Jump to content

Jimmal Reef 400Lt


jimmal

Recommended Posts

Γίνονται και όταν είμαστε αλλά τότε τα προλαβαίνουμε :bigemo_harabe_net-134: και δεν έχουν ολέθριες συνέπειες! Κρίμα ρε φίλε είναι πολύ σπαστικό να γυρνάς στο σπίτι και να ανακαλύπτεις πως όλα πέθαναν,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή επάνοδο και καλή αρχή φίλε μου! Πιστεύω πως από αυτό θα βγεις πολύ πιο δυνατός και οργανωμένος!

Το skype με το που βγει off πάει να πει πως δεν έχεις ρεύμα.....τηλέφωνο καπάκια σε κάποιον για να σώσεις την παρτίδα.....!!

Πολλά ενυδρεία και φέτος το καλοκαίρι την άκουσαν......ευτυχώς εγώ ακόμα την έχω γλυτώσει!!Έχω όμως και το ταξίδι του μέλιτος τον Σεπτέβρη.........:/

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη,

Να μην στεναχωριέσαι καθόλου! Έχεις γύρω σου καλούς φίλους που θα σε στηρίξουν σε όλα…. Στήσιμο νέου ενυδρείου, φραγκάκια και οτιδήποτε χρειαστείς!

Καλή διάθεση να έχεις και όρεξη!

Σκέψου ότι τώρα που έχεις κάποια εμπειρία μπορείς να διορθώσεις όλα εκείνα που ίσως να σε ενοχλούσαν ή θα ήθελες να είναι διαφορετικά.

Δες το όλο θέμα σαν μία δεύτερη ευκαιρία!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο και καλή αρχή φίλε μου! Πιστεύω πως από αυτό θα βγεις πολύ πιο δυνατός και οργανωμένος!

Το skype με το που βγει off πάει να πει πως δεν έχεις ρεύμα.....τηλέφωνο καπάκια σε κάποιον για να σώσεις την παρτίδα.....!!

Πολλά ενυδρεία και φέτος το καλοκαίρι την άκουσαν......ευτυχώς εγώ ακόμα την έχω γλυτώσει!!Έχω όμως και το ταξίδι του μέλιτος τον Σεπτέβρη.........:/

Σε ευχαριστώ Κώστα να είσαι καλά, τώρα ότι έγινε έγινε, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να κάνω το ίδιο λάθος άλλη φορά.

Ελπίζω και εσύ όσο θα λείπεις να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη,

Να μην στεναχωριέσαι καθόλου! Έχεις γύρω σου καλούς φίλους που θα σε στηρίξουν σε όλα…. Στήσιμο νέου ενυδρείου, φραγκάκια και οτιδήποτε χρειαστείς!

Καλή διάθεση να έχεις και όρεξη!

Σκέψου ότι τώρα που έχεις κάποια εμπειρία μπορείς να διορθώσεις όλα εκείνα που ίσως να σε ενοχλούσαν ή θα ήθελες να είναι διαφορετικά.

Δες το όλο θέμα σαν μία δεύτερη ευκαιρία!!! :bigemo_harabe_net-64:

Χρύσα μου σε ευχαριστώ πολύ,

Ευτυχώς μέσα από το hobby κατάφερα να γνωρίσω αξιόλογους ανθρώπους που με βοήθησαν και με βοηθάνε ακόμα, είτε στα εύκολα είτε στα δύσκολα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα το βάλω εύκολα κάτω και όπως λες είναι και μια ευκαιρία να αλλάξω και μερικά πράγματα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλο κουραγιο να το ξαναφτιαξεις ακομη καλητερο απο οτι ηταν. Σιγουρα θα εχεις βρει καποιες αδυναμιες τις οποιες τωρα που ειναι αδειο ειναι ευκαιρια να τις τακτοποιησεις. Ολα μες το προγραμμα ειναι.

Και προσωπικη μου αποψη....οποιοδηποτε συστημα παρακολουθησεις να εχεις....σαν τον ανθρωπινο παραγωντα δεν συγκρινετε. Με ενα τηλ μιλας με το προσωπο που προσεχει το ενυδρειο και με 5 ερωτησεις που θα του κανεις εχει μαθει την εικονα του ενυδρειου εκεινη την στιγμη και φυσικα αν γινει κατι δινεις οδηγιες και δεν χαλας τις διακοπες σου. (Βεβαια μετα αυτο το προσωπο αξιζει και ενα κρασακι ή ενα δωρακι απο το μερος που πηγες :) )

Αυτη την φορα θα το φτιαξεις ακομα καλυτερο με περισσοτερη ορεξη και θα το δεις!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημητρη τα ειπαμε και μεσω skype απλα να μεινουν και καποιες ιδεες.Συμφωνω απολυτα με τα παιδια οτι επρεπε να υπαρχει παρακολουθηση με τεχνικα μεσα οπως ειχες αλλα δεν το ερμηνευσες σωστα αυτο που εγινε.

Πιστευω οτι θα ειχε γινει διακοπη ΔΕΗ και οταν ηρθε το ρευμα λογω φορτιου επεσε το by-pass που εχουν τα σπιτια.

Ενας ηλεκτρολογος θα μας τα πει καλυτερα διοτι εγω ειμαι μετα τη πριζα ,απλα λεω οτι πρεπει να τσεκαρεις φορτιο και ασφαλειες πινακα μηπως ειναι μικρες στη γραμμη που δινεις ρευμα στο ενυδρειο.

Επιπλεον αυτο το σκατουλακι που κανει 5 δολλαρια

http://www.ebay.com/itm/DC-12V-H3Y-2-Power-On-Time-Relay-Delay-Timer-0-60-Minute-DPDT-Base-Socket-/261282631921?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cd5a890f1

τι κανει......οταν πεσει το ρευμα και ξαναερθει δινει την ταση οταν εσυ το εχεις ρυθμισει μετα απο καποια δευτερολεπτα,οποτε ενα τετοιο στους κυκλοφορητες ενα στο σκιμμερ ενα στο φωτισμο θα εκανε πια ομαλη την αναπτυξη φορτιου στη μπριζα οποιος θελει επιπλεον λεπτομερειες να μου πει να ανοιξω θεμα γιαυτα.

Καλη επανοδο δημητρη και ελα οποτε θες να σου δωσω κοραλια ,ναιιιιιιιιι επιτελους λεω και γω να δωσω σε καποιον μετα απο 3 χρονια στο χωρο,

Αντε χαμογελα και παμε παρακατω...............

υ.γ.

Το λινκ ειναι για12 βολτ εχει και για 220

Έγινε επεξεργασία - merlon1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Μετά απο αρκετό καιρό και αφού έγινε 100% αλλαγή νερού, μπήκε καινούργιος αραγωνίτης και μηδένισαν οι τιμές, επιτέλους το ενυδρείο είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρια και κοράλλια.

Επίσης στο ενυδρείο μπήκε και ATS με μια πολύ απλή κατασκευή που ελπίζω να δουλέψει.

Και μερικές φωτογραφίες από το ATS:

2013-09-28164936_zps8294c407.jpg

2013-09-28164945_zps1ed71422.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Δημήτρη μπράβο.Τακτοποίησε και λίγο τα καλώδια και βάλε τους ταμπελάκια ώστε όταν λείπεις ο αυτόπτης μάρτυρας να ξέρει τι του γίνεται.Κάλυψε με κάποιο τρόπο το υπόλοιπο σαμπ γιατί θα σου γεμίσει άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Απλη και ωραια σκεψη δημητρη.

Ενημερωσε μας για το πως θα παει. :bigemo_harabe_net-64:

Σε ευχαριστώ Μιχάλη,

Τρέχει περίπου 10 μέρες τώρα αλλά ακόμα δεν έχει πιάσει αρκετή άλγη, φαντάζομαι οτι παίζει ρόλο και το γεγονός οτι το ενυδρείο είναι άδειο απο ψάρια - κοράλλια.

Θα σας κρατάω ενήμερους για την εξέλιξη του ATS.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Δημήτρη μπράβο.Τακτοποίησε και λίγο τα καλώδια και βάλε τους ταμπελάκια ώστε όταν λείπεις ο αυτόπτης μάρτυρας να ξέρει τι του γίνεται.Κάλυψε με κάποιο τρόπο το υπόλοιπο σαμπ γιατί θα σου γεμίσει άλγες.

Σε ευχαριστώ Νίκο,

Πράγματι τα καλώδια πρέπει να μπουν σε μια τάξη γιατι γίνεται χαμός.....θα γίνει και αυτό σύντομα.

Για τις άλγες στο sump δεν το είχα σκεφτεί, θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μιχάλη,

Τρέχει περίπου 10 μέρες τώρα αλλά ακόμα δεν έχει πιάσει αρκετή άλγη, φαντάζομαι οτι παίζει ρόλο και το γεγονός οτι το ενυδρείο είναι άδειο απο ψάρια - κοράλλια.

Θα σας κρατάω ενήμερους για την εξέλιξη του ATS.

Ναι λογικο ειναι δημητρη.

Μολις αρχισεις να φορτωνεις με ψαρια και ταισματα τοτε θα ξεκινησει σιγα σιγα να

πιανει αλγη και να μεγαλωνει.

Το θεμα ειναι τι θα κανεις με το σκιμμερ.

Θα το δουλευεις ταυτοχρονα?θα το σταματησεις?θα το δουλευεις συγκεκριμενες ωρες?

Γιατι αυτα τα δυο λειτουργουν αναταγωνιστικα και κυριως υπερ του σκιμμερ που δεν χρειαζεται

καποιο χρονο οπως το ats για να ξεκινησει να δουλευει-αποδιδει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το λέει ο Μιχάλης Δημήτρη για το σκίμμερ.Εγώ τα είχα ξεκινήσει μαζί με αποτέλεσμα να αργήσει λίγο το ΑΤΣ αλλά στη συνέχεια αυτό που υπερίσχυσε ήταν το ΑΤΣ με αποτέλεσμα το σκίμμερ να κατεβάσει το ύψος του αφρού του και να μη παράγει πια.Κατά τη γνώμη μου καλά κάνεις και έχεις και τα δυο μαζί σε πλήρη λειτουργία για αρχή,αλλά πρέπει να ξεκινήσεις να ταΐζεις με μανία.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή έχω και τα δύο να δουλεύουν 24 ώρες, αργότερα και ανάλογα πως θα πάει το ATS θα δουλεύω μερικές ώρες την ημέρα το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μητσο πολύ καλή κατασκευή άντε με το καλό να φτιάξουμε κ το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα,

Μια φωτογραφία από το ATS που τρέχει εδώ και ένα μήνα, νιτρικά και φωσφορικά είναι στο μηδέν παρόλο που έχω κλείσει το skimmer εδώ και δύο εβδομάδες.

phiomegatauomicrongammarhoalphaphiiota30

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

Μια φωτογραφία από το ATS που τρέχει εδώ και ένα μήνα, νιτρικά και φωσφορικά είναι στο μηδέν παρόλο που έχω κλείσει το skimmer εδώ και δύο εβδομάδες.

phiomegatauomicrongammarhoalphaphiiota30

:bigemo_harabe_net-75: :bigemo_harabe_net-75: :bigemo_harabe_net-75:

Έτρωγα μπισκότα και παραλίγο να μου απ'τη μύτη. :D

Πάντως πολύ καλή καλιέργεια.

ΥΓ: Πολύ ats βλέπω τώρα τελευταία... :bigemo_harabe_net-88:

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...