Jump to content

Αρχή Στην Μπουκάλα!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πρίν λίγες μέρες παρέλαβα τον εξοπλισμό και μπορώ επιτέλους να δουλέψω την μπουκάλα co2 στο ενυδρείο μου. Οι εμπειρότεροι στο θέμα θα ήθελα να μου πείτε με τι ποσότητα να ξεκινήσω. Δλδ το έχω με 1φυσαλίδα ανα 3 sec. Ο χρωματικός δεικτης είναι ακόμη μπλέ μετα από 24 ώρες χρήσης. Λοιπόν τι με συμβουλέυετε; Να διευκρινίσω ότι δεν έχω ηλεκτροβάνα ή ph controler και σκέφτομαι να το αφήσω συνεχώς ανοιχτό. 60 λιτρα είναι το ενυδρείο και αρκετά φυτεμένο. Από το γνωστό πινακάκι συγκέντρωσης co2 είμαι στο 11.357 με ph 7.2 kai KH 6.

Ελπίζω ότι δεν είμαι off topic.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

90 φυσσαλιδες το λεπτο.παρατηρησε και παρε μετρησεις την ιδια ωρα τα επομενα 24ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Dr klaz για την άμεση απάντηση. 90 φυσ. το λεπτο σημαίνει κάτι περισσότερο από 1,5 το sec σωστά; Δεν χρειάζομαι περίοδο προσαρμογής; Δλδ σταδιακό ανέβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση χρονοδιακόπτη μπορείς να επιλέξεις κάποιες ώρες τη νύκτα να μην είναι ανοικτό το CO2.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sotiris δεν έχει ηλεκτροβάνα το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το έγραψες αλλά εγώ δεν το πρόσεξα.

Τότε υπάρχει μονόδρομος. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

μα αφου δεν εχει κοντρολερ η ηλεκτροβανα,ο χρονοδιακοπτης που κολλαει..?

απο την στιγμη που εχεις σωστα σε ενταση και φασμα φωτα και αρκετη φυτομαζα βουρ στο διοξειδιο.προσοχη να μην πεσει το κεχα σου αποτομα μονο.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: Ευχαριστώ... πάω να το τουρμπίσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...