Jump to content

Αγορές Από Internet


Dimreef

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Ξεκιναω ένα ενυδρειο reef 200 lt και έχω κάποιες απορίες σχετικά με αγορές από το Internet.
Βλέπω τεράστια διάφορα στις τιμές στο Internet σε σχέση με τα καταστήματα. Θέλω ν αγοράσω ένα φιλτρο και ένα skimmer.. Να τολμησω αγορά από Internet?
Π.χ. Βρήκα εξωτερικο φιλτρο για 400lt 58€ και 1000lt 115€. Skimmer 600 lt 64€.
Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να με βοηθήσει.
Επίσης μια απορία ακόμα.
Για ένα reef200lt είναι απαραίτητο το sump?.
Περιμένω τη βοήθεια σας.. Ευχαριστώ..

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είναι λογικό να βλέπεις μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα καταστήματα λιανικής και τα internetικά μαγαζιά, μιας και τα κοστολόγια τους είναι τελείως διαφορετικά, π.χ έλειψη ενοικίων, παγίων εξόδων, αδειών λειτουργίας καταστήματος κλπ κλπ.

Έχουν όμως επιβάρυνση των μεταφορικών για την παράδοση στο σπίτι σου.

Πολλές φορές όμως, αν πας στο ενυδρεικό κατάστημα που συνεργάζεσαι και πας όποτε έχεις κάποιο πρόβλημα ή απορεία ή χρειάζεσαι κάτι επειγώντος, ίσως να μπορέσει να πλησιάσει τις τιμές που λές.

ΥΓ

Γιατί χρειάζεται έγκριση συντονιστή η απάντηση σε αυτό το θέμα?

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

File kokkinosk an Kai Polu kathistimena s euxaristo.. Telika agorasa Apo katasthmata ths athinas ta panta k exo xekinisei t enidrio. Elpizo na ta xaxapoume.. Na sai kala..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γράφουμε μόνο με πεζά Ελληνικά μιας και είναι στους γενικούς κανόνες γραφής των μηνυμάτων εδώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είναι λογικό να βλέπεις μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα καταστήματα λιανικής και τα internetικά μαγαζιά, μιας και τα κοστολόγια τους είναι τελείως διαφορετικά, π.χ έλειψη ενοικίων, παγίων εξόδων, αδειών λειτουργίας καταστήματος κλπ κλπ.

Έχουν όμως επιβάρυνση των μεταφορικών για την παράδοση στο σπίτι σου.

Πολλές φορές όμως, αν πας στο ενυδρεικό κατάστημα που συνεργάζεσαι και πας όποτε έχεις κάποιο πρόβλημα ή απορεία ή χρειάζεσαι κάτι επειγώντος, ίσως να μπορέσει να πλησιάσει τις τιμές που λές.

ΥΓ

Γιατί χρειάζεται έγκριση συντονιστή η απάντηση σε αυτό το θέμα?

Ευχαριστώ

Φιλε μου δεν νομιζω οτι ειναι καθολου λογικο..Το κοστος συντηρησης ενος σοβαρου e-shop δεν ειναι και πολυ μικροτερο του ενοικιου ενος φυσικου καταστηματος(κι αν ειναι..).Δεν μιλαμε για απλο υποτυπωδες site που απλα σου λεει παρε τηλεφωνο για πληροφοριες,μιλαμε για ζωντανο ,ενεργο e-shop.Eπισης τα e-shop εχουν ενοικια,μαγαζι επισκεψιμο δεν εχουν ,αποθηκες εχουν...Τελος αδεια λειτουργειας δεν εχει κανενα απο τα δυο,δεν ειναι υγειονομικου ενδιαφεροντος,αλλα ετσι κι αλλιως η αδεια εχει τρεξιμο ,οχι κοστος,ενα δυο χαρτοσημα ειναι..

Η οποια διαφορα στις τιμες νομιζω οφειλεται αφ'ενος στο οτι ενα ιντερνετικο καταστημα απευθυνεται σε πολυ περισσοτερους πελατες οποτε καλυπτει το μικροτερο κερδος με πολυ μεγαλυτερο τζιρο,αφ'ετερου φαινεται συνηθως οτι οποιος διατηρει e-shop ειναι πιο ευπροσαρμοστος στις καταστασεις και τις εποχες που επιβαλουν χαμηλοτερες και ανταγωνιστικες τιμες..οι υπολοιποι απλα σιγα σιγα ..λουκετο.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

File kokkinosk an Kai Polu kathistimena s euxaristo.. Telika agorasa Apo katasthmata ths athinas ta panta k exo xekinisei t enidrio. Elpizo na ta xaxapoume.. Na sai kala..

Χαιρομαι που σε βοήθησα.

Καλη συνέχεια και για ότι χρειαστεις εδώ είμαστε όλοι.

Φιλικά,

Κ

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...