Jump to content

Ανεμιστήρες Στο Full.


Recommended Posts

Τι θερμοκρασίες ''κτυπάτε'' αυτές τις μέρες? Στο δικό μου ο controller ανοιγοκλείνει τους ανεμιστήρες συνέχεια!!! Με το ζόρι το κρατάω στους 27 βαθμούς. Και ακόμα δεν πιάσανε οι ζέστες :(

Link to comment
Share on other sites

26,5 στα 500 λιτρα.....................χεχεχε αλλα η αληθεια ειναι οτι ..τοσο το θελω.

Link to comment
Share on other sites

26,5 στα 500 λιτρα.....................χεχεχε αλλα η αληθεια ειναι οτι ..τοσο το θελω.

Αντε τώρα να ζεσταθούν τα 500 λίτρα από τώρα. Τι θα κάνουμε εμείς οι μικρότεροι?

Link to comment
Share on other sites

λιγοτερες ωρες φωτοπεριοδο,ανοιχτο καπακι,ανεμιστηρες,ψυκτικα ,οτι εχει ο καθενας.....

Link to comment
Share on other sites

25,7 σταθερά.

Λειτουργώ chiller.

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες ''κτυπάτε'' αυτές τις μέρες? Στο δικό μου ο controller ανοιγοκλείνει τους ανεμιστήρες συνέχεια!!! Με το ζόρι το κρατάω στους 27 βαθμούς. Και ακόμα δεν πιάσανε οι ζέστες :(

Τι διαφορά θερμοκρασίας έχεις ρυθμίσει;

Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι 36, στο ενυδρειο 28. Δυο ανεμιστηρες βαζουν και ενας βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

τι σπιτι εχεις που ανεβαζει κιολας 36?σε φουρνο εισαι?

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι 35-37,με τρεις ανεμηστηρεσ να βαζουν και ενας να βγαζει με το ζορι το κραταω στους 27,αλλα πολυ εξατμηση :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά θερμοκρασίας έχεις ρυθμίσει;

To έχω ρυθμίσει στους 27 με διαφορά 0,3 βαθμούς. Οι ανεμιστήρες είναι δύο 12άριδες και μέχρι στιγμής δουλεύουν στα 12V.

και οι δυο σπρώχνουν αέρα μέσα και έχω το μπροστινό καπάκι ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο σπιτι 32 βαθμους και στο ενυδρειο με 4 ανεμιστηρες και το chiller με το ζορι 27, παντως δεν παιζομαστε, ειμαστε εντελως καμμενοι, χτες το βραδυ εβραζα και δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την ζεστη ( το κλιματιστικο εχει ενα θεμα και περιμενω τον ψυκτικο να ερθει ) και σκεφτομουν την θερμοκρασια του ενυδρειου και αν τα ζωντανα εχουν δροσια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι ολη μερα! Δεν με νοιαζει για εμενα που τρεχει ο ιδρωτας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με την θερμομονωση που εκανα το φθινοπωρο,εχω σωθει.και αυτο φαινεται ιδιαιτερα ΚΑΙ το καλοκαιρι.

εαν αερισω το σπιτι απο πχ τις 8 το πρ ι εως και τις 10-11,και μετα κλεισω και 35 να εχει εξω,μεσα εχω 26 χωρις αιρκοντισιον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν με το καλο φτιαξω ενυδρειο εδω που ειμαι το τελευταιο πραγμα που θα με νοιαζει πλεον θα ειναι οι θερμοκρασιες το καλοκαιρι..ουτε ανεμιστηρακια ουτε τιποτα!:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν με το καλο φτιαξω ενυδρειο εδω που ειμαι το τελευταιο πραγμα που θα με νοιαζει πλεον θα ειναι οι θερμοκρασιες το καλοκαιρι..ουτε ανεμιστηρακια ουτε τιποτα! :P

Θα χρειαστουν .

Στο παραθυρο.

Να φυσανε προς τα εξω.

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστουν .

Στο παραθυρο.

Να φυσανε προς τα εξω.

:whistling:

αχαχαχαχαχαχαχααχ!:P

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστουν .

Στο παραθυρο.

Να φυσανε προς τα εξω.

:whistling:

Χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα!!!!!!! :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών η βερμοκρασία είναι υπό έλεγχο.

Τα πρωινά κρατιέται με άνεση στους 26,2 ενώ το απόγευμα και με την επιβάρυνση από τα φώτα ο controler ανοιγοκλείνει 4 ανεμιστηράκια και η θερμοκρασία φτάνει και κρατιέται στους 27. Οταν θα <<κάψουν>> για τα καλά οι ζέστες, τότε θα δουμε τι επιπρόσθετα μέτρα θα λάβουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η λύση είναι chiller οι ανεμιστήρες παλεύουν με την ζέστη για να κατεβάσουν θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

σπίτι 26-28 ενυδρειο 26,5 με 4 ανεμιστηρακια που δεν τα βλέπω να ζοριζονται και πολυ! δεν έχω καπάκι δεν έχω πειράξει την φωτόπερίοδο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμεις καναμε μια κατασκευουλα με ανεμιστηρακια υπολογιστη τα οποια τα εχουμε στηριξει πανω απο το ενυδρειο και τα εχουμε με χρονοδιακοπτη να ανοιγουν οταν ανοιγει και το φως και μεχρι στιγμης ειμαστε σταθερη με θερμοκρασια,ελπιζω να συνεχιστει ετσι ολο το καλοκαιρακι...βεβαια εχω σκεφτει να δοκιμαζαμε ανεμιστηρακι στο πλαι,τοποθετημενο στο πλαι δλδ και να ειναι αναμεσα απο νερο και φωτιστικο ωστε να απωθει την θερμοτητα του φωτιστικου και σκεφτομουν να το δοκιμασουμε κιολας με αυτο το τροπο,δλδ να φωτιζει στο υψος που θελω,να μην μειωσουμε την φωτοπεριοδο αλλα να απωθουμε την θερμοτητα απο το νερο. σκεψεις κανουμε φυσικα αλλα και η δοκιμη δε βλαπτει,σημερα που θα παω να παρω την γαριδα θα αγορασω και ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο γιατι με το αναλογικο δε την παλευω ασε που πιστευω οτι εχει μεγαλη αποκλιση και γενικα οπως εχετε καταλαβει θελω να εχω ησυχο το κεφαλαι μου:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 35 σπίτι και στο ενυδρείο κρατιέται μετά βίας στους 27-28 :bigemo_harabe_net-91: . Οι ανεμιστήρες δουλεύουν σχεδόν συνέχεια. 4 ανεμιστήρες 8άριδες (3 βάζουν αέρα και 1 βγάζει). Αυτές τις ημέρες όμως που η θερμοκρασία στο σπίτι είναι σταθερά πάνω από 33 και φτάνει μέχρι και 36 οι ανεμιστήρες δεν έφταναν :bigemo_harabe_net-68: . Δούλευαν συνέχεια και η θερμοκρασία δεν έπεφτε με τίποτα κάτω από τους 28,5 :bigemo_harabe_net-58: . Αποτέλεσμα ήταν να μου καταστραφούν σχεδόν ολοκληρωτικά 4 εχινόδοροι, πάνω από 10-14 βαλενισέριες και καμιά 10αριά ροτάλες (wallichii) :bigemo_harabe_net-99: . Έτσι έβγαλα το καπάκι (που δεν έχει ανεμιστήρες - μπροστινό) εντελώς και τοποθέτησα έναν ανεμιστήρα μικρό 220V για να συνδράμει και αυτός στην πυρόσβεση :D . Και αυτόν τον ανεμιστήρα τον έχω συνδέσει με τον controller. Τώρα κάτι γίνεται :bigemo_harabe_net-69: . Η θερμοκρασία πέφτει στους 27 όπου και σβήνουν οι ανεμιστήρες. Βέβαια αυτό δεν κρατάει πολύ. Κάπου στο μισάωρο ανάβουν ξανά αλλά από το να μένει καλυμμένη στους 28,5 καλύτερα έτσι. Τώρα θέλω να δω μήπως και συνέλθουν οι εχινόδοροι, οι βαλεσινέριες και οι ροτάλες ή θα ξεκινήσω τα ξεριζώματα.... :bigemo_harabe_net-57:

Link to comment
Share on other sites

στο σπίτι εγώ έχω 27 βαθμούς και στο ενυδρείο 28,ούτε ανεμιστηρακια ούτε τίποτα.απλά το μισό καπάκι ανοιχτό!

Link to comment
Share on other sites

εμεις δοκιμασαμε και με κανονικο ανεμιστηρα ανεβασμενο σε ενα διποδο και χτυπαει κατευθειαν την επιφανεια του νερου,πεφτει η θερμοκρασια μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...