Jump to content

Νεο Ενυδρείο Μόνο Με Corydoras


Μιχάλης

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους σας,

Ένας φίλος μου φεύγει στο εξωτερικό για μόνιμα και μου χάρισε το ενυδρείο του (100Χ35Χ40), καθαρό περίπου 120-125 λίτρα. :bigemo_harabe_net-134: Είχε μέσα διάφορα ψάρια μεταξύ των οποίων και 4 cory sterbai. Αν βάλω άλλα 4 είναι καλά η είναι πολλά? Θέλω να έχει μόνο corιes το ενυδρείο. Λέω να βάλω ξύλα, φύλλα μπόλικα και μερικές ανούμπιες και βαλισνέριες μόνο απο φυτά. Το ph πρέπει να το ρίξω? Το νερό δικτύου στο Βόλο είναι στο 7.6 - 7.8 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο σαιτ Νικο, σε ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια χαρά είναι ο χώρος για 8 sterbai. Έχω πέντε σε 55 λίτρα καθαρά και είναι άνετα. Φυτά γιατί δεν προτιμάς Νοτίου Αμερικής - Αμαζονίου; (θα σου πρότεινα caboba και εχινόδορους).

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Μιχο με τον πληθυσμο δεν θα εχεις προβλημα, ισα ισα που θα αισθανονται καλυτερα. Αν εχεις αμμο θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα και προσπαθησε να μαλακωσεις λιγο το νερο με τυρφη και θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Aν βαλεις μονο cory, βαλε καμια 20αρια να τα ευχαριστηθεις κι εσυ και αυτα (με μεγαλυτερη ομαδα)

Αν και το ενυδρειο θα βολευε να ειχε τα λιτρα με μεγαλυτερες διαστασεις βυθου και οχι με υψος.

Αμμο μεσα για υλικο βυθου.

Μη βαλεις πολλα διακοσμητικα να ακουμπανε στο βυθο και τρωνε το χωρο. (πχ τα ξυλα να ακουμπανε με τις λεπτς ακρες τους πχ τα κλαδια)

Προτιμησε φυτα επιφανειας αφου προτιμανε τη σκια και θα ειναι πιο δραστηρια.

Μπολικη τυρφη (θα την βαλεις σταδιακα ομως, μη γινει αποτομα μεταβολη παραμετρων) για μαλακωμα, σε δυο καλστες (θα αλλαζεις εναλλαξ τη καθε μια).

Φυλλα οχι και τοσο (θα χωνονται απο κατω και δεν θα τα βλεπεις - συν οτι θα βρωμιζουν το βυθο αν δεν τα αντικαθιστας πριν αρχισουν αν θρυμματίζονται)

Αλλαγες νερου με πιο δροσερο για να γεννανε,

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά! :) Μια διόρθωση να κάνω μόνο...Τα cory που έχω τελικά δεν ειναι sterbai, είναι paleatus (peper cory) :bigemo_harabe_net-111: Σπύρο πόση ποσοτητα τυρφης θα χρειαστει να αγοράσω για 120 καθαρα λιτρα για να μου βγάζει μηνα?

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα διαφορους παραγοντες και βασικα τη σκληροτητα του νερου σου και κατα ποσο τα υλικα του ενυδρειου επηρεαζουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει Σπύρο, θα το δω στην πορεία λοιπόν, ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...