Jump to content

Vortech Battery Backup Diy


lykourgos

Recommended Posts

εχει φτιάξει κανένας και του εχει δουλέψει; εγω με μια αναζητηση βρήκα μια στο ebay στα 60€ αυτήν για την ακρίβεια http://www.ebay.com/itm/Vortech-Battery-Backup-KIT-/271158523294?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f224eb59e αναμένω απάντησης και ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

καταφερες να βρεις την πατεντα του δικου μας γιαννη (warhawk) στο e-bay..????χααχαχαχαχαχα..λυκουργο,δεν παιζεσαι ρε φιλε.κλαιω......χαχαχαχαχα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79047

αυτην δουλευω για 2 40αρες απροβληματιστα εδω και κανα 6μηνο και μαλιστα την χρειαστηκα ηδη πανω απο 10 φορες μεχρι τωρα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

δεν είδα το όνομα του πωλητή για να ξέρω ποιος ειναι εγω απλά έκανα αναζητηση! έχεις μια σε δυο 40αρες; εγω θέλω για την 10αρα μου!

Link to comment
Share on other sites

πες το γιαννη να σου φτιαξει οτι θελεις.διπλα σου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

απο το μέλος warhawk που πρώτα των βρήκα στο ebay και μετά εδώ! :)

ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Σωστος!Μαλλον θα ακολουθησω και εγω τον ιδιο δρομο καποια στιγμη!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από χρόνο την δουλεύω.... κανένα πρόβλημα και βγήκε παλικάρι για πολλές ώρες σε μια 40ρα που έχω.

Σήμερα μάλιστα υπάρχει ανακοίνωση της ΔΕΗ στην περιοχή μας για διακοπή από τις 08;00-15:00... δεν με απασχολεί καθόλου χε χε... μόνο με το θέμα θερμοκρασίας θα δω τι θα κάνω !!!!

Γιάννηηηηηηηη.... καμιά πατέντα με ψύξη μπαταρίας δεν παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την εχω αν και δε χρειάστηκε μεχρι τωρα εκτος απο κατι 5 λεπτα κτλ..

Πολυ καλη και αξιόπιστη νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η σημερινή προγραμματισμένη διακοπή ήταν από τις 10-12.30 κι δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα... είχα δροσίσει από νωρίς το σπίτι και το ενυδρείο όλες αυτές τις ώρες είχε 26.5 C και φυσικά την κυκλοφορία από την μπαταρία.

Φορτίζει τώρα για να είναι έτοιμη στην επόμενη διακοπή...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο βαγγελης!!

Αν ξερεις ποτε θα γινει η διακοπη ρευματος ειναι πολυ καλος τροπος να την βγαλεις "καθαρη" σε συνδυασμο

με την μπαταρια! :bigemo_harabe_net-64:

Γιαννη(gio) μου την εχεις παντα συνδεδεμενη?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και ο Γιάννης οπως κι εγω την εχουμε μόνιμα συνδεδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βαλεντινε. :thumbup:

Αν ειναι μονιμα συνδεδεμενη μειωνεται η διαρκεια-αντοχη της μπαταριας η' δεν την επιρρεαζει?

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεχασει να πω τις δικες μου ιστοριες σχετικα με την φοβερη κατασκευη του γιαννη.

πανω απο 8 μεγαλες διακοπες των περιπου 7 ωρων εκαστη,και καμμια 10αρια μικροτερες των 2-3 ωρων μεχρι τωρα.

στα υποψιν οτι με υποστηριζει με μια μπαταρια 2χ 40ρες.με λιγα λογια....ΣΩΘΗΚΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βαλεντινε. :thumbup:

Αν ειναι μονιμα συνδεδεμενη μειωνεται η διαρκεια-αντοχη της μπαταριας η' δεν την επιρρεαζει?

ο warhawk μου ειχε πει οτι ο μετασχηματιστης-φορτιστης ειναι ετσι τροποποιημενος ωστε να μην φορτιζει ξεφορτιζει καθε λιγο την μπαταρια.κατι που μεγιστοποει τη ζωη της. απο ηλεκτρολογικα ειμαι σκραπας, οποτε οτι μου ειπε σου ειπα...δν ξερω δλδ αν γινεται κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από χρόνο την δουλεύω.... κανένα πρόβλημα και βγήκε παλικάρι για πολλές ώρες σε μια 40ρα που έχω.

Σήμερα μάλιστα υπάρχει ανακοίνωση της ΔΕΗ στην περιοχή μας για διακοπή από τις 08;00-15:00... δεν με απασχολεί καθόλου χε χε... μόνο με το θέμα θερμοκρασίας θα δω τι θα κάνω !!!!

Γιάννηηηηηηηη.... καμιά πατέντα με ψύξη μπαταρίας δεν παίζει?

ακούυυυυυυυυυυυει :) Για όσους έχουν τα κλασσικά ανεμιστηράκια από pc ή τα έτοιμα ανεμιστηράκια που δουλεύουν με εξωτερικό τροφοδοτικό υπάρχει λύση η οποία θα μπορεί να παίξει ακόμα και παράλληλα με τη μπαταρία του backup της vortech ώστε να μειωθεί το κόστος ;) (και φυσικά αυτόματα σε μια διακοπή ρεύματος και όχι με τη παρέμβαση του χρήστη, γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα... όλα δυστυχώς συμβαίνουν όταν λείπουμε από το σπίτι :( )

ο warhawk μου ειχε πει οτι ο μετασχηματιστης-φορτιστης ειναι ετσι τροποποιημενος ωστε να μην φορτιζει ξεφορτιζει καθε λιγο την μπαταρια.κατι που μεγιστοποει τη ζωη της. απο ηλεκτρολογικα ειμαι σκραπας, οποτε οτι μου ειπε σου ειπα...δν ξερω δλδ αν γινεται κατι τετοιο.

όχι ακριβώς... απλά από κάποια χωρετικότητα και μετά κάνει float charge στις μπαταρίες (όπως τα ups) και με αυτόν τον τρόπο και δε τις υπερφορτίζει (χαλάει) και τις έχει πάντα ετοιμοπόλεμες στο 100% της χωρετικότητάς τους ;)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη(warhawk) να σε ρωτησω κατι?

Απο ηλεκτρολογικα ειμαι ανιδεος και το highlight της ηλεκτρολογικης καριερας μου ηταν να συνδεσω τον elliwel,οποτε

αν αυτο που ρωτησω ειναι βλακεια μη γελασεις :P

Μπορουμε με καποιο τροπο-μετατροπες,αεραντλια που δουλευει με μπαταριες να "αντιλαμβανεται" οτι πεφτει το ρευμα

και να ξεκιναει να δουλευει?

Το εχω δει σε αεραντλια εμποριου γι'αυτο σε ρωταω.Απλα ειχε μεγαλο κοστος και λεω μηπως μπορει να γινει κατι τετοιο με μικρο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε με καποιο τροπο-μετατροπες,αεραντλια που δουλευει με μπαταριες να "αντιλαμβανεται" οτι πεφτει το ρευμα

και να ξεκιναει να δουλευει?

Το εχω δει σε αεραντλια εμποριου γι'αυτο σε ρωταω.Απλα ειχε μεγαλο κοστος και λεω μηπως μπορει να γινει κατι τετοιο με μικρο κοστος.

Αν δεν κάνω λάθος ο Νικολούτσο είχε παρουσιάσει μια τέτοια κατασκευή.

Δεν κάνω :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70410&hl=

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο Νικολούτσο είχε παρουσιάσει μια τέτοια κατασκευή.

Δεν κάνω :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70410&hl=

Ετσι!

Πολυ καλο και αναλυτικο !

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά αυτός είναι ο τρόπος :)

μπορεί βέβαια να χρησιμοποιηθεί κάποιο μικρό ρελέ 230v και να μπει μέσα στην αεραντλία και να μη φαίνεται τίποτα (η συγκεκριμένη έχει χώρο ;))

Link to comment
Share on other sites

Αδιαβαστος!Ουτε που το ειχα δει :blush:

Thanks παιδια,μαλλον θα το επιχειρησω μαζι με τη βοηθεια καποιου που να ξερει :thumbup:

Να πω την αληθεια θα μου αρεσε να μην φαινεται τιποτα εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα μια αλλη ερώτηση...

Διακοπη ρεύματος στο σπιτι γίνεται πολυ σπανια <1 φορα το χρονο και αυτο για ελάχιστο διάστημα...

Ειναι καλο να βγάζουμε απο το ρευμα την Vortech για να δουλεψει η μπαταρία κανα 2 ωρο (λεω εγω τωρα..) για να διατηρηθεί σε καλη κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

όχι! ίσα ίσα το αντίθετο... οι μπαταρίες τεχνολογίας μολύβδου όσες λιγότερες φορτίσεις-εκφορτίσεις κάνουν στη ζωή τους τόσο λιγότερο φθείρονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!! Τέλεια ευχαριστώ για την αμεση απάντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...