Jump to content

Νεο μέλος


kkot

Recommended Posts

καλησπέρα, και καλός σας βρίκα,

Χαζευώ το forum με μεγάλο ενδιαφέρων μιας και προσπαθώ να περάσω από την γυάλα σε ένα ενυδρειο γλυκού νερού 30 λιτρων. Διάβασα το σχετικό τόπικ για τα βήματα του στρωσίματος και γέλασα πολύ όταν διάβασα στο "new tank" αυτό ακριβώς που έπαθα όταν αγόρασα το ενηδρείο. Το γέμισα νερο εβαλα κάτι σταγωνουλες που μου δώσανε χωρις να μου εξηγήσουν τίποτα εριξα μετά απο 10 λεπτά!!! τα ψάρια και φυσικά μετα από λιγες ημέρες στο ενυδρείο έμεινε μονο το νερό ;):D !!

Και μπαίνω στο θέμα :buttrock:

Με 30 λίτρα ενυδρείο μπορώ να φτιάξω κάτι έστω για 2-3 ψαράκια?

Από ότι διάβασα για το στρώσιμο χρειάζομαι 3 τεστ (αμμωνιας, nitrite,nitrate) και τις σταγώνες για την αποχλωρίσωση του νερού? Αρκούν αυτά για το στρώσιμο?

Επισης θέλω να βάλω φυσικό χαλίκι και κάποιο αληθινό φυτό που να μην με δυσκολέψει στο στρώσιμο που έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω να κάνω :thumbup: . Τί προτείνετε?

Γενικά θα συνεχίσω να ψάχνω στο forum αλλά όποια βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλός σας βρίκα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 30λ. 8α μποροuσες να βαλεις ενα κοπαδακι Τετρας Νεον η Ροδοστομοuς, ενο για φuτα καπιο ειδος Αnubias h Echinodorous opou einai eukoλα φιτα.

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι και ένα μικρό ενυδρείο μπορούμε να το διαμορφώσουμε πολλή όμορφα. Και φυσικά μπορείς να βάλεις αληθινά φυτά κάποια εύκολα όμως (ανουμπια και κερατοφύλλο) τα οποία καλλίτερα τα να βάλεις μετά το στρώσιμο. Ψάρια μπορείς να βάλεις αλλά προσωπικά για τα λίτρα που έχεις θα έβαζα ένα πανέμορφο μονομάχο (εννοείται ότι έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό, φίλτρο, καλοριφέρ, φωτισμό για φυτά). Τα τεστ που έχεις φτάνουν για αρχή όταν όμως έρθει ο καιρός να Βάλης ψάρια καλό θα ήταν να έκαμνες μετρήσεις του PH, KH, GH.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! ;)

Για το στρώσιμο υπάρχουν τα σχετικά άρθρα στο Aquazone, π.χ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Δες επίσης:

http://www.aquahobby.com/articles/e_fishless.php

Προσωπική μου άποψη είναι να προσθέσης κάποια "έτοιμα" βακτηρίδια π.χ. STRESS ZYME της API.

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι και ένα μικρό ενυδρείο μπορούμε να το διαμορφώσουμε πολλή όμορφα. Και φυσικά μπορείς να βάλεις αληθινά φυτά κάποια εύκολα όμως (ανουμπια και κερατοφύλλο) τα οποία καλλίτερα τα να βάλεις μετά το στρώσιμο. Ψάρια μπορείς να βάλεις αλλά προσωπικά για τα λίτρα που έχεις θα έβαζα ένα πανέμορφο μονομάχο (εννοείται ότι έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό, φίλτρο, καλοριφέρ, φωτισμό για φυτά). Τα τεστ που έχεις φτάνουν για αρχή όταν όμως έρθει ο καιρός να Βάλης ψάρια καλό θα ήταν να έκαμνες μετρήσεις του PH, KH, GH.

Για να κάνω αυτές τις μετρήσεις (PH, KH, GH) τι τεστς πρέπει να αγοράσω?

Τα τεστς που έγραψα παραπάνω ΘΑ τα αγοράσω δεν τα έχω, λέω να πάω σήμερα και να ξεκινήσω το στρώσιμο.

φαντάζομαι σε όποιο πετ σοπ και να παω θα τα βρω έτσι δεν είναι??

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, ευχομαι να μπορέσω να σας το παρουσιάσω σε λειτουργία κάποια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω αυτές τις μετρήσεις (PH, KH, GH) τι τεστς πρέπει να αγοράσω?

Τα τεστς που έγραψα παραπάνω ΘΑ τα αγοράσω δεν τα έχω, λέω να πάω σήμερα και να ξεκινήσω το στρώσιμο.

φαντάζομαι σε όποιο πετ σοπ και να παω θα τα βρω έτσι δεν είναι??

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, ευχομαι να μπορέσω να σας το παρουσιάσω σε λειτουργία κάποια μέρα.

Τα παραπάνω τέστ που δεν έχεις να είναι σε σταγόνες και όχι στικάκια...

Λογικά σε όποιο πέτ σόπ που ασχολείται με ότι αφορά το χόμπι ενυδρείο θα τα βρείς...

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση είναι γκάππυ. Είναι όμορφα, απόλυτα ειρηνικά, πολύ δραστήρια και κινητικά, καθώς και απόλυτα συμβατά με το κοινό νερό δικτύου (αποχλωριωμένο βέβαια!).

Μπορείς να βάλεις 4 αρσενικά γκαππάκια και 2 γαρίδες amano μαζι με 1-2 apple snails, να φυτέψεις και μερικά εύκολα φυτάκια που δεν χρειάζονται τίποτα και να έχεις ένα ωραιότατο ενυδρείο να το χαίρεσαι. Να εξοικειωθείς μαζί του, να μάθεις κάποια πράγματα από την εμπειρία που θα σου δώσει αλλά και από όσα θα διαβάσεις εδώ, και μετά να προχωρήσεις (ίσως) σε πιο δύσκολα ψάρια και καταστάσεις...

Προσωπικά θεωρώ τα Νέον και τους Ροδόστομους "δύσκολα" ψάρια και δεν τα συστήνω για αρχάριους. Θέλουν "ειδικές" συνθήκες νερού (χαμηλό ρΗ και σκληρότητες σε σχέση με το νερό δικτύου της Αττικής, και πολύ καθαρό νερό) και είναι αρκετά ευαίσθητα σε αλλαγές παραμέτρων, ώστε δεν νομίζω ότι είναι εύκολο για κάποιον με λίγες γνώσεις στο θέμα ενυδρείο να μπορέσει να τα διατηρήσει σωστά και υγιή για πολύ καιρό. Γι αυτό και είναι πολλές οι αναφορές "μαζικών" και "ξαφνικών" θανάτων τους... Το ίδιο ισχύει και για τα corydoras, τους otocinclus αλλά και κάποια άλλα ψάρια, που συστήνονται κατά κόρον σε αρχάριους λόγω λίγων λίτρων, αλλά τελικά αυτό είναι μεγάλο λάθος - κατά τη γνώμη μου πάντα.

Με τα γκάππυ δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα, αντίθετα θα έχεις ένα ζωηρό και χαρούμενο ενυδρείο, πάντα με κίνηση και ζωντάνια, που και η παρουσία των γαρίδων και των σαλιγκαριών θα σου δίνουν επίσης πολλές όμορφες στιγμές παρατήρησης (μαζί με το ότι θα σου καθαρίζουν και κάποιες άλγες). Να φροντίσεις μόνο να έχεις καλή φίλτρανση και βιολογία, τακτικούς καθαρισμούς και αλλαγές νερού (εβδομαδιαίως) γιατί είναι λίγα τα λίτρα και εύκολα μπορεί να "έρθει τούμπα" το ενυδρείο.

Και όλα αυτά αφού στρώσεις πρώτα το φίλτρο σου (καλύτερος τρόπος το "μπόλιασμα" από άλλο στρωμένο φίλτρο).

Link to comment
Share on other sites

άρα δηλαδή μπορώ να βάλω 7 ψάρια ;) δεν το φανταζόμουνα.

Οπως και να έχει θα πάω σε μερικά πετ σοπς το απόγευμα και θα κοιτάξω τα ψαράκια από κοντα, ελπίζω να τα έχουν.

Θα κοιτάξω και για μερικά έυκολα φυτά. Τελικά αν πχ το ξεκινήσω σήμερα πλένοντας και βάζοντας τα χαλίκια κ.ο.κ πρέπει να βάλω και τα φυτά ή οχι?

θα σας ενημερώσω για το τι τελικά βρίκα στα πετ σοπς για το ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

Οχι 7 ψάρια, αλλά 4 μικρά αρσενικά γκάππυ, 2 μικρές amano και 2 σαλιγκάρια...

- Και τονίζω το "μικρά" γιατί τα αρσενικά είναι μικρότερα από τα θηλυκά σε μέγεθος...

- Και τονίζω το "μικρές amano" γιατί υπάρχουν στην αγορά και άλλες γαρίδες που γίνονται πολύ μεγαλύτερες...

;)

Link to comment
Share on other sites

εδω είμαστε! :-) καλημέρα,

λοιπόν εχθές αγόρασα 2 ανουμπίες ενα ματσάκι κερατόφυλλα τα τεστς και για υποστρωμα ζητησα ενα φυσικό χαλίκι, μου έδειξε κάποια ενειδρύα και διάλεξα ενα καφεκοκκινο μικρό πετραδάκι, που μου αρεσε. (επιπλεων αντικατέστισα τα φιλτρα). Ξεκινησα λοιπον πλενοντας το χαλικι 3 χερια και παρατηρουσα πως ακομα και στο τρίτο χερι το νερό έβγαινε....μιλκο!! :-) το τοποθετησα στο ενυδρειο εβαλα και τα φυτακια μου και σιγα σιγα το γεμισα νερο βαζοντας στον πατο ενα πιατακι για να μην το ανακατεψω. Αφου τελειωσα το γεμισμα το αποτελεσμα ηταν ενα χαλι. Σκεφτικα, ωραία κατάφερα να φτιάξω οχι ενυδρείο, αλλά τον ποταμό που περνά δίπλα στο πηρυνικό εργοστάσιο στο Κοσλοντούη!! Πολύ θολουρα σαν βάλτος!!

Σήμερα το πρωι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα αλλα και πάλι το νερό είναι πολύ θολό. Αναρωτιέμαι λοιπον έκανα κάτι λάθος? ή χρειάζεται ακόμα λίγο χρόνο για να καθαρίσει?

Έγινε επεξεργασία - kkot
Link to comment
Share on other sites

εδω είμαστε! :-) καλημέρα,

λοιπόν εχθές αγόρασα 2 ανουμπίες ενα ματσάκι κερατόφυλλα τα τεστς και για υποστρωμα ζητησα ενα φυσικό χαλίκι, μου έδειξε κάποια ενειδρύα και διάλεξα ενα καφεκοκκινο μικρό πετραδάκι, που μου αρεσε. (επιπλεων αντικατέστισα τα φιλτρα). Ξεκινησα λοιπον πλενοντας το χαλικι 3 χερια και παρατηρουσα πως ακομα και στο τρίτο χερι το νερό έβγαινε....μιλκο!! :-) το τοποθετησα στο ενυδρειο εβαλα και τα φυτακια μου και σιγα σιγα το γεμισα νερο βαζοντας στον πατο ενα πιατακι για να μην το ανακατεψω. Αφου τελειωσα το γεμισμα το αποτελεσμα ηταν ενα χαλι. Σκεφτικα, ωραία κατάφερα να φτιάξω οχι ενυδρείο, αλλά τον ποταμό που περνά δίπλα στο πηρυνικό εργοστάσιο στο Κοσλοντούη!! Πολύ θολουρα σαν βάλτος!!

Σήμερα το πρωι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα αλλα και πάλι το νερό είναι πολύ θολό. Αναρωτιέμαι λοιπον έκανα κάτι λάθος? ή χρειάζεται ακόμα λίγο χρόνο για να καθαρίσει?

Καλως ηρθες.

Την απαντηση την εδωσες ηδη (στην υπογραμμισα) :thumbup:

Καλη συνεχεια. ;):D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Dr_SerZ,

αφού καθαρίσει από την θολούρα, θα πρέπει να αλλαξω φίλτρα ή το ξεθόλομα είναι μέσα στις φυσιολογικές "δουλείες" του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα kkot.

Αλλαγες νερου να αποφυγεις να κανεις μεχρι να στωσει το ενυδρειο σου.

Η θολουρα του νερου θα φυγει σιγα σιγα με τη βοηθεια του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Dr_SerZ,

αφού καθαρίσει από την θολούρα, θα πρέπει να αλλαξω φίλτρα ή το ξεθόλομα είναι μέσα στις φυσιολογικές "δουλείες" του φίλτρου?

Tα φιλτρα δεν αλλαζονται, πλενονται με νερο του ενυδρειου οταν κανεις αλλαγη νερου.Εσυ προς

το παρον δεν κανεις αλλαγη του νερου.ουτε πλενεις το φιλτρο αφου ακομα δεν εχει "στρωσει".

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα εχθές ήταν πολύ καλύτερα η θολούρα είχε φύγει, μέχρι που εγκατέστησα μια αεραντλία και το επανέφερα στην αρχική του κατάσταση ;) . Σήμερα το πρωι ήταν όλα μια χαρα σχεδον καθαρό. Σήμερα θα ξεκινήσω με καθαρή αμωνία. Υπάρχει συγκεκριμένη αναλογία που πρέπει να ρίξω ή θα βάλω π.χ. 5ml και από τις μετρίσεις κρίνω?

Link to comment
Share on other sites

Για τη καλητερη πληροφορηση ολων μας θα παρακαλεσω να ανοιχτη νεο σχετικο θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια .

Ευχαριστω

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Για τη καλητερη πληροφορηση ολων μας θα παρακαλεσω να ανοιχτη νεο σχετικο θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια .

Ευχαριστω

Dartman

...καλός σας βρίκα ;)

οκ σταμάτω να γράφω σε αυτό το θέμα, θα ανοίξω άλλο στην κατάλληλη ενότητα εφόσον συνεχίσω να έχω απορίες.

Ευχαριστώ

kkot

Link to comment
Share on other sites

καλως μας ηρθες!!!περιμενουμε συντομα καμια φωτο απο το ενυδρειο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...