Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο - Απορίες.


Recommended Posts

Σε αλλαγη νερου πρεπει να προσθετεις ξανα βακτηρια . Καλο ειναι το φιλτρο ( αν δεν υπαρχει λογος ) να μην το πειραζεις συνεχεια . Εκτος και αν δεις οτι επεσε η ροη του νερου και πρεπει να καθαριστουν τα σφουγγαρια :)

Καπετάνιο, γιατι σε κάθε αλλαγη νερου πάλι βακτήρια; Μια φορα για να στρώσει το ενυδρειο και μετα δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέο ζήτημα: εδώ και 2 εβδομάδες είχα ξεχάσει το φίλτρο με τα υλικά που είχε η συσκευασία: μπλε σφουγγάρι, πράσινο σφουγγάρι (με εμποτισμένα βακτήρια), μαύρο σφουγγάρι με άνθρακα και υαλοβάμβακα. Αποφάσισα λοιπόν σήμερα να βάλω βιολογικό υλικό (μακαρόνι). Ο υαλοβάμβακας είχε γίνει καφέ, τα αφουγγάρια δεν είχαν βρωμίσει πάρα πολύ. Ξεκινάω λοιπόν να ξεπλύνω το μπλε σφουγγάρι, με νερό ενυδρείου φυσικά και στη συνέχεια αρχίζω να γεμίζω την κάλτσα με τα μακαρόνια. Καθώς την γεμίζω λοιπόν σκέφτομαι: "Ξέπλυνα το μπλε σφουγγάρι, αν αντικαταστήσω τα άλλα δύο με μακαρόνια, που θα βρεθούν τα βακτήρια να τα αποικήσουν;" και θυμήθηκα ότι η Καλλιρόη, το χρυσόψαρο που πέθανε, εμφάνισε τα συμπτώματά της όταν είχα αντικαταστήσει τον άνθρακα με μακαρόνι στο φιλτράκι. Έτσι λοιπόν πήρα την πρωτοβουλία και έκανα τα εξής:

  • τοποθέτησα το μπλε σφουγγάρι, το είχα ήδη ξεπλύνει
  • τοποθέτησα το πράσινο σφουγγάρι, το οποίο λογικά θα έχει αποικηθεί από βακτήρια, αφού όταν το είχα βάλει την προηγούμενη φορά είχα ρίξει βακτήρια στο νερό
  • έβαλα μία κάλτσα με μακαρόνια
  • έβαλα πάνω πάνω υαλοβάμβακα

Έχω την εξής απορία: μήπως είναι καλό να έχω πάντα βακτήρια έτοιμα για χρήση; Επίσης σε περιπτώσεις αλλαγής νερού ή καθαρισμού του φίλτρου δεν πρέπει να προσθέτω βακτήρια;

Ανησυχώ υπερβολικά ή έπραξα καλά; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να προσθέσεις βακτήρια μετά από αλλαγές. Σε στρωμένο ενυδρείο υπάρχουν αποικίες κατά κύριο λόγο στο φίλτρο αλλά και σε κάθε σχεδόν επιφάνεια από όπου διέρχεται το νερό. Με την αλλαγή του νερού δεν χάνεις βακτήρια καθώς αυτά δεν κατοικούν ελεύθερα στο νερό. Αν ίσχυε αυτό δεν θα χρειαζόμασταν φίλτρα...Για τον λόγο αυτό όταν προσπαθείς να μπολιάσεις ένα νέο ενυδρείο απο ένα παλιό δεν μεταφέρεις νερό αλλά υλικό απο το φίλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ενυδρειο ειναι ακομα φρεσκο καλα κανει και ριχνει βακτηρια,μετα απο μερικους μηνες δεν χρειαζεται να ριχνει.

Οταν το ενυδρειο μας ειναι ωριμο,ριχνουμε βακτηρια μονο μετα απο καθαρισμο του φιλτρου γιατι εκει μπορει να χασουμε μερικες αποικιες βακτηριδιων οπωτε βαζουμε ζωντανα βακτηρια για να τις επανακτησουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τώρα που μπορώ, σκέφτομαι να πάρω μερικά πράγματα για να τα έχω στο ντουλάπι μου για περίπτωση που θα τα χρειαστώ και δεν έχω την δυνατότητα να πάω να τα πάρω τότε. Ένα από αυτά είναι και τα βακτήρια. Φυσικά θα έχω το νου μου αν κάτι έχει ημερομηνία λήξης.

Νομίζω πως για την ώρα το ενυδρείο μου είναι εντάξει, δεν σκέφτομαι να προσθέσω άλλα φυτά ή ψάρια, θα κάνω μετρήσεις και θα έχω το νου μου στο φίλτρο και το νερό.

Είμαι πολύ χαρούμενη που γνώρισα τον κόσμο των ψαριών, η ενασχόληση με το ενυδρείο είναι πολύ πιο απολαυστική από όσο νόμιζα και τα ψαράκια μου δίνουν πολύ μεγάλη χαρά! :love:

Link to comment
Share on other sites

η δημιουργία αποικιών βακτηρίων σε ένα ενυδρείο όπου πέφτει τροφή και υπάρχουν ψάρια είναι αναπόφευκτη έτσι και αλλιώς. Τα έτοιμα βακτήρια είναι μια συντόμευση για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου , για να γίνει λίγο πιο γρήγορα ώστε να εισάγουμε τα ψαράκια μας. Και αυτή η διαδικασία ολοκληρώνεται απο μόνη της σε λίγες μέρες. Θεωρώ ότι το να προσθέτουμε βακτήρια ενώ το ενυδρείο λειτουργεί με σωστές τιμές απλά περιττό γιατί πολύ απλά αυτές οι τιμές δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχαν επαρκείς αποικίες βακτηρίων. Εννοείται ότι μια σωστή αλλαγή νερού (αντιχλώρια, μη ενόχληση συστήματος φίλτρανσης κ.α. ) δεν έχει καμία επίπτωση στον αριθμό των αποικιών.Τώρα απο την άλλη ούτε επιβαρύνει η πρόσθεση και άλλων οπότε περί ορέξεως ......

Link to comment
Share on other sites

η δημιουργία αποικιών βακτηρίων σε ένα ενυδρείο όπου πέφτει τροφή και υπάρχουν ψάρια είναι αναπόφευκτη έτσι και αλλιώς. Τα έτοιμα βακτήρια είναι μια συντόμευση για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου , για να γίνει λίγο πιο γρήγορα ώστε να εισάγουμε τα ψαράκια μας. Και αυτή η διαδικασία ολοκληρώνεται απο μόνη της σε λίγες μέρες. Θεωρώ ότι το να προσθέτουμε βακτήρια ενώ το ενυδρείο λειτουργεί με σωστές τιμές απλά περιττό γιατί πολύ απλά αυτές οι τιμές δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχαν επαρκείς αποικίες βακτηρίων. Εννοείται ότι μια σωστή αλλαγή νερού (αντιχλώρια, μη ενόχληση συστήματος φίλτρανσης κ.α. ) δεν έχει καμία επίπτωση στον αριθμό των αποικιών.Τώρα απο την άλλη ούτε επιβαρύνει η πρόσθεση και άλλων οπότε περί ορέξεως ......

Ναι αλλα οταν καθαριζεις τα φιλτρα σου δεν χανεις αποικιες βακτηριδιων?Τοτε τι κανεις,το αφηνεις ετσι?

Ενα συστημα οταν ειναι φρεσκο μπορει να εχει σκαμπανεβασματα,δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα και καλο ειναι να ριχνουμε βακτηρια στην αρχη.Οταν ωριμασει δεν χρειαζεται και ριχνουμε μονο μετα απο καθαρισμο φιλτρων η απο φαρμακα οπως πολυ σωστα ειναι ο Σταματης ,γιατι καποια φαρμακα σκοτωνουν τα βακτηρια του φιλτρου μας.

Link to comment
Share on other sites

Toτε γιατι στις οδηγιες χρησης αναγραφεται η προσθηκη βακτηριων μετα απο αλλαγες νερου και καθε ............. μερα του μηνα ; Η API παραδειγμα στο Stress zyme σε αστρωτο ενυδρειο λεει χορηγηση δοσης καθε 1η , 7η και ου το καθε εξης μερα του μηνα . Θα μου πειτε ναι οκ αλλα δεν ειναι βακτηρια ενεργα αλλα καλλιεργειες . Οκ , η microbe lift στο special blend που χει και αυτη δοσολογια σε μερες του μηνα ; Πχ σε αστρωτο λεει καθε Κυριακη του μηνα .

Link to comment
Share on other sites

Toτε γιατι στις οδηγιες χρησης αναγραφεται η προσθηκη βακτηριων μετα απο αλλαγες νερου και καθε ............. μερα του μηνα ; Η API παραδειγμα στο Stress zyme σε αστρωτο ενυδρειο λεει χορηγηση δοσης καθε 1η , 7η και ου το καθε εξης μερα του μηνα . Θα μου πειτε ναι οκ αλλα δεν ειναι βακτηρια ενεργα αλλα καλλιεργειες . Οκ , η microbe lift στο special blend που χει και αυτη δοσολογια σε μερες του μηνα ; Πχ σε αστρωτο λεει καθε Κυριακη του μηνα .

Αν έχω καταλάβει σωστά, αυτά που αναφέρεις ισχύουν στις συγκεκριμένες μάρκες, και μάλιστα για το στρώσιμο του ενυδρείου. Εγώ και στο προηγούμενο ενυδρείο, και στο τωρινό, χρησιμοποίησα σκευάσματα των οποίων το περιεχόμενο έπρεπε να ρίξω στο νερό μία φορά. Άλλα σκευάσματα, όπως ενδεχομένως αυτά που αναφέρεις, έχουν διαφορετική διαδικασία.

Πάντως θεωρώ λογική την άποψη τόσο του rastafarian όσο και του Spond, μιας και παραπάνω βακτήρια να υπάρξουν, δεν είναι βλαβερά, το πολύ πολύ να πεθάνουν.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο συγκάτοικος αλλά έχω μια απορία ........ το pet shop κάτω από το σπίτι σου είναι;;;

Σήμερα έκανα μία παραγγελία online, και μάλιστα δεν πήρα όλα όσα ήθελα! :innocent:

Τώρα που δεν έχω πολλή δουλειά, θέλω να πάρω ό,τι χρειάζομαι, γιατί από Σεπτέμβριο δεν θα προλαβαίνω ούτε να τα ταίζω!

Επίσης σκέφτομαι το 25λιτρο να το φυτέψω και να βάλω έναν μονομάχο! Οπότε καταλαβαίνεις... νέος κύκλος... Μετά τέρμα! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω για τις αλλες μαρκες , απλα αναφερω δυο ειδη που γνωριζω και διαβασα . Προσωπικα χρησιμοποιω το special blend της microbe lift και σου λεω ( προσωπικη αποψη παντα , δεν ξερω για τους αλλους ) οτι ειναι κορυφαιο στο θεμα βακτηρια . Για αυτο και εχει αυτη την ευχαριστη μυρωδια :blush:

Επειτα υπαρχει και το Safe start της Tetra το οποιο επιτρεπει την προσθηκη ψαριων σε 24 ωρες :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέτοια χρησιμόποιησα, που βάζεις τα ψάρια σε 24 ώρες, την πρώτη φορά, και σε μορφή αμπούλας τώρα στο μεγαλύτερο. Νομίζω ότι είναι καλό να ακολουθούμε τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος και αν έχουμε αμφιβολίες να ρωτάμε εδώ, καθότι δεν είναι όλα ίδια! Σήμερα παρήγγειλα online και βακτήρια να τα έχω στο σπίτι σε περίπτωση που χρειαστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Online ; Γιατι που εισαι γλυκια μου στην Ουγκαντα και δεν εχουν pet shop εκει ; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα .

Εγω δεν βιαζομαι , θα το κανω σιγα σιγα , αργα και σταθερα το στρωσιμο . Σαφως θα βαλω και γω το Safe start αλλα θα το κρατησω μηνα και πανω . Μονο και μονο για το ξυλο θελω ποσες μερες προετοιμασιας :)

Link to comment
Share on other sites

Online ψωνίζω εγώ, γιατί να σπαταλάω χρόνο και βενζίνη; Αν και τις τελευταίες ημέρες, έχω ψωνίσει από 3 διαφορετικά καταστήματα, τα δύο εκ των οποίων ήταν πολύ μακρυά, αλλά τί να κάνω αφού ήθελα αυγουστιάτικα να αγοράσω φυτά και ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Εμα σου ρθε και σενα τωρα η καψα , χαχαχαχαχαχαχαχαχα . Να σου πω , απο την μια εχεις δικιο , online γλυτωνεις την ζεστη και την ταλαιπωρια , αλλα απο την αλλη , ειναι αλλο πραγμα βρε παιδι μου να βγεις εξω και να δεις κοσμο και βιτρινες νομιζω :)

Link to comment
Share on other sites

Online ψωνίζω εγώ, γιατί να σπαταλάω χρόνο και βενζίνη; Αν και τις τελευταίες ημέρες, έχω ψωνίσει από 3 διαφορετικά καταστήματα, τα δύο εκ των οποίων ήταν πολύ μακρυά, αλλά τί να κάνω αφού ήθελα αυγουστιάτικα να αγοράσω φυτά και ψάρια!

Ηταν κεραυνοβολος , σε καταλαβαινω . Στην εδωσε κατακουτελα , χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες υποστρωμα θα του εκανε καλο αλλα απο τη στιγμη που δεν εχεις μπορεις να βαλεις ταμπλετες λιπανσης κοντα στις ριζες του (1-2cm πιο διπλα),θα παρει τα πανω του.Ενα αλλο φυτο που μπορεις να βαλεις και ειναι σκληρο,ειναι η vallisneria.

Έβαλα μία ταμπλέτα κοντά στον εχινόδωρο, όσο πιο βαθιά μπορούσα. Υπάρχει περίπτωση τα ψάρια να σκάψουν και να την φάνε;

Η συσκευασία λέει crush the tablets and press into the gravel directly at the plant roots, αν κατάλαβα καλά εννοεί να την σπάσουμε για να βγει από την συσκευασία της. Εγώ την έβαλα ολόκληρη 1-2 εκατοστά πιο δίπλα. Πήρα τις Tetra plant crypto.

Οι οδηγίες λένε να βάζω σε κάθε αλλαγή νερού.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα μαλλον οχι , αλλα δεν ειμαι και σιγουρος καθοτι και αυτα σκαλιζουν τον βυθο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω μία αϋπνία και μία δυσκολία στο πρωινό ξύπνημα. Αλλά δεν θα το αρνηθώ, είμαι εθισμένη στο Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σας ακολουθήσω γέρος άνθρωπος. Αύριο ξυπναω νωρίς. Εσείς είστε νέα παιδιά. Μου θυμίζετε την Αλίκη στο ναυτικό. Χαχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μία ταμπλέτα κοντά στον εχινόδωρο, όσο πιο βαθιά μπορούσα. Υπάρχει περίπτωση τα ψάρια να σκάψουν και να την φάνε;

Η συσκευασία λέει crush the tablets and press into the gravel directly at the plant roots, αν κατάλαβα καλά εννοεί να την σπάσουμε για να βγει από την συσκευασία της. Εγώ την έβαλα ολόκληρη 1-2 εκατοστά πιο δίπλα. Πήρα τις Tetra plant crypto.

Οι οδηγίες λένε να βάζω σε κάθε αλλαγή νερού.

Δεν χρειαζεται να βαζεις σε καθε αλλαγη νερου,αργουν να λιωσουν οι ταμπλετες.Εγω θα ελεγα να βαζεις 1 καθε μηνα,αυτο βεβαια θα στο δειξει και το φυτο σου,ποσο καλα αναπτυσετε δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ξεκινάω με μία ανά μήνα και στην πορεία θα δω... Πάντως οι δύο ανούμπιες δείχνουν καλά, και ο εχινοδώρος επίσης, φαίνεται καλύτερα τώρα που τον φύτεψα στο χαλίκι, αν και σε μερικά φύλλα έχει τρυπίτσες. Τις είχε από την αρχή νομίζω. Να έχει κάτι το φυτό ή να το έφαγαν τα χρυσόψαρα; Επίσης έχει αρχίσει να εμφανίζεται καφέ άλγη πάβω στα φύλλα τους. Πρέπει να ανησυχήσω ή δεν πειράζει; Άλλωστε τα χρυσόψαρα πάνε και τσιμπάνε τα φύλλα και υποθέτω πως τρώνε την άλγη...

Σήμερα παρέλαβα και μία τσιμπίδα της sera που είχα παραγγείλει και είμαι πολύ χαρούμενη! Κάποιες ρίζες του εχινοδώρου παρατήρησα ότι βγαίνουν έξω από το χαλίκι, οπότε θα τις βάλω μέσα εγκαινιάζοντάς την και με την ευκαιρία θα μαζέψω κάτι πεσμένα κομμάτια φύλλων. Αυτά δεν πρέπει να τα αφήνουμε μέσα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...