Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

Τώρα πια έχω μακαρόνια στον πάτο! :whistling:

Να το πως είναι τώρα! Μοναχικό, με μια μικρή ανούμπια. Εσείς τι θα μου προτείνατε να κάνω για την διακόσμηση; Θα μπορούσα να βάλω κάποιο φυτό ώστε να κρύψω και το φίλτρο ή δεν θα κάνει σωστά την δουλειά του; :sarcasm:

321746.png

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μετακόμιση σχεδόν ολοκληρώθηκε! Έβαλα το νερό από το παλιό ενυδρείο στο καινούριο, έβαλα να λειτουργεί και το παλιό φίλτρο, καθώς και την αεραντλία. Το νέο φίλτρο ακόμη δεν το έβαλα σε λειτουργία, γιατί πρέπει το νερό να φτάσει στο μίνιμουμ σημείο. Δυστυχώς το νερό όπως το υπολόγισα δεν έφτασε και τώρα έχω ετοιμάσει επιπλέον νερό με αντιχλώριο αλλά πρέπει να περιμένω τουλάχιστον μία ώρα προτού το προσθέσω.

Το ψάρι δείχνει μια χαρά, αμέσως άρχισε να σκάβει το χαλικάκι, να εξερευνεί το νέο χώρο του και να κολυμπάει. Μιλάμε είναι άρχοντας τώρα που είναι στα 110 λίτρα. Όταν του φέρω και παρεούλα θα είναι ακόμα καλύτερα. :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα και το καπάκι και άναψα το φως. Το καημένο το ψαράκι τρόμαξε και πήγε και κρύφτηκε πίσω από το ξύλο. Έβγαλα τη φωτογραφία και το έκλεισα αμέσως. Το ψαράκι βγήκε από την κρυψώνα του και άρχισε την εξέρευνησή του όπως πριν.

post-55442-0-27440400-1375566318_thumb.jpg

Αυτό ήταν για σήμερα. Θα βάλω ένα ποτήρι κρασί και θα καθίσω λίγο να χαζέψω το ψαράκι στο νέο του σπίτι. Θα προσθέσω το νερό μόλις θα είναι έτοιμο και θα βάλω σε λειτουργία το φίλτρο. B)

Link to comment
Share on other sites

Για τον άνθρακα : Είναι για το φόβο των ιουδαίων. Κανονικά μπαίνει απο απο θεραπείες γιατί "τραβάει" τα υπολείμματα. :)

Ναι αλλα γιατί άνθρακα και μετά μακαρόνι και όχι ταυτόχρονα μαζί και μετα αφαίρεση του άνθρακα. Αυτές τις τέσσερις μέρες δε θα ήταν καλο να υπάρχει μακαρόνι για να σχηματιστούν οι αποικίες σύντομα; Γιατι να πανε χαμένες;

Αν χωράει το φίλτρο , τοτε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το φίλτρο ενώ έχει όλα τα υλικά της συσκευασίας του, πάνω έχει ακόμη χώρο, αλλά και κάτω, ανάμεσα στο μπλε και στο πράσινο σφουγγαράκι, ακριβώς όπως φαίνεται στην εικόνα:

λογικά αυτό είναι το φίλτρο σου. 21600(1).jpg

οπότε η αντλία σου είναι έτσι και αλλιώς ψηλά για να της δημιουργήσει πρόβλημα ένα μακαρόνι. Το πολύ πολύ να κλείνει λίγο ένα σημείο εισόδου νερού χαμηλά στην σχάρα αλλά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Θα το έβλεπες στην ροή. Φυσικά καλό είναι να αποφεύγονται τέτοια αλλά μέχρι να το βγάλεις μην τρελαίνεσαι, δεν υπάρχει λόγος. Ούτε με τον θερμοστάτη υπάρχει πρόβλημα έτσι και αλλιώς τώρα δεν δουλεύει.

Από Δευτέρα θα πάω να πάρω κάλτσα για να βάλω μέσα τα μακαρόνια. Θα αντικαταστήσω και το πράσινο και το μαύρο σφουγγάρι, σωστά;

Το βράδυ έβαλα το καπάκι αλλά έκλεισα την αεραντλία γιατί πιτσιλούσε τις λάμπες και φοβόμουν, παρόλο που λέει ότι είναι αδιάβροχες. Σήμερα το πρωί έβγαλα το καπάκι και έβαλα ξανά σε λειτουργία την αεραντλία. Γενικά το βράδυ κλείνω καπάκια γιατί φοβάμαι μην πηδήξει έξω, την ημέρα όμως και όσο είμαι στο σπίτι έχω το καπάκι ανοιχτό επειδή κάνει ζέστη.

Είμαι πολύ χαρούμενη για το ενυδρείο, ανυπομονώ να του βάλω φυτά και παρέα! Το παλιό ενυδρείο θα το καθαρίσω και θα το κρατήσω για ώρα ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενη για το ενυδρείο, ανυπομονώ να του βάλω φυτά και παρέα! Το παλιό ενυδρείο θα το καθαρίσω και θα το κρατήσω για ώρα ανάγκης.

πάντα είναι ώρα ανάγκης για ένα άδειο ενυδρείο. Τέσσερα γκάπι περιμένουν στο pet shop της γειτονιάς σου να τα υιοθετήσεις. :bigemo_harabe_net-66:

για την αεραντλία και το πιτσίλιμα στα φώτα μην το φοβάσαι. Αλλά το ανοιχτό καπάκι τώρα που έχει ζέστη είναι καλή ιδέα. Μόνο μην χαλάς εξαιτίας του την φωτοπερίοδο. Είναι καλό να είναι σταθερή.

Έγινε επεξεργασία - Spond
Link to comment
Share on other sites

πάντα είναι ώρα ανάγκης για ένα άδειο ενυδρείο. Τέσσερα γκάπι περιμένουν στο pet shop της γειτονιάς σου να τα υιοθετήσεις. :bigemo_harabe_net-66:

για την αεραντλία και το πιτσίλιμα στα φώτα μην το φοβάσαι. Αλλά το ανοιχτό καπάκι τώρα που έχει ζέστη είναι καλή ιδέα. Μόνο μην χαλάς εξαιτίας του την φωτοπερίοδο. Είναι καλό να είναι σταθερή.

Γκαπυ σε 25 λιτρα ενυδρειο?

Φιλη μου πρεπει να βαλεις και αλλο νερο στο ενυδρειο σου,καπου στα πλαγια εχει ενα αυτοκολλητο που δειχνει μεχρι που πρεπει να ειναι η σταθμη του νερο,πηγαινε το μεχρι εκει.

Οσο για τις λαμπες μη τις φοβασαι,ετσι και αλλιως παντα εχουν νερο πανω τους απο την εξατμιση που θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως ήταν 60 το παλιό. Δεν πρόσεξα ότι ήταν 25. :poster_oops: Πάντως οπωσδήποτε ο γνωστός χρυσός κανόνας "όσα περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο" ισχύει πάντα και φυσικά και για τα guppy αλλά μήπως θα μπορούσε να βάλει δύο τρία?

Ακόμα και σε μερικά ξένα site δεν είναι τόσο αυστηροί για τα συγκεκριμένα. Anyway δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με guppy ποτέ παρόλο που είχα για κάποιο διάστημα σε ένα 80 οπότε δεν επιμένω. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

πάντα είναι ώρα ανάγκης για ένα άδειο ενυδρείο. Τέσσερα γκάπι περιμένουν στο pet shop της γειτονιάς σου να τα υιοθετήσεις. :bigemo_harabe_net-66:

για την αεραντλία και το πιτσίλιμα στα φώτα μην το φοβάσαι. Αλλά το ανοιχτό καπάκι τώρα που έχει ζέστη είναι καλή ιδέα. Μόνο μην χαλάς εξαιτίας του την φωτοπερίοδο. Είναι καλό να είναι σταθερή.

Εεε... δεν υπάρχει καμία φωτοπερίοδος. :whistling: Χτες δοκίμασα να ανάψω τις λάμπες για να δω πως είναι και το ψαράκι τρελάθηκε και πήγε σφαίρα στην γωνία πίσω από το ξύλο και κρύφτηκε. Έβγαλα την φωτογραφία και έκλεισα το φως. Φαίνεται στην φωτογραφία που ανέβασα πριν. Δυο μήνες τώρα έχει μάθει χωρίς λάμπες και φωτοπεριόδους και ίσως να φοβήθηκε. Επιπλέον δεν έχω βάλει ακόμη άλλα φυτά και ίσως να το τρομάζει το πολύ φως. Από αύριο (δηλαδή σήμερα, δεδομένης της ώρας) θα πάω να πάρω φυτά και διακοσμητικά (κανα ξυλο και καμια πετρα σκεφτομαι). Τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω με το φως, αν πρέπει να το αφήσω ανοιχτό ακόμα και αν φοβάται το ψάρι, και δεν ξέρω πόσο πρέπει να του δίνω φως. Μέχρι τώρα όταν είναι μέρα έχει το φυσικό φως του δωματίου και το βράδυ που πάμε για ύπνο έχει... συσκότιση!

Γκαπυ σε 25 λιτρα ενυδρειο?

Φιλη μου πρεπει να βαλεις και αλλο νερο στο ενυδρειο σου,καπου στα πλαγια εχει ενα αυτοκολλητο που δειχνει μεχρι που πρεπει να ειναι η σταθμη του νερο,πηγαινε το μεχρι εκει.

Οσο για τις λαμπες μη τις φοβασαι,ετσι και αλλιως παντα εχουν νερο πανω τους απο την εξατμιση που θα εχεις.

Μάλλον είδες την φωτογραφία 321746.png και το λες αυτό. Δεν μου είχε φτάσει το νερό που είχα ετοιμάσει και ξενύχτησα λιγουλάκι προκειμένου να τελειώσω, γιατί περίμενα μία ώρα να δράσει το αντιχλώριο προτού το ρίξω. Τώρα έχει μέχρι τη γραμμή νεράκι. Σ'ευχαριστώ πάντως! :)

Νόμιζα πως ήταν 60 το παλιό. Δεν πρόσεξα ότι ήταν 25. :poster_oops: Πάντως οπωσδήποτε ο γνωστός χρυσός κανόνας "όσα περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο" ισχύει πάντα και φυσικά και για τα guppy αλλά μήπως θα μπορούσε να βάλει δύο τρία?

Ακόμα και σε μερικά ξένα site δεν είναι τόσο αυστηροί για τα συγκεκριμένα. Anyway δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με guppy ποτέ παρόλο που είχα για κάποιο διάστημα σε ένα 80 οπότε δεν επιμένω. :bigemo_harabe_net-117:

Εδώ καλά καλά δεν έχω μάθει το ένα ενυδρείο, και η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα κι εγώ πως η "ώρα ανάγκης" ήρθε κιόλας. Αλλά δεν θέλω να παρασυρθώ, μιας και ο χρόνος μου δεν είναι άπλετος, θα επικεντρωθώ στο καινούριο ενυδρείο. Πρέπει να δω τι φυτά θα βάλω, πως θα το διακοσμήσω, να παρακολουθώ το νερό και να δω τί άλλο ψαράκι μπορώ να βάλω. Σίγουρα θα βάλω άλλο ένα, αναρωτιέμαι αν 3 χρυσόψαρα θα είναι ΟΚ στα 110 λίτρα. Και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βάλω φάνσυ χρυσόψαρο με κοινό που έχω τώρα. Έχω ερωτευτεί αυτά που είναι σαν καναρινάκια, τα oranda, θα μπορούσαν να συζήσουν με ένα κοινό; :wub: Και το μικρό το ενυδρειάκι των 25 λίτρων δεν είναι καλό να το χρησιμοποιήσω ως καραντίνα προτού βάλω άλλα ψαράκια στο κανονικό ενυδρείο; Όσο για την αεραντλία, ΟΚ, θα πάω να την ανοίξω παρόλου που έχω το καπάκι κλειστό, αν και φοβάμαι που πιτσιλάει... :AAGGGHHH: (για να μάθω να μην ταϊζω πολύ και να ξεπεράσω το ότι τα λυπόμουν, ένα μήνα μου πήρε!) :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως ήταν 60 το παλιό. Δεν πρόσεξα ότι ήταν 25. :poster_oops: Πάντως οπωσδήποτε ο γνωστός χρυσός κανόνας "όσα περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο" ισχύει πάντα και φυσικά και για τα guppy αλλά μήπως θα μπορούσε να βάλει δύο τρία?

Ακόμα και σε μερικά ξένα site δεν είναι τόσο αυστηροί για τα συγκεκριμένα. Anyway δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με guppy ποτέ παρόλο που είχα για κάποιο διάστημα σε ένα 80 οπότε δεν επιμένω. :bigemo_harabe_net-117:

Τα γκαπυ θελουν 60 λιτρα ενυδρειο,οπωτε τα 25 δεν ειναι τιποτα.Σ αυτα τα λιτρα μπορει να βαλει εναν μονομαχο.

Δεν ξερω τι λενε τα ξενα site αλλα εχω δει τι ψαροσυνθεσεις φτιαχνουν οι ξενοι γιατι τυχαινει να ειμαι μελος και σε Αμερικανικο forum και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι απλα ειναι απαραδεχτοι και δεν τους νοιαζουν ουτε τα λιτρα αλλα ουτε ποιο ψαρι παει με ποιο..

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ θελουν 60 λιτρα ενυδρειο,οπωτε τα 25 δεν ειναι τιποτα.Σ αυτα τα λιτρα μπορει να βαλει εναν μονομαχο.

Δεν ξερω τι λενε τα ξενα site αλλα εχω δει τι ψαροσυνθεσεις φτιαχνουν οι ξενοι γιατι τυχαινει να ειμαι μελος και σε Αμερικανικο forum και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι απλα ειναι απαραδεχτοι και δεν τους νοιαζουν ουτε τα λιτρα αλλα ουτε ποιο ψαρι παει με ποιο..

Δεν έχεις άδικο. Είναι απορίας άξιο, θα περίμενε κανείς σε κάποιες χώρες να είναι " επαγγελματίες " χομπύστες αλλά βλέπεις σημεία και τέρατα. Βλέπεις τέτοιες ιχθυοφορτώσεις και τέτοιους συνδυασμούς ψαριών που αν τους παρουσίαζε κάποιος σε ελληνικό φόρουμ θα άκουγε κράξιμο. Διακινδυνεύω να πώ ότι τουλάχιστον στις λιμνούλες θα μάθεις πέντε σωστά πράγματα ίσως απο τους γερμανούς.

kalliroi έχεις τέτοιο ενθουσιασμό που είσαι απόλαυση :bigemo_harabe_net-66: μου θυμίζεις πως ένιωθα στο πρώτο μου ενυδρείο. Μην ανησυχείς .....με τον καιρό θα τρελαθείς ακόμα περισσότερο :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Είναι απορίας άξιο, θα περίμενε κανείς σε κάποιες χώρες να είναι " επαγγελματίες " χομπύστες αλλά βλέπεις σημεία και τέρατα. Βλέπεις τέτοιες ιχθυοφορτώσεις και τέτοιους συνδυασμούς ψαριών που αν τους παρουσίαζε κάποιος σε ελληνικό φόρουμ θα άκουγε κράξιμο. Διακινδυνεύω να πώ ότι τουλάχιστον στις λιμνούλες θα μάθεις πέντε σωστά πράγματα ίσως απο τους γερμανούς.

kalliroi έχεις τέτοιο ενθουσιασμό που είσαι απόλαυση :bigemo_harabe_net-66: μου θυμίζεις πως ένιωθα στο πρώτο μου ενυδρείο. Μην ανησυχείς .....με τον καιρό θα τρελαθείς ακόμα περισσότερο :bigemo_harabe_net-76:

εδω λενε οτι 2,5 γαλονια ειναι καλα για εναν μονομαχο σε λιτρα 9,κατι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα ένα ξύλο, μία πέτρα και δύο επιπλέον φυτά! Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που άρχισα να διακοσμώ το ενυδρείο! :bigemo_harabe_net-94: Από την άλλη ήμουν πάρα πολύ διστακτική στο τί θα πάρω, πώς θα το βάλω, αν θα μου χωράει, αν θα κάνει, αν θα είναι όμορφο... Γύρισα αργά στο σπίτι (τα καημένα τα φυτάκια την έβγαλαν στη σακούλα μισή μέρα) και η αλήθεια είναι ότι τα έβαλα στο ενυδρείο κάπως πρόχειρα. Πήρα μία επιπλέον ανούμπια, σε ένα γλαστράκι, το οποίο έχωσα πίσω από την πέτρα και κάλυψα με λίγο χαλικάκι. Το άλλο το φυτό, που δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι, με χίλια ζόρια κατάφερα να το χώσω μέσα στα χαλίκια. Δεν ξέρω καν αν θέλει φύτεμα ή δέσιμο... :bigemo_harabe_net-135: Μερικές ρίζες του πετάγονται. Το ξύλο αλλιώς ήθελα να το βάλω, στο πλάι καθισμένο, αλλά ακόμα επιπλέει, οπότε το άφησα έτσι προς το παρόν.

post-55442-0-75380900-1375738591_thumb.jpg

post-55442-0-71359300-1375738853_thumb.jpg

Πήρα και λίπασμα. Μήπως ξέρει κανείς το φυτό στα δεξιά ποιο είναι και αν έκανα καλά που το έχωσα μες στο χαλίκι ή πρέπει να το φροντίσω διαφορετικά; Μόλις βαρύνει το ξύλο και μπορώ να το τοποθετήσω καθιστό πλάγια θα βγάλω φωτογραφία να σας το δείξω. Πώς σας φαίνεται μέχρι τώρα, είναι ΟΚ ή πρέπει να αλλάξω κάτι; :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Την ανουμπια μπορείς να την βγαλεις απο το γλαστρακι και να την δεσεις επάνω στο ξύλο ή την πετρα .

Link to comment
Share on other sites

γτ το ξυλο ειναι καπως αναποδα? και την ανουβια δεν την αφηνουμε στο γλαστρακι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάπως... είναι εντελώς ανάποδα σε σχέση με το πως ήθελα να το βάλω! :D Δυστυχώς όμως επιπλέει και δεν ξέρω πως να κρατήσω στον βυθό, επομένως το αφήνω έτσι περιμένοντας να απορροφήσει νερό και να αποκτήσει βάρος. Αυτό για την ανούμπια το έχω διαβάσει κι εγώ. Η κοπέλα στο κατάστημα μου είπε πως μπορώ να το αφήσω έτσι, κι εκεί έτσι ήταν μέσα στο νερό, ένα γλαστράκι χωμένο στην άμμο. Το "γλαστράκι" δεν έχει χώμα, αλλά ένα άλλο υλικό περίεργο, σαν ...υφασμάτινο. Αν πρέπει να την βγάλω, όμως, θα το κάνω. Το άλλο το φυτό με απασχολεί που δεν ήξερα τι να κάνω και ...αυτοσχεδίασα! :unsure: Πάντως το ψαράκι δεν χορταίνει να εξερευνεί το νέο του σπίτι, κι εγώ δεν χορταίνω να το βλέπω! Μόλις με το καλό κατασταλάξω ως προς την διακόσμηση θέλω να δω πόσα και ποια ψαράκια να βάλω. Σκέφτομαι άλλο ένα, αν γίνεται και δύο, συνολικά δηλαδή τρία ψαράκια να έχω. Έχω ερωτευθεί τα οράντα, στο κατάστημα μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα ως προς την συμβίωση με το κόμον που έχω τώρα. Εσείς τί λέτε; :blush:

Link to comment
Share on other sites

το υφασματινο πραγμα ειναι υαλοβαμβακας και μπορει να προκαλεσει κακο απο οσο ξερω μπορεις να βαλεις 2 ακομα ψαρακια και δεν θα εχεις κανενα προβλημα αμα ειναι οραντα μερικοι λενε το αντιθετο πως δεν θα μπορουν να τρωνε το οραντα δλδ εγω δεν το πιστευω αυτο ... σου προτεινω να βαλεις μονο ενα ακομα γτ γινονται πολυ μεγαλα καποτε ειχα και εγω στα λιτρα σου για αυτο το λεω και να φανταστεις ηταν φαντειλ !για το ξυλο μπορεις να βαλεις μια πετρα επανω του για να μεινει στο βυθο !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι τα οράντα ήταν μικρά όσο τα κοινά χρυσόψαρα (τουλάχιστον έτσι μικρά που τα βλέπουμε συνήθως), αλλά όταν είδα από κοντά δύο πριν τρεις μέρες, είδα ότι ήταν σαν καναρινάκια και ως προς το μέγεθος, όχι μόνο στην φατσούλα τους. Επομένως ίσως καλύτερα ένα, λοιπόν... Τί εννοείς δεν θα μπορούν να τρώνε; Τα οράντα; Γιατί; :umm:

Όσο για το ξύλο, αύριο θα δοκιμάσω να το στερεώσω με την πέτρα και επιπλέον να βγάλω την ανούμπια από το "γλαστράκι" και να την δέσω. :) Ευχαριστώ και καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

οσο προς το φαει το οραντα δεν ειναι καλοι κολυμβητες και ολα τα φαντειλ χρυσοψαρα γενικα ενο τα κοινα ειναι πιο γρηγορα και θα τρωνε περισσοτερο ! και τα κοινα χρυσοψαρα οπως εχει μπορουν να φτασουν τα 25,27εκ ενω τα φαντειλ οραντα κτλ τα 20εκ..

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το φυτό, νομίζω πως είναι Microsorum Pteropus (Java Fern), και μάλλον θα πρέπει να το δέσω και αυτό, και την ανούμπια...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβασα σε ένα ποστ στο φόρουμ ότι αν έχεις φυτά στο ενυδρείο δεν είναι καλό να έχεις αεραντλία, καθώς διώχνει το διοξείδιο του άνθρακα. Επομένως την έβγαλα. Δεν καταλαβαίνω, όμως, πως είναι δυνατό να το διώχνει; :bigemo_harabe_net-88:

Έπειτα προσπάθησα να τοποθετήσω κάτω το ξύλο, αλλά επιπλέει και ηταν αδύνατο. Δοκίμασα και με την πέτρα, αλλά πάλι δεν το συγκρατούσε. Θα περιμένω κι άλλο μέχρι να απορροφήσει νερό ώστε να αποκτήσει βάρος. Στο ξύλο έχει εμφανιστεί ένα άσπρο συννεφάκι σε διάφορα μικρά σημεία. Η κοπέλα στο κατάστημα με προειδοποίησε γι' αυτό, ώστε να μην ανησυχήσω. Μου είπε ότι είναι ένα είδος μύκητα και πως θα εξαφανιστεί μόνο του. Ελπίζω να μην βλάπτει το ψάρι. :bigemo_harabe_net-59:

Το ψαράκι δείχνει και αυτό να "απολαμβάνει" τη νέα διακόσμηση, συνεχώς σκάβει στο χαλίκι, τσιμπάει το ξύλο, τα φυτά, την πέτρα.

Δυστυχώς ακόμη δεν έχω προλάβει να δέσω τα φυτά, σκοπεύω όμως να ασχοληθώ αύριο. Επίσης είδα ότι η ροή του φίλτρου μειώθηκε αισθητά, και αύριο θα το τσεκάρω και αυτό. Ούτως ή άλλως πρέπει να βγάλω τα σφουγγάρια και να βάλω το μακαρόνι.

Έκανα και τεστάκια σήμερα, και έδειξε αμμωνία 0, νιτρικά και νιτρώδη επίσης 0, ph > 6,8, CH γύρω στο 6, GH μεταξύ 7 και 14, σχεδόν πάντα τα ίδια μου δείχνει... Τις ίδιες μετρήσεις είχα σχεδόν πάντα και στο μικρό ενυδρείο... Έχω βάλει να τρέχουν και τα δύο φίλτρα, το μικρό από το παλιό ενυδρείο και το μεγάλο του καινούριου.

Χτες πήρα μία σίτα και 4 πλαστικά πλαίσια για να φτιάξω κάτι σαν καπάκι με σίτα ώστε να το αφήνω ανοιχτό χωρίς να φοβάμαι μην πηδήξει έξω το ψάρι. Τώρα αφήνω ανοιχτό το καπάκι μόνο όταν είμαι παρούσα. Θα μετρήσω, θα κόψω τα πλαστικά, θα τα κολλήσω με σιλικόνη και τέλος θα κολλήσω την σίτα. Θα είναι το πρώτο πράγμα που φτιάχνω μόνη μου! :bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Μύκητας ειναι, μην ανησυχείς. Θα φύγει μονο του σιγα σιγα. Τα ψάρια δε τα βλάπτει καθόλου......κάνεις και κατασκευές ρε θηρίο;;; Καλη επιτυχία!!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έδεσα τώρα τα φυτά! Δεν είχα πετονιά και χρησιμοποιήσα ένα άλλο υλικό σαν συρματάκι, αλλά πλαστικό και πράσινο. Εμφανισιακά δεν είναι ό,τι πιο τέλειο, αλλά τουλάχιστον έκανα τη δουλειά μου. Πρώτη φορά έδεσα φυτά, τα έδεσα πολύ χαλαρά, ίσα ίσα να συγκρατούνται. Στο microsorum pteropus κλάδεψα και τις ρίζες γιατί ήταν μακριές σαν σπαγγέτι και φοβήθηκα μήπως έτσι δεν μεγαλώσουν και δέσουν. Αυτό το έδεσα πάνω στο ξύλο δίπλα από την ανούμπια και την άλλη ανούμπια την έδεσα πάνω στην πέτρα. Τώρα θα ξεκινήσω να φτιάχνω και το καπάκι με την σίτα. :red_bandana:

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς αυτό b_78_gf9131b.jpg

δεν θέλω να είμαι υπερβολικός αλλά έχει σύρμα μέσα και δεν είναι ότι καλύτερο. Απο την άλλη το πλαστικό το μονώνει. Καλή συνέχεια και ανέβασε φώτο :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...