Jump to content

Eνυδρειο Με Guppy


Apostolis Dvs

Recommended Posts

φιλε μου
πηγα σε πετ σοπ μου εδοσαν bio nitrivec και aquatan
μου ειπαν να τα αφησω να τρεχουν 2 μερες και εμτα να βαλω ψαρι
οτν ετρεξε 4 μερες εβαλα ψαρακια
γκαπακια
εδω και 3 μερες φαινονται χαρουμε αλλα ριχνω λιγα βακτυρια γτ πολοι μου παν πως δεν γινεται να στρωθει ενυδρειο τοσο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν γινεται να στρωθει, και δηλαδη να μετρας Νο3 μεσα σε τοσες λιγες μερες με κανενα σκευασμα στο εμποριο, απλα το ενυδρειο σου δεν ηταν καινουργιο και σιγουρα για να μετρας Νο3 υπαρχει εστω και μικρη αποικια βακτηριων τα οποια πολλαπλασιαζονται ακομα και αυτη την στιγμη που μιλαμε. Απλα οι ρυποι δεν ειναι αρκετοι για αυτο και δεν ειχες προβλημα μεχρι στιγμης και αν προσεχεις λιγο με τις μετρησεις και το φαγητο μπορει να μην εχεις προβληματα αμμωνιας η νιτρικων αλλα μην ξεθαρευεις και εχε το νου σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπες!:-)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το Rik,εχω διαβασει πολλα αρθα του και ειμαι σιγουρος οτι γνωριζει πολλα....αλλα διαφωνω στην αλλαγη νερου.

εφοσον εχει ψαρια μεσα το ενυδρειο χρειαζετε αλλαγες νερου εστω και σε μικρο ποσοστο μιας και τα ψαρια ειναι λιγα προς το παρον.

εγω προσωπικα για γκαπυ θα εκανα 10-15% αλλαγη καθε 5 μερες στην κατασταση που ειναι το ενυδρειο σου.

μην προσθεσεις αλλα ψαρια πριν περασου 20-30 μερες και προσοχη στην τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Δες ΕΔΩ και τα συμπτώματα που παρουσιάζουν τα ψάρια σε περίπτωση ύπαρξης αμμωνίας. Για κάθε ενδεχόμενο και εύχομαι να μη σου χρειαστεί... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...