Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

Στο διαδίκτυο βρήκα τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών για τα μαύρα σημάδια που...έχασα τη μπάλα! Αν σκεφτώ ότι αρχικά τα είχα σε γυάλα και ότι τώρα τα έχω σε μικρό ενυδρείο και μάλιστα άστρωτο, πολλά θα μπορούσαν να φταίνε: έγκαυμα από αμμωνία, παράσιτα, στρες, κακή ποιότητα νερού, και διάφορα άλλα... :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα αυγά των σαλιγκαριών, μην σε ανησυχεί. Για το κάψιμο από αμμωνία, από τη στιγμή που κάνεις μετρήσεις με υγρό, ταΐζεις ελάχιστα, οξυγονώνεις το νερό και παρατηρείς τη συμπεριφορά τους, δεν μπορείς να κάνεις και περισσότερα πράγματα. Υπομονή, παρατήρηση, όχι άγχος και βιαστικές κινήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πήγα να πάρω ενυδρείο! Αλλά δε σκέφτηκα ότι θα ήταν βαρύ για να το κουβαλήσω μόνη μου και τελικά θα μου το φέρουν στο σπίτι. Οπότε αναμένω και είμαι πολύ χαρούμενη που τους πήρα νέο μεγαλύτερο σπιτάκι. ^_^ Παρήγγειλα το Juwel Rekord 800 στα 110 λίτρα το οποίο βρήκα σε καλή τιμή. Τους είπα ότι θέλω να βάλω 2 χρυσόψαρα και μου είπαν ότι αυτό παίρνει μέχρι 10! Τους λέω ότι έχω 2 common και μου είπαν ότι ναι, μπορώ να βάλω μέχρι 10 και πως τα 2 θα είναι άρχοντες εκεί μέσα. Εγώ δεν σκοπεύω φυσικά να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά αναρωτιέμαι αν όντως ισχύει αυτό. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν προσπάθησαν να σου πουλήσουν μερικά ακόμα πάλι καλά να λέμε. χα χα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έφυγα με άδεια χέρια, πήρα 3 σακούλες χαλίκι και 1 αμπούλα με βακτηρίδια. :P

Κρίμα που δεν ισχύει, θα ήθελα να είχα 3 ή 4 χρυσόψαρα. Μακάρι στο μέλλον να μπορέσω να αποκτήσω όχι μόνο ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά και λιμνούλα.

Υ.Γ. Είδα πρώτη φορά από κοντά Κοϊ και κάτι άλλα ψάρια σαν χρυσόψαρα αλλά τεράστια! Το ένα μάλιστα άνοιξε την στοματάρα του και ήταν σαν ρουφήχτρα! Τα κοίταζα και γέλαγα μόνη μου! Χάρηκα πολύ και ένιωσα σαν μικρό παιδάκι. Νομίζω πως έχω αρχίσει να ερωτεύομαι τον κόσμο του νερού... :wub:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στα στίγματα της χρυσοψαρίνας προστέθηκαν άλλα 2-3 αλλά αχνά, καθώς επίσης και 2 κόκκινα μικρά στίγματα, ένα πάνω από το αριστερό της μάτι και ένα άλλο στο σώμα της στην δεξιά πλευρά. Μήπως μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; :umm:

Πήρα αρακά από το σούπερ μάρκετ, κατεψυγμένο, δεν είχαν φρέσκο, επέλεξα βιολογικό και έβγαλα 2 στρογγυλά κομματάκια στο ψυγείο να ξεπαγώσουν. Τον βράζω, τον ξεφλουδίζω και τους δίνω το μέσα; Για να τα ταϊσω πρέπει οπωσδήποτε να έχουν νηστέψει την προηγούμενη; Γιατί σήμερα τα τάισα λίγα φυλλαράκια και πάλι τα είδα δυσκοίλια.

Επίσης μου θόλωσε το νερό, έκανα μετρήσεις και δεν βρήκα ούτε αμμωνία, ούτε τα υπόλοιπα να έχουν ξεπεράσει τα όρια. Να περιμένω να δω αν αύριο θα ξεθολώσει και αν όχι να κάνω μερική αλλαγή; Μου είπαν από το πετ σοπ ότι όσο κάνω αλλαγές νερού, τόσο δεν αφήνω το νερό να αναπτύξει την σωστή βιολογία. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Να υπολογιζεις για αξιοπρεπεις συνθηκες διαβιωσης 40 λιτρα ανα χρυσοψαρο.

Το θολο νερο μπορει να προερχεται απο αναταραξη βυθου για παραδειγμα. Δεν χρειαζεται να κανεις τοσο συχνες αλλαγες.

Για να ξεθολωσει το νερο μπορεις να βαλεις λιγο υαλοβαμβακα σε ενα φιλτρο δευτερο κ σε μια μερα θα εχεις κρυσταλλινο νερο. Ειναι παρα πολυ φτηνος

Έγινε επεξεργασία - moufas1973
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στα στίγματα της χρυσοψαρίνας προστέθηκαν άλλα 2-3 αλλά αχνά, καθώς επίσης και 2 κόκκινα μικρά στίγματα, ένα πάνω από το αριστερό της μάτι και ένα άλλο στο σώμα της στην δεξιά πλευρά. Μήπως μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; :umm:

Πήρα αρακά από το σούπερ μάρκετ, κατεψυγμένο, δεν είχαν φρέσκο, επέλεξα βιολογικό και έβγαλα 2 στρογγυλά κομματάκια στο ψυγείο να ξεπαγώσουν. Τον βράζω, τον ξεφλουδίζω και τους δίνω το μέσα; Για να τα ταϊσω πρέπει οπωσδήποτε να έχουν νηστέψει την προηγούμενη; Γιατί σήμερα τα τάισα λίγα φυλλαράκια και πάλι τα είδα δυσκοίλια.

Επίσης μου θόλωσε το νερό, έκανα μετρήσεις και δεν βρήκα ούτε αμμωνία, ούτε τα υπόλοιπα να έχουν ξεπεράσει τα όρια. Να περιμένω να δω αν αύριο θα ξεθολώσει και αν όχι να κάνω μερική αλλαγή; Μου είπαν από το πετ σοπ ότι όσο κάνω αλλαγές νερού, τόσο δεν αφήνω το νερό να αναπτύξει την σωστή βιολογία. :huh:

Για τον αρακά ναι όπως τα λες. Άποψή μου είναι ότι κακώς τα τάισες πάλι σήμερα. :) Αύριο νηστεία και μεθαύριο αρακά.

Τα σημάδια με ανησυχούν λιγάκι. Συνέχισε την παρατήρηση.

Νερό μην αλλάζεις με το παραμικρό. Διαταράσσεις την ισορροπία. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η χρυσοψαρίνα δεν είναι καλά... Έχει χάσει την ισορροπία της και γέρνει στο πλάι κυρίως, και με το κεφάλι προς τα κάτω και την ουρά προς τα πάνω. Προσπαθεί, ενίοτε ξαναβρίσκει την ισορροπία της για λίγα δευτερόλεπτα αλλά μετά ξανά είναι σα να την παρασέρνει το νερό. :o

Αυτό το πρόσεξα τώρα το βράδυ, προηγουμένως κολυμπούσε κανονικά έπειτα από μία μέρα που καθόταν κυρίως στον βυθό. Κι εκεί που χάρηκα ότι ζωντάνεψε, τώρα η καημένη αιωρείται στο νερό. :waaa: Τί μπορώ να κάνω; Το μυαλό μου πήγε στην ασθένεια της νηκτικής κύστης, αλλά με ανησυχεί που συνεχώς παρουσιάζει νέα συμπτώματα. Προ ολίγου παρατήρησα στην ουρά της κάτι σαν μία πολύ μικρή τρυπίτσα, δεν ξέρω αν πάντα την είχε, εγώ τώρα μπόρεσα να την διακρίνω έτσι όπως πλέει στο νερό.

Ο άλλος είναι στον κόσμο του, δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι στην εμφάνιση ή την συμπεριφορά του; Μήπως δεν θα έπρεπε να τα έχω μαζί μην τυχόν κολλήσει κάτι; Στεναχωριέμαι που την βλέπω έτσι... :(

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αλλαγη νερου αμεσα και παρε ενυδρειο, δυστηχως δεν βλεπω να τη βγαζει. Οσο για την αμμωνια εισαι σιγουρι οτι μετρας σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Συχνά δεν ξέρω τί να κάνω, από τη μία να αποφεύγω πολλές αλλαγές νερού, από την άλλη αμφιβάλλω για την ποιότητά του. Ετοιμάζω νεράκι για αλλαγή, λοιπόν... (δεν έχω και ύπνο με την έγνοια μου) :(

Ενυδρείο αγόρασα σήμερα, αλλά ήταν πολύ βαρύ για να το κουβαλήσω μόνη μου και περιμένω να μου το στείλουν από το κατάστημα. Αν και ούτως ή άλλως θα χρειαστεί χρόνος για να το στρώσω.

Λυπάμαι πολύ για την ψαρίνα μου... Εννοείται δεν την ταϊζω και έχω βγάλει αρακά από την κατάψυξη να ξεπαγώνει. Διάβασα για αλάτια και φάρμακα, να προμηθευτώ κάτι ή να περιμένω να δω πως θα πάει; Μήπως θα έπρεπε να έχω κάτι σε αλάτι ή φάρμακο σε στοκ για περίπτωση ανάγκης; :huh:

Αναρωτιέμαι κι εγώ μήπως κάνω λάθος, πάντα μου βγαίνει 0 η αμμωνία. Ακολουθώ τις οδηγίες του τεστ και βάζω και χρονόμετρο για να είμαι ακριβής. Μήπως να πάρω άλλο ένα τεστ άλλης μάρκας;

Τώρα που ξανατσέκαρα επιπλέει πλάγια και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ζωντανή... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πέθανε... Είναι ακίνητη πλάγια με το κεφάλι προς τα κάτω. Δεν βλέπω να αναπνέει. Την απομάκρυνα από το ενυδρείο και την έβαλα σε ένα μίνι ενυδρειάκι με μισό νερό βρύσης με αντιχλώριο και μισό από το ενυδρείο, μπας και ζει και δεν το αντιλαμβάνομαι. Ετοίμασα νερό για να προσθέσω στο ενυδρείο που είναι ο άλλος. Έκανα πάλι τεστ αμμωνίας αλλά τα ίδια, βγάζει 0. Στο 6 σε 1 τεστ παρατήρησα μία αλλαγή που δεν ξέρω αν έχει σημασία ή όχι, ενώ το GH ήταν >14 τώρα είναι >7 ενώ το πρωί μου έδειξε μεταξύ >7 και <6. Δεν θέλω να γίνομαι υπερβολική με τα τεστ, από την άλλη όμως έχω άστρωτο ενυδρείο, θολό νερό και ψόφιο ψαράκι και προσπαθώ να παρακολουθώ ό,τι μπορώ. :(

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...ΑΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΥΓΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΨΗ ΣΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΝΟΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΕΦΟΣ........ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ 'ΑΜΩΝΙΑ" ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΤΕΣΤ.

Αρα οταν βλεπεις κατι τέτοιο η πρωτη δουλεια που κανεις ειναι αλλαγη νερου....

λογικα το ψαρακι το εχασες και χαθηκε απο ενα και μονο πραγμα...αστρωτο ενυδρειο γεματο αμωνια και λαθος τάισμα........φαντασου να μην εκανες και αλλαγες.

οταν σου ερθει το ενυδρειο

1,βαλε το νερο απο το παλιο σου ενυδρειο μεσα στο καινουριο

2,ανοιξε το σφουγαρι του νεου φιλτρου και στύψε λιγη λασπη απο το παλιο σφουγαρι

3,βαλε στο νεο ανυδρειο να δουλευει το παλιο σου φιλτρο μαζι με το καινουριο. ..

4,το ψαρακι βαλτο σε ενα μικρο σκεύος με νερο 70 απο το παλιο ενυδρειο και 30% φρεσκο νερο.....

5,φτιαξε την διακοσμιση φυτα κ.α και προσθεσαι οσο νερο χρειαζεται επιπλεον με αντιχλωριο και αν εχεις σκεβασμα βακτηριδίων.

6,βαλε το ψαρακι σου μεσα αφου το νεο ενυδρειο παρει θερμοκρασια δωματιου.(φανταζομαι δεν εχεις θερμοστατη)

οταν οι θερμοκρασια φτάσει την θερμοκρασια του παλιου ενυδρειου με την διαδικασια προσαρμογης...βρες και διάβασε το αρθρο στο φορουμ.

μην αγορασεις αλλο ψαρι την πρωτη βδομαδα λειτουργειας και τάιζε ελαχιστα 1 φορα την ημερα

αφου στρωσει το ενυδρειο σου σε 110 λιτρα μπορεις να εχεις ανετα 3-4 χρυσοψαρα αλλα με καλη φιλτρανση και παντα προσοχη στο τάισμα.....δεν χορταινουν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, δεν θέλω να κάνω πάλι λάθη και να την πληρώσει το ψαράκι. Το νερό είναι ακόμη θολό, ετοίμασα καθαρό νερό για να κάνω μερική αλλαγή και φυσικά δεν τον ταϊζω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Προέκυψε και νέο θέμα!

Αύριο πρέπει να φύγω και θα επιστρέψω την Κυριακή. Δεν έχω κάποιον να φροντίσει το χρυσόψαρο και αναρωτιέμαι τί θα ήταν καλύτερο να κάνω.

1. Να το πάρω μαζί μου στο ενυδρειάκι-βαλιτσάκι; Πρέπει να είναι 5 λίτρα. Από τη μία σκέφτομαι ότι θα το έχω κοντά μου και θα το παρακολουθώ, θα του αλλάζω το νεράκι. Από την άλλη φοβάμαι μήπως το ταλαιπωρήσω αλλάζοντάς του περιβάλλον και κατά την διαδρομή 2μιση ωρών στο αυτοκίνητο.

2. Να το αφήσω στο σπίτι; Το ενυδρείο είναι 25 λίτρων με φίλτρο και αεραντλία. Του αλλάζω ένα μέρος του νερού Πέμπτη πρωί και το ταϊζω, μένει ατάιστο Παρασκευή και Σάββατο και την Κυριακή το μεσημέρι που επιστρέφω αλλάζω πάλι ένα μέρος του νερού και το ταίζω. Το ενυδρείο ακόμα είναι άστρωτο και το νερό ακόμα είναι θολό, παρόλο που άλλαξα ένα μέρος του το πρωί.

Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Ολα του γαμου δυσκολα...

Δεν εχεις να το δωσεις να το φιλοξενησει καποιος με στρωμενο ενυδρειο και να αφησεις αδειο το ενυδρειο σου να τρεχει ριχνοντας λιγο φαγητο για να προχωραει η ιστορια με το στρωσιμο;

Κ βασικα κ να μην εφευγες εαν ειχες καποιον να φιλοξενησει το ψαρι σου στο ενυδρειο σου μεχρι να στρωσει αυτο καλα θα ηταν.

Στην χειροτερη θα το εδινα σε εναν γνωστο μου πετσοπα μεχρι να στρωσω το ενυδρειο.

Κι αν ουτε αυτο υπαρχει θα το αφηνα κ οταν γυρνουσα θα κοιτουσα τι γινεται. Στο φαγητο αντεχει αταιστο. Το στρωσιμο εαν δεν εγινε προβληματιζει. Και η θερμοκρασια που θα αντιμετωπισει.

Τα πεντε λιτρα για χρυσοψαρο τα βρισκω πολυ λιγα για να το βαλεις να το μεταφερεις. Χωρια τα φιλτρα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί έκανα μία μικρή αλλαγή νερού, το τάισα και έφυγα. Δυο μέρες θα μείνει νηστικό και την Κυριακή που θα επιστρέψω θα κάνω μία αλλαγή και θα το ταϊσω. Η μέγιστη θερμοκρασία αυτές τις μέρες θα είναι 26 βαθμοί στην περιοχή μου, το σπίτι είναι δροσερό ούτως ή άλλως και έχω αφήσει παντζούρια κλειστά και παράθυρα ανοιχτά. Το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό, αλλά έχω ένα φωτιστικό δίπλα που έβαλα ανοιγοκλείνει για λίγες ώρες με χρονοδιακόπτη. Φίλτρο έχει, αεραντλία έχει, και μια ανούμπια που ως τώρα έχει μείνει σώα και αβλαβής! Ελπίζω να είναι καλά ο ψαρούλης... :unsure:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις δεν νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα. Καλό ταξίδι!!

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος ειναι σημαντικο να ειναι στανταρ ωρες.....με εναν χρονοδιακοπτη 3-5 ευρω αυτο γινετε ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Χτες που επέστρεψα είδα ότι όλα είναι καλά, για την ακρίβεια καλύτερα. Η θολούρα έφυγε από τα τζάμια και από το νερό, όλα πεντακάθαρα! Προφανώς βοήθησε η έλλειψη φωτισμού και τροφής. Το ψαράκι δείχνει μια χαρά, κινητικότατο και με μεγάλη όρεξη κλασικά. :)

Σήμερα άλλαξα ένα μέρος του νερού, μετά από 4 μέρες, αν και το νερό δείχνει οκ. Κλασικά έκανα τεστάκια αλλά δεν είδα καμία υψηλή τιμή. Ακόμα είναι 0 και τα ΝΟ3 βέβαια... Το ενυδρείο είναι νομίζω στην 3 εβδομάδα που λειτουργεί. Να συνεχίσω με αλλαγές 25% κάθε 3 μέρες και να περιμένω να στρώσει μόνο του; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή είμαι ανυπόμονη; :rolleyes:

Το μεγάλο ενυδρείο ακόμα περιμένω να μου το στείλουν, ελπίζω να έρθει αύριο... <_<

Σήμερα ο ψαρούλης μου φαίνεται πιο νευρικός, όταν τον πλησιάζω ειδικά κάνει λες και τον έχω αφήσει ατάιστο αιώνες. Όταν τον ταίσα το πρωί είχε λυσσάξει! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το ενυδρείο! Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη! :bigemo_harabe_net-66: Κατ'αρχήν πρέπει να δω που θα το βάλω. Έπιπλο έχω, απλά πρέπει να του αλλάξω θέση γιατί εκεί που είναι τώρα έχει κοντά ένα καλοφιρέρ. :shifty: Η αλήθεια είναι πως δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω αλλά αν χρειαστεί, θα είναι πρόβλημα...

Θα πρέπει να βάλω φελιζόλ από κάτω ή κάτι άλλο; (πού να βρω φελιζόλ! :huh: )

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλογεμιστο! Σε μαγαζι με μονοτικα υλικα η καποιο χρωματοπωλειο θα βρεις μην παρεις ποιο χοντρό απο δυο ποντους!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

ή πάρε αυτό που βάζουμε κάτω από sleeping bag

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! Δεν ξέρω τί είναι αυτό που βάζουμε κάτω από το sleeping bag, αλλά θα το ψάξω, γιατί καλό το φελιζόλ, αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι όμορφο αισθητικά να έχω φελιζόλ στο σαλόνι. B)

Πριν λίγο είδα κάτι ...πραγματάκια πάνω σε μερικά από τα φύλλα της ανούμπιας (επισυνάπτω φωτογραφία).

post-55442-0-58548200-1373647623_thumb.jpgpost-55442-0-32476600-1373647912_thumb.jpg

Είναι ακαθαρσίες ή κάτι άλλο; Αν είναι ακαθαρσίες πώς βρέθηκαν εκεί; Τα πέρασε για wc τα φύλλα της ανούμπιας; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...