Jump to content

Endlers (Poecilia Wingei) Ιστορία... Και Ενυδρείο "1986"


lingistis

Recommended Posts

Από τις αρχές του 2009 φιλοξενώ μια αναπαραγωγική αποικία από καθαρόαιμα Endlers (Poecilia wingei) που είχα προμηθευτεί από ένα πολύ καλό χομπίστα και φίλο, τον Γιώργο στην Αθήνα. Τα ψάρια αρχικά ήταν ενός φαινοτύπου και περίμενα να δω εάν θα προέκυπταν και άλλοι... κάτι που το θεωρούσα απίθανο αφού διαπίστωσα πολύ μεγάλη ομογένεια στο γενετικό τους υλικό (κλασικό αποτέλεσμα αναπαραγωγής με inbreeding).

Σύντομα εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ από αυτό το μικρό ζωοτόκο που έθεσα σκοπό όχι απλά να διασωθούν στο ενυδρείο μου αλλά και να αυξήσω την παραλλακτικότητα τους χωρίς βέβαια να αλλοιώσω την καθαρότητα του είδους. Αν και γνώριζα αρκετά για το είδος συνέχιζα να ψάχνω πληροφορίες, αρκετές από τις οποίες μοιραζόμουνα με φίλους σε διάφορες αναρτήσεις μου εδώ και αλλού, αρκετά από τα οποία μεταφέρω τώρα και στον παρόν κείμενο. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να εισάγω στον αρχικό μου πληθυσμό και άλλες μικρές ομάδες καθαρόαιμων Endler, κυρίως από ανταλλαγές και καλό ήταν ότι μέσα από την διαδικασία της αναζήτησης αυξήθηκαν και οι κάτοχοι Endler στην χώρα μας. Όσο αφορά την παραλλακτικότητα τους, κάτι που μόνο στα αρσενικά μπορεί κάποιος να δει, σήμερα στα δικά μου υπάρχει ένας αρχικός τύπος αρσενικού με πολλά αρσενικά που έχουν μικρές παρεκκλίσεις από αυτό το τύπο. Αξίζει εδώ να σημειωθεί η συμπεριφορά των αρσενικών endlers γνωστή ως "flashing" (τέντωμα του πτερυγίου, το σώμα σε γωνία και τρεμούλιασμα) αλλά και η επιμονή να "φλερτάρουν" την ίδια κοπελιά (man to man) ακολουθώντας την για ώρα σαν κολλιτσίδες!!!!

 

Αλλά λίγα λόγια σχετικά με τα Endlers.

Το είδος περιγράφηκε από τον Franklyn F.Bond to 1937. Η μορφή που έχουμε στα ενυδρεία είναι επί των πλείστων η πρωτότυπη μορφή (black bar) που συνέλεξε ο John Endler το 1975 από την λίμνη Laguna de malaguena στην Δ. Βενεζουέλα. Τα αρχικά αυτά ψάρια συναντώνται στην φύση μόνο σε ένα σύμπλεγμα λιμνών σε αυτή την περιοχή και απειλείται με εξαφάνιση λόγω καταστροφής του βιότοπου από την έντονη οικιστική δραστηριότητα και την δημιουργία χωματερής στην λίμνη Laguna de Patos. Από τότε υπήρξαν αρκετές εισαγωγές άγριων ατόμων στο χόμπι, με τις πιο πρόσφατες πριν από λίγα χρόνια. Υπάρχουν και άλλες γνήσιες μορφές, καθώς και δεκάδες εκτροφής, π.χ.:  http://www.swampriveraquatics.com/
 

Το πιο σημαντικό είναι ότι τα Endler αποτελούν ξεχωριστώ είδος (δεν είναι υβρίδια κλπ), αφού με τον πλέον επίσημο επιστημονικό τρόπο αποδείχτηκε αυτό με την δημοσίευση του 2009 των S. Schories, M. K. Meyer και M. Schartl (Zootaxa 2266: 35–50) http://www.mapress.com/zootaxa/2009/f/zt02266p050.pdf

 

Βέβαια προηγήθηκε  η πολύ σημαντική δημοσίευση των Poeser, Kempkes και Isbrucker το 2005 στο περιοδικό «Contributions to Zoology» που αποτελεί την αρχή των Endler ή σωστότερα πλέον των Campoma guppy για την επιστημονική κοινότητα ως νέου είδους, αυτού του Poecilia wingei προς τιμή του Dr. Ojvind Winge

 

Η αναφορά είναι αυτή:

Poeser, N & Kempkes, M & Isbrucker, I. (2005) Description of Poecilia (Acanthophacelus) wingei n. sp. from the Paría Peninsula, Venezuela, including notes on Acanthophacelus Eigenmann, 1907 and other subgenera of Poecilia Bloch and Schneider, 1801. Contributions to Zoology, 74, 97-115 http://dpc.uba.uva.nl/ctz/vol74/nr01/art07

 

Η ταξινόμηση του ζωοτόκου Endler είναι η παρακάτω:
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Subphylum: Vertebrata
Superclass: Osteichthyes
Class: Actinopterygii
Subclass: Neopterygii
Infraclass: Teleostei
Superorder: Acanthopterygii
Order: Cyprinodontiformes
Suborder: CyprinodontoideiFamily: Poeciliidae
Subfamily: Poeciliinae
Genus: Poecilia
Species: Poecilia wingei  Poeser, Kempkes & Isbrucker, 2005

 

 

Κατηγορίες - Τάξεις (Class) Endler Poecilia wingei
Όπως σε πολλά ζωντανά έτσι και στα Endler υπάρχουν κατηγορίες γνωστά ως Class. Βασικός διαχωρισμός είναι εάν τα ψαράκια είναι καθαρόαιμα Poecilia wingei (τα οποία προέρχονται από την χερσόνησο Paria, της Venezuela) ή υβρίδια Poecilia wingei με άλλα ζωοτόκα.

Αν τα ψαράκια είναι υβρίδια τότε ανήκουν στα «endler» Class K

Αν είναι καθαρόαιμα και υπάρχει ιχνηλασιμότητα ως προς την τοποθεσία συλλογής των προγόνων τους στην Venezuela, κάποιο είδος πιστοποίησης δηλαδή, τότε τα ψαράκια είναι Class Ν

Στην Class Ν ανήκουν λίγα ψάρια, κυρίως σε ενυδρεία ερευνητών και συλλεκτών.

Αν είναι καθαρόαιμα και δεν υπάρχει ιχνηλασιμότητα ως προς την τοποθεσία συλλογής των προγόνων τους στην Venezuela, τότε τα ψαράκια είναι Class Ρ

Στην Class Ρ ανήκουν σχεδόν όλα τα καθαρόαιμα Poecilia wingei στα ενυδρεία μας (για Ελλάδα). Αν και ορισμένα ψάρια είναι γνωστό ότι προέρχονται από το Laguna de Patos της Venezuela δεν είναι Class Ν αλλά Class Ρ

Συνοψίζω..
Class K = υβρίδια
Class Ν = καθαρόαιμα Poecilia wingei με πιστοποιημένη προέλευση προγόνων
Class Ρ = καθαρόαιμα Poecilia wingei

 

Τα Endler μου…

τα φιλοξενώ στο πρώτο μου ενυδρείο.. δηλαδή το πρώτο που πλήρωσα εγώ!!! Κατασκευάστηκε από εμένα το καλοκαίρι του 1986 και μου κόστισε τότε συνολικά 16.000 δρχ. (τζάμια, σιλικόνες, εξοπλισμός της RENA, ψάρια, φάρμακα κλπ). Ο καθαρός του όγκος νερού κάπου 40 λίτρα. Κατά διαστήματα έχει φιλοξενήσει διάφορα ψάρια και έχει μετακομίσει μαζί μου σε πάνω από 5 σπίτια… νομίζω είναι ότι πιο «παλιό» έχω στο σπίτι!!! Για κάποια διαστήματα είχε παραμείνει άδειο, αλλά από το 2006 που του ενίσχυσα τις σιλικόνες δεν έχει σταματήσει ούτε μια μέρα.

 

Το 2010 μαζί με την κόρη μου (τότε 8χρονών) του δώσαμε ένα νέο look… το ξεστήσαμε για να το ξαναστήσουμε μαζί από την αρχή… και δεν το έχουμε  ξαναπειράξει. Έτσι έγινε στην αρχή το σπίτι για μια ομάδα Endlers και γαρίδες Red Cherry… στην πορεία αναπτύχθηκε η συμπάθεια της μικρής και σε κάτι σαλιγκάρια που είχαμε στα άλλα ενυδρεία οπότε ενσωματώθηκαν στην παρέα κάτι κεραμιδί Ramshorn και μικρά κίτρινα Apple, συν Melanoides tuberculata και κάτι άλλα μικρού μεγέθους κοινά pond… είχαμε και λίγα Physa spp. αλλά φάγανε σουτ. Σήμερα έχει ακόμα φυσικά τα Endler, αλλά μπλε σαλιγκάρια Ramshorn που εισάγαμε από Γερμανία και γαρίδες Βlue pearl με καταγωγή από Ελβετία.

Υπάρχουν μέσα και εύκολα φυτά, γιατί Endler χωρίς φυτά δεν κάνει, αλλά από φυτά μη με ρωτάτε πολλά… ότι φυτά μου δόθηκαν κατά καιρούς και άντεξαν σε ένα μικρό φυτεμένο που είχα αποτέλεσαν την αρχική πηγή των φυτών που τοποθετήθηκαν εδώ (Anubias, Echinodorus, Microsorum, Taxiphyllum, Vallisneria, Pellia κ.λ.π.) καθώς και κοινά φυτά που επιπλέουν. Από φωτισμό 2 απλές λάμπες Τ4, 12W η κάθε μια.

Το ενυδρείο υποστηρίζετε από φίλτρο πλάτης Eheim Liberty 2042 και θερμαντικό TetraTec T 50W. Τάισμα 2 φορές την ημέρα με ταΐστρα Eheim 3581 και μείγμα διαφόρων τροφών καθώς και grindal. Αλλαγές νερού 25% κάθε εβδομάδα. Στο φρέσκο νερό βάζω μέσα από λίγο (συνολικά ένα κουταλάκι του γλυκού στα 10 λίτρα νέο νερό) μείγμα: Epson salt (magnesium sulfate), αλάτι για θαλασσινά Instant Ocean, αλάτι χοντρό, Σόδα Ήλιος (Soda bicarbonate) και σταγόνες SEACHEM Prime.

Ακολουθούν βίντεο από το αρχικό στήσιμο μπας και μπορέσετε να πάρετε μια ιδέα πως ήταν…

 

Η εξέλιξη του ενυδρείου παρακάτω… ελπίζουμε να σας αρέσει.

 

2011

 

2012

Αξίζει να προσέξετε την παραλλακτικότητα στα αρσενικά και το τελικό μέγεθος τον θηλυκών που είναι αρκετά πιο μεγάλα από τα ενήλικα αρσενικά.

 

2013

φώτο από συμμετοχή στο Διαγωνισμός Aquascaping 2013 του GAB.

1986_zps8c7446be.jpg

 

Πληροφορίες Συνοπτικά

Τίτλος ενυδρείου: “1986”
Διαστάσεις: 55 cmΜήκος – 25 cm πλάτος – 35 cm ύψος ενυδρείου
Λίτρα: 48
Χρόνος λειτουργίας: με αυτή την μορφή από το 2010, αλλά ως ενυδρείο από το 1986
Αλλαγές νερού: 25% κάθε 7 ημέρες
Φωτισμός: 2 απλές λάμπες Τ4 12W η κάθε μια, κάπου 7 ώρες την μέρα.
Φίλτρανση: φίλτρο πλάτης Eheim Liberty 2042
Θερμοκρασία: 25C
Xρήση CO2: όχι
Διακοσμητικά υλικά: driftwood και κώνοι Σκλήθρου.
Βυθός και υπόστρωμα: άμμο διαμέτρου από 1mm έως 2mm
Λίπανση: ότι παρέχουν τα ζωντανά.
pΗ: 7,5
GΗ: 8
KΗ: 6
Λίστα φυτών: Αnubias, Microsorum, Taxiphyllum, Vallisneria, Monosolenium ''Pellia'' κ.λ.π. καθώς και κοινά φυτά που επιπλέουν
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων:
Ψάρια: Endlers, Poecilia wingei - Laguna de Patos, Class Ρ
Σαλιγκάρια: Ramshorn Planorbarius corneus var. Blue,

Malaysian Trumpet Snail Melanoides tuberculata
Γαρίδες: Γαλάζια Πέρλα (Blue Pearl) Neocaridina cf. palmata var. blue (πρώην zhangjiajiensis var. blue)

 

 

Βασικά σκέφτηκα και έκανα την παρουσίαση του ενυδρείου για να τονίσω την πρόοδο που υπάρχει στο χόμπι τα τελευταία χρόνια αλλά και για να ενθαρρύνω φίλους που έχουν μικρά παιδιά να δοκιμάσουν να στήσουν ένα species tank με την συμμετοχή τους.

Ευχαριστίες…

Νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω όλα τα άτομα από τα οποία προμηθεύτηκα (δωρεάν ή με αντίτιμο) «υλικό» το οποίο χρησιμοποιήθηκε στο ενυδρείο…

 

και φυσικά όλους όσους αγοράσανε κατά διαστήματα από τα endler, τις γαρίδες κλπ αγγελίες μας… τα έσοδα των οποίων πήγαν από την μικρή στο χόμπι.

Σας ευχαριστούμε όλους!!
 

 

Σημαντικό και απαραίτητο θεωρώ πως είναι για όσους ενδιαφέρονται για ένα τέτοιου είδος εγχείρημα να διατηρούν τα καθαρόαιμα Endlers τους σε ενυδρεία μόνο με αυτό το είδος χωρίς άλλα ζωοτόκα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η παρουσιαση στην αρχη....... οσο για τα ψαρια κ γενικα τ ενυδρειο πιστευω τ λογια ειναι περιττα......... (θα μ επιτρεψεις να σ στειλω ενα πμ)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά .το ενυδρείο μια ομορφιά .μπράβο και ευχαριστούμε .

Link to comment
Share on other sites

Ευγε για το αρθρο.

Ευγε για την νοοτροπια που αντιμετωπιζεις το χομπι.

Ευγε για το ενυδρειο.

Κι ευγε γιατι δεν ειναι ευκολο οσο φαινεται αυτυ που κανεις, αφου αν και το νερο της περιοχης ειναι καταλληλο για δισκους Αμαζονιο κλπ (πολυ μαλακο και οξινο) και ολοι θα εκαναν τουμπες να το εχουν, εσυ το σκληραινεις για να ειναι καταλληλο για τα εντλτερακια σου.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστουμε Γιαννη,πολυ αναλυτικη παρουσιαση σου,θα βοηθησει πολλους απο εμας :)

Link to comment
Share on other sites

Χέρομαι που σας άρεσε το θέμα και σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το άρθρο και για τον εξαιρετικό επαγγελματισμό και μεθοδικότητα που προσεγγιζεις το χόμπι . Ενα μεγάλο μπράβο και απο εμένα .

Οσο αφορά τώρα τις μικρόπαραλλαγές που εντοπιζεις στον φαινοτυπο (άρα και κατα 95% θα πρέπει να ειναι και στον γένοτυπο ), προσωπικά δεν πιστεύω ότι οφείλονται σε μη καθαρούς πληθυσμούς αλλά σε φυσιολογικές μεταλλαγες που ειναι δυνατόν να προκύψουν στο πέρασμα των γενεών . Ενας άλλος λόγος μπορεί να ειναι η ανάδυση σπάνιων γονιδιων απο τις αιμομιξίες που πιθανόν συμβαίνουν . Ενας τρίτος λόγος θα μπορούσε να ειναι το περιβάλλον, χονδρικα να πω χωρίς να το αναλύσω περισσότερο ότι ένας γονοτυπος μπορεί να δώσει κάποιες φορές διαφορετικό φαινοτυπο (πχ διαφορετικό χρωματικο μοτίβο ) ανάλογα με το περιβάλλον που βρίσκεται . Καλό ειναι να μην ξεχνάμε ότι ο όρος "περιβάλλον" ειναι πολυ γενικός και έτσι περιβάλλον για τα ψάρια μπορεί να ειναι πχ η κυκλοφορία του νερού , η θερμοκρασία ,η τροφή , το φως και πολλά ακόμα . Δυστυχώς τα γονίδια και πιο γενικά η αλληλουχία του DNA απο το οποίο απαρτίζονται τα γονίδια πολυ σπάνια παραμένουν σταθερά στο πέρασμα του χρόνου ( για να γίνει αυτο σε έναν οργανισμό θα πρέπει το περιβάλλον, οι θηρευτες και τα θηράματα του να παραμείνουν σταθερά και πάλι δεν ειναι σίγουρο λόγο των αυτόματων μεταλλαγων που ειναι πιθανόν να γίνουν ) γιαυτο το λόγο όταν όταν κουβέντιαζω για την εξέλιξη των ζώων μου αρέσει πολυ ο όρος "χρονοείδος"

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το άρθρο και για τον εξαιρετικό επαγγελματισμό και μεθοδικότητα που προσεγγιζεις το χόμπι . Ενα μεγάλο μπράβο και απο εμένα . Οσο αφορά τώρα τις μικρόπαραλλαγές που εντοπιζεις στον φαινοτυπο (άρα και κατα 95% θα πρέπει να ειναι και στον γένοτυπο ), προσωπικά δεν πιστεύω ότι οφείλονται σε μη καθαρούς πληθυσμούς αλλά σε φυσιολογικές μεταλλαγες που ειναι δυνατόν να προκύψουν στο πέρασμα των γενεών . Ενας άλλος λόγος μπορεί να ειναι η ανάδυση σπάνιων γονιδιων απο τις αιμομιξίες που πιθανόν συμβαίνουν . Ενας τρίτος λόγος θα μπορούσε να ειναι το περιβάλλον, χονδρικα να πω χωρίς να το αναλύσω περισσότερο ότι ένας γονοτυπος μπορεί να δώσει κάποιες φορές διαφορετικό φαινοτυπο (πχ διαφορετικό χρωματικο μοτίβο ) ανάλογα με το περιβάλλον που βρίσκεται . Καλό ειναι να μην ξεχνάμε ότι ο όρος "περιβάλλον" ειναι πολυ γενικός και έτσι περιβάλλον για τα ψάρια μπορεί να ειναι πχ η κυκλοφορία του νερού , η θερμοκρασία ,η τροφή , το φως και πολλά ακόμα . Δυστυχώς τα γονίδια και πιο γενικά η αλληλουχία του DNA απο το οποίο απαρτίζονται τα γονίδια πολυ σπάνια παραμένουν σταθερά στο πέρασμα του χρόνου ( για να γίνει αυτο σε έναν οργανισμό θα πρέπει το περιβάλλον, οι θηρευτες και τα θηράματα του να παραμείνουν σταθερά και πάλι δεν ειναι σίγουρο λόγο των αυτόματων μεταλλαγων που ειναι πιθανόν να γίνουν ) γιαυτο το λόγο όταν όταν κουβέντιαζω για την εξέλιξη των ζώων μου αρέσει πολυ ο όρος "χρονοείδος"

Ευχαριστουμε για τις πολυ χρησιμες και κατανοητα γραμμενες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω πως οταν κολλας με ενα ειδος ψαριου ξεψαχνιζεις το τη και το πως στο τελος μετα απο τοσα χρονια, οπως και να χει πανω απο ολα να χαιρεσε τα ψαρακια σου και αυτο μετραει και φαινετε με το παραπανω.:-)

Link to comment
Share on other sites

Κλασικός Γιάννης , με οτι ασχολείται θα κανει διδακτορικό!!! :bigemo_harabe_net-64:

Πεντακάθαρο το ενυδρειάκι , στην μεση τι φυτο ειναι νομιζω πως ειναι μη ενυδρειακό...

Αντε οι crs σου εμειναν....

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ καλή δουλειά .

Σε ευχαριστούμε που μας βοηθάς να εμβαθύνουμε και εμείς στο χόμπι !!!

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Μπράβο, Γιάννη !!! Φ Ο Β Ε Ρ Ο το άρθρο σου για τα endlers. Η αγάπη και το μεράκι σου για το χόμπυ κάνει " μπαμ" από μακριά  :thumbsu: 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συγχαρητηρια για την νοοτροπια που εχεις...πολυ ωραιο ενυδρειο κ ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...