Jump to content

Θέμα Οξυγώνοσης Και Co2


Recommended Posts

ολα καλα.

συνεχιζουμε.

μπορεις να προσαρμοζεις οπως πολυ καλα σκεφτεσαι αλλους παραγοντες αφου δεν μπορεις να προσθεσεις εξτρα λαμπες.

να σταματας την παροχη co2 το βραδι,να μειωνεις την ημερα οσο γινεται την αναταραξη επιφανειας(αν εχεις),και σωστες μετρησεις την ιδια παντα ωρα(μια το πρωι με σβηστα τα φωτα και μια το βραδι με φουλ ανοικτα φωτα) σε πεχα και κεχα με αξιοπιστα υγρα τεστ.

ο πινακας εχει βγει απο χομπιστες για χομπιστες και ειναι εμπειρικος.παντα συζηταμε για φουλ φυτεμενο ενυδρειο.

Παραθέτω το παρακάτω απο αυτό το link χωρίς φυσικά να εγγυούμαι ούτε να αμφισβητώ την ορθότητά του . Μου δίνει όμως μια καλή εξήγηση για την σχέση φωτισμού και των υπολοίπων. Τι λες?

You can grow plants without CO2 supplementation but, if you want vigorous plant growth and luxurious foliage with little or no algae, a good supply of carbon is essential. Under two Watts of light per Gallon, your fish usually supply enough Co2 for the plant to grow but, if the light levels are increased, the growth will be limited by a lack of CO2.

With more than two Watts of light per Gallon, it becomes necessary to increase CO2 because high lighting drives the plants to uptake more CO2 and nutrients. It actually works like a car; the faster you go, the more gas you use. Increasing the lights would have the same results as reducing CO2 and nutrients. It’s all linked together so if you increase one, you must increase the others or you will run out of « fuel ».

Για να έχετε μια αίσθηση της φυτομάζας μου

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

βλεποντας τα φυτα σου να σου πω την αληθεια δεν τρελλαινομαι και για φουλ διοξειδια κλπ.ισως και να μην σου χρειαζονται αυτη τη στιγμη.

ουτε απαιτητικα φυτα εχεις,ουτε γινεται ζουγκλα.θα σου ελεγα να βγαλεις αρχικα το καλοκαιρι με τις καψες του χωρις πολλα πειραματα με διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας τα φυτα σου να σου πω την αληθεια δεν τρελλαινομαι και για φουλ διοξειδια κλπ.ισως και να μην σου χρειαζονται αυτη τη στιγμη.

ουτε απαιτητικα φυτα εχεις,ουτε γινεται ζουγκλα.θα σου ελεγα να βγαλεις αρχικα το καλοκαιρι με τις καψες του χωρις πολλα πειραματα με διοξειδιο.

Ναι ίσως τελικά να γίνει και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις λιγα φυτα. Εμενα τοτε ηταν ζουγκλα. καποια στιγμη δεν ειχα χωρο σκεψου για να ταισω. Τα φυτα μου ειχαν κλεισει ολη την επιφανεια του νερου σε ενυδρειο 100Χ40Χ60. Ειχα πολυ πραμα γιαυτο και εβαλα το Co2.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις λιγα φυτα. Εμενα τοτε ηταν ζουγκλα. καποια στιγμη δεν ειχα χωρο σκεψου για να ταισω. Τα φυτα μου ειχαν κλεισει ολη την επιφανεια του νερου σε ενυδρειο 100Χ40Χ60. Ειχα πολυ πραμα γιαυτο και εβαλα το Co2.

Ζούγκλα θέλω να το κάνω και εγώ για αυτό σκέφτηκα το CO2. Δηλαδή εκτιμάς ότι δεν το χρειάζομαι τώρα για να αναπτυχθούν τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

ποση θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ποση θερμοκρασια εχεις?

Προσπαθώ με τα ανεμιστηράκια μου να το κρατάω στους 28. Εχεις κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε τους 26.εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων(πχ ανουμπιες) δεν γουσταρουν τετοιες θερμοκρασιες τα φυτα η εστω τις ανεχονται για λιγο.

ξεκινησε να βελτιωσεις αυτον τον τομεα και πιστεψε με θα σε περιμενει ζουγκλα απο σεπτεμβριο για να ασχοληθεις με διοξειδιο.

πηγαινε για παραδειγμα στα ποστ με δισκους και δες τι φυτα βαζουν.οσα δεις σημαινει πως αντεχουν υψηλες θερμοκρασιες λογω δισκων.

το 28 δεν ειναι καλο για μονιμα σε φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε τους 26.εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων(πχ ανουμπιες) δεν γουσταρουν τετοιες θερμοκρασιες τα φυτα η εστω τις ανεχονται για λιγο.

ξεκινησε να βελτιωσεις αυτον τον τομεα και πιστεψε με θα σε περιμενει ζουγκλα απο σεπτεμβριο για να ασχοληθεις με διοξειδιο.

πηγαινε για παραδειγμα στα ποστ με δισκους και δες τι φυτα βαζουν.οσα δεις σημαινει πως αντεχουν υψηλες θερμοκρασιες λογω δισκων.

το 28 δεν ειναι καλο για μονιμα σε φυτεμενο.

Με τέτοιες ζέστες το βλέπω δύσκολο να κατέβει και να μένει εκεί αλλά θα το προσπαθήσω. Εκτός αν το γυρίσω σε δισκάδικο τελικά με τις θερμοκρασίες που έχω.

Link to comment
Share on other sites

το χομπι δεν ειναι ευκολο.παντα εχουμε κατι να μας κραταει-παιδευει..χεχε οπως θελεις πες το.

τελικα καταλαβαινω πως η ελλειψη των ερτ εριξε πολυ χαμηλα τον πηχυ στην τηλεθεαση και εγω ξανααρχισα να γραφω αβερτα εδω μεσα....

παω για μια παγωμενη μπυριτσα στο μπαλκονι μου...καλο βραδι.

Link to comment
Share on other sites

το χομπι δεν ειναι ευκολο.παντα εχουμε κατι να μας κραταει-παιδευει..χεχε οπως θελεις πες το.

τελικα καταλαβαινω πως η ελλειψη των ερτ εριξε πολυ χαμηλα τον πηχυ στην τηλεθεαση και εγω ξανααρχισα να γραφω αβερτα εδω μεσα....

παω για μια παγωμενη μπυριτσα στο μπαλκονι μου...καλο βραδι.

xa xa xa xa Καλό βράδυ και απο μένα. Ισως κάποια μέρα τσουγκρίσουμε εκτός απο τα post και καμιά μπύρα απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

.......βλεπεις,ο γραπτος ο λογος καποιες φορες που μπορει να μας οδηγησει.....?

και βεβαια.θα το ηθελα πολυ.καλο βραδι.

Link to comment
Share on other sites

Το kh είναι πιο κοντά το 6. Για την φυτό μάζα δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά έχει πολλά και διάφορα φυτά.

Τα λίτρα είναι 220 σε ενυδρείο 60 χ 60 χ 60.

Τα watt μου για τα λίτρα και το ύψος του ενυδρείου ξέρω ότι δεν είναι αρκετά ( 2Τ8 χ 15w).

Μήπως τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν σωστά με αποτέλεσμα ο κορεσμός του CO2 στο νερό;

Με αυτές τις συνθήκες πόσες φυσσαλίδες θα πρέπει να ρίχνω στο ενυδρείο;

Με kh 6 και ph 7,8 οπως λες εχεις 2,5 ppm co2 στο νερο ,σχεδον καθολου, πράγμα αδυνατο να υποφέρουν τα ψαρια απο ελειψη οξυγόνου, η υπερβολικό co2 !!!!!

Οταν πιασεις τα 40-50 ppm τοτε ναι θα εχεις αυτο το προβλημα!

Για να το πιασεις αυτο πρεπει με kh 6 να πιασεις ph 6,6-6,7 !

Οι μετρησεις ειναι σωστές ?

Χωρις φωτισμό οπως εισαι εσυ δεν χρειαζοταν καθολου μπουκάλα , ουτε λιπάσματα!

Εισε στα 7.3 watt ανα λιτρο, δεν εχεις καθλολου φωτισμο!

Για να δεις μια διαφορά στα φυτα πρεπει να ξεπεράσεις το 0,5watt ανα λιτρο.

Δεν ειναι κανονας το watt/ ltiro αλλα υπάρχει μια αναλογία.

ΣΤο 180 λιτρο μου εχω φωτισμό 8 λαμπες, συνολο 294watt, και πάλι υπαρχουν φυτά που ζητάνε περισσοτερο φωτισμο.

Δεν ισχυει ο κανονας που λες φυσαλιδα το δευτερολεπτο, ειναι αναλογος το συτημα του καθενός, στα 30 λιτρα γαριδάδικα ριχνω περιπου 1 φυσαλιδα το sec συνεχομενα ολο το 24 ωρο, στο 180 λιτρο το co2 ειναι με χρονοδιακοπτη 1 ωρα πριν να αναψου τα φωτα ωστε να πιασει περισσοτερο απο 30ppm co2 στο νερό , και κλεινει μια ωρα πριν κλεισουν τα φώτα.

Απο φυσάλιδες ειναι 5-6 το δευτερολεπτο δεν μπορω να τις μετρησω...

Στα παντα υπάρχει αναλογια , εως ενα σημειο ,σε ενα ενυδρειο μπορουμε να βαλουμε οσο φωτισμό θελουμε , να ριχνουμε πολλά λιπάσματα , αλλα μας περιοριζει το co2 ,(για ενυδρειοα με ογρανισμους μέσα) οποτε πρεπει να βρεις μια αναλογια co2 -φως -λιπάσματα.

To πινακάκι που βάλατε ειναι λάθος!!! Τά εχει αναποδα!!!!

Δες τε αυτό!! Οπου κοκκινο επικυνδινο!

http://www.barrreport.com/showthread.php/12022-CO2-pH-KH-table

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει φιλε μου κατι πρεπει να κανεις με τον φωτισμο γιατι με τοσα λιγα βατ και τοσο μεγαλο υψος οτι και να κανεις θα αρχισεις να τα χανεις καποια φυτα. οποτε μαγκαιβερ κατασταση, σκεψου καποια εχγυρηση γιατι μπορει να μεινεις μονο με τις ανουμπιες.

Link to comment
Share on other sites

Με kh 6 και ph 7,8 οπως λες εχεις 2,5 ppm co2 στο νερο ,σχεδον καθολου, πράγμα αδυνατο να υποφέρουν τα ψαρια απο ελειψη οξυγόνου, η υπερβολικό co2 !!!!!

Οταν πιασεις τα 40-50 ppm τοτε ναι θα εχεις αυτο το προβλημα!

Για να το πιασεις αυτο πρεπει με kh 6 να πιασεις ph 6,6-6,7 !

Οι μετρησεις ειναι σωστές ?

Χωρις φωτισμό οπως εισαι εσυ δεν χρειαζοταν καθολου μπουκάλα , ουτε λιπάσματα!

Εισε στα 7.3 watt ανα λιτρο, δεν εχεις καθλολου φωτισμο!

Για να δεις μια διαφορά στα φυτα πρεπει να ξεπεράσεις το 0,5watt ανα λιτρο.

Δεν ειναι κανονας το watt/ ltiro αλλα υπάρχει μια αναλογία.

ΣΤο 180 λιτρο μου εχω φωτισμό 8 λαμπες, συνολο 294watt, και πάλι υπαρχουν φυτά που ζητάνε περισσοτερο φωτισμο.

Δεν ισχυει ο κανονας που λες φυσαλιδα το δευτερολεπτο, ειναι αναλογος το συτημα του καθενός, στα 30 λιτρα γαριδάδικα ριχνω περιπου 1 φυσαλιδα το sec συνεχομενα ολο το 24 ωρο, στο 180 λιτρο το co2 ειναι με χρονοδιακοπτη 1 ωρα πριν να αναψου τα φωτα ωστε να πιασει περισσοτερο απο 30ppm co2 στο νερό , και κλεινει μια ωρα πριν κλεισουν τα φώτα.

Απο φυσάλιδες ειναι 5-6 το δευτερολεπτο δεν μπορω να τις μετρησω...

Στα παντα υπάρχει αναλογια , εως ενα σημειο ,σε ενα ενυδρειο μπορουμε να βαλουμε οσο φωτισμό θελουμε , να ριχνουμε πολλά λιπάσματα , αλλα μας περιοριζει το co2 ,(για ενυδρειοα με ογρανισμους μέσα) οποτε πρεπει να βρεις μια αναλογια co2 -φως -λιπάσματα.

To πινακάκι που βάλατε ειναι λάθος!!! Τά εχει αναποδα!!!!

Δες τε αυτό!! Οπου κοκκινο επικυνδινο!

http://www.barrreport.com/showthread.php/12022-CO2-pH-KH-table

Βρε γαμώτο και έλεγα να πάω για ύπνο !!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει φιλε μου κατι πρεπει να κανεις με τον φωτισμο γιατι με τοσα λιγα βατ και τοσο μεγαλο υψος οτι και να κανεις θα αρχισεις να τα χανεις καποια φυτα. οποτε μαγκαιβερ κατασταση, σκεψου καποια εχγυρηση γιατι μπορει να μεινεις μονο με τις ανουμπιες.

Ναι σίγουρα πρέπει να βελτιωθεί ο φωτισμός. Ετσι και αλλιώς αυτό δεν είναι ενυδρείο πια . Εχει γίνει σαν δωμάτιο εντατικής στον Ευαγγελισμό με τόσα σωληνάκια και μηχανήματα επάνω του :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα φυτα απο αυτα που εχεις και χρειαζονται co2 ειναι το γρασιδακι μπροστα,τα αλλα ειναι ευκολα.Απλα οπως σου εχουμε ξαναπει χρειαζεσαι περισσοτερο φωτισμο,μονο ετσι θα δεις διαφορα στα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...