλινη για φαινεται παντα μαυρο.

Ειναι μια παρα πολυ ωραια λυση ομως για να φαινεται ομορφο μεχρι να καλυφθει ολη η επιφανεια.

2.Mπορεις να καλυψεις τον πατο του ενυδρειου με τσιμεντο(πριν στησουμε το ενυδρειο) δινοντας του σχηματα ωστε να φαινεται πιο φυσικο.

Εμενα αυτη η λυση δεν μου αρεσε γιατι βαραινει το ενυδρειο και δημιουργει πολλες παγιδες για τα detritus.

Οσο πιο λεια-χωρις εμποδια ειναι η επφανεια στα χαμηλα σημεια σε ενα bare bottom ενυδρειο

τοσο λιγοτερα detritus μαζευονται.

3.Μπορεις να φτιαξεις ενα μειγμα απο τσιμεντο και αραγωνιτη το οποιο ειναι σιγουρα πιο ελαφρυ αλλά και παλι

θα σου κοβει ροη δημιουργοντας επισης παγιδες detritus κτλ.

Θα ειναι σιγουρα πιο ελαφρυ απο το να βαλεις μονο τσιμεντο αλλα οχι πολυ λιγοτερο. :thumbup:

4.Κατι που μπορει να ομορφυνει πολυ το κατω τζαμι ειναι η τοποθετηση κοραλιων.

Πολλα απο αυτα(μοντιπορες,chalice,ακομα και ακρο.ζοανθους και πολλα αλλα κοραλια) θα επεκτεινουν τις βασεις τους και θα "πιασουν" στο τζαμι.Αυτο ειναι πολυ ομορφο-βασικο κριτηριο φυσικα ειναι και το προσωπικο γουστο-και υπαρχουν δυο χαρακτηριστικες φωτο στο πρωτο ποστ.

Καλο ομως ειναι να προτιμαμε κοραλια που δεν εχουν αναπτυξη προς τα πανω για να μην μας κοβουν τη ροη.

Οχι πως δεν γινεται,αλλα θα ειναι λιγο ταλαιπωρια να φτιαξεις σωστη ροη με ακρο στον πατο εκτος και αν χρησιμοποιησεις πολυ λιγο βραχο.

5.Μπορεις πολυ απλα να το αφησεις να πιασει κοραλινη.

Αυτο θα παρει απο 3 εως 6 μηνες αναλογα τις συνθηκες και την ποιοτητα-τιμες του νερου μας.

Αυτη η λυση ειναι και η δημοφιλεστερη(τουλαχιστον με βαση αυτα που εχω δει προσωπικα) γιατι φαινεται και ωραιο στο ματι-και παλι εδω το προσωπικο γουστο παιζει μεγαλο ρολο-,δεν κοβει ροη,δεν χρειαζεται να το καθαριζεις (αλγες και κοραλινη)

Συμφωνω με το στρατο,ειναι σαν εχεις σε ενα ενυδρειο μαυρη αμμο και μαυρη πλατη.

Στο πρωτο ποστ το δευτερο,το τεταρτο και το πεμπτο ενυδρειο εχουν μαυρο πατο και μαυρη πλατη :thumbup:

Μπορεις να παρεις μια ιδεα απο εκει.

Αν θες να εχεις μια ακομα καλυτερη εικονα μπες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82801&page=22

οπου εχουν ανεβει μερικα απο τα ωραιοτερα bare bottom του κοσμου.

Εχει και ενυδρεια με αμμο αλλα πραγματικα το θεμα εχει πανεμορφα ενυδρεια και δεν θα σε κουρασει καθολυ η αναζητηση ;)

Ενα ωραιο δειγμα

http://www.youtube.com/watch?v=6HZlmJ0l_uk&feature=player_embedded

Σ'ευχαριστω για την ερωτηση που εκανες φιλε cvoul2000 γιατι μου εδωσες την ευκαιρια να συμπληρωσω τα παραπανω :thumbup:

edit

Γενικοτερα το θεμα ειναι ανοιχτο για απορειες,σκεψεις,ερωτησεις κτλ

Μπορουμε να συζηταμε τα παντα για τα b.b εδω ;)

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Εαν θες να το κυνηγησεις λιγο παραπανω με τα Tips and tricks μπορεις να κανεις κατι απο τα παρακατω....

.....αν και στο τελος οι περισσοτεροι καταλληγουν στο απλα να αφησουν τον πατο να πιασει κοραλλινη. :thumbup:

1.Μπορεις να βαψεις οτι χρησιμοποιησεις σαν "πατημα" κατω απο το ενυδρειο.

Δηλαδη να βαψεις μαυρο για παραδειγμα το φελιζολ η' το ξυλο που θα βαλεις κατω απο το ενυδρειο.

Επισης μπορεις να βαλεις μαυρο plexiglass.Αυτο εχει ενα βαθμο δυσκολιας βεβαια αφου θα πρεπει να το καθαριζειςσυχνα απο την αλγη που θα πιανει αλλα και την κοραλινη για φαινεται παντα μαυρο.

Ειναι μια παρα πολυ ωραια λυση ομως για να φαινεται ομορφο μεχρι να καλυφθει ολη η επιφανεια.

2.Mπορεις να καλυψεις τον πατο του ενυδρειου με τσιμεντο(πριν στησουμε το ενυδρειο) δινοντας του σχηματα ωστε να φαινεται πιο φυσικο.

Εμενα αυτη η λυση δεν μου αρεσε γιατι βαραινει το ενυδρειο και δημιουργει πολλες παγιδες για τα detritus.

Οσο πιο λεια-χωρις εμποδια ειναι η επφανεια στα χαμηλα σημεια σε ενα bare bottom ενυδρειο

τοσο λιγοτερα detritus μαζευονται.

3.Μπορεις να φτιαξεις ενα μειγμα απο τσιμεντο και αραγωνιτη το οποιο ειναι σιγουρα πιο ελαφρυ αλλά και παλι

θα σου κοβει ροη δημιουργοντας επισης παγιδες detritus κτλ.

Θα ειναι σιγουρα πιο ελαφρυ απο το να βαλεις μονο τσιμεντο αλλα οχι πολυ λιγοτερο. :thumbup:

4.Κατι που μπορει να ομορφυνει πολυ το κατω τζαμι ειναι η τοποθετηση κοραλιων.

Πολλα απο αυτα(μοντιπορες,chalice,ακομα και ακρο.ζοανθους και πολλα αλλα κοραλια) θα επεκτεινουν τις βασεις τους και θα "πιασουν" στο τζαμι.Αυτο ειναι πολυ ομορφο-βασικο κριτηριο φυσικα ειναι και το προσωπικο γουστο-και υπαρχουν δυο χαρακτηριστικες φωτο στο πρωτο ποστ.

Καλο ομως ειναι να προτιμαμε κοραλια που δεν εχουν αναπτυξη προς τα πανω για να μην μας κοβουν τη ροη.

Οχι πως δεν γινεται,αλλα θα ειναι λιγο ταλαιπωρια να φτιαξεις σωστη ροη με ακρο στον πατο εκτος και αν χρησιμοποιησεις πολυ λιγο βραχο.

5.Μπορεις πολυ απλα να το αφησεις να πιασει κοραλινη.

Αυτο θα παρει απο 3 εως 6 μηνες αναλογα τις συνθηκες και την ποιοτητα-τιμες του νερου μας.

Αυτη η λυση ειναι και η δημοφιλεστερη(τουλαχιστον με βαση αυτα που εχω δει προσωπικα) γιατι φαινεται και ωραιο στο ματι-και παλι εδω το προσωπικο γουστο παιζει μεγαλο ρολο-,δεν κοβει ροη,δεν χρειαζεται να το καθαριζεις (αλγες και κοραλινη)

Συμφωνω με το στρατο,ειναι σαν εχεις σε ενα ενυδρειο μαυρη αμμο και μαυρη πλατη.

Στο πρωτο ποστ το δευτερο,το τεταρτο και το πεμπτο ενυδρειο εχουν μαυρο πατο και μαυρη πλατη :thumbup:

Μπορεις να παρεις μια ιδεα απο εκει.

Αν θες να εχεις μια ακομα καλυτερη εικονα μπες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82801&page=22

οπου εχουν ανεβει μερικα απο τα ωραιοτερα bare bottom του κοσμου.

Εχει και ενυδρεια με αμμο αλλα πραγματικα το θεμα εχει πανεμορφα ενυδρεια και δεν θα σε κουρασει καθολυ η αναζητηση ;)

Ενα ωραιο δειγμα

http://www.youtube.com/watch?v=6HZlmJ0l_uk&feature=player_embedded

Σ'ευχαριστω για την ερωτηση που εκανες φιλε cvoul2000 γιατι μου εδωσες την ευκαιρια να συμπληρωσω τα παραπανω :thumbup:

edit

Γενικοτερα το θεμα ειναι ανοιχτο για απορειες,σκεψεις,ερωτησεις κτλ

Μπορουμε να συζηταμε τα παντα για τα b.b εδω ;)

Εγώ σε ευχαριστώ για τον κόπο και μόνο που μπήκες για να απαντήσεις.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπραβο Μιχαλη πολυ καλο το αρθρο σου δεν θα εβγαζα τον αραγωνητη μου με τιποτα αλλα μου βαλες ιδεες και αν καποια στιγμη φτιαξω ακομα ενα ριφακι σιγουρα θα το δοκιμασω!!!

Και παλι μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μου με βοήθησε πολύ ηροσέγγοση/ανάλυση του bare bottom. Ευχαριστω.

Να μην ευχαριστεις καθολου γιωργο μου,χαρα μου φιλε :thumbsu:

Ανυπομονω να δω πως θα το κανεις :jig:

Μπραβο Μιχαλη πολυ καλο το αρθρο σου δεν θα εβγαζα τον αραγωνητη μου με τιποτα αλλα μου βαλες ιδεες και αν καποια στιγμη φτιαξω ακομα ενα ριφακι σιγουρα θα το δοκιμασω!!!

Και παλι μπραβο.

Να'σαι καλα παρη μου,χαιρομαι που σου αρεσε φιλε και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια :thumbsu:

Ειναι ιδιαιτερα τα ΒΒ ενυδρεια και αν εχεις καποια στιγμη τη δυνατοτητα να το δοκιμασεις,αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας περισυ Μιχαλη το αρθρο σου , ειχα προβληματιστει αν θα βαλω ή οχι αραγωνιτη. ο λογος που εβαλα ηταν καθαρα αισθητικος, για αυτο εβαλα 2 εκ το πολυ. 10 μηνες μετα, ενα απο τα ελαχιστα πραγματα που μετανιωσα ειναι οτι δεν εβαλα παραπανω!

αν μου επιτρεπεις θα διαφωνησω με τα παραπανω που γραφεις παραπανω αναλυοντας γιατι, και παραθετω και 2 ωραια αρθρα παλια αλλα....επικαιρα θα ελεγα απο τον eric borneman.

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-10/eb/index.php

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-11/eb/feature/index.php

"Why would aquarists suddenly begin removing sand beds given their useful function in many regards? I cannot answer in every case, but it seems as though a lot of it is the same herd mentality that caused the addition of sand beds in the first place (the difference, of course, being that the sand bed addition was a good idea!). Again, speculation and loud vocalization about sand beds becoming nutrient traps from a few became the calling sound for the Internet hobbyist who pretended to suddenly have insights into processes usually based on several factors: 1) their tank had never looked "worse;" 2) that hair algae was everywhere and corals were dying, and was certainly due to the sand bed (and not the fact that their tank was two months old, had abominable water quality, were overfed and overstocked, had no herbivores present except three Astraea snails and a hermit crab, and had a power filter with the sponge taken out for water flow); and 3) that the sum total of time spent in the hobby is usually on the order of a couple of months to a couple of years."

"Sand beds are not nutrient traps unless seriously mismanaged, in which case the problem is with the aquarist and not the sand. If mismanaged and a chronic problem, simply yell "do-over" and fix the problem and not repeat the problematic behaviors that initiated it in the first place. The sediment communities and associated microbial communities are the major source of nutrient processing, decomposition, recycling, and remineralization in the wild, and likely in tanks, as well."

" To me, having a 6" deep sand bed for eight years with no measurable nitrate or phosphate and no regular or intentional water changes says something. I have outstanding coral growth and great coloration. In fact, my tank has never looked better."

Τα τελευταία χρόνια γίνονται ολο και πιο δημοφιλή τα bare bottom("b.b") ενυδρεία.
Αυτο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην κατάρριψη ενος ακόμα μύθου οτι η βιολογία ενος θαλασσινού ενυδρείου στηρίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στην άμμο(εκτός απο το βράχο) και δεν μπορεί να λειτουργήσει "σωστά" χωρίς αυτή.
Επίσης και στις πολλές ευκολίες τις οποίες εχει να μας προσφέρει ενα τέτοιο σύστημα.
Πλέον ειναι πολλά τα "b.b" και λειτουργούν αρκετά χρόνια ώστε να βγουν τα παραπάνω συμπέρασματα.
Με αφορμή αυτό,ειπα να γράψω κάποια πράγματα τα οποία είναι ταπεινές προσωπικές απόψεις-εμπειρίες(σχεδόν 2 χρονια b.b )-παρατηρήσεις και φυσικά δεν αποτελούν παρότρυνση-συμβουλή για να κάνει κάποιος το ενυδρείο του bare bottom αλλά ουτε και
δήλωση πως ειναι ο καλύτερος τρόπος να "τρέξει" ενα. Λειτουργούν άπειρα πανέμορφα ενυδρεία και με άμμο.
Το παρών αποτελεί ενα θέμα στο οποίο θα μπορεί να βρει πληροφορίες κάποιος ο οποίος σκέφτεται να ακολουθήσει-δοκιμάσει την "b.b" οδό.
Εαν δεν μπορείς να φανταστείς το ενυδρείο σου χωρίς άμμο ειναι σίγουρο οτι θα νοιωθεις πάντα πως κάτι σου λείπει και κάποια στιγμή στο τέλος του δρόμου,θα ξαναβάλεις.
Γιατί να κάνω bare bottom?(θετικά-αρνητικά)
θετικά
-Μπορείς να έχεις όση κυκλοφορία επιθυμείς μέσα στο ενυδρείο και σε περισσότερα σημεία.
-το νερό είναι πιο καθαρό και σε εικόνα αλλά και στην στήλη του
με σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη ειναι το ιδιο καθαρο
-ο βράχος δεν γεμίζει-μπουκώνει με την αιωρούμενη άμμο
αν εχεις σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη δεν μπουκωνει
-Το βασικότερο συν(κατά την ταπεινή μου άποψη) είναι πως οι τιμές no3-po4 κρατιούνται σε μηδενικά η' χαμηλά επίπεδα χωρίς κόπο αφού τροφές(που δεν έχουν καταναλωθεί) και detritus δεν "παγιδεύονται" πια στην άμμο.
Μα αν χρησιμοποιεις ενα σχετικα παχυ στρωμα αραγωνιτη, πετυχαινεις και απονιτροποιηση, ενω ολοι αυτοι οι ωφελιμοι οργανισμοι που αναπτυσονται μεσα στον αραγωνιτη καταναλωνουν οτι πεφτει επανω του και συνεισφερουν και στο ζωοπλαγκτον του ενυδρειου μας με τον πολλλαπλασιασμο τους
Λόγο της δυνατής ροής ειναι πιο δύσκολο να μείνει τροφή χωρίς να την καταναλώσουν ψάρια και λοιποί οργανισμοί.
με αραγωνιτη μετα απο καποιο καιρο και αφου αποικισθει απο οργανισμους, οτι πεφτει κατανωλωνεται, και στη συνεχεια, οι οργανισμοι αυτοι με τον πολλαπλασιασμο τους ενισχυουν το ζωοπλαγκτον του ενυδρειου
-Με βάση το παραπάνω μπορούμε να ταΐζουμε περισσότερο ψάρια και κοραλια.
Αυτο θα ελεγα εξαιτιας οσων γραφω παραπανω, ισχυει με αραγωνιη παρα για χωρις αραγωνιτη ενυδρεια
-Πολύ μικρότερη συγκέντρωση detritus λόγω της ροής αλλά και ευκολότερη η διαδικασία αφαίρεσης τους(skimmer,σιφωναρισμα,κτλ)
Με αραγωνιτη δεν υπαρχουν ντετριτους, οτι πεφτει κατανωλωνεται!
-Μπορούμε να μετακινούμε το βραχο εάν το επιθυμούμε(για τον α η' β λογο) χωρις να ανησυχούμε για το τι θα "ελευθερώσει" η άμμος(που θα μετακινηθεί) στο νερό μας.
Ο αραγωνιτης αν "δομηθει" σωστα δεν απελευθερωνει τιποτα, αλλα τον βραχο καλο ειναι να μην τον μετακινουμε με το παραμικρο γιατι ξεκινουμε ενα μικρο κυκλο αζωτου, δες τε τι εγραψε ο santa monica για το περιφυτο http://www.aquazone.gr/forums/topic/75666-lowest-cost-and-easiest-way-to-eliminate-green-hair-bubble-turf-and-slime-algae-from-your-aquarium-hopefully-permanently/page-4
-Ακόμα και να σου πέσει-ξεκολλήσει ενα κοραλι απο το βραχο,χωρίς να το αντιληφθείς δεν θα έχεις απώλεια αφού δεν θα θαφτεί στην άμμο.
-Στην περίπτωση που βγάλουμε κυανό είναι πολύ πιο εύκολο να απαλλαχτούμε,αφού το σιφωναρισμα του απο την άμμο ειναι πάντα μια πρόκληση. Επίσης και η διατομικη την οποία μπορούν "να φροντίσουν" τα σαλιγκάρια πολύ πιο εύκολα οταν ειναι στο τζάμι απ'οτι στην άμμο.
-Μειώνουμε τις πιθανότητες να χάσουμε το ενυδρείο μας απο το γνωστό old tank syndrome(το οποιο οφείλεται κατά κύριο λογο στην "γήρανση" της άμμου και την αδυναμία της πλέον να λειτουργεί ως φίλτρο-dsb συστήματα κυρίως-).
ena svsta domhmeno στρωμμα αραγωνιτη δεν εχει να φοβηθει κανενα old tank syndrom
Αρνητικά
-Το αισθητικό κομμάτι φυσικά ειναι ο κυριότερος λογος να μην κάνεις "b.b" ενυδρείο παρα πολυ σοβαρος λογος
-Ισως να αντιμετωπισεις προβλήματα με ψαράκια που έχουν ανάγκη την άμμο(π.χ garden eel,goby κτλ).
Σε αυτή την περίπτωση αρκετοί είναι εκείνοι οι οποίοι βάζουν άμμο σε ενα μπολακι π.χ και
το τοποθετούν κάπου που να μην φαίνεται ώστε να μπορεί να κρύβεται εκεί ενα wrasse η' να φιλοξενήσει ενα goby.
-Σίγουρα στο μάτι λογο της αντανάκλασης ενα ενυδρείο με άμμο φαίνεται πιο φωτεινό αλλά μετρήσεις με par meter που έχουν γινει,δεν έδειξαν διαφορές.
Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

"-Μπορείς να έχεις όση κυκλοφορία επιθυμείς μέσα στο ενυδρείο και σε περισσότερα σημεία.

-το νερό είναι πιο καθαρό και σε εικόνα αλλά και στην στήλη του

με σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη ειναι το ιδιο καθαρο"

Θεωρητικά καθαρο ναι. Όση κυκλοφορία θες, οχι.

"-ο βράχος δεν γεμίζει-μπουκώνει με την αιωρούμενη άμμο

αν εχεις σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη δεν μπουκωνει"

Μπουκώνει ελαφρά και παντα θα μπουκώνει, απλα οσο καλυτερη δουλεια κάνουμε τοσο λιγοτερο. Αλλα καθόλου δεν γινεται.

"-Το βασικότερο συν(κατά την ταπεινή μου άποψη) είναι πως οι τιμές no3-po4 κρατιούνται σε μηδενικά η' χαμηλά επίπεδα χωρίς κόπο αφού τροφές(που δεν έχουν καταναλωθεί) και detritus δεν "παγιδεύονται" πια στην άμμο.

Μα αν χρησιμοποιεις ενα σχετικα παχυ στρωμα αραγωνιτη, πετυχαινεις και απονιτροποιηση, ενω ολοι αυτοι οι ωφελιμοι οργανισμοι που αναπτυσονται μεσα στον αραγωνιτη καταναλωνουν οτι πεφτει επανω του και συνεισφερουν και στο ζωοπλαγκτον του ενυδρειου μας με τον πολλλαπλασιασμο τους. Λόγο της δυνατής ροής ειναι πιο δύσκολο να μείνει τροφή χωρίς να την καταναλώσουν ψάρια και λοιποί οργανισμοί.

με αραγωνιτη μετα απο καποιο καιρο και αφου αποικισθει απο οργανισμους, οτι πεφτει κατανωλωνεται, και στη συνεχεια, οι οργανισμοι αυτοι με τον πολλαπλασιασμο τους ενισχυουν το ζωοπλαγκτον του ενυδρειου"

Η απονιτρικοποιηση του dsb ειναι η μεγαλύτερη μούφα του χομπι για εμενα στα χρονια που πέρασαν. Οργανισμοί να πιάσουν και να ζουν εκει ναι, να συνεισφέρουν στο ζώο πλαγκτόν..ελάχιστα. Να καταναλώνουν οτι πέφτει κατω, με τιποτα. Αυτο θελει αριθμούς μεγάλους που σε ενυδρειο δεν γινεται. Σίγουρα εχει ενα μικρό νούμερο αυτο καθαρισμού, αλλα μεχρι εκει. Dsb is dead.

"-Με βάση το παραπάνω μπορούμε να ταΐζουμε περισσότερο ψάρια και κοραλια.

Αυτο θα ελεγα εξαιτιας οσων γραφω παραπανω, ισχυει με αραγωνιη παρα για χωρις αραγωνιτη ενυδρεια"

Δεν ισχύει για τους λόγους που ανέφερα πριν.

"-Πολύ μικρότερη συγκέντρωση detritus λόγω της ροής αλλά και ευκολότερη η διαδικασία αφαίρεσης τους(skimmer,σιφωναρισμα,κτλ)

Με αραγωνιτη δεν υπαρχουν ντετριτους, οτι πεφτει κατανωλωνεται!"

Αυτο ειναι τοσο 1990 αναφορα σε βιβλία και τοσο ξεπερασμένο πια!!!!

"-Μπορούμε να μετακινούμε το βραχο εάν το επιθυμούμε(για τον α η' β λογο) χωρις να ανησυχούμε για το τι θα "ελευθερώσει" η άμμος(που θα μετακινηθεί) στο νερό μας.

Ο αραγωνιτης αν "δομηθει" σωστα δεν απελευθερωνει τιποτα, αλλα τον βραχο καλο ειναι να μην τον μετακινουμε με το παραμικρο γιατι ξεκινουμε ενα μικρο κυκλο αζωτου, δες τε τι εγραψε ο santa monica για το περιφυτο http://www.aquazone....manently/page-4"

Τα παντα εχουν κυκλο. Σε ενα υγιές ενυδρειο και να μετακινούμενη το βραχο δεν εχουμε κανένα πρόβλημα. Ποιο πολυ θεμα εχουμε διακοσμητικό παρα ουσίας.

"-Μειώνουμε τις πιθανότητες να χάσουμε το ενυδρείο μας απο το γνωστό old tank syndrome(το οποιο οφείλεται κατά κύριο λογο στην "γήρανση" της άμμου και την αδυναμία της πλέον να λειτουργεί ως φίλτρο-dsb συστήματα κυρίως-).

ena svsta domhmeno στρωμμα αραγωνιτη δεν εχει να φοβηθει κανενα old tank syndrom"

Καλα, φυσικα και εχει, απλα το εξαιρετικά δομημένο θα το πάθει αρκετα αργότερα.

Το dsb εχει πεθάνει. Το κανονικό υπόστρωμα ομως ζει και βασιλεύει. Το ΒΒ εχει χρήση αλλα εμενα δεν μου αρεσει. Τα εχω δοκιμάσει αυτα που σου λεω. Θα ηθελα να μου δείξεις τις πηγές σου γιατι ειμαι σίγουρος οτι θα ειναι ξεπερασμένες. Τα πραγματα εχουν αλλάξει τα τελευταία χρονια προς το καλυτερο και εχουν απλοποίηθη κιόλας :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

"-Μπορείς να έχεις όση κυκλοφορία επιθυμείς μέσα στο ενυδρείο και σε περισσότερα σημεία.

-το νερό είναι πιο καθαρό και σε εικόνα αλλά και στην στήλη του

με σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη ειναι το ιδιο καθαρο"

Θεωρητικά καθαρο ναι. Όση κυκλοφορία θες, οχι.

"-ο βράχος δεν γεμίζει-μπουκώνει με την αιωρούμενη άμμο

αν εχεις σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη δεν μπουκωνει"

Μπουκώνει ελαφρά και παντα θα μπουκώνει, απλα οσο καλυτερη δουλεια κάνουμε τοσο λιγοτερο. Αλλα καθόλου δεν γινεται.

"-Το βασικότερο συν(κατά την ταπεινή μου άποψη) είναι πως οι τιμές no3-po4 κρατιούνται σε μηδενικά η' χαμηλά επίπεδα χωρίς κόπο αφού τροφές(που δεν έχουν καταναλωθεί) και detritus δεν "παγιδεύονται" πια στην άμμο.

Μα αν χρησιμοποιεις ενα σχετικα παχυ στρωμα αραγωνιτη, πετυχαινεις και απονιτροποιηση, ενω ολοι αυτοι οι ωφελιμοι οργανισμοι που αναπτυσονται μεσα στον αραγωνιτη καταναλωνουν οτι πεφτει επανω του και συνεισφερουν και στο ζωοπλαγκτον του ενυδρειου μας με τον πολλλαπλασιασμο τους. Λόγο της δυνατής ροής ειναι πιο δύσκολο να μείνει τροφή χωρίς να την καταναλώσουν ψάρια και λοιποί οργανισμοί.

με αραγωνιτη μετα απο καποιο καιρο και αφου αποικισθει απο οργανισμους, οτι πεφτει κατανωλωνεται, και στη συνεχεια, οι οργανισμοι αυτοι με τον πολλαπλασιασμο τους ενισχυουν το ζωοπλαγκτον του ενυδρειου"

Η απονιτρικοποιηση του dsb ειναι η μεγαλύτερη μούφα του χομπι για εμενα στα χρονια που πέρασαν. Οργανισμοί να πιάσουν και να ζουν εκει ναι, να συνεισφέρουν στο ζώο πλαγκτόν..ελάχιστα. Να καταναλώνουν οτι πέφτει κατω, με τιποτα. Αυτο θελει αριθμούς μεγάλους που σε ενυδρειο δεν γινεται. Σίγουρα εχει ενα μικρό νούμερο αυτο καθαρισμού, αλλα μεχρι εκει. Dsb is dead.

"-Με βάση το παραπάνω μπορούμε να ταΐζουμε περισσότερο ψάρια και κοραλια.

Αυτο θα ελεγα εξαιτιας οσων γραφω παραπανω, ισχυει με αραγωνιη παρα για χωρις αραγωνιτη ενυδρεια"

Δεν ισχύει για τους λόγους που ανέφερα πριν.

"-Πολύ μικρότερη συγκέντρωση detritus λόγω της ροής αλλά και ευκολότερη η διαδικασία αφαίρεσης τους(skimmer,σιφωναρισμα,κτλ)

Με αραγωνιτη δεν υπαρχουν ντετριτους, οτι πεφτει κατανωλωνεται!"

Αυτο ειναι τοσο 1990 αναφορα σε βιβλία και τοσο ξεπερασμένο πια!!!!

"-Μπορούμε να μετακινούμε το βραχο εάν το επιθυμούμε(για τον α η' β λογο) χωρις να ανησυχούμε για το τι θα "ελευθερώσει" η άμμος(που θα μετακινηθεί) στο νερό μας.

Ο αραγωνιτης αν "δομηθει" σωστα δεν απελευθερωνει τιποτα, αλλα τον βραχο καλο ειναι να μην τον μετακινουμε με το παραμικρο γιατι ξεκινουμε ενα μικρο κυκλο αζωτου, δες τε τι εγραψε ο santa monica για το περιφυτο http://www.aquazone....manently/page-4"

Τα παντα εχουν κυκλο. Σε ενα υγιές ενυδρειο και να μετακινούμενη το βραχο δεν εχουμε κανένα πρόβλημα. Ποιο πολυ θεμα εχουμε διακοσμητικό παρα ουσίας.

"-Μειώνουμε τις πιθανότητες να χάσουμε το ενυδρείο μας απο το γνωστό old tank syndrome(το οποιο οφείλεται κατά κύριο λογο στην "γήρανση" της άμμου και την αδυναμία της πλέον να λειτουργεί ως φίλτρο-dsb συστήματα κυρίως-).

ena svsta domhmeno στρωμμα αραγωνιτη δεν εχει να φοβηθει κανενα old tank syndrom"

Καλα, φυσικα και εχει, απλα το εξαιρετικά δομημένο θα το πάθει αρκετα αργότερα.

Το dsb εχει πεθάνει. Το κανονικό υπόστρωμα ομως ζει και βασιλεύει. Το ΒΒ εχει χρήση αλλα εμενα δεν μου αρεσει. Τα εχω δοκιμάσει αυτα που σου λεω. Θα ηθελα να μου δείξεις τις πηγές σου γιατι ειμαι σίγουρος οτι θα ειναι ξεπερασμένες. Τα πραγματα εχουν αλλάξει τα τελευταία χρονια προς το καλυτερο και εχουν απλοποίηθη κιόλας :)

Το οτι πεφτει Μαριε, καταναλωνεται, το γραφω απο δικη μου εμπειρια....κυριολεκτικα δεν μενει τιποτα στον αραγωνιτη, ακομη και τωρα πουριχνω συννεφο τα grindal, εχω 3 ειδη σκουλικιων, που δεν αφηνουν απολυτως τιποτα, δυστυχως ξερω το ονομα μονο απο τα bristleworms, ta αλλα μονο φωτο αν θες, που κανουν και την περισσοτερη δουλεια.

Το οτι δεν κανει απονιτροποιησει θα ηθελα τις δικες σου πηγες, γιατι μου κανει εντυπωση αυτο που γραφεις. Δυστυχως δεν εχω σωσμενο καποιο αρθρο για dsb ή bucket dsb, και οντως αν googlareis θα βρεις πολλα που ειναι οντως παλια. Αλλα αυτο τι σημαινει? οτι δουλευε το 2005 και τωρα οχι? εξαλλου τωρα οι περισσοτεροι ασχολουνται με pellets και βτκες γαλατα και μελια, που για εμενα , με την μικρη εμπειρια μου, πιστευω οτισε λιγα χρονια θα γραφετε, τι μακακια καναμε το 2014 και χρησιμοποιουσαμε αυτα , αντι για τις τζαμπα φυσικες μεθοδους http://reefkeeping.com/issues/2008-06/newbie/index.php

και πιστευω οπως εγραψε ο Eric sta λινκ που εβαλα πιο πανω having a 6" deep sand bed for eight years with no measurable nitrate or phosphate and no regular or intentional water changes says something. I have outstanding coral growth and great coloration. In fact, my tank has never looked better. I'm keeping the vodka for myself. Κρατηστε τη βοτκα για τον ευατο σας και τα πελετ για το τζακι σας, στα ενυδρεια οι φυσικες μεθοδοι, dsb, ats, chaeto , κανουν πολυ καλυτερα και τζαμπα τη δουλεια τους:-))))

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λιγο στο google και δες ποιος ειναι ο Ron Shimek. Αυτος ειναι ουσιαστικα ο "εφευρέτης" του dsb. Και τα τελευταία χρονια οι χομπιστες παντού στο κοσμο κατάριψαν αυτη τη μέθοδο. Η chaeto ειναι 10000% καλύτερος τρόπος παρα το dsb. Τέλεια απονιτρικοποιηση και φωσφωρικα τραβαει και τρελή παραγωγή πλαγκτόν. Το dsb δεν εχει καμια σχεση σε αποδοση.

Θα μπορούσα να πω περισοτερα αλλα θελω και αλλα παιδια να μπουν στο παιχνίδι που τα ζησαν ζωντανα οσο εγω έλειπα απο το χομπι. Εγω τον τελευταιο χρονο ενοιμερωνομαι για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε το οτι το DSB , δεν κανει απονιτροποιηση εχεις καποιο λινκ 'η ειναι απο δικη σου παρατηρηση; οσο και να εψαξα στο Google δεν βρηκα κατι σχετικο.

Link to comment
Share on other sites

DSB......

Φιλε Γρηγορη επετρεψε μου να σου πω την προσωπική άποψη για το DSB η οπως ειρωνεύτηκα το λένε αρκετοί πια DSD(Deep sand Dead).To 2007 o R.Shimek καλεσμένος απο το Αquazone έδωσε ενα απίστευτο σεμινάριο και ειπε αρκετά πράγματα για το χομπι και οπως καταλαβαίνεις μίλησε και για το DSB μιας και εκτος απο το βιβλιο που ειχε γραψει για αυτο ηταν απο τους πρωτεργάτες στο να εξαπλωθεί στα τέλος του 90 αρχες 2000.Ηθελα να ακούσω αλλα πραγματα αλλα καθως η μεθοδος αυτη απο τοτε έμπαζε απο παντου βρισκόμενος σε αμυντική θέση με την καλή ενια αναφέρθηκε σε καποιες παραμέτρους οπου ειναι απαραίτητες για να δουλέψει και σου παραθετω κάποιες βασικες.Παραμετρος 1) το βαθος σε cm--αν δεν εχουμε τουλαχιστον 12cm βαθος δεν κάνουμε τίποτα και αυτο ειναι 1 κομμάτι με προτεινομενο απο τα 15cm2)Προσοχή στην κοκομετρια του αραγωνιτη δηλ δεν μπορει να δουλέψει σωστα παρα μονο σε συγκεκριμένες κοκομετριες και οι προτεινόμενες ειναι απο 05 εως 20 mm..3)Προσοχή στο stock των ψαριών δεν μπορεί να αποδώσει σωστά σε αρκετά φορτωμένα ενυδρεία.4)Προσοχη στα ασπόνδυλα που μπαίνουν στο ενυδρειο μιας αρκετα απο αυτα οπως πχ ο sand starfish κανουν τρομερη ζημεια στο DSB και &$@!%&*^$# πολλα πολλα αλλα ακομα φιλε μου οπως τα άπυρα ενυδρεια που εζησαν στην πορεία τους στο παρελθόν το λεγόμενο DSB crash και πηραν το ενυδρειο τους και ολους τους κοπους τους στο χερι..Οπως καταλαβαίνεις μια μεθοδος οπου για να επιτύχει και να απωδωσει θελει πολλες παραμετρους καλα ρυθμισμένες και παλι ομως σε πολλες περιπτώσεις δεν αποδίδει τα αναμενόμενα τοτε ειναι καταδικασμένη στο να τις γυρίσουν την πλάτη οι χομπιστες και να μπει στο χρονοντούλαπο της Ιστοριας εξαλου αυτο δεν συμβενει μονο με τα ενυδρεια αλλα και με πολλα αλλα πραγματα οπως η πληροφορικη πχ.

Αυτα δεν στα λεω τυχαία για το DSB αλλα ως ενας χομπιστας που εχει ζήσει εκείνες τις εποχές και ειναι πανευτυχής που το χόμπι εξελίχθηκε και πολλα κακα του παρελθόντος τα παραμερίσαμε...

Για την ιστορια και εγώ τότε και αναφέρομαι καπου στις αρχες τις δεκαετιας του 2000 ειχα επενδύσει πολλά στο DSB αλλά η απογοήτευση ήταν μεγάλη και κάπου στο 2007-2008 το ξήλωσα και απαλλάχτηκα απο πολλα θεματακια που προέρχονταν από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

DSB......

Φιλε Γρηγορη επετρεψε μου να σου πω την προσωπική άποψη για το DSB η οπως ειρωνεύτηκα το λένε αρκετοί πια DSD(Deep sand Dead).To 2007 o R.Shimek καλεσμένος απο το Αquazone έδωσε ενα απίστευτο σεμινάριο και ειπε αρκετά πράγματα για το χομπι και οπως καταλαβαίνεις μίλησε και για το DSB μιας και εκτος απο το βιβλιο που ειχε γραψει για αυτο ηταν απο τους πρωτεργάτες στο να εξαπλωθεί στα τέλος του 90 αρχες 2000.Ηθελα να ακούσω αλλα πραγματα αλλα καθως η μεθοδος αυτη απο τοτε έμπαζε απο παντου βρισκόμενος σε αμυντική θέση με την καλή ενια αναφέρθηκε σε καποιες παραμέτρους οπου ειναι απαραίτητες για να δουλέψει και σου παραθετω κάποιες βασικες.Παραμετρος 1) το βαθος σε cm--αν δεν εχουμε τουλαχιστον 12cm βαθος δεν κάνουμε τίποτα και αυτο ειναι 1 κομμάτι με προτεινομενο απο τα 15cm2)Προσοχή στην κοκομετρια του αραγωνιτη δηλ δεν μπορει να δουλέψει σωστα παρα μονο σε συγκεκριμένες κοκομετριες και οι προτεινόμενες ειναι απο 05 εως 20 mm..3)Προσοχή στο stock των ψαριών δεν μπορεί να αποδώσει σωστά σε αρκετά φορτωμένα ενυδρεία.4)Προσοχη στα ασπόνδυλα που μπαίνουν στο ενυδρειο μιας αρκετα απο αυτα οπως πχ ο sand starfish κανουν τρομερη ζημεια στο DSB και &$@!%&*^$# πολλα πολλα αλλα ακομα φιλε μου οπως τα άπυρα ενυδρεια που εζησαν στην πορεία τους στο παρελθόν το λεγόμενο DSB crash και πηραν το ενυδρειο τους και ολους τους κοπους τους στο χερι..Οπως καταλαβαίνεις μια μεθοδος οπου για να επιτύχει και να απωδωσει θελει πολλες παραμετρους καλα ρυθμισμένες και παλι ομως σε πολλες περιπτώσεις δεν αποδίδει τα αναμενόμενα τοτε ειναι καταδικασμένη στο να τις γυρίσουν την πλάτη οι χομπιστες και να μπει στο χρονοντούλαπο της Ιστοριας εξαλου αυτο δεν συμβενει μονο με τα ενυδρεια αλλα και με πολλα αλλα πραγματα οπως η πληροφορικη πχ.

Αυτα δεν στα λεω τυχαία για το DSB αλλα ως ενας χομπιστας που εχει ζήσει εκείνες τις εποχές και ειναι πανευτυχής που το χόμπι εξελίχθηκε και πολλα κακα του παρελθόντος τα παραμερίσαμε...

Για την ιστορια και εγώ τότε και αναφέρομαι καπου στις αρχες τις δεκαετιας του 2000 ειχα επενδύσει πολλά στο DSB αλλά η απογοήτευση ήταν μεγάλη και κάπου στο 2007-2008 το ξήλωσα και απαλλάχτηκα απο πολλα θεματακια που προέρχονταν από αυτό...

Θαναση πολυ χρησιμα ολα αυτα , να εισαι καλα που τα εγραψες να υπαρχουν συγκεντρωμενα, τα ειχα παραθεσει τα περισσοτερα σε ενα λινκ σε αλλο θεμα για φιλτρανση, που επισης γραφει οτι παιζει καποιο ρολο και η συσταση τουαραγωνιτη.... αλλα.... αν ποτε κανω ενα, δεν θα ειναι μεσα στο ενυδρειο ( εκει αντι για 2 εκ οπως στο τωρινο, σκεφτομαι να βαλω 5εκ αραγωνιτη), αλλα ενας κουβας 20λιτρων απο οπου θα περναει το νερο πριν καταληξει στο sump, και δεν θα ειναι το μονο μεσο μειωσης των νιτρικων. Πιστευεις οτι δεν ειναι καλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Θαναση πολυ χρησιμα ολα αυτα , να εισαι καλα που τα εγραψες να υπαρχουν συγκεντρωμενα, τα ειχα παραθεσει τα περισσοτερα σε ενα λινκ σε αλλο θεμα για φιλτρανση, που επισης γραφει οτι παιζει καποιο ρολο και η συσταση του αραγωνιτη.... αλλα.... αν ποτε κανω ενα, δεν θα ειναι μεσα στο ενυδρειο ( εκει αντι για 2 εκ οπως στο τωρινο, σκεφτομαι να βαλω 5εκ αραγωνιτη), αλλα ενας κουβας 20λιτρων απο οπου θα περναει το νερο πριν καταληξει στο sump, και δεν θα ειναι το μονο μεσο μειωσης των νιτρικων. Πιστευεις οτι δεν ειναι καλη ιδεα?

Στο δικο μου το βαθος του αραγωνιτη ειναι ιδιο με του δικου σου 2cm δηλ τυπικό Shallow sand bed και ειμαι πολύ ικανοποιημένος αλλα δεν μου ακούγονται και άσκημα τα 5cm που σκέφτεσαι.....

Αυτο με τον κουβά που λες μπορει να βοηθήσει την γενική φιλτρανση του ενυδρείου σου στις διαστάσεις που τρέχει τώρα αλλα θα σου πρότεινα να μην στηριχτείς μόνο σε αυτο αλλα να επενδύσεις και σε κάποιες αλγες τύπου chaeto που θα βοηθήσουν σημαντικά το σύστημα σου...

Link to comment
Share on other sites

Για να επανελθω στο θεμα και να πω την προσωπική μου άποψη κάθε μια από τις 3 εναλλακτικές που υπάρχουν και αναφέρομαι στις 1)Bare bottom2)shallow sand bed3)deep sand bed εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους και εμεις καλουμαστε να τα ζυγισουμε και βαση αυτων να επιλεξουμε..

Τα μεγάλα ατού ενος συστήματος βασισμένου στην bare bottom επιλογή είναι αφενός η αποτελεσματικότερη εξαγωγή των θρεπτικών συστατικών από το ενυδρείο μας σε σχεση με τις αλλες 2 επιλογές που πετυχαίνετε σε συνάρτηση με την ευκολότερη ρύθμιση και προσθήκη κυκλοφορίας στο ενυδρειο μαs(ιδικά ωφέλιμο για sps dominated ενυδρεία),χωρίς φραγμούς και εμπόδια σπρώχνοντας τα detritus να παραμένουν περισσότερο στην στήλη του νερού και κάνοντας ευκολότερη η δουλειά του σκιμμερ μας για την αποβολή τους απο το σύστημα μας.

Το δευτερο ατου ειναι η εξάλειψη του κινδύνου της παγιδευμένης τροφής και των detritus στο υπόστρωμα μας που σαν αποτέλεσμα εχει χαμηλά NO3 και P04

Οπως καθε εναλλακτική ετσι και αυτη εχει και καποια μειονεκτήματα με κύριο αγκάθι για εμενα προσωπικά για να μην επιλέξω ενα Bare bottom ενυδρειο τουλαχιστον στην παρουσα φαση ειναι το αισθητικό κομμάτι ξερω οτι ολα ειναι υποκειμενικά αλλα οπως στους περισσότερους μεχρι στιγμης ετσι και σε εμενα δεν μου κάθετε όμορφο..Επισης το συχνο συφοναρισμα που χρειάζεται για τα detritus μου μαζεύονται το βρισκω αρκετα ενωχλητικο οπως και την απώλεια καθε δυνατότητας παράγωγης τροφής απο το υπόστρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Θανάση. Ακριβώς ετσι ειναι τα πραγματα. Το dsb εχει πεθάνει εδω και χρονια. Αν σκοπος του ειναι η απονιτρικοποιηση την κανει πολυυυυ αργά και εχω προσωπική εμπειρια για χρονια πανω σε αυτο. Σε ελαφρά ενυδρεια σε στοκ, κατι θα κανει που θα ειναι παρατηρησημο. Σε κανονικά φορτωμένα ενυδρεια οπως τα θελουμε συνήθως δεν κανει απολύτως τιποτα ουσιαστικό περα απο buffer μακροπρόθεσμα στο συστημα μας.

Οι χομπιστες εχουν παει το χομπι πολυ μπροστά και οι παρατηρήσεις τους απο τα φορα και η ανταλλαγή ιδεών και αποτελεσμάτων απο πολλούς εχουν οδηγήσει το χομπι πολυ μπροστά. Η εποχή του 1990 και μη δεκαετία αυτη πια δεν ισχυει σε πολλους τομείς και δυστηχως κάποιοι "μεγάλοι" του χώρου με βιβλιογραφικές κτλ δεν λένε να το δεχτουνε.

Το bare bottom ειναι εξαιρετική ιδεα και προσφέρει πολλα αν εχεις στο μυαλο σου συγκεκριμενο είδος ενυδρειου, δυστηχως δεν μου αρεσει....

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο του calfo απο το 2007 που το ειχα ανεβασει σε αλλο τοπικ, διαφωνοντας με οσα γραφουν θανασης και μαριος. Shimek and borneman επισης ειναι υπερ του DSB....παντως με βαση την εμπειρια σας και την τεκμηριωνες αποψεις σας εχω μπαιρδευτει πολυ θα ελεγα, γιατι και αυτοι οι 3 ειναι ιερατερατα του χωρου...

Link to comment
Share on other sites

Τον Antony Calfo και τον Ron Shimek τους ειχαμε φέρει στην ελλαδα. Εμεις σαν Aquazone οργάνωσαμε τα παντα, πληρώσαμε τα παντα και η εμπειρια ηταν εκπληκτική. Σε κουβέντες με τον Antony μου ειχε πει οτι του αρεσει το dsb, πιστεύει οχι εχει χρησιμότητα αλλα υπαρχουν και άλλοι τρόποι που μπορει να προσφέρουν στο ενυδρειο καλυτερα ειδικα αν το στοκαρισμα δεν ειναι μινιμαλ αλλα ποιο φορτωμένο. Το dsb θελει προσεκτική επιλογή ζωντανών, και σωστη διατροφή για να μην το φορτωθούμε πολυ και να κανει οτι κανει.

Κοινός στο 80%!των ενυδρειων, και στο δικο μου που το ειχε δει δεν θα εκανε δουλεια. Ημουν απείρως καλυτερα με την chaeto και το "overskimming" που ειχα. Να τονίσω οτι δεν πολυ πιστεύει οτι υπαρχει overskimming.

Το dsb εχει πεθάνει. Οι χομπιστες παγκόσμια το εχουν αποδείξει οτι το dsb ειναι για πολυ συγκεκριμενο τύπο ενυδρειου. Η πλειοψηφία των ενυδρειων δουλευει αλλιως πια.

Link to comment
Share on other sites

Τοσες μερες σκεφτομαι ανα θα πρεπει να πω την αποψη μου για να μη φανει καπως αλλα τελικα αποφασισα να το κανω αφου τα γραπτα ειναι δικα μου και θελω να τα υπερασπιστω ο ιδιος παρα το γεγονως οτι τα παιδια τα ειπαν πααααρα πολυ καλα και συμφωνω μαζι τους σε ολα τα σημεια

Αρχικα να πω οτι χαιρομαι γρηγορη που μπηκες στο κοπο να γραψεις δημοσιως τις διαφωνιες/ενστασεις σου στα γραπτα μου και οχι στη "σκια"(π.μ,τηλεφωνα κτλ)....αυτο στο αναγνωριζω και με το παραπανω και εχεις τον απειρο σεβασμο μου :bow:

Το θεμα αυτο ειναι....ενα απλο θεμα η' ενας οδηγος για τους συνχομπυστες που ισως θελησουν να δοκιμασουν την ΒΒ μεθοδο,βασισμενο στις προσωπικες μου εμπειριες με αυτη τη μεθοδο για 2+ πλεον χρονια και αφου ειχα δει και τα υπολοιπα,ssb και dsb.

Αρθρα γραφουν μονο οι θαλασσιοι βιλολογοι κτλ....εμεις οι απλοι χομπυστες κανουμε τα παραπανω η' αντιγραφες και μεταφρασεις αλλων πραγματικων αρθρων.

Δεν γραφτηκε ουτε για να προσηλυτισει κοσμο στο ΒΒ,ουτε να το εκθειασει,ουτε για να δειξει/αποδειξει οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος αλλα ουτε και να συγκριθει.

Συγκριση μπορει να γινει σε καποιο αλλο θεμα το οποιο θα ειναι καλο ν'ανοιχτει SSB vs DSB vs BB και θ'αφορα τα υποστρωματα γενικα. :thumbsu:

Τωρα οσον αφορα στις παρατηρησεις σου,οι οποιες ειναι με τα κοκκινα γραμματα...

Σε γενικες γραμμες τα ειπαν τα παιδια πριν,ο θανασης και ο μαριος,αλλα θα πω και εγω την ταπεινη μου αποψη/εμπειρια.

1.Γιατί να κάνω bare bottom?(θετικά-αρνητικά)

θετικά
-Μπορείς να έχεις όση κυκλοφορία επιθυμείς μέσα στο ενυδρείο και σε περισσότερα σημεία.
-το νερό είναι πιο καθαρό και σε εικόνα αλλά και στην στήλη του
με σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη ειναι το ιδιο καθαρο
Σημειωνω:Ακομα και να πετυχεις εξισου δυνατη κυκλοφορια με ενα ΒΒ ενυδρειο(πραγμα παααααρα πολυ δυσκολο,ειδικα αν εχεις sugar sized αμμο-εδω δυσκολευτηκα με το σπασμενο κοραλι) και να μη σου μετακινει την αμμο....οι οργανισμοι που εχουν αναλαβει τον καθαρισμο της(gobies,sand sifting αστεριες,holothuria,σαλιγκαρια,wrasse οταν πανε να θαφτουν στην αμμο,η καταλαθος αλλα ψαρια περνωντας),ειναι βεβαιο οτι θα φροντισουν να τη σηκωσουν τοσο ψηλα(αθελα τους η' ηθελημενα) ωστε να την παρουν τα δυνατοτερα ρευματα και να βλεπεις αμμο η' αιωρουμενα σωματιδια γενικοτερα στο νερο σου,απο τα οποια τα περισσοτερα θα κατσουν στο βραχο και θα τον μπουκωσουν σταδιακα.
Οποτε σαν εικονα ανα διαστηματα το νερο σου θα ειναι βρωμικο.
Μην μπερδευεις το καθαρο νερο σαν εικονα με το διαυγες.Και τα δυο μπορει να ειναι εξισου διαυγη αλλα αυτο οφειλεται στα βακτηρια και οχι στην υπαρξη η' μη της αμμου.
Το κομματι καθαρο στη στηλη του νερου δεν χρειαζεται νομιζω να το αναλυσω αφου με το ΒΒ αφαιρεις αμεσα detritus,τροφες κτλ πριν επιρρεασουν τις τιμες του νερου μας.
2.-ο βράχος δεν γεμίζει-μπουκώνει με την αιωρούμενη άμμο
αν εχεις σωστη κυκλοφορια και με αραγωνιτη δεν μπουκωνει
Σημειωση:Ισα ισα αν εχεις σωστη κυκλοφορια(δηλαδη αρκετα δυνατη και τυχαια,ωστε να μην εχει "νεκρα σημεια" στο ενυδρειο σου,προκειμενου να μη συγκεντρωνονται detritus,τροφες κτλ σε κανενα σημειο) ειναι σχεδον βεβαιο οτι ενα μεγαλο μερος της αμμου η' των αιρουμενων σωματιδιων θα καταληξουν στο βραχο αφου θα ειναι πολυ δυσκολο να ξανα "κατσουν" στην αμμο η' στο σημειο απο το οποιο ξεκινησαν.Αρα ο βραχος θα μπουκωσει αργα η' γρηγορα.Το ποσο συντομα εξαρταται απο αλλους παραγοντες.
3.-Το βασικότερο συν(κατά την ταπεινή μου άποψη) είναι πως οι τιμές no3-po4 κρατιούνται σε μηδενικά η' χαμηλά επίπεδα χωρίς κόπο αφού τροφές(που δεν έχουν καταναλωθεί) και detritus δεν "παγιδεύονται" πια στην άμμο.
Μα αν χρησιμοποιεις ενα σχετικα παχυ στρωμα αραγωνιτη, πετυχαινεις και απονιτροποιηση, ενω ολοι αυτοι οι ωφελιμοι οργανισμοι που αναπτυσονται μεσα στον αραγωνιτη καταναλωνουν οτι πεφτει επανω του και συνεισφερουν και στο ζωοπλαγκτον του ενυδρειου μας με τον πολλλαπλασιασμο τους
Σημειωση:Απονιτροποιηση πετυχαινεις με πααααρα πολλες μεθοδους οι οποιες ειναι πααααααρα πολυ πιο αποτελεσματικες και σε ταχυτητα,και σε ποσοστα αλλα και σε επικινδυνοτητα(ισως σε ενα βαθμο εκτος της βοτκας,την οποια προσωπικα θεωρω οτι θελει μια σχετικη προσοχη).
Δεν ξερω σε ποιους οργανισμους αναφερεσαι συγκεκριμενα αλλα στα ενυδρεια μας ειναι πααααααρα πολυ δυσκολο να εχουμε παραγωγη ζωοπλανγκτον.Τουλαχιστον οχι σε επιπεδα τα οποια θα ειναι τοσο ωφελιμα για τα ενυδρεια μας η' τους οργανισμους που φιλοξενουμε.Καλυτερα να κανεις δικη σου παραγωγη παρα να κανεις dsb η' ssb πονταροντας στο οτι θα βοηθησουν στην παραγωγη ζωοπλανγκτον οι οργανισμοι του.
Επισης δεν ισχυει το οτι πεφτει πανω του καταναλωνεται απο τους οργανισμους που αναπτυσονται.Τουλαχιστον οχι σε ρυθμους που πιστευεις.Κανε ενα πειραμα και απομονωσε ενα φυλλαρακι τροφης πανω στην αμμο να δεις ποσο καιρο θα παρει στους οργανισμους της αμμου(της αμμου επαναλαμβανω και οχι σε καποιο ψαρακι,καβουρια κτλ).Ισως και εβδομαδα αναλογα το ποσο ωριμο ειναι ενα ενυδρειο.Την ιδια στιγμη που καθημερινα ριχνουμε δεκαδες η' εκατονταδες φυλλαρακια και τροφες γενικοτερα.
4. Λόγο της δυνατής ροής ειναι πιο δύσκολο να μείνει τροφή χωρίς να την καταναλώσουν ψάρια και λοιποί οργανισμοί.
με αραγωνιτη μετα απο καποιο καιρο και αφου αποικισθει απο οργανισμους, οτι πεφτει κατανωλωνεται, και στη συνεχεια, οι οργανισμοι αυτοι με τον πολλαπλασιασμο τους ενισχυουν το ζωοπλαγκτον του ενυδρειου
Σημειωση:H αποψη μου ειναι η ιδια με την προηγουμενη σημειωση.
5.-Με βάση το παραπάνω μπορούμε να ταΐζουμε περισσότερο ψάρια και κοραλια.
Αυτο θα ελεγα εξαιτιας οσων γραφω παραπανω, ισχυει με αραγωνιη παρα για χωρις αραγωνιτη ενυδρεια
Σημειωση:Απο την προσωπικη μου εμπειρια σε διαβεβαιω οτι απλα δεν εχει καμια συγκριση και επειδη τα οσα ανεφερες παραπανω δεν εχουν βαση,δεν εχει κατα συνεπεια ουτε και αυτο.
Σε ενα ΒΒ ενυδρειο ειναι πολυ σημαντικο να εχει παρα πολυ καλη κυκλοφορια στο κατω τζαμι ωστε να μη μαζευονται διαφορα η' να μαζευονται σε ενα δυο,το πολυ,σημεια ωστε να ειναι ευκολο το σιφωναρισμα.Αυτο αυτοματως το κανει σχεδον απιθανο λοιπον να μεινουν τροφες.Επισης ειναι πολυ πιο ευκολο στα ψαρια να την δουν αλλα και να τη φανε απο εκει σε σχεση με τις τροφες που καθονται πανω στην αμμο η' μπερδευονται/βυθιζονται αναμεσα της.Με μια μικρη εξαιρεση τα tang τα οποια πολλες φορες τρωνε και μικρες ποσοτητες αμμου για να τα βοηθησει στη πεψη και τα gobies τα οποια την φιλτραρουν.
Στα περισσοτερα petshop παγκοσμιως,θα δεις οτι ειδικα τα δυσκολα ψαρια στη διατροφη τα βαζουν σε ΒΒ ενυδρεια,αν οχι ολα τα ψαρακια.Οχι μονο για να ειναι ευκολα στη συντηρηση τους τοσα πολλα ενυδρεια που εχουν αλλα και για να φανε πιο ευκολα.
6.-Πολύ μικρότερη συγκέντρωση detritus λόγω της ροής αλλά και ευκολότερη η διαδικασία αφαίρεσης τους(skimmer,σιφωναρισμα,κτλ)
Με αραγωνιτη δεν υπαρχουν ντετριτους, οτι πεφτει κατανωλωνεται!
Σημειωση:Ισως να μην εχεις σιφωναρει ακομα τον αραγωνιτη σου,να μην τον εχεις αλλαξει κτλ κτλ γι'αυτο εχεις αυτη την αποψη.
Το ενυδρειο μου ετρεχε με σπασμενο κοραλι μονο 6 μηνες και με απιστευτα στοχευμενη ροη(αφου ειναι βαρυς και δεν παρασυρεται ευκολα απο τη δυνατη ροη) ωστε να κερδιζω σε ενα βαθμο αυτα που απολαμβανα στο ΒΒ.
Η παρακατω φωτο ειναι ο τριτος κουβας(ο πρωτος ειχε τη διπλασια βρωμα) απο σχεδον ΜΟΝΟ το 1/8 της συνολικης επιφανειας της αμμου(σπασμενο κοραλι).Και την τραβηξα γιατι δεν πιστευα ποσο βρωμα προλαβε να μαζεψει με ολες αυτες τις προυποθεσεις.Σημειωνω πως ειχα ολα αυτο το διαστημα ΜΟΝΟ δυο ψαρακια(ενα tang και ενα wrasse)
Alphapiomicron2882_zps00d1eb39.jpg
Υπαρχουν επισης πολλα παιδια τα οποια σιφωναρουν την αμμο τμηματικα,στις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου τους και βγαζουν πολυ πολυ περισσοτερη βρωμα.
Το μεγαλυτερο ποσοστο "βρωμας"(με οσα αυτος ο ορος συνοδευει) στο ενυδρειο μας συσσορευεται στην αμμο.Αυτο δεν χωραει αμφισβητησης.
7.Ο αραγωνιτης αν "δομηθει" σωστα δεν απελευθερωνει τιποτα, αλλα τον βραχο καλο ειναι να μην τον μετακινουμε με το παραμικρο γιατι ξεκινουμε ενα μικρο κυκλο αζωτου, δες τε τι εγραψε ο santa monica για το περιφυτο http://www.aquazone....manently/page-4
Σημειωση:Το τι σημαινει να "δομηθει" σωστα ο αραγωνιτης δεν το κατανοω.Και το αν θα απαλευθερωσει το οτιδηποτε δεν εξαρταται απο τη δομη του αλλα απο αλλους παραγοντες.Προτιμαω να τους αναφερω οταν ανοιχτει το θεμα που θα μιλαει για τα υποστρωματα γενικοτερα.
8.-Μειώνουμε τις πιθανότητες να χάσουμε το ενυδρείο μας απο το γνωστό old tank syndrome(το οποιο οφείλεται κατά κύριο λογο στην "γήρανση" της άμμου και την αδυναμία της πλέον να λειτουργεί ως φίλτρο-dsb συστήματα κυρίως-).
ena svsta domhmeno στρωμμα αραγωνιτη δεν εχει να φοβηθει κανενα old tank syndrom
Σημειωση:Εξακολουθω να μην κατανοω τον ορο σωστα δομημενο στρωμμα αραγωνιτη.
Γενικοτερα σωστες επιλογες χρειαζεται...σε ειδος υποστρωματος,κοκκομετρια,στοκαρισμα σε οργανισμους,ταισματα κτλ κτλ
Η αναφορα στο old tank syndrome γενικοτερα,γινεται σε δυο παραγοντες......το βραχο και την αμμο.
Ο βραχος πλεον δεν συμβαλει σχεδον καθολου σε αυτο αφου χρησιμοποιουμε πολυ λιγοτερα κιλα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια και μοιραια παιρνει γενικοτερα πολυ καλυτερη ροη(και αυτο ειναι ενα επισης ωραιο θεμα,αλλα offtopic).
Ο μεγαλυτερος παραγοντας λοιπον ειναι η αμμος και σε αυτο συνηθως συμβαλει το dsb και οχι το ssb.
Για τον eric borneman τρεφω απιστευτο σεβασμο για ααααααπειρους λογους.
Δεν χρειαζεται να πω παραπανω επ'αυτου.Ολοι στα πρωτα μας βηματα ακολουθουσαμε τις οδηγιες/συμβουλες κτλ ευλαβικα τη στιγμη που η πληροφορια για το reef ηταν ελαχιστη και το internet δεν αποτελουσε τη βασικη πηγη πληροφορησης/ενημερωσης.
Πολλα ομως απο αυτες τις αποψεις/αρθρα για το dsb ειναι απο το 2003.....ειναι πολυυυυυυυυ παλια και το χομπυ εχει εξελιχθει απιστευτα.Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες χομπυστες να πουν τα αντιθετα,ειδικα στο συγκεκριμενο θεμα του dsb και κατα πολυ πολυ λιγοτεροι να υποστηριξουν το αντιθετο.
Πλεον δεν υπαρχουν τα 3-4 ατομα που τα εκατομμυρια χομπυστων ακολουθουν/υπακουν ευλαβικα αλλα εκατομμυρια χομπυστες ανα τον κοσμο που λογο internet μοιραζονται εμπειριες/πειραματα/αποτυχιες/επιτυχιες/προβληματισμους/κτλ κτλ
Οι εικονα των ενυδρειων τους δινει και τη μεγαλυτερη βαρυτητα/αξιοπιστια σε αυτα που υποστηριζουν,σε οτι και να αφορα αυτο.
Το χομπυ εχει προχωρησει παρα πολυ και οφειλεται σε πολυ μεγαλο βαθμο σε αυτους αφου ουτε πανεπιστημιο υπαρχει για το reef αλλα ουτε καμια σχολη,ουτε διπλωματα,ουτε ΤΕΙ/ΑΕΙ ωστε να πεις οτι το σπουδασαμε και αυτα που λεμε ειναι κανονες και ευαγγελια.Αλλωστε καθε χομπυστας και ενυδρειο ειναι διαφορετικα....εδω τα ιδια τα ψαρακια επιδεικνυουν διαφορετικες συμπεριφορες σπαζοντας κανονες και δεδομενα.
Τελος ολα θελουν χρονο για ν'αποδειχτει αν εχουν καλα αποτελεσματα η' οχι,αν ειναι απαραιτητα η' οχι!
Εδω π.χ πριν 10-20 χρονια οι γιατροι απερριπταν την μεθοδο γεννας στο νερο....προσφατως και μετα απο τοσα χρονια με μελετες κτλ εβγαλαν το συμπερασμα οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος.
Ολα εξελισσονται και ολα αλλαζουν....το ιδιο συμβαινει και με τα ενυδρεια μας τα οποια ΔΕΝ εχουν σε πολλους τομεις μονοδρομους/πανακειες/στενα ορια/ευαγγελια/κτλ κτλ
Αυτα τα ομολογουμενως υπερβολικα πολλα απο εμενα :hot:
Θα παρακαλεσω οτιδηποτε αφορα σε συγκριση η' επιλογες υποστρωματων να γινει στο θεμα που θ'ανοιχτει,αφου το παρων δεν αφορα στα υπολοιπα αλλα ειναι ενας οδηγος/πληροφοριες για το ΒΒ σε περιπτωση που καποιος θελησει να το δοκιμασει. :thumbsu:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Respect, χαρα την υπομονη σου. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Respect, χαρα την υπομονη σου. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! :)

Ποια υπομονη μαριο μου,αυτα ειναι τα καλυτερα στο χομπυ!Ενυδρειακες κουβεντουλες/αποψεις ακομα και αν υπαρχουν ψευτοδιαφωνιες παντα οδηγουν καπου!

Εγω ειχα συμφωνησει πρωτος στα γραπτα σου :usd::usd::usd::usd::usd:

Εξαιρετικο κειμενο με αποψη, Μπραβο Μιχαλη :thumbsu:

Ευχαριστω βασιλαρε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...