Jump to content

44 Λιτρα Κατι Διαφορετικο !


Recommended Posts

Καλησπερα χθες αγορασα ενα 54αρι ενυδρειο και ειπα να κανω κατι διαφορετικο πλεον μιας και γαριδαδικο εφτιαξα και το χαρισα εχω και το θαλασσινο και τελος παντων ειπα να φτιαξω κατι απλο και ωραιο ... το ποσο απλο μαλλον πολυ , εννοώντας απλο λεω οτι δεν θα ηθελα πχ φυτεμενο φουλ γιατι φυτεμενο ειχα και μου βρόμιζε ευκολα χαλαγαν μερικα φυτα και ηταν λιγο περιπλοκο ....

σκεφτομουν να κανω ενα μινι νταμαρακι με ευκολες κιχλιδες μινι ....

απο την αλλη σκεφτομουν να το κανω αστακοενυδρειο και οταν μεγαλωσουν οι αστακοι να τους δωσω σε εναν φιλο να τους βαλει στο 1000αρι του αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με ικανοποιουν μιας και ολη την ημερα ειναι κρυμενοι !

φυτα θελω να τα αποφυγω γιαυτο σκεφτηκα εαν εβαζα γαριδες αλλα μονο με λιγο moss θα τις πειραζε?

μια αλλη σκεψη ειναι να τα βγαλω ολα και να κανω ενα μινιμαλ χρυσοψαραδικο με ενα χρυσοψαρο ως pet ....

μονομαχο δεν θα ηθελα γιατι την τελευταια φορα που ειχα βαλει ολη την ωρα ηταν κρυμενος ....

τελος ισως να εβαζα για ενα μηνα μωρα απο http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTzTyehtfTOL3BXE1-KubmL7PydbzjkuZe6PJUY1_Qt_ExLLnG26A σαν το μπλε και μετα τα εδινα και εβαζα αλλα ... βεβαια αυτο δεν το λες ενυδρειο αλλα τουλαχιστον θα εχει ζωη ....

τελος και για γκαπυ εχω ακουσει αλλα εγω θελω γεννες και δεν ξερω κατα ποσο στο 44λιτρο μου θα μπορω να τα κραταω ....

καθε αποψη δεκτη ... εσεις τι θα βαζατε ?? !

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι κατα του να παιρνεις ενα ψαρι,να το βαζεις σε ενυδρειο που δεν κανει και μετα να το δινεις αλλου.Εχεις καταλληλο ενυδρειο?Το παιρνεις.Δεν εχεις καταλληλο ενυδρειο?Απλα δεν το παιρνεις και περιμενεις οταν θα εχεις το ενυδρειο να το παρεις και να το χαρεις.

Τωρα επιλογες υπαρχουν αλλα δεν μας βοηθας αρκετα .Λες οτι φυτεμενο δεν θες αλλα τα περισσοτερα ψαρια,εκτος αυτα της Αφρικης,θελουν φυτεμενο ενυδρειο.Τωρα αν θες Αφρικη πρεπει να πας σε Ταγκανικα μερια γιατι για Μαλαουι το ενυδρειο σου ειναι μικρο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι κατα .... φυτα δεν θελω γιατι φοβάμαι οτι θα χαλασουν , παλιοτερα μου χαλαγαν καποια , αλλα μεγαλωναν , αλλα ξεφυτευονταν , αλλα βρωμιζαν και λοιπα .... σκεφτομουν για κατι απλο ... πχ ενα χρυσοψαρο χωρις φυτα δεν κανει ?

επισης και αστακοενυδρειο με πετρες και αλλα διαφορα θεωρω θα ηταν αρκετα ενδιαφερον αν και φοβαμαι οτι θα με κουρασει το αδειο ενυδρειο που μια στις τοσο βλεπεις κατι κεραιες !

απο κιχλιδες ( δεν τις ξερω και συγχωρεστε με για την περιγραφη ) κατι κιτρινες θα μπορουσα να βαλλω ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Για κιχλιδες θα πρεπει να ανοιξεις θεμα στην αναλογη κατηγορια για να παρεις γνωμες απο εκει.Αν καταλαβα καλα για ποιες λες,τοτε οχι δεν μπορεις να τις βαλεις,θελουν μεγαλητερο ενυδρειο.

Για αστακους δεν ξερω σιγουρα γιατι νομιζω πως ολοι μεγαλωνουν πολυ.

Θα μπορουσες να κανεις ενα ωραιο φυτεμενο ενυδρειο με ευκολα φυτα,αρκει να διαλεξεις τα καταλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...