Jump to content

Νέος Εξοπλισμός Για Μονομάχο


Badbreath

Recommended Posts

Χεχε σε ευχαριστω!

τώρα είδα κατι ποστ για ξύλο καρύδας και νομίζω οτι θα είναι ιδανική λύση για τις ανουμπιες και την φυσικότητα του ενυδρείου.

ακομη ακομη και για το christmas moss, αντι των driftwoods η των ξυλων απο petshop.

2 ανυσυχίες.

Μια ειναι, μηπως πρεπει να βάλω κάποιο φόντο στην πλάτη του ενυδρείου και η δευτερη,

παιζει να "ανοιξει" το ενυδρείο? γιατί το έχω ενα αγχος... ξέρεις, επιπλα, μπριζες, σανίδια... μην έχουμε δράματα..post-55481-0-01224100-1372274378_thumb.jpg

μπορώ να το ενισχυσω κάπως, καθώς και το αισθημα ασφάλειας λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Ολο και με καποιο μικρο καραβακι, βατραχανθρωπο, μπαουλακι θησαυρου κλπ αρχισαμε ολοι, και απο οτι φαινετε δεν το γλυτωνουμε. :bigemo_harabe_net-134:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολο και με καποιο μικρο καραβακι, βατραχανθρωπο, μπαουλακι θησαυρου κλπ αρχισαμε ολοι, και απο οτι φαινετε δεν το γλυτωνουμε. :bigemo_harabe_net-134:

χαχαχα, ετσι το βλεπω και εγω.. αν σου μπει στο μάτι, δυσκολα φευγει.

Στην τελική, σαν πετρα ειναι σχεδον, με τοσες τρύπες και το σκούρο ενιαίο χρωμα του..

Για ξυλο ισως κάνω καμια κατασκευή απο καρυδόξυλο.

Εχω και καιρο να φαώ καρυδα, μια χαρα θα κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον μεσα στο προγραμμα! :sarcasm:

Για φοντο μπορεις να βαλεις καποιο χαρτονακι, συνηθως βαζουμε μαυρου χρωματος και οσο για το ενυδρειο δεν χρειαζεται κατι για ενίσχυση, απλα αν ειναι καποια στιγμη να βαλεις τιποτα μεγαλες πετρες μεσα σαν διακοσμηση κοιτα να πατανε στον πατο και οχι πανω στην αμμο μονο γιατι υπαρχουν και ψαρια που οργώνουν τον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Το καραβακι ειναι βαμμενο και σιγα σιγα μπορει να σου βγαλει ουσιες επικινδυνες για το ψαρι σου.

Η moss δεν ειναι ξυλο αλλα φυτο που δενεται πανω σε ξυλο η πετρα.Ενα μικρο ξυλαρακι δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Το καραβακι ειναι βαμμενο και σιγα σιγα μπορει να σου βγαλει ουσιες επικινδυνες για το ψαρι σου.

Η moss δεν ειναι ξυλο αλλα φυτο που δενεται πανω σε ξυλο η πετρα.Ενα μικρο ξυλαρακι δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ακριβο.

αυτο με τις ουσίες, οντως το σκεφτομαι... αλλα υποτίθεται οτι ειναι καταλληλα για ενυδρεια.. τι να πω...

Οσο για το moss, καταλαβα οτι ειναι φυτο και στο ποστ μου λεω, αν το δεις ξανα,

" τώρα είδα κατι ποστ για ξύλο καρύδας και νομίζω οτι θα είναι ιδανική λύση για τις ανουμπιες και την φυσικότητα του ενυδρείου.

ακομη ακομη και για το christmas moss, αντι των driftwoods η των ξυλων απο petshop. "

δηλαδη να το δεσω πανω στην καρυδα και αυτο.

Ακριβα πολυ δεν ειναι απλα στα καταστηματα που κοιταξα, ο ενας το εδινε 7 και ηταν τεραστιο, κουτσουρο θα έλεγα, και με λεει κοφτο οπως θες.

αλλα αν το κοψω θα χασει την ωραία επιφάνεια του.

Ο δευτερος το είχε 20-25 και εκει ειπα απο μέσα μου "σιιιιιιιιιιγουρα! "

Ασε, ξυλο καρυδας, και θα κάνω και πατέντες να γουσταρω απειρα!

Link to comment
Share on other sites

Ξυλο καρυδας μαλλον εννοεις την μιση καρυδα που πουλανε..γιατι ξυλο καρυδας δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε, αυτο που πουλανε στα μαναβικα...

θα το κοψω στη μέση, θα βοσκήσω την ψίχα και βλεπουμε μετα.

χαρτινα τεστ που μπορω να βρω; (Θεσσαλονίκη)

θέλω για αρχη τα 5 σε 1, που διάβασα οτι υπαρχουν για να παρακολουθω καθημερινα τις τιμες, μέχρι να παρω τα υγρα τεστακια.

Rasta, εχεις πουθενα καμια φωτο απο το μονομαχοενυδρείο σου να κλεψω ιδέες? με copyrights εννοειται!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα 2?Κανενα βεβαια δεν υπαρχει πλεων,παρουσιαση ειχε γινει μονο στο 40αρι οταν ηταν στην αρχη του και ειχε τον μονομαχο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφοτερο και κατα την δικη μου αποψη με την αμμο το ενυδρειο.

για ξυλα μπορεις να κοιταξεις τα λεγομενα "μοπανι" (ετσι λεγεται το ξυλο) που ειναι ισως η οικονομικοτερη λυση σε (6.5 περιπου ευρω το κιλο. με το κιλο παει) θα σου στειλω λινκ με πετ σοπ θεσσαλονικης που πουλαει σ αυτη την τιμη. για το ενυδρειο σου θα χρειαστεις κανενα μικρο μισου περιπου κιλου.

τα πολυτεστ σε χαρτακια που λες μετρανε ph, σκληροτητες, κλπ οχι ομως αμμωνια που χρειαζεσαι. θα σου προτεινα σε υγρη μορφη τεστ και σιγα σιγα...

και ξαναθυμιζω... κοιτα το θεμα φωτισμου!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα 2?Κανενα βεβαια δεν υπαρχει πλεων,παρουσιαση ειχε γινει μονο στο 40αρι οταν ηταν στην αρχη του και ειχε τον μονομαχο μεσα.

Ααα, κριμα. Είδα κατω απο το ονομα σου, 15λιτρο μονομαχοενυδρειο , και ειπα μπας και είχες καμια φωτο.

Γιαννη, εχω κατα νου και τον φωτισμο ! θα κανονισω κατασταση !! ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειχε παρουσιαση αλλα και τωρα δεν υπαρχει,βασικα δεν υπαρχει κανενα ενυδρειο απο αυτα στο προφιλ μου εδω και κανενα μηνα περιπου..

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε, αυτο που πουλανε στα μαναβικα...

θα το κοψω στη μέση, θα βοσκήσω την ψίχα και βλεπουμε μετα.

χαρτινα τεστ που μπορω να βρω; (Θεσσαλονίκη)

θέλω για αρχη τα 5 σε 1, που διάβασα οτι υπαρχουν για να παρακολουθω καθημερινα τις τιμες, μέχρι να παρω τα υγρα τεστακια.

Rasta, εχεις πουθενα καμια φωτο απο το μονομαχοενυδρείο σου να κλεψω ιδέες? με copyrights εννοειται!!!

Κλέψε :) Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία ενυδρεία μελών. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κλέψε :) Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία ενυδρεία μελών. ;)

Μητσο πολυ μ αρεσει ρε φιλε αυτο το ενυδρειο σου!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

τελικά κατεληξα στο καραβακι και τσουπ...

post-55481-0-75200100-1372621352_thumb.jpg

post-55481-0-31056800-1372621358_thumb.jpg

Το κάνει πολυ κέφι και συνέχεια μπαινει μέσα και αράζει ή απλα σουλατσάρει.
Το γαριδάκι στη δευτερη φωτογραφία, αν και 4 μέρες δεν το ενοχλουσε, σήμερα...το έφαγε... κρίμα, πίστευα οτι ισως το άφηνε...

Κατα τα αλλα ειναι αρκετά χαρουμενος, παρακολουθεί τα πάντα και ακολουθεί παιζοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ποσο καιρο τρεχει και εβαλες γαριδες?Το ξερεις οτι οι γαριδες θελουν πολυ καλα στρωμενο βυθο,δηλαδη το ενυδρειο θα πρεπει να τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες,γιατι αλλιως δεν αντεχουν?Αφου την εφαγε ο μονομαχος σου τωρα ξερεις οτι δεν μπορεις να ξαναβαλεις γαριδες μαζι του.Εκτος αυτου θεωρω πολυ μικρο ενα 15 λιτρο ενυδρειο για μονομαχο και γαριδες..

Το καραβακι θα το αφησω ασχολιαστο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...