Jump to content

Eνυδρειο Με Guppy


Apostolis Dvs

Recommended Posts

Πριν 4 μερες βρηκα ενα ενυδρειο στα σκουπιδια
Υστερα απο πολυ καλο πλύσιμο εβαλα :
bio nitrivec
aquatan
Εφοσον ετρεχε το ενυδρειο μου 2 μερες με αυτα τα χημικα εκανα μετρησεις και το ενυδρειο ειχε στρωθεί
Τοτε αγορασα τα ψαρια μου
1 αρσενικο γκαπυ
και
2 θυλικα
διαβασα πως η σωστη αναλογια ειναι
1-3 για να μην στρεσαρονται τα θυλικα και σκοπευω να παρε αλλο 1 αρσενικα και 3 θυλικα δλδ
2 αρσενικα- 5 θυλικα
θελω να ρωτησω:
1) απο ποια ηλικεια οριμαζουν σεξουαλικα τα ψαρια αυτα
2) διαβασα πως οι γωνοι αναλογα με τις συνθηκες νερου και της θερμοκρασιας αποκτουν το φυλο τους (ΑΡΣΕΝΙΚΟ _ΘΥΛΙΚΟ) ισχυει ??
ευχαριστω εκτον προτερων


Υ.Γ
τα ψαρακια μου δειχνουν να ειναι πολυ καλα
κηνιτικα και υγειη με εντονα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!Το ενυδρειο ειναι σιγουρα στρωμενο?? μου φενετε λιγο παραξενο σε 2 μερες....ποσα λιτρα ειναι??

1)τοσα χρονια που ειχα μετα τους 8-9 μηνες

2)δεν ισχυει!!

αν μπορεις βαλε μας καμια φωτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μερες βρηκα ενα ενυδρειο στα σκουπιδια

Υστερα απο πολυ καλο πλύσιμο εβαλα :

bio nitrivec

aquatan

Εφοσον ετρεχε το ενυδρειο μου 2 μερες με αυτα τα χημικα εκανα μετρησεις και το ενυδρειο ειχε στρωθεί

Τοτε αγορασα τα ψαρια μου

1 αρσενικο γκαπυ

και

2 θυλικα

διαβασα πως η σωστη αναλογια ειναι

1-3 για να μην στρεσαρονται τα θυλικα και σκοπευω να παρε αλλο 1 αρσενικα και 3 θυλικα δλδ

2 αρσενικα- 5 θυλικα

θελω να ρωτησω:

1) απο ποια ηλικεια οριμαζουν σεξουαλικα τα ψαρια αυτα

2) διαβασα πως οι γωνοι αναλογα με τις συνθηκες νερου και της θερμοκρασιας αποκτουν το φυλο τους (ΑΡΣΕΝΙΚΟ _ΘΥΛΙΚΟ) ισχυει ??

ευχαριστω εκτον προτερων

Υ.Γ

τα ψαρακια μου δειχνουν να ειναι πολυ καλα

κηνιτικα και υγειη με εντονα χρωματα

Εδώ θα διαφωνήσω. :)

Τι αποτελέσματα είχαν οι μετρήσεις ;

Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα ;

Δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμα για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να βαλω στο προφιλ μου πως ειμαι αρχαριος αλλα εγινε καποιο λαθος λοιπον
το ενυδρειο μου ειναι περιποθ 30 λιτρα
το φιλτρο μου ειναι το :

DOLPHIN F-800 Internal
Στο πετ σοπ μου παν πως μεσα σε 2 μερες απο την στιγμη που εβαλα τα χημεικα θα εχει στρωθει αλλα επειδη ειχα πιο παλια ενα ενυδρειο 120 λιτρα με αγρια ψαρια και θυμαμαι πως ηθελε περισσοτερο χρονο να στρωθει
το αφησα 3 μερες και εκανα υγρα τεστ
NH4/3 = O
PH 7,6 κ.ο.κ
και γενικα τα συγκρινα με στρωμενα ενυδρεια απο το ιντερνετ με τις ιδιες απαιτησεις νερου


Απο διακοσμιση εχω ενα μεγαλο πλαστικο φυτο και χαλικια
σε λιγο καιρο θα βαλω αληθινο φυτο

Επισις δεν εχω θερμοστατη
πηγα για να αγορασω αλλα μου ειπε ο πετσοπα΅να βαλω ενα θερμομετρο να δω την θερμοκρασια και αν ειναι 25-26 ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ (επειδη ειναι καλοκαρι ) και πραγματι η θερμοκρασια του νερου ειναι οση θελουν τα γκπαυ (απο οσο διαβασα δλδ)






Σε λιγο θα ανεβασω και φωτο






Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αποστόλη και καλή αρχή, εγώ θα ήθελα ( πάντα φιλικά ) να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με το πλαστικό φυτό. Με σχεδόν τα ίδια χρήματα μπορείς να αγοράσεις ένα αληθινό με πολύ χαμηλές απαιτήσεις( βλέπε ανούμπια ) και το ενυδρείο σου να φαίνεται πολύ πιο φυσικό. ( το ίδιο σφάλμα είχα κάνει και εγώ στο παρελθόν ).

Link to comment
Share on other sites

τώρα είδα οτι σκεφτεσαι να βάλεις αληθινό μελλοντικό, οπότε άκυρη η παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

ναι
οπως και οι ανθρωποι θελου να ζουν στην φυση ετσι και τα ψαρια
θελω να κανω τα ψαρακια να ζουν σε ενα αληθινο φυσικο περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή Αποστόλη. Στρωμένο ενυδρείο σημαίνει 0 αμμωνία nh4, 0 νιτρώδη no2 και 5-10 νιτρικά no3 τα οποία υποδηλώνουν οτι ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου (τον όποιο σε παρακαλώ να διαβάσεις εδώ στο φόρουμ για να μη σου φαίνονται κινεζικά ή υπερβολές οι προτάσεις εδώ. Αυτή τη στιγμη δε μπορω να σου παραθεσω λινκ.) αυτό επιτυγχάνεται με το στρώσιμο του ενυδρείου το οποίο συνήθως παιρνει μέρες. Υπάρχει και ο τρόπος με μπολι (βιολογικό υλικό φίλτρου που τρέχει σε άλλο στρωμένο ενυδρείο) αλλά και με βακτηρία που είναι ένας ανερχόμενος τροπος στρωσιματος. Όταν λες χημικα ελπίζω να εννοεις βακτηρία και το σωστότερο είναι να ακολουθησεις με ακρίβεια τις οδηγίες πανω στο μπουκαλάκι για στρώσιμο νεών ενυδρείων.. Οτάν σου ζητάνε μετρήσεις τους ενδιαφέρουν για νέα ενυδρεία τα 3 στοιχεια που σου ανεφερα παραραπανω για να ελέγξουμε σε τι φαση βρίσκεται ο κύκλος του αζώτου και κατα ποσο κινδυνεύουν τα ψαράκια. Τα υπολοιπα pH κλπ είναι για αργότερα. Και γω θα ήθελα κανά ζωντανό φυτακι. Να χαίρεσαι τα ψαράκια σου.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να βαλω στο προφιλ μου πως ειμαι αρχαριος αλλα εγινε καποιο λαθος λοιπον

το ενυδρειο μου ειναι περιποθ 30 λιτρα

το φιλτρο μου ειναι το :

DOLPHIN F-800 Internal

Στο πετ σοπ μου παν πως μεσα σε 2 μερες απο την στιγμη που εβαλα τα χημεικα θα εχει στρωθει αλλα επειδη ειχα πιο παλια ενα ενυδρειο 120 λιτρα με αγρια ψαρια και θυμαμαι πως ηθελε περισσοτερο χρονο να στρωθει

το αφησα 3 μερες και εκανα υγρα τεστ

NH4/3 = O

PH 7,6 κ.ο.κ

και γενικα τα συγκρινα με στρωμενα ενυδρεια απο το ιντερνετ με τις ιδιες απαιτησεις νερου

Απο διακοσμιση εχω ενα μεγαλο πλαστικο φυτο και χαλικια

σε λιγο καιρο θα βαλω αληθινο φυτο

Επισις δεν εχω θερμοστατη

πηγα για να αγορασω αλλα μου ειπε ο πετσοπα΅να βαλω ενα θερμομετρο να δω την θερμοκρασια και αν ειναι 25-26 ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ (επειδη ειναι καλοκαρι ) και πραγματι η θερμοκρασια του νερου ειναι οση θελουν τα γκπαυ (απο οσο διαβασα δλδ)

Σε λιγο θα ανεβασω και φωτο

Χωρίς μπόλι , το ενυδρείο δεν μπορεί να στρώσει σε 2 - 3 ημέρες.

Αν δεν μετρήσεις νιτρικά , σε συνδυασμό με μηδενική αμμωνία και νιτρώδη, δεν έχει στρώσει το ενυδρείο.

Ο θερμοστάτης είναι απαραίτητος. Μπορεί τώρα να έχει ζέστες, αλλά ο θερμοστάτης θα κρατάει τη θερμοκρασία σε σταθερά επίπεδα.

Από τη στιγμή που το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω, είναι να ρίχνεις βακτήρια, να ταΐζεις ελάχιστα και να κάνεις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα ειχα 50 και μου παν πως ειναι το οριο γιαυτο
περιμνα οσπου πηγαν 25 και μετα 5 σε 3 μερες
κανω μετρησεις και κοιταω το θερμομετρο τακτικα
τωρα δεν ξερω ειμαι και αρχαριος
παντως αμωνια ειχα 0 και νιτρικα 5
απο οσο ξερω αυτα τοσο πρεπει ναναι
μου προτεινεις δλδ να ριχνω βακτυρια?
ποσα ml και καθε ποτε ??

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι δειχνει καλα. Ομως ακολουθησε τις συμβουλες του φιλου παραπανω. Βακτηρια ριχνε τοσα οσα λεει το μπουκαλακι για τον ογκο νερου σου και στις μερες που σου λεει. Μην το παραλειψεις. Με την τροφη προσεχε και να ταιζεις πολυ λιγο σε φαση νηστιας τουλαχιστον μεχρι να σταθεροποιηθει λιγο το συστημα. Αφου το παρακολουθεις με μετρησεις και εχεις διαβασει :) θα σαι οκ. (Αυτο με το 50 νιτρικα και 25 δεν το καταλαβα, ποτε εγινε αυτο;)

Link to comment
Share on other sites

το μπουκαλακι μου λεει 5 ml να ριξω αλλα δεν μου λεει καθε ποτε!!

ειχα 50 νιτρικα πριν βαλω ψαρακια και την επομενη μερα πεσανε στα 5
και τωρα 5 εχω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αποστόλη , διαβάζω ξαναδιαβάζω αλλά μπερδεύομαι όλο και πιο πολύ. :)

Μέσα σε τρεις ημέρες, δεν γίνεται να έχεις 50 νιτρικά και από τη μια μέρα στην άλλη να πέφτουν στα 5.

Όπως είπα και πριν, από τη στιγμή που είσαι ακόμα στο στρώσιμο, να ενισχύεις τη βιολογία σου με βακτήρια, να ταΐζεις ελάχιστα και να παίρνεις μετρήσεις για να μην κινδυνεύσουν τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ολοι αυτο μου λενε
τα τεστ αυτο εδειξαν
υγρα τεστ κανω
τελοςπαντον
ριχνω καποια βακτηρια αλλα δεν ξερω καθε πότε να τα ριχνω δεν λεει το χαρτι οδηγιών ! :/

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος πρεπει να χει γίνει με τη μέτρηση σου. Τα 50 νιτρικά δεν στέκουν. Και το νερό σου να τα είχε απο τη βρύση δεν θα εξαφανίζονταν σε 5 μέρες. Ας ελπίζουμε οτι οι τωρινές μετρήσεις είναι σωστες. Με τι τεστ μετράς; (εταιρεια). Αν κατάλαβα καλά εχεις τα bionitrivec βακτηρία. Οδηγίες http://www.sera.de/fileadmin/gbi/03730_03740_03750_03760_03779_03780_sera_bio_nitrivec_2012-03_INT.pdf .. Έχεις δίκιο πάντως δεν λένε για μετα.. Μονο για κάθε εβδομάδα. Πάντως είδα δοσολογία 10ml ανα 25 λτ. Ίσως να σπαγα την εβδομαδιαία δόση σε 2 φορες την εβδομαδα για σιγουριά. Πάντως ταιζε λίγο..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

τετρα τεστ λεει πανω
δεν ξερω φιλε αυτα τα αποτελεσματα μου εβγαλε :(
δεν θελω να παθουν τιποτα τα ψαρακια μου απο οσο βλεπω απο μετρησεις ομως εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και εχω κανει πολλες μετρησεις και τα ιδια αποτελεσματα
εχω ριξει μεσα και ενα υγρω της σερα που κανει το νερο της βρυσης προσβατο για τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εφοσον εχεις γκαπυ προσεχε πολυ την αμωνια....τα γκαπυ ειναι ευαισθητα ψαρια και προσωπικα πιστευω οτι δεν ειναι για αρχαριους και αστρωτα ενυδρεια.

μακαρι να σου πανε ολα καλα και να μην εχεις προβληματα.......αλλα για να γινει αυτο προσεχε πολυ το νερο σου.

φυσικα και το ph παιζει μεγαλο ρολο στα γκαπυ που θελουν μονο σκληρο νερο.

διαβασε αρθρα για γκαπυ...ψαξου λιγο με το αλατι... να ξερεις παντως οτι ειναι δυσκολα ψαρια και ιδικα οταν αρχισουν οι γεννες.

Link to comment
Share on other sites

ξερω εχω διαβασει παρα πολλα πιστεψε με
δεν ειμαι αρχαριος εχω ξανασχοληθει
το πεχα του νερου για γκαπυ ειναι κοντα σε αυτο της βρυσης μασς αρα δεν χριαζεται ιδιετερη επεξεργασια
οι μετρησεις μου δειχνουν πως εχει ολοκληροθει ο κυκλος του αζοτου
αλλα ριχνω βακτυρια για να ενυσχισω την βιολογια του νερου οπως μου πε ο φιλος παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου στο ενυδρειο ηταν και αυτο απο τα σκουπιδια και τι υλικα εχει μεσα;

Οταν ειχες 50 νιτρικα εκανες καποια αλλαγη νερου και μετρησες μετα 5 ;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω παιδια
αυτο μου δοσανε στο πετ σοπ
και μου ειπαν πως ειναι οκ για τα λιτρα του ενυδρειου
οχι δεν εκανα αλλαγη νερου
απλα θεωρησα πως εγινε λαθος στα τεστ
τα νιτρικα παραμενουν 5 και αμωνια-νιτρωδη 0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν σε αμφισβητω απλα σιγουρα υπαρχει καποιος λογος για το ολο θεμα και προσπαθω να βγαλω ακρη.

Το οτι το βρηκες στα σκουπιδια θελει να πει πως το ενυδρειο ηταν στρωμενο. Το χαλικακι, η αμμος που εχει τωρα ηταν και αυτο απο τα σκουπιδια;

Οσο για το φιλτρο αν καταλαβα καλα ειναι καινουργιο με καινουργια υλικα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ολα ειναι καινουρια
μονο το ενυδρειο ηταν στα σκουπιδια
χωρις φιτα χωρις τπτ
και αυτο το επλεινα παρα πολυ καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μετρας ΝΟ3, ειναι πολυ καλο και απο οτι φανεται ολο και καποια βακτηρια μειναν στις επιφανειες του ενυδρειου. Για την ωρα συνεχισε να τσεκαρεις την επομενη εβδομαδα για αμμωνια και νιτρωδη ριχνωντας πολυ λιγο φαγητο και περιμενε καμια εβδομαδα και μετα προσθετης εαν ειναι καποιο αλλο ψαρακι εαν εχεις κατα νου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...