Jump to content

Χελωνακι Νερού Αρχαρια Βοήθεια


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Ενθουσιάστηκα από το φόρουμ σας (συγχαρητήρια) και αποφάσισα να μπω στην παρέα. Δυστυχώς ένας μαθητής του σχολείου μου για λήξη του σχολικού έτους μου έκανε δώρο ενα χελωνακι νερού και λέω δυστυχώς γιατί όλο το χρόνο μαθαίναμε ότι τα ζωακια δεν πρέπει να εμπορεύονται και επίσης το άγχος μου τωρα ειναι μεγάλο! Δεν έχω ιδέα τι να το κανω αυτό το πανέμορφο πλάσμα και αν πάθει κάτι εξαιτίας της άγνοιας μου θα τρελαθούμε όλοι ομαδικώς στο σπίτι! Σε ποιο site να μπω να παραγγειλω ενυδρειο και τι; Δε με νοιάζει το κόστος, θέλω να ειναι χαρούμενο! Το έβαλα σε χελωνιερα μικρή και βρωμιζει κάθε μέρα και αυτη και το χελωνακι( σαν γλιτσα πάνω του) . Του βάζω εμφιαλωμένο νερό , του έκανα σπηλιά με πέτρες και το αφήνω στον ήλιο αρκετά ! Από που να αρχίσω ;;;; Βοήθεια 😳😪😥😥😥😢 ευχαριστώ πολυ

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

******Το θέμα μεταφέρθηκε στην κατάλληλη κατηγορία******

Μαρριάννα κατ αρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας....

Μην αγχώνεσαι με το νέο σου μέλος, αν προσέξεις όσα έχουν ειπωθεί εδώ όλα θα πάνε μια χαρά. τα βασικά που χρειάζεσαι είναι το ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη (για τον χειμώνα), λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας, ασβέστιο- πολυβιταμίνες, τροφή και μία πλωτή εξέδρα για να βγαίνει να λιάζετε....

Ότι χρειαστείς μπορείς να απευθυνθείς στα καταστήματα που έχουν βήμα εδώ μέσα και να σε εξυπηρετήσουν....

Δες και κάποια άρθρα που σίγουρα θα σε βοηθήσουν....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69132

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82020

Για ότι χρειαστείς θα είμαστε δίπλα σου να σε βοηθήσουμε μέσα από αυτό το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!και εγω καινουρια ειμαι...! Μην ανυσηχεις καθολου..και εγω μολιε προτοπηρα το πρωτο μου χελωνακι ειχα πολυ αγχος!Προς το παρον η χελωνιερα ειναι μια χαρα για το μικρο χελωνακι σου,αλλα προτιμοτερο ενα μικρο ενυδρειο!δεν ειναι πολυ ακριβο..πηγαινε σε ενα πετ σοπ..γιρω στα 20 ευρω εχει περιπου...τουλαχιστον ετσι ειναι στο πετ σοπ που πηγαινω εγω...γαριδουλες να του δινεις!ισως φαει και αυουλακι,αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ!Μονο το ασπραδι,και βρασμενο!δεν κανει τον κροκο!Συμπληρωματικες τροφες επισης ειναι μαρουλι,αγγουρακι,ντοματουλα,μανγκο,μπανανα και αλλα πολλα,ομως απο οτι εχω καταλαβει λογο πειρας, τα συμπληρωματικα θα τα φαει οταν αρχισει να μεγαλωνει λιγο!εμφυαλωμενοι νερο να βαζεις,και σταγονουλες να παρεις για την καλυτερη ποιοτητα νερου και για να ματακια του..στον ηλιο να ειναι τουλαχιστον 2 ωρες την ημερα,αλλα οχι αναγκαστηκα εξω απο το νερο...αλλιως παρ' του μια λαμπα UV (Ετσι λεγεται να δεν κανω λαθος)...αυτα ειναι τα πιο συμαντικα...επισης να του εχεις φυτα διπλα στο ενιδρειο-χελωνιερα οτι εχεις,ωστε να νιωθει λιγο σαν στο φυσικο του περιββαλον..εγω της δικης μου της εχω πολλα φυτα γυρω γυρω απο το ενυδρειο,και ειναι πολυ τρελη της αρεσει πολυ!οταν βγαινει εξω απλονεται κανονικοτατα αφυνει τα ποδια της στον αερα και νιωθει πολυ καλα απο οτι πιστευω!Ελπιζω να σε βοηθησα! :)Χαρηκα,και καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ και τους δυο για τη βοήθεια!! Θα τα κανω ολα αυτά με τη σειρά! Με βοηθησατε πολυ .Του δίνω τις μικρές γαριδουλες να τρώει για αρχή αλλα ειναι πειναλας τρελός ! Ποσο πρέπει να του δίνω; Και επίσης να τον τριβω απαλά στο καβούκι να τον καθαρίζω ή δεν πρέπει; Φοβάμαι αυτά που διάβασα για τους μυκητες 😯😳 Ευχαριστωωωωω

Link to comment
Share on other sites

οι μυκητες εμφανιζονται πολυ ευκολα,πχ απο το πολυ βρομικο νερο....πριν του αλλαξεις το νερακι,αστο 3-4 ωρες πριν την αλλαγη ,για να παρει την θερμοκρασια του περιββαλοντος,την οποια θα εχει και το προηγουμενο νερο...αν ανακαλυψεις μυκητες στα ποδια η στον λαιμο (οπου συνηθως ειναι) βγαλτο απο το νερο,και απαλα με βαμβακι,τριψτου το σημειο,εχοντας βαλει στο βαμβακι ιοδιο-μπεταντιν!αστο λιγο μεχρι να αποροφηθει,και μετα οταν δεις οτι το ιοδιο στεγνωσε,ξαναβαλτο στο νερακι κανονικα...

γαριδες εμενα μου ειπαν μονο 2 την ημερα,αλλα φυσικα πως γινται να του δωσεις μονο μια? εγω της δικης μου τηε εδινα 5 και τωρα μια χαρα ειναι γερη και ζωντανη με ορεξη...

τωρα το καβουκι απο ποιο πραγμα να το καθαρισεις? αν βγαινιε μια "γλιτσα" πανω του,ειναι απο το νερο...μην ανυσηχεις,απλα να του βαζεις εμφιαλωμενο καθαρο νερο,και μετα απο καθε αλλαγη,να πλενεις καλα την χελωνιερα και μετα να βαζεις το νεο καθαρο νερο!

Ελπιζω να καλυψα λιγα απο τα ερωτηματα σου!

Αναστασια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Αναστασία !!! Οσον αφορά την τροφή μου φαίνεται περίεργο! Εμένα πειναει πολυ! Του δίνω αυτές τις ψειρουλες τις μικρές , αλλα σίγουρα 15 τη μέρα! Μπερδευτηκα οταν διάβασα αυτό που μου είπες! Τις ίδιες λέμε ή εσυ λες τις μεγάλες γαρίδες;... Ειναι δυνατόν μόνο 5 τη μερα; Εμένα απτο χέρι μου τις αρπάζει τις ψειρουλες και πειναει ! Ευχαριστω και πάλι, Μαριαννα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οι χελωνες ειναι σαν τους σκυλους ποτε δεν σταματουν να τρωνε !!!

οσο ειναι μικρη μην της στερησεις την πρωτεινη ομως !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φορουμ ειναι καλο για ερωτησεις σχετικα με τις παραμετρους νερου που χρειαζονται διαφορα υδροβια ερπετα και αμφιβια.

Εγω πιστευω οτι καλυτερη πηγη πληροφοριων για την συμπεριφορα, διατροφη και γενικως την φροντιδα αυτων των ζωων ειναι το *************.

Επειδη ομως διαβασα καπου στους κανονες οτι απαγορευεται η αναφορα σε αλλα φορουμ η κατι τετοιο, αν νομιζει καποιος διαχειριστης οτι παραβαινω τους κανονισμους και πρεπει να σβησει το σχολιο μου, ας το κανει. Απλα εγω θεωρησα οτι επρεπε να το αναφερω.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φορουμ ειναι καλο για ερωτησεις σχετικα με τις παραμετρους νερου που χρειαζονται διαφορα υδροβια ερπετα και αμφιβια.

Εγω πιστευω οτι καλυτερη πηγη πληροφοριων για την συμπεριφορα, διατροφη και γενικως την φροντιδα αυτων των ζωων ειναι το *************.

Επειδη ομως διαβασα καπου στους κανονες οτι απαγορευεται η αναφορα σε αλλα φορουμ η κατι τετοιο, αν νομιζει καποιος διαχειριστης οτι παραβαινω τους κανονισμους και πρεπει να σβησει το σχολιο μου, ας το κανει. Απλα εγω θεωρησα οτι επρεπε να το αναφερω.

φορουμ ειναι ???

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Και ειμαι και εγω παλιο μελος εκει (εχω ακριβως το ιδιο username).

τι περισοτερο εχει απο εδω ???

Link to comment
Share on other sites

Τι περισσοτερο? Πληροφοριες και ερπετοχομπιστες που ασχολουνται με αυτα τα ειδη και μπορουν να σε κατευθηνουν. Αμα σου διαφευγει, αυτο ειναι φορουμ για υδροβιους οργανισμους και ψαρια, και εκεινο ειναι φορουμ με ερπετα, αμφιβια και αρθροποδα.

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω το μισο aquazone βρισκετε σε αυτο το forum

Έγινε επεξεργασία - giorgos 15
Link to comment
Share on other sites

ενωω οτι πολλοι χρηστες του aquazone ειναι χρηστες και σε αυτο το forum ...

Έγινε επεξεργασία - giorgos 15
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις ειναι χρηστες και αυτης της κατηγοριας-ενοτητας? Αν ναι, πιστευεις οτι ενα φορουμ για ενυδρεια ειναι πιο αξιοπιστο απο ενα φορουμ για ερπετα οσον αφορα ενα ερπετο? Βγηκαμε και εντελως εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει το παιρνω πισω, ειδα μερικα θεματα και παρατηρησα μερικους σοβαρους χομπιστες που εδιναν ορθες πληροφοριες. Ετσι για να ξερετε ομως, υπαρχει και φορουμ με ερπετα! Δεν το συνεχιζω, γιατι ειμαστε εντελως εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα μας. Όπως πολύ ορθά παρατήρησες και μόνο σου, εδώ μέσα υπάρχουν κάποιες πάρα πολύ αξιόλογες προσπάθειες μελών με όρεξη και αγάπη για τα υδρόβια ερπετά. Επίσης όπως πολύ σωστά ανέφερες είμαστε ένα φόρουμ που ασχολούμαστε με τα υδρόβια, που αυτό εμπερικλείει και τα υδρόβια ερπετά, με μέλη που έχουν γνώσεις πάνω στις συνθήκες των νερών, αλλά και με άλλα μέλη που έχουν γνώσεις πάνω και στις συνθήκες διαβίωσης των εκάστοτε ειδών, πολύ από εμάς έχουμε και ερπετά νερού αλλά και ξηράς (και εγώ προσωπικά ήμουν μέλος και εκεί που αναφέρεις), αλλά όπως πολύ σωστά επισήμανες, δεν επιτρέπετε από τους κανονισμούς η αναφορά σε έτερα forums. για τον λόγο αυτό επεξεργάστηκαν και τα ποστ σου.

Θα ήταν χαρά μας να δούμε και μιά δική σου παρουσίαση των κατοικίδιων σου.

Ας επικεντρωθούμε στο θέμα της φίλης Μαριάννας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...