Jump to content

Jimmal Reef 400Lt


jimmal

Recommended Posts

Μπραβο καλος τα δεχτηκες προσεχε με αυτον ειναι δυσκολος στο φαι και αρκετα τσαμπουκας αλλα κουκλος ο κερατας.

Σε ευχαριστώ Νίκο να είσαι καλά. Το ψαράκι δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα ούτε με το blue ούτε με το yellow αλλά με το φαΐ έχουμε ένα θέμα, ελπίζω να το ξεπεράσει και να τρώει κανονικά.

Ζωγραφια ειναι φιλαρακι το ενυδρειο σου......πανεμορφο!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά.

Μπραβο μητσο πολυ χαίρομαι με τα αποτελέσματα σου....

Αντώνη σε ευχαριστώ φίλε, όσο για το αποτέλεσμα....έχεις βάλει και εσύ το χεράκι σου.... :)

Άντε σιγά - σιγά να βλέπουμε και το δικό σου, μην το κρατάς μόνο για την πάρτη σου.

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίο στήσιμο! αν είχες και διαφορετικό το ύψος των νησιών θα ήταν το κάτι άλλο! και η κατασκευή πολύ καλή! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο! αν είχες και διαφορετικό το ύψος των νησιών θα ήταν το κάτι άλλο! και η κατασκευή πολύ καλή! :bigemo_harabe_net-64:

Σε ευχαριστώ, σκέφτομαι κάποια στιγμή να ψηλώσω το νησί στα δεξιά αλλά σε αυτή την φάση δεν θα πειράξω τίποτα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, σκέφτομαι κάποια στιγμή να ψηλώσω το νησί στα δεξιά αλλά σε αυτή την φάση δεν θα πειράξω τίποτα... :)

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και γω! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ,το φαντάζομαι του χρόνου τέτοιο καιρό...

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μητσο για 1,5 μηνα ενυδρειο .... πας πολυ καλα !!! Μπραβο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κατεψυγμένη αν δεν το εχεις κάνει για τον ακανθουρο!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κατεψυγμένη αν δεν το εχεις κάνει για τον ακανθουρο!

Έχω δοκιμάσει και κατεψυγμένη αλλα δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον.

:(

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Έγινε επεξεργασία - jimmal
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα ποσο μου αρεσουν τα νησακια σου!? Τωρα πρεπει να τα γεμισεις σιγα σιγα... Θα απολαμβανω καθε σου update φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Νίκο να είσαι καλά. Το ψαράκι δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα ούτε με το blue ούτε με το yellow αλλά με το φαΐ έχουμε ένα θέμα, ελπίζω να το ξεπεράσει και να τρώει κανονικά.

Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά.

Αντώνη σε ευχαριστώ φίλε, όσο για το αποτέλεσμα....έχεις βάλει και εσύ το χεράκι σου.... :)

Άντε σιγά - σιγά να βλέπουμε και το δικό σου, μην το κρατάς μόνο για την πάρτη σου.

:bigemo_harabe_net-146:

Σιγα σιγα ετοιμασω κ εγω τη παρουσίαση απλα ξέρεις ποσα κυμματα πέρασα για να καταφέρω να το στησω το ενυδρειακι μου....επισης δεν υπάρχει φωτογραφική οπότε τωρα που θα έρθεις εσυ ετοιμάσου.... Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:Μπράβο Δημήτρη!

Το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ όμορφο από όλες τις απόψεις και με πολύ καλές προοπτικές εξέλιξης.

Επειδή είχα την χαρά να το δώ και απο κοντά το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι απο πλευράς κατασκευής είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ μου. Πραγματικό στολίδι στο σαλόνι σου!

Σίγουρα το επόμενο ενυδρείο μας θα το αναλάβει ο Νίκος!!!

Φίλε καλή συνέχεια ...!

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα ποσο μου αρεσουν τα νησακια σου!? Τωρα πρεπει να τα γεμισεις σιγα σιγα... Θα απολαμβανω καθε σου update φιλαρακι!

Σε ευχαριστώ Vale, να περάσει πρώτα το καλοκαίρι χωρίς απώλειες και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:Μπράβο Δημήτρη!

Το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ όμορφο από όλες τις απόψεις και με πολύ καλές προοπτικές εξέλιξης.

Επειδή είχα την χαρά να το δώ και απο κοντά το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι απο πλευράς κατασκευής είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ μου. Πραγματικό στολίδι στο σαλόνι σου!

Σίγουρα το επόμενο ενυδρείο μας θα το αναλάβει ο Νίκος!!!

Φίλε καλή συνέχεια ...!

Σε ευχαριστώ πολύ Χρύσα να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιστροφή από διακοπές και δυστυχώς τα νέα δεν είναι καθόλου καλα!!!!!!

Για κάποιο λόγο που ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω έπεσε η ασφάλεια και έμεινε 5 μέρες χωρίς ρεύμα, αποτέλεσμα όλα νεκρά εκτός από 2 caulastrea που μάλλον την γλίτωσαν.

Τώρα έχει 100% αλλαγή νερού, έξω όλος ο αραγωνιτης για να καθαριστεί και να ξανά μπει και πάλι όλα από την αρχή.

:(

Έγινε επεξεργασία - jimmal
Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε φιλε τα ζωντανα και η προσπαθεια.τι να πεις.καλη δυναμη ευχομαι,γρηγορα να ανακαμψει

και αλλο κακο να μην συμβει. :( :(

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

fts1_zps2b5a2615.jpg

Επιστροφή από διακοπές και δυστυχώς τα νέα δεν είναι καθόλου καλα!!!!!!

Για κάποιο λόγο που ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω έπεσε η ασφάλεια και έμεινε 5 μέρες χωρίς ρεύμα, αποτέλεσμα όλα νεκρά εκτός από 2 caulastrea που μάλλον την γλίτωσαν.

Τώρα έχει 100% αλλαγή νερού, έξω όλος ο αραγωνιτης για να καθαριστεί και να ξανά μπει και πάλι όλα από την αρχή.

:(

:bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59:

Πω πωωω!!! Μιλάμε έπαθα τώρα!

Έχασες τέτοιο αριστούργημα???

Κουράγιο φίλε μου, θα το ξαναφτιάξεις και καλύτερο!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι λίγο αυστηρός και θα σε μαλώσω. :bigemo_harabe_net-87::bigemo_harabe_net-86: Πως είναι δυνατόν να αφήνεις ένα reef ενυδρείο έστω και μια μέρα χωρίς παρακολούθηση.Άκου εκεί πέντε μέρες.Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει δικαιολογία Νίκο μου.Θα έπρεπε να πηγαίνει κάποιος κάθε μέρα να το βλέπει.Και το σημαντικότερο και ποιο σωστό πρώτα στήνουμε τον απαραίτητο εξοπλισμό παρακολούθησης κατ΄εμένα και μετά βάζουμε μέσα ζωντανά.Και όταν λέω τον απαραίτητο εξοπλισμό δεν εννοώ μόνο τα ακριβά συστήματα παρακολούθησης(aquatronica,ghl) αλλά μπορείς να βάλεις μια κάμερα ip ώστε να το βλέπεις από παντού η και ακόμα το παλιό γνωστό κόλπο με ένα windowsphone που θα σε ενημερώνει πότε έχεις ρεύμα στο κύκλωμα και πότε όχι. Ή ο ένας τρόπος ή ο άλλος κοστίζει όσο δυο με τρία κοράλλια.Καιρός λοιπόν να αναθεωρήσεις και εσύ όπως έκανα και εγώ παλαιότερα για τη σημαντικότητα κάποιων εφαρμογών για το ενυδρείο σου.Όλα τα παραπάνω σε πολύ υψηλό τόνο αλλά πολύ φιλικά γιατί είναι κρίμα και για να σε βοηθήσω και εγώ έστω και λίγο, να γίνεις λίγο καλύτερος χομπίστας. :bigemo_harabe_net-55: Πραγματικά στενοχωρήθηκα. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

πολλες ζημιες φετος,τι να πω μην μασας θα το ξανακανεις καλυτερο Δημητρη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την στήριξη, δεν θα το βάλω κάτω, είναι και ευκαιρία να γίνουν και κάποια πράγματα καλύτερα από πριν.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι να βρω τον λόγο που έγινε το βραχυκύκλωμα και έριξε τον γενικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι λίγο αυστηρός και θα σε μαλώσω. :bigemo_harabe_net-87::bigemo_harabe_net-86: Πως είναι δυνατόν να αφήνεις ένα reef ενυδρείο έστω και μια μέρα χωρίς παρακολούθηση.Άκου εκεί πέντε μέρες.Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει δικαιολογία Νίκο μου.Θα έπρεπε να πηγαίνει κάποιος κάθε μέρα να το βλέπει.Και το σημαντικότερο και ποιο σωστό πρώτα στήνουμε τον απαραίτητο εξοπλισμό παρακολούθησης κατ΄εμένα και μετά βάζουμε μέσα ζωντανά.Και όταν λέω τον απαραίτητο εξοπλισμό δεν εννοώ μόνο τα ακριβά συστήματα παρακολούθησης(aquatronica,ghl) αλλά μπορείς να βάλεις μια κάμερα ip ώστε να το βλέπεις από παντού η και ακόμα το παλιό γνωστό κόλπο με ένα windowsphone που θα σε ενημερώνει πότε έχεις ρεύμα στο κύκλωμα και πότε όχι. Ή ο ένας τρόπος ή ο άλλος κοστίζει όσο δυο με τρία κοράλλια.Καιρός λοιπόν να αναθεωρήσεις και εσύ όπως έκανα και εγώ παλαιότερα για τη σημαντικότητα κάποιων εφαρμογών για το ενυδρείο σου.Όλα τα παραπάνω σε πολύ υψηλό τόνο αλλά πολύ φιλικά γιατί είναι κρίμα και για να σε βοηθήσω και εγώ έστω και λίγο, να γίνεις λίγο καλύτερος χομπίστας. :bigemo_harabe_net-55: Πραγματικά στενοχωρήθηκα. :bigemo_harabe_net-146:

Νίκο δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αρχές Ιουλίου που έλειψα για μία εβδομάδα είχα αφήσει κλειδιά και πήγαιναν μια φορά την ημέρα για να δουν αν είναι όλα καλά, αλλά τον Αύγουστο που θα έλειπα για 2 εβδομάδες για την πρώτη εβδομάδα δεν βρήκα κάποιον να προσέχει το ενυδρείο και εκεί την πάτησα, επίσης είχα αφήσει τον υπολογιστεί και μέσω skype παρακολουθούσα το ενυδρείο μέχρι που κάποια στιγμή βγήκε ο υπολογιστείς off line και πίστεψα ότι φταίει το δίκτυο.....μεγάλη χαζομάρα.....

Δεν πρόκειται να αφήσω άλλη φορά το ενυδρείο χωρίς να πηγαίνει κάποιος καθημερινά να το βλέπει....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο δημητρη αυτο ειναι το πνευμα :thumbup:

Λυπαμαι για τις απωλειες αλλα μπραβο σου που το κοιτας απο τη θετικη πλευρα.

Αυτες οι απωλειες ειναι που μας κανουν καλυτερους οσο και οξυμωρο και αν ακουγεται.

Για το βραχυκυκλωμα ριξε μια ματια πρωτα στις πριζες(αν εχεις) που ειναι κοντα στο ενυδρειο,sump η' καποια

αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...