Jump to content

Θέμα Οξυγώνοσης Και Co2


Recommended Posts

Εχω παρατηρήσει ότι μετά από 3 ημέρες συνεχόμενης παροχής CO2 τα ψάρια αρχίζουν να αναπνέουν γρήγορα και δείχνουν να έχουν ΄ελλειψη οξυγόνου. Οταν γίνεται αυτό κλείνω την παροχή co2 και φουλάρω την αεροαντλία και συνέρχονται.

Η ρουτίνα μου είναι:

80 περίπου φυσσαλίδες το λεπτό. Το co2 σταματάει το βράδυ που σβήνουν τα φώτα και ξεκινάει η αεραντλία. Το πρωί σβήνει η αεραντλία και ξεκινάει το Co2 και αυτός ο κύκλος επαναλαμβάνεται.

Γιατί συμβαίνει αυτό?

Εχω την εντύπωση πως επειδή το ενυδρείο όπως έχω αναφέρει σε άλλο νήμα είναι αρκετά σκοτεινό ακόμα και το πρωί, η συγκέντρωση Co2 να είναι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καλη αναταραξη του νερου;μετρησεις εχεις κανει προσφατα;το co2 ειναι απο μπουκαλα;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καλη αναταραξη του νερου;μετρησεις εχεις κανει προσφατα;το co2 ειναι απο μπουκαλα;

Οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές και το co2 από μπουκάλα. Ακόμα και το co2 checker έχει φυσιολογικό χρώμα.
Link to comment
Share on other sites

Co2 checker ...και μπαρμπουτσαλα.αν στηριζεσαι σε τετοια ανοητα τεστακια...λοιπον,παρε μετρησεις σωστες σε πεχα και κεχα και πες μας.ξεχνα ολα τα αλλα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Co2 checker ...και μπαρμπουτσαλα.αν στηριζεσαι σε τετοια ανοητα τεστακια...λοιπον,παρε μετρησεις σωστες σε πεχα και κεχα και πες μας.ξεχνα ολα τα αλλα. Mobile klaz speaking...

Αυτές είναι οι μετρήσεις:

pH: 7,8

Γενική σκληρότητα (GH):7d

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6 με 8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 25

Φωσφορικά (PΟ4): άγνωστο

Μέση Θερμοκρασία (°C): 28°C

Link to comment
Share on other sites

Το κεχα ειναι 6 η 8;;; Υπαρχει τεραστια διαφορα.εχεις πολυ φυτομαζα και ποσα βατ σε ποσα λιτρα;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Το κεχα ειναι 6 η 8;;; Υπαρχει τεραστια διαφορα.εχεις πολυ φυτομαζα και ποσα βατ σε ποσα λιτρα;Mobile klaz speaking...

Το kh είναι πιο κοντά το 6. Για την φυτό μάζα δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά έχει πολλά και διάφορα φυτά.

Τα λίτρα είναι 220 σε ενυδρείο 60 χ 60 χ 60.

Τα watt μου για τα λίτρα και το ύψος του ενυδρείου ξέρω ότι δεν είναι αρκετά ( 2Τ8 χ 15w).

Μήπως τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν σωστά με αποτέλεσμα ο κορεσμός του CO2 στο νερό;

Με αυτές τις συνθήκες πόσες φυσσαλίδες θα πρέπει να ρίχνω στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Το kh είναι πιο κοντά το 6. Για την φυτό μάζα δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά έχει πολλά και διάφορα φυτά.

Τα λίτρα είναι 220 σε ενυδρείο 60 χ 60 χ 60.

Τα watt μου για τα λίτρα και το ύψος του ενυδρείου ξέρω ότι δεν είναι αρκετά ( 2Τ8 χ 15w).

Μήπως τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν σωστά με αποτέλεσμα ο κορεσμός του CO2 στο νερό;

Με αυτές τις συνθήκες πόσες φυσσαλίδες θα πρέπει να ρίχνω στο ενυδρείο;

παααρα πολυ σημαντικο αυτο που υπογραμμισα και που ειπες απο μονος σου.

επισης μετρας σωστα..?τι παει να πει το κεχα ειναι πιο κοντα στο 6???εριξες 6 σταγονες μεχρι να κιτρινισει το χρωμα στο τεστ..???με τι μετρας στο φιναλε?

οπως και να εχει δεν μπορουμε να συζηταμε για φυτεμενο με διοξειδιο(μπουκαλα κιολας) και να εχει μονο 2 λαμπες και μαλιστα Τ8...!!!!!

βαλε ανθρωπε μου τουλαχιστον 4 Τ5 να μπορουμε να κουβεντιασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παρ΄ολο που τα περισσότερα μέλη έχουν καλή διάθεση να βοηθήσουν μερικές φορές έχω την αίσθηση ότι μέλη με ΄΄μεγάλα¨ ενυδρεία έχουν ένα απαξιωτικό τόνο συμβουλών για αυτούς με τα ΄΄μικρά΄΄ ενυδρεία.

Ο λόγος που απευθύνω ένα πρόβλημα είναι για να βρώ λύση μέσα από την εμπειρία σας στις συγκεκριμένες συνθήκες του προβλήματος.

Τι θα πεί βάλε 4 λάμπες ? φωτιστικό σαλονιού είναι; Που και πως να τις βάλω? ρωτάς αν μπορούν να μπούν?

Απαντήσεις για παράδειγμα πάρε μεγαλύτερο ενυδρείο , βάλε ένα πολυέλαιο και γενικά είναι αυτονόητες απαντήσεις σε οποιοδ΄ηποτε πρόβλημα και δεν βοηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Παρ΄ολο που τα περισσότερα μέλη έχουν καλή διάθεση να βοηθήσουν μερικές φορές έχω την αίσθηση ότι μέλη με ΄΄μεγάλα¨ ενυδρεία έχουν ένα απαξιωτικό τόνο συμβουλών για αυτούς με τα ΄΄μικρά΄΄ ενυδρεία.

Ο λόγος που απευθύνω ένα πρόβλημα είναι για να βρώ λύση μέσα από την εμπειρία σας στις συγκεκριμένες συνθήκες του προβλήματος.

Τι θα πεί βάλε 4 λάμπες ? φωτιστικό σαλονιού είναι; Που και πως να τις βάλω? ρωτάς αν μπορούν να μπούν?

Απαντήσεις για παράδειγμα πάρε μεγαλύτερο ενυδρείο , βάλε ένα πολυέλαιο και γενικά είναι αυτονόητες απαντήσεις σε οποιοδ΄ηποτε πρόβλημα και δεν βοηθούν.

Το να εχεις μια μπουκαλα co2 να δουλευει χωρις το σωστο φωτισμο και τα υγρα λιπασματα δεν κανεις δουλεια.Γι αυτον τον λογο σου λεει ο Κλαζ να βαλεις λαμπες.

Πρεπει να καταλαβαιτε οτι παιρνοντας μια μπουκαλα δεν λυσατε το προβλημα,αντιθετα αν δεν εχετε και τα υπολοιπα που γραφω μονο προβληματα θα εχετε..

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση απο καποιον που ρωταει για να μαθει.και για να κλεισω αυτη την πολυ ωραια συζητηση μαζι σου ενα θα σου πω.εχεις αγορασει μπετονακι βενζινης και μας ρωτας τι αυτοκινητο να αγορασεις......!!!! Τοσο λαθος σειρα πηρες και μας την λες και απο πανω.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Μια και ξεφύγαμε από το θέμα παρακαλώ να κλειδώσει και ο καθένας που διαβάζει μπορεί να κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω το λογο να κλειδωσει το θεμα φιλε μου..

Εχεις δίκιο. Το πρόβλημα που έχω με το Co2 εξακολουθεί να αναζητά εφικτή λύση. Καλώς ή κακώς αγαπητέ rasta έχω το ενυδρείο που έχω και τον εξοπλισμό που έχω. Η ερώτηση λοιπόν που έκανα προφανώς απαιτεί μια δύσκολη απάντηση.

Φαντάζομαι ότι μόνο εμπειρικά θα βρώ την σωστή σχέση ποσότητας co2 που χρειάζομαι σε σχέση με τον φωτισμό κλπ που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα φιλε μου αυτο το οποιο σου λενε τα παιδια ειναι οτι παροχη CO2 χωρις να εχεις σωστο φωτισμο για την φωτοσυνθεση του CO2 σε Ο2 μπορει να σου δημιουργησει προβλημα στα ζωντανα.Οποτε λυση υπαρχει μονο στο να αυξησεις τον φωτισμο του ενυδρειου σου ή απλα βγαζεις την μπουκαλα CO2.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα φιλε μου αυτο το οποιο σου λενε τα παιδια ειναι οτι παροχη CO2 χωρις να εχεις σωστο φωτισμο για την φωτοσυνθεση του CO2 σε Ο2 μπορει να σου δημιουργησει προβλημα στα ζωντανα.Οποτε λυση υπαρχει μονο στο να αυξησεις τον φωτισμο του ενυδρειου σου ή απλα βγαζεις την μπουκαλα CO2.

ΟΡΙΣΤΕ.αυτο ειναι η απαντηση απο τον φιλο παραπανω(που επιασε το νοημα γρηγορα) που τοση ωρα σου δινουμε.κανεις δεν σου μιλησε για μεγαλυτερο ενυδρειο,κανεις δεν σου μιλησε για περιεργες η πανακριβες λυσεις αγαπητε

με το να ζητας να κλειδωθει το θεμα σου, μονος σου ΄΄αυτομαστιγωνεσαι΄΄.

εν κατακλειδι.

συμφωνα με τα λιτρα σου παντα και αφου θελεις να εχεις ενα καλο φυτεμενο ενυδρειο και αφου ηδη εχεις προμηθευθει μπουκαλα διοξειδιου,για να μην εχεις αναποδα και πολυ αρνητικα αποτελεσματα,χρειαζεσαι πολυ περισσοτερο φως στο ενυδρειο σου και οχι καντηλακι. πανω απο 30 χρονια στο χομπι δεν χρειαζεται να εχω περισσοτερα λιτρα για να βλεπω και υποτιμητικα ολους οσους εχουν μικροτερα λιτρα.δεν ειμαστε στο νηπιαγωγειο....

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι σαν παλαιος κατοχος παλαιου φυτεμενου ενυδρειου.... Αν ο φιλος μας μειωσει την παροχη CO2 στο μισο και ισως ποιο χαμηλα απο οτι ειναι τωρα δεν θα καταφερει να ισοσταθμισει την παραγωγη CO2 με την καταναλωση εχοντας τον ιδιο φωτισμο? Απο την στιγμη που εχει αυτη την λαμπα θα θελει λιγοτερο Co2 απο οτι το τροφοδωτει αυτη την στιγμη. Και κατα την γνωμη μου η διοχετευση CO2 θα πρεπει να σταματα κανα 2 ωρες πριν σβησουν τα φωτα (για να καταναλωθει το υπαρχουν CO2).

Παντος εγω παλια (πριν 15 χρονια) ειχα και CO2 και αερισμο ταυτοχρονα χωρις να σβηνει κατι και τα φυτα πηγαιναν σφαιρα με 2 λαμπες Τ8 και ενα υγρο λιπασπα της tetra (flora plant νομιζω λεγοταν τοτε)

Link to comment
Share on other sites

ΟΡΙΣΤΕ.αυτο ειναι η απαντηση απο τον φιλο παραπανω(που επιασε το νοημα γρηγορα) που τοση ωρα σου δινουμε.κανεις δεν σου μιλησε για μεγαλυτερο ενυδρειο,κανεις δεν σου μιλησε για περιεργες η πανακριβες λυσεις αγαπητε

panagreco

με το να ζητας να κλειδωθει το θεμα σου, μονος σου ΄΄αυτομαστιγωνεσαι΄΄.

εν κατακλειδι.

συμφωνα με τα λιτρα σου παντα και αφου θελεις να εχεις ενα καλο φυτεμενο ενυδρειο και αφου ηδη εχεις προμηθευθει μπουκαλα διοξειδιου,για να μην εχεις αναποδα και πολυ αρνητικα αποτελεσματα,χρειαζεσαι πολυ περισσοτερο φως στο ενυδρειο σου και οχι καντηλακι. πανω απο 30 χρονια στο χομπι δεν χρειαζεται να εχω περισσοτερα λιτρα για να βλεπω και υποτιμητικα ολους οσους εχουν μικροτερα λιτρα.δεν ειμαστε στο νηπιαγωγειο....

Δεν αμφισβήτησησα ούτε τις γνώσεις σου ούτε την εμπειρία σου. Σίγουρα όμως οι τρόποι σου χρειάζονται βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι σαν παλαιος κατοχος παλαιου φυτεμενου ενυδρειου.... Αν ο φιλος μας μειωσει την παροχη CO2 στο μισο και ισως ποιο χαμηλα απο οτι ειναι τωρα δεν θα καταφερει να ισοσταθμισει την παραγωγη CO2 με την καταναλωση εχοντας τον ιδιο φωτισμο? Απο την στιγμη που εχει αυτη την λαμπα θα θελει λιγοτερο Co2 απο οτι το τροφοδωτει αυτη την στιγμη. Και κατα την γνωμη μου η διοχετευση CO2 θα πρεπει να σταματα κανα 2 ωρες πριν σβησουν τα φωτα (για να καταναλωθει το υπαρχουν CO2).

Παντος εγω παλια (πριν 15 χρονια) ειχα και CO2 και αερισμο ταυτοχρονα χωρις να σβηνει κατι και τα φυτα πηγαιναν σφαιρα με 2 λαμπες Τ8 και ενα υγρο λιπασπα της tetra (flora plant νομιζω λεγοταν τοτε)

Παράλο που δεν έχεις 15000 δημοσιεύσεις έπιασες το νόημα αμέσως. Αυτό ακριβώς θα πρέπει να βρώ. Μια αρμονική σχέση λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

οι τροποι μου ειναι αυτοι που ειναι, οταν διαβαζω ειρωνεια απεναντι μου.δεν φτανει που παμε να σε βοηθησουμε, μας την λες και απο πανω.και οχι απλα να γραψεις κατι αστοχο της στιγμης,αλλα το συνεχιζεις κιολας.......

ωραιο επιπεδο φιλε. :bigemo_harabe_net-122:

ΥΓ.βρες εστω και ενα σημειο στα γραφομενα μου απο την αρχη που να θεωρεις πως σε προσβαλλα η σε ειρωνευτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ klaz. Προτείνω ανακωχή.

Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι για το αρχικό θέμα γνωρίζοντας τις συνθήκης φωτισμού μου με χαρά να σε ακούσω. Προς το παρόν είναι τεχνικά αδύνατον να βάλω περισσότερες ή δυνατότερες λάμπες. Αρα θα πρέπει να προσαρμώσω την παροχή co2 στον φωτισμό που έχω. Ισως λιγότερες ώρες. Ισως λιγότερες φυσσαλίδες. Δεν ξέρω.

Υπάρχει τρόπος να υπολογισθούν οι απαιτήσεις σε co2 στο συγκεκριμένο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό. Σύμφωνα με τον πίνακα και τις μετρήσεις του Ph και του ΚΗ που έχω είμαι στα κόκκινα !!!! Μου κάνει όμως εντύπωση πως και δεν περιλαμβάνει τον παράγοντα φωτισμό στους υπολογισμούς που το βλέπω λογικό να επηρεάζει την φωτοσύνθεση άρα και την απορρόφηση του CO2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως. Ισως να ειναι υπολογισμενο. Δηλαδη αν ειχες 10 λαμπες οι τιμες ΚΗ-ΡΗ να ειναι σε αλλο επιπεδο στον πινακα λογο φουλ φωτοσυνθεσης. Τι να πω... παντος εγω θα πηγαινα με βαση του ΡΗ. Οσο περισσοτερο CO2 υπαρχει στο νερο θα εχει και χαμηλο ΡΗ. Τοτε που ειχα βαλει στο δικο μου ειχα 1 φυσαλιδα ανα 3-4 δευτερολεπτα να βγαινει και ειχα και ενα κυλινδρο της sera νομιζω που εκανε την φυσαλιδα κυκλους μεχρι να ανεβει στην επιφανεια για καλητερη διαλυση.

Τωρα σιγουρα θα υπαρχουν αλλες τεχνολογιες και προιοντα για αυτες τις δουλειες. Πλεων εχω θαλασσινο ενυδρειο και εχω να ασχοληθω με τροπικα φυτα γλυκου νερου 15-20 χρονια. Αλλα τοτε μου πηγαιναν σφαιρα. Ρωτα και σε κανενα καλο Πετ-σοπ να δεις τι θα σου προτεινουν. Σιγουρα θα υπαρχουν προιοντα για καλητερη και σωστη διαλυση το CO2.

Παντος εγω ειχα αεραντλια συνεχεια, αλλα σε χαλαρο ρυθμο (οχι πολυ αναταραξη).

Μην ξεχνας Co2 βγαζουν και τα ψαρια-βακτιρια και οτι αναπνεει μεσα στο νερο. Πιστευω λιγο co2 θα χρειαζεσαι....αλλα και παλι υποθετικα μιλαμε γιατι δεν ξερουμε ποσα φυτα εχεις, ψαρια κλπ κλπ. Ψαξε λιγο και το φασμα του φωτος και την θερμοκρασια του σε κελβιν. Θα δεις λαμπες που ειναι πολυ ποιο αποδοτικες σε σχεση με καποιες αλλες στην φωτοσυνθεση. Συνηθως ενα ελαφρος ροζ βγαζουν αυτες που ειναι καταληλες για φωτοσυνθεση.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα.

συνεχιζουμε.

μπορεις να προσαρμοζεις οπως πολυ καλα σκεφτεσαι αλλους παραγοντες αφου δεν μπορεις να προσθεσεις εξτρα λαμπες.

να σταματας την παροχη co2 το βραδι,να μειωνεις την ημερα οσο γινεται την αναταραξη επιφανειας(αν εχεις),και σωστες μετρησεις την ιδια παντα ωρα(μια το πρωι με σβηστα τα φωτα και μια το βραδι με φουλ ανοικτα φωτα) σε πεχα και κεχα με αξιοπιστα υγρα τεστ.

ο πινακας εχει βγει απο χομπιστες για χομπιστες και ειναι εμπειρικος.παντα συζηταμε για φουλ φυτεμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...