Jump to content

Ευθανασία Σε Guppie?


Recommended Posts

Οπως λεει και το θεμα,βλεπω εδω και ωρα μια θηλυκια μεγαλη να πνεει τα λοισθια.Δηλαδη κολυμπα η μαλλον παρασερενεται σχεδον απο το φιλτρο με το κεφαλι κατω και χτυπα απλα την ουρα της?Τι να κανω?Σας εχει τυχει?

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει τύχει ακόμα να βλέπω το ψαράκι σε τέτοια κατάσταση. Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε παραπέμψω σε αυτές τις συζητήσεις που έχω και εγώ διαβάσει αρκετές φορές.

Ευθανασία...
Ευθανασία Νο2

Το θέμα είναι επίσης, πως έφτασε σε αυτήν την κατάσταση ;

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση με αυτο το ψαρι ειναι οτι ηταν πολυ μεγαλυτερο απο τα αλλα θυληκα guppie που εχω και αρχισα να υποψιαζομαι οτι ειναι γερασμενο.....Σχεδον ειναι ψοφιο απλα αντιδρα σπαδωδικα και με στεναχωρει....

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μερες ειχα και γεννα απο τα πλατυ και εχω 3μικρα.Αρχισα λοιπον να ταιζω και το πρωι αλλα εκανα αλλαγη νερου καθε 3 μερες.Μετρησεις δεν εχω δυστυχως αλλα τα υπολοιπα ψαρια εινια μια χαρα μαζι και τα μικρα.Απλα το συγκεκριμενο ειχε καιρο που επλεε καπως περιεργα με την ουρα ουσιαστικα να κρεμεται.....

Επισης εβαλα και το ξυλο με 2 πετρες αλλα αν ηταν κατι απο ολα αυτα που αλλαξε τις ισορροπιες δεν θα ειχα θεμα και με τα αλλα ψαρια?Μηπως ειναι απλα γεραματα ή δεν ψοφουν ετσι απο γεραματα?

Δεν ξερω εχω στεναχωρηθει.

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα να βλέπεις τα ψαράκια σε αυτήν την κατάσταση. Εγώ "ευτυχώς" όσες φορές έχω χάσει ψάρι, δεν το έχω δει να "λιώνει" και να ταλαιπωρείται.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δημητρη συμπληρωσα καποια στοιχεια στο προηγουμενο ποστ.....

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα. Το ξύλο δύσκολα να σου άλλαξε τόσο πολύ τις ισορροπίες Σπύρο. Λογικά από γεράματα χάνουν τις δυνάμεις τους, δεν τρώνε κτλ κτλ . :(

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μερες ειχα και γεννα απο τα πλατυ και εχω 3μικρα.Αρχισα λοιπον να ταιζω και το πρωι αλλα εκανα αλλαγη νερου καθε 3 μερες.Μετρησεις δεν εχω δυστυχως αλλα τα υπολοιπα ψαρια εινια μια χαρα μαζι και τα μικρα.Απλα το συγκεκριμενο ειχε καιρο που επλεε καπως περιεργα με την ουρα ουσιαστικα να κρεμεται.....

Επισης εβαλα και το ξυλο με 2 πετρες αλλα αν ηταν κατι απο ολα αυτα που αλλαξε τις ισορροπιες δεν θα ειχα θεμα και με τα αλλα ψαρια?Μηπως ειναι απλα γεραματα ή δεν ψοφουν ετσι απο γεραματα?

Δεν ξερω εχω στεναχωρηθει.

Καλό θα είναι να μετρήσεις το νερό του ενυδρείου σου για να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις κάποιο θέμα εκεί που θα επηρεάσεις και το υπόλοιπο ενυδρείο. Το ξύλο και τις πέτρες απο που τα προμηθεύτηκες;

:)

Link to comment
Share on other sites

χαμος 35 βαθμους το ενυδρειο !!!Τρεχω για αλλαγη νερου τωρα κια απαντω σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού ανά 3 ημέρες είναι υπερβολή.Στρεσάρεις τα ψάρια χωρίς λόγο με τις συνεχόμενες μεταβολές στο σύστημα. Βρες τρόπο να ψύξεις το ενυδρείο σου με ανεμιστηράκια ή ψυκτικό μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τα πραγματα εχουν ως εξης:

1)Το ψαρι παει,εγω πιθανολογω απο γεραματα γιατι απο καιρο δεν πηγαινε καλα και ηταν διαφορετικο απο τα αλλα στο μεγεθος

2)Οσον αφορα τις αλλαγες νερου κανω κανονικα καθε εβδομαδα αλλα επειδη ειχα γεννα την κυριακη και ταιζα και πρωι και βραδυ εκανα αλλαγη και τεταρτη γιατι διαβασα οτι καλο ειναι οταν εχεις μικρα και ταιζεις συχνα να κανω μικρες αλλλαγες συχνα.

3)35ΒΑΘΜΟΥΣ!!! Το ψαρι ηταν η αφορμη να βαλω το χερι στο νερο κια να δω οτι ειναι παρα πολυ ζεστο!Εβαλα θερμομετρο και 35!Πιθανολογω απο τα φωτα τα οποια με χρονοδιακοπτη τα αναβω 6 με 00:30.Τωρα τι κανω?Το ενυδρειο ειναι μαμα δηλαδη εχει τα φωτα τα δικα του!

Να βαλω μπρος την αεραντλια??Θα βοηθησει?

Να μειωσω τις ωρες φωτων??

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία σου είναι πάρα πολύ υψηλή. πρέπει να δράσεις τώρα... βάλε ένα μεγάλο ανεμιστήρα να χτυπά το νερό προσωρινά μέχρι να φτιάξεις την ψύξη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τα πραγματα εχουν ως εξης:

1)Το ψαρι παει,εγω πιθανολογω απο γεραματα γιατι απο καιρο δεν πηγαινε καλα και ηταν διαφορετικο απο τα αλλα στο μεγεθος

2)Οσον αφορα τις αλλαγες νερου κανω κανονικα καθε εβδομαδα αλλα επειδη ειχα γεννα την κυριακη και ταιζα και πρωι και βραδυ εκανα αλλαγη και τεταρτη γιατι διαβασα οτι καλο ειναι οταν εχεις μικρα και ταιζεις συχνα να κανω μικρες αλλλαγες συχνα.

3)35ΒΑΘΜΟΥΣ!!! Το ψαρι ηταν η αφορμη να βαλω το χερι στο νερο κια να δω οτι ειναι παρα πολυ ζεστο!Εβαλα θερμομετρο και 35!Πιθανολογω απο τα φωτα τα οποια με χρονοδιακοπτη τα αναβω 6 με 00:30.Τωρα τι κανω?Το ενυδρειο ειναι μαμα δηλαδη εχει τα φωτα τα δικα του!

Να βαλω μπρος την αεραντλια??Θα βοηθησει?

Να μειωσω τις ωρες φωτων??

Σπύρο , το θερμόμετρο είναι απαραίτητο !

Η λύση είναι ανεμιστήρας με ελεγκτή. Βάλε αεραντλία και καλή ανατάραξη στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Κανα site με τετοιο αμεμιστηρα?Θελει κατασκευη ή μπαινει ετσι στο ενυδρειο?

Το καπακι αν το αφησω ανοιχτο φοβαμαι μην πηδηξει κανα ψαρι εξω.....

Φωτα θα δοκιμασω 3 ωρες αυριο 9-12 βραδυ να δω μαζι με αεραντλια...

Link to comment
Share on other sites

χλωμό να τη βγάλουν μέχρι αύριο με αυτή τη θερμοκρασία. βάλε τώρα έναν επιδαπέδιο ανεμιστήρα να χτυπά το νερό

Link to comment
Share on other sites

χλωμό να τη βγάλουν μέχρι αύριο με αυτή τη θερμοκρασία. βάλε τώρα έναν επιδαπέδιο ανεμιστήρα να χτυπά το νερό

Την εριξα την θερμοκρασια τωρα στους 26-27 εκανα αλλαγη νερου αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Ώπα Σπύρο, μην κάνεις βιαστικές κινήσεις ! 10 βαθμοί κάτω σε πόση ώρα ; Δεν πρέπει να πανικοβαλλόμαστε και να κάνουμε κινήσεις χωρίς μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη νερου αμεσα και επεσε.Πανικοβληθηκα και νομισα οτι επρεπε να κανω αμεσα αλλαγη για να πεσει ........ :bigemo_harabe_net-111:

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις μπορείς να πας σε έτοιμα ανεμιστηράκια μιας και αυτές τις μέρες αναμένονται υψηλές θερμοκρασίες, και δεν είναι δυνατον να τη βγάλει καθαρή το ενυδρείο σου με 35 βαθμούς. Μερικές ενδεικτικές προσιτές λύσεις είναι

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2183

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2184

η σε πιο ακριβά http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2067

και εδώ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2068

Βέβαια μπορείς να προχωρήσεις και σε ιδιοκατασκευή (υπάρχουν αρκετες προτάσεις μέσα στο φόρουμ), αλλά σίγουρα πρέπει να κάνεις κάτι άμεσο για τη θερμοκρασία. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια και για τις συμβουλες σας που δεν ηξερα.Αν θελετε η συζητηση να συνεχιστει πια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83721&page=9#entry818349 καθως δεν ανταποκρινεται με τον τιτλο του ποστ.Ευχαριστω! :bigemo_harabe_net-122:

Έγινε επεξεργασία - SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...