Jump to content

Jimmal Reef 400Lt


jimmal

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μετά την πρώτη μου σύντομη εμπειρία με reef ενυδρείο πήρα την απόφαση να φτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα καλύψει τις ανάγκες των ζωντανών που αποφάσισα να βάλω.

Έπαθα - έμαθα (ότι πρόλαβα να μάθω) και έκανα τις επιλογές μου.....και ελπίζω να δικαιωθώ με το αποτέλεσμα.

Θαλασσινό ενυδρείο
Reef

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120 x 60 x 55
Λίτρα: 360 lt
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 80 x 46 x 45 με χώρισμα 10 εκ. για αναπλήρωση
Λίτρα Sump: 140 lt

Οργανισμοί
Κοράλλια: sps, lps, μια ricordea και ένα zoanthus (προς το παρών)
Ψάρια: blue tang, yellow tang και 2 clown fish
Ασπόνδυλα: Lysmata wurdemanni, blue starfish, mespilla globulus, trochus histrio, nassarius

Βράχος (είδος κιλά): περίπου 20 κιλά ζωντανός βράχος
Αραγωνίτης (είδος κιλά): 10 κιλά νεκρός αραγωνίτης (θα χρειαστώ ακόμα 5-6 κιλά)

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): boyu hiq - 36a (2 x 150w metal halide + 2 x 39w t5)
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες t5 blue plus και 8 ώρες metal halide

Υποστήριξη οργανισμών
Skimmer: wave 800p
Κυκλοφορία : vortech mp40 wes και αντλία επιστροφής eheim 3000
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Αναπλήρωση tunze 5017

Δοσομετρική marine colore
Διατροφή: ocean nutrition formula 1 & 2 marine pellets & flakes, spirulina flakes, prime reef flakes και κατεψυγμένη brine shrimp & mysis 1 φορά την εβδομάδα

Παράμετροι
pH: 8,2
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7,3
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 2
Ασβέστιο (Ca): 380
Μαγνήσιο (Mg): 1320
Φωσφορικά (Po4): 0
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 60 λίτρα την εβδομάδα
Νερό (Όσμωση - βρύση): R/O 3 σταδίων
Αλλαγή Άνθρακα: δεν χρησιμοποιώ.
Αλλαγή Αντιφώσφορο: δεν χρησιμοποιώ.
Άλλες ρουτίνες: special blend 3 φορές την εβδομάδα

Ακολουθούν φωτογραφίες με όλη την κατασκευή και το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η βάση του ενυδρείου απο κοιλοδοκό 5εκ. 120χ60χ75

IMG_0466_zpsa919f691.jpg

Πέρασα ένα χέρι μινιο και 3 χέρια plastic dip.

----------_zpsd76e950a.jpg

Και ντύθηκε με μελαμίνη 16χλ. σε χρώμα vege.

betaalphasigmaeta_zpsa7f1a678.jpg

test αντοχής για την βάση του φωτιστικού:

IMG_0490_zps3ec075bb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχουν φωτογραφίες από την διαδικασία εγκατάστασης του ενυδρείου, απο της 10:00 το πρωί μέχρι της 22:00 το βράδυ που τρέχαμε μόνο χρόνο για φωτογραφίες δεν είχαμε.... :)

Εδώ αφού έχουμε τελειώσει ο Σταύρος σετάρει την vortech και ο Αντώνης χαλαρώνει.

epsilonnuupsilondeltarhoepsilon3AF0omicr

Link to comment
Share on other sites

Όλη η διαδικασία κράτησε μία μέρα, ο βράχος και ο αραγωνίτης είναι καινούργια αφού στο προηγούμενο ενυδρείο το κυανό είχε πνίξει τα πάντα.

Τα ζωντανά είναι όλα από το προηγούμενο ενυδρείο και ευτυχώς δεν είχαμε καμία απώλεια. :)

Εδώ να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σταύρο (Vrilo) και στον Αντώνη (Ankyv) για την βοήθεια που μου έδωσαν γιατί μόνος μου θα ήθελα 5-6 μέρες για να τα καταφέρω αλλά και για το πολύ ωραίο aquascape, ελπίζω να σας το ανταποδώσω κάποια στιγμή και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη.τρελλα εξελιξιμο.μπραβο φιλε μου.

μια ερωτηση μονο.επειδη το plastic dip για την συγκεκριμενη χρηση ειναι καθαρα δικη μου ιδεα σαν πατεντα θα ηθελα να ξερω σε βαθος χρονου αν βλεπεις κατι αρνητικο(που δεν το νομιζω εδω που τα λεμε..)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά και πολύ όμορφο στήσιμο βράχου, ωραίος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, ολα ωραία , μια ένσταση στην υπερχειληση, γτ μόνο μια ;;;;

Καλή συνέχεια

Σε ευχαριστώ.

Έβαλα μια φ40 που θεωρητικά κατεβάζει περίπου 5000 λίτρα και δεν την δουλεύω και στο φουλ και επιστροφή δουλεύω με eheim 3000, νομίζω ότι είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη.τρελλα εξελιξιμο.μπραβο φιλε μου.

μια ερωτηση μονο.επειδη το plastic dip για την συγκεκριμενη χρηση ειναι καθαρα δικη μου ιδεα σαν πατεντα θα ηθελα να ξερω σε βαθος χρονου αν βλεπεις κατι αρνητικο(που δεν το νομιζω εδω που τα λεμε..)

Να είσαι καλά, ευχαριστώ.

Για το plastic dip θέλω και εγώ να δω σε βάθος χρόνου πως θα είναι....για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι θα πάει πολύ καλά...με το παραμικρό που ακουμπάει φεύγει κομμάτι.

IMHO θέλει να το περάσεις περισσότερα χέρια, αν ξανά έκανα την βάση θα έκανα ηλεκτροστατική βαφή αφού το κόστος δεν θα είχε μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά και πολύ όμορφο στήσιμο βράχου, ωραίος!!!

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μας αρωστησες ρε φιλε καλοκαιριατικα................................ ΤΕΛΕΙΟ :bigemo_harabe_net-64:

με το τζακι τι θα κανεις το χειμωνα; εχω το ιδιο θεμα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτροστατικη το δοκιμασα εγω με οχι τα αποτελεσματα που περιμενα...

περιμενα πολλα πιο θετικα απο το dip.σιγουρα 5-6 χερια θα ηταν το βελτιστο θεωρητικα παντα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Και ο αγαπημένος μου blue tang....μιας και τον έπιασα με την φωτογραφική πολύ καλά.

DSC_0070_zps9f0b6dec.jpg

Γενικά με τις φωτογραφίες δεν το έχω και πολύ παρόλο που έχω dslr φωτογραφική ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω καλές φωτογραφίες....που θα πάει θα το μάθω και αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Μας αρωστησες ρε φιλε καλοκαιριατικα................................ ΤΕΛΕΙΟ :bigemo_harabe_net-64:

με το τζακι τι θα κανεις το χειμωνα; εχω το ιδιο θεμα :bigemo_harabe_net-134:

Να είσαι καλά φίλε μου.

Εγώ όμως έχω και έναν μπόμπιρα και δεν το ανάβω το τζάκι...οπότε είμαι οκ.

Πέρσι που το άναψα 1-2 φορές με το παλιό ενυδρείο δεν είχα πρόβλημα, βέβαια το άλλο ήταν 40 εκ πλάτος και αυτό 60, οπότε δεν ξέρω αλλά ας περάσει το καλοκαίρι και μετά βλέπουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία δουλειά και χαίρομαι για το όμορφο αποτέλεσμα και επίσης ενα μπράβο και στον Σταυρο και Αντωνη για την πολύτιμη βοήθεια τους σίγουρα έχεις πολλά να μάθεις και από τους δυο!!!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο θα γίνουν παπάδες εκεί μέσα.Για το Plastic dip δεν ξέρω πάντως εγώ στη βάση μου την είχα καπλαντίσει με ζελατίνα (με αυτό που κάνουν και τα βιβλία)και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αποτέλεσμα.

Σίγουρα θα γίνει πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε το αποτελεσμα εκπληκτικο ,παει για κηπος τωρα βεβαια για τον Σταυρο [παλιοσειρα] και τον Αντωνη [νεα δυναμη] που με την συνεργασια τους το αποτελεσμα ειναι δεδομενο .καλη συνεχεια,περιμενουμε φωτο απο την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία δουλειά και χαίρομαι για το όμορφο αποτέλεσμα και επίσης ενα μπράβο και στον Σταυρο και Αντωνη για την πολύτιμη βοήθεια τους σίγουρα έχεις πολλά να μάθεις και από τους δυο!!!

Σε ευχαριστω Λυκούργο.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο θα γίνουν παπάδες εκεί μέσα.Για το Plastic dip δεν ξέρω πάντως εγώ στη βάση μου την είχα καπλαντίσει με ζελατίνα (με αυτό που κάνουν και τα βιβλία)και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Ευχαριστω πολυ.

Την ζελατίνα πρώτη φορά την ακούω, αλλα δεν φαίνεται κακή ιδέα.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αποτέλεσμα.

Σίγουρα θα γίνει πολύ ωραίο.

Ευχαριστώ πολυ.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...